Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 22, 2017 11:59 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Proszę o pomoc w obronie wiary katolickiej 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Proszę o pomoc w obronie wiary katolickiej
Tu by najlepiej pomógł grekokatolik. Oni są bardzo obeznani z zarozumialstwem i pychą ortodoksji prawosławnej i potrafią ją rozkładać na czynniki pierwsze.

Annai85 napisał(a):

1 zarzut: nie szanujemy swoich dzieci i nie pozwalamy im przystępować do komunii od niemowlęctwa. A przeciez male dzieci są bez grzechu i powinny móc przystępować.

Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się na mszy świętej transsubstancjację (przeistoczenie). Udzielanie komunii niemowlakom, to jest jakaś chora sprawa.

Wtedy rzekł do nich: Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami, zanim będę cierpiał. (16) Albowiem powiadam wam: Już jej spożywać nie będę, aż się spełni w królestwie Bożym. (17) Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie rzekł: Weźcie go i podzielcie między siebie; (18) albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże. (19) Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! (20) Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. Łu 22

Proszę zapytać męża, w jakim celu prawosławne niemowlęta składają ofiarę (bo tym jest eucharystia), skoro są bez grzechu ? Wydaje się że ich rozumowanie ogranicza się wyłącznie do sprowadzenia tj. zyskania błogosławieństwa i dobrodziejstwa na dziecko. Takie "na szczęscie" i że to nic nie kosztuje i nie zaszkodzi. W tym ujęciu i przy takim podejściu, ofiara Jezusa jest bardzo spłycana. Potrzeba świadomości i zrozumienia, abyśmy choć odrobinę, stali się jej godni.

Cytuj:
2. Nasze msze niedzielne są krótkie, szybkie, jedna po drugiej jak w fabryce. Mąż sie śmieje że tylko wstajemy i siadamy, wstajemy, siadamy i wychodzimy.
W ogóle wszystkie obrzędy mamy takie "malo dostojne".

Na to nic nie poradzimy. Oni mają tak, my mamy inaczej, a Koptowie (Egipcjanie) jeszcze inaczej. Proszę powiedzieć mężowi, że nie forma jest najważniejsza, ale treść i nasze zaangażowanie wewnętrzne tj. wiara.
Przykład: postawa Judasza podczas ostatniej wieczerzy.

Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę. (19) Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że Ja jestem. (20) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. (21) To powiedziawszy Jezus doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi. (22) Spoglądali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi. (23) Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus miłował - spoczywał na Jego piersi. (24) Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: Kto to jest? O kim mówi? (25) Ten oparł się zaraz na piersi Jezusa i rzekł do Niego: Panie, kto to jest? (26) Jezus odparł: To ten, dla którego umaczam kawałek /chleba/, i podam mu Umoczywszy więc kawałek /chleba/, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty (27) A po spożyciu kawałka /chleba/ wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: Co chcesz czynić, czyń prędzej. (28) Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. (29) Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: Zakup, czego nam potrzeba na święto, albo żeby dał coś ubogim. (30) A on po spożyciu kawałka /chleba/ zaraz wyszedł. A była noc.
J 13

Cytuj:
3. Wymyśleliśmy sobie czyściec, wniebowzięcie Matki Boskiej itp. A tego nie ma w Biblii.

Proszę przypomnieć mężowi, że prawosławie podobnie jak katolicyzm bazuje na Piśmie Świętym i tradycji. O ikonach również nie ma nic w Biblii, a jest to nieodzowny element ich duchowości. Mąż może i jest prawosławnym, ale myśli i mówi jak protestant (tylko Pismo).

Problem polega na tym, że oni nie uznają po rozłamie naszych Ojców Kościoła i naszej tradycji.

Jednym ze starożytnych pism, które – według teologów katolickich – zawiera wzmiankę o stanie określanym dziś mianem czyśćca jest "Didache" (I wiek n.e.) Dokument ten nawiązuje do Mt 5,25-26:

Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. (26) Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Teologowie katoliccy odwołują się do tekstu z wtórnokanonicznej 2 Księgi Machabejskiej mówiącej o modlitwie i ofierze Judy za zmarłych.

Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu.(2 Mch 12,43-46)

albo:

tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest. Ten, którego budowla wzniesiona na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień. (1 Kor 3, 13-15)

Cytuj:
4. Nie praktykujemy długich strogich postów. Dla nas pójscie do komunii w okresie Wielkanocy czy Bożego Narodzenia to pestka- wystarczy się szybciutko wyspowiadać. A przed niedzielną komunią nie musimy np.wstrzymywac sie od jedzenia i picia od poprzedniego wieczora.

Przeżywamy okres "wielkiego postu".
Pestka zwana spowiedzią - niech idzie mąż i wypowie największe swoje winy. Zobaczymy czy będzie lekko. Ten trud jest już zresztą częścią pokuty.

Cytuj:
5. W ogóle to bardziej świętujemy Boze Narodzenie niz Wielkanoc a przecież Wielkanoc jest wazniejsza.

Owszem, niektórzy mogą lubić bardziej Boże Narodzenie, ale z punktu widzenia chrześcijańskiego doświadczenia wiary bardziej fundamentalna jest Wielkanoc. Tutaj mąż ma rację. To że celebrujemy tak jak celebrujemy, wynika chyba raczej z tradycji. Przyznam, że nigdy osobiście nie zwróciłem uwagi na "wielkość pompy".
Cytuj:
6. Oczywiscie nieustannie wypominana pedofilia w kosciele katolickim.. a takze nasza "fiksacja" na punkcie seksu.
W cerkwii, z tego co zrozumialam,takie sprawy zostawiane są sumieniom ludzi.

Widziałem kiedyś takie słynne zdjęcie z kosztownym zegarkiem patriarchy Cyryla. Nie chce mi się szukać. Postać znana i bardzo barwna, a wpadka pozostaje wpadką.

http://wyborcza.pl/1,76842,12299160,Pat ... rects=true

Sęk w tym, że od samego początku w dziejach Kościoła istniał rozdźwięk miedzy tym co pasterze mówią, a co czynią. Taka kolej rzeczy.
Cytuj:
7. Musimy sie sluchać papieza, a to przeciez tez czlowiek i moze sie mylić.

To nie jest tak. Muszą być spełnione pewne warunki, aby papież przemawiał "jako nieomylny".

Cytuj:
Bardzo mnie męczą juz te ataki z ich strony, czasami targają mną wątpliwości co do mojej wiary.. i chcialabym choć raz wytkąć prawosławnym jakąś niespójność w ich myśleniu. Proszę o pomoc.

Moje zdanie jest takie i można się z nim nie zgadzać, że miarą prawdziwosci wiary i prawdziwości Kościoła, jest życie jego zasadami. Wszyscy prawosławni jacy przewineli się na tym forum, są tacy jak pani mąż. Zarozumiali, aroganccy, przekonani o swojej wyższości, butni i pyszni. Pycha jest głupotą, co zresztą sama pani dostrzega w niedorzecznych i płytkich teoriach. Swojego czasu, różnicę między naszymi Kościołami (my wg nich nie jesteśmy Kościołem) rozbiliśmy na czynniki pierwsze. Długo by o tym pisać...

Ja bym zalecał pani zachować postawę prawdziwą, tj. pokorną i nie przyjmował postawy takiej jak mąż.To do niczego nie prowadzi.

Można za to, a nawet trzeba, skupić się nad pogłębieniu wiedzy o własnym Kościele.Zło, zwycięża się dobrem, a w pani przypadku dobrem może być tylko i wyłącznie prawda o naszym Kościele i prawdach wiary.

Śr sie 30, 2017 11:43 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2