Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 24, 2017 7:17 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Proszę o pomoc w obronie wiary katolickiej 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Proszę o pomoc w obronie wiary katolickiej
Od wielu lat jestem w związku małżeńskim z prawosławnym Rosjaninem. Ponieważ we wszystkim mu zawsze ulegam (mąż jest apodyktyczny a ja raczej zahukana), zgodzilam sie na ślub w obrządku prawoslawnym a takze na ochrzczenie dziecka w cerkwii. Cóż, wtedy wydawalo mi się, ze rozni nas tylko tradycja.
Decyzje te powoli zaczynają mi ciążyć i "przygniatać duchowo", długo by opowiadać dlaczego. Czuję nieodwracalność swoich decyzji, a mam wrażenie, że nie byly one słuszne.. ale nie o tym chcialam pisać..
Jestem silnie związana z wiarą katolicką, kościolem i naszymi tradycjami. Niestety jednak nie mam głębokiej wiedzy teologicznej, która pomoglaby mi odpowiadać na nieustanne wręcz ataki i szyderstwa prawoslawnych rosjan w kierunku katolikow. Oni są wszyscy tacy "nawiedzeni", przekonani o swojej slusznosci, o tym, że prawosławie to jedyna prawdziwa niezmieniona wiara chrzescijanska,, a wszyscy inni to są jacyś odszczepiency i przebierancy i wymyślamy sobie coraz to nowe dogmaty nie podparte Biblią. Obracam się głównie w środowisku rosyjskojęzycznym, przez lata nasluchalam sie tego wiele i trudno mi teraz wszystko przytoczyc, ale poruszę parę aspektów, i bardzo proszę o radę jak mam w tych wypadkach bronić wiary katolickiej.

1 zarzut: nie szanujemy swoich dzieci i nie pozwalamy im przystępować do komunii od niemowlęctwa. A przeciez male dzieci są bez grzechu i powinny móc przystępować.

2. Nasze msze niedzielne są krótkie, szybkie, jedna po drugiej jak w fabryce. Mąż sie śmieje że tylko wstajemy i siadamy, wstajemy, siadamy i wychodzimy.
W ogóle wszystkie obrzędy mamy takie "malo dostojne".

3. Wymyśleliśmy sobie czyściec, wniebowzięcie Matki Boskiej itp. A tego nie ma w Biblii.

4. Nie praktykujemy długich strogich postów. Dla nas pójscie do komunii w okresie Wielkanocy czy Bożego Narodzenia to pestka- wystarczy się szybciutko wyspowiadać. A przed niedzielną komunią nie musimy np.wstrzymywac sie od jedzenia i picia od poprzedniego wieczora.

5. W ogóle to bardziej świętujemy Boze Narodzenie niz Wielkanoc a przecież Wielkanoc jest wazniejsza.

6. Oczywiscie nieustannie wypominana pedofilia w kosciele katolickim.. a takze nasza "fiksacja" na punkcie seksu.
W cerkwii, z tego co zrozumialam,takie sprawy zostawiane są sumieniom ludzi.

7. Musimy sie sluchać papieza, a to przeciez tez czlowiek i moze sie mylić.

Już pomijam takie bzdury jak ta, ze dusza czlowieka znajduje sie na przecięciu znaku krzyża, ktory czynimy dlonią, i prawoslawni tę duszę zamykają przed złem a katolicy otwierają poprzez odwrotne przeżegnywanie się.

Bardzo mnie męczą juz te ataki z ich strony, czasami targają mną wątpliwości co do mojej wiary.. i chcialabym choć raz wytkąć prawosławnym jakąś niespójność w ich myśleniu. Proszę o pomoc.

Pt sie 25, 2017 2:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Proszę o pomoc w obronie wiary katolickiej
Ja na razie na śmieszny zarzut nr 4 i 5.

Można się spytać, czy Pan Jezus przed Ostatnią Wieczerzą kazał uczniom długo pościć? Jest to gdzieś zapisane w Biblii? Można też przytoczyć słowa Pisma z 1 listu do Koryntian, rozdz. 13, tzn.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał., bo chodzi o miłość w sercu a nie gnębienie ciała. I długość postu nie czyni nikogo świętszym i bardziej godnym Komunii z Bogiem. W ogóle, niech każdy z pokorą szuka swojej belki w oku, a nie źdźbła w oku bliźniego.

Podobnie, rozmach w zewnętrznym świętowaniu nie czyni lepszym ani prawosławnego ani katolika, ani nikogo innego. Jeśli ktoś nie zmienia swojego serca i nie ma miłości do przyjaciół i nieprzyjaciół, to choćby świętował przez cały rok, nic mu nie pomoże.

Polecam ci też książki Barney'a, np. "Kościół oskarżony", która jest zbiorem odpowiedzi na popularne zarzuty wobec katolików.

Pt sie 25, 2017 8:54 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Annai85 napisał(a):

1 zarzut: nie szanujemy swoich dzieci i nie pozwalamy im przystępować do komunii od niemowlęctwa. A przeciez male dzieci są bez grzechu i powinny móc przystępować.

Kodeks prawa kanonicznego:
Cytuj:
Kan. 913 -
§ 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają
wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do
swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i
pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.

Kan. 914 - Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak
również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały
odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej
sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu
Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie
są wystarczająco przygotowane.

Annai85 napisał(a):
3. Wymyśleliśmy sobie czyściec, wniebowzięcie Matki Boskiej itp. A tego nie ma w Biblii.

Czyściec może i nie jest wprost nazwany w Biblii, niemniej.. poczytaj
http://egzorcyzmy.katolik.pl/biblia-o-czyscu/

Cytuj:
4. Nie praktykujemy długich strogich postów. Dla nas pójscie do komunii w okresie Wielkanocy czy Bożego Narodzenia to pestka- wystarczy się szybciutko wyspowiadać. A przed niedzielną komunią nie musimy np.wstrzymywac sie od jedzenia i picia od poprzedniego wieczora.

To jest raczej sprawa indywidualna, kto uważa że potrzebuje mocno pościć, ten pości..

Cytat z I Listu św Pawła do Koryntian:

28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]13, wyrok sobie spożywa i pije. 30 Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło. 31 Jeżeli zaś sami siebie osądzimy14, nie będziemy sądzeni. 32 Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem. 33 Tak więc bracia moi, gdy zbieracie się by spożywać [wieczerzę] poczekajcie jedni na drugich! 34 Jeżeli ktoś jest głodny, niech zaspokoi głód u siebie w domu, abyście się nie zbierali ku potępieniu [waszemu]. Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę.

Jakoś św. Paweł nie zaleca przesadnej głodówki przed Eucharystią.

Cytuj:
5. W ogóle to bardziej świętujemy Boze Narodzenie niz Wielkanoc a przecież Wielkanoc jest wazniejsza.

Oczywiście że Wielkanoc jest ważniejsza.. Nie myl święta wyznania handlowego które w telewizji reklamują, od chrześcijańskiego..

Cytuj:
6. Oczywiscie nieustannie wypominana pedofilia w kosciele katolickim.. a takze nasza "fiksacja" na punkcie seksu.

Bo oczywiście nie ma pedofilii w Prawosławiu.. Jaaaasne. Jak i w innych wyznaniach, grupach społecznych i zawodowych. Dowcip polega na tym, że jak znajdzie się jeden niegodny ksiądz, to merdia namnażają, powielają tę informację, że się ma wrażenie, że jest ich cała armia, a to nadal tylko jeden osobnik.

Cytuj:
Już pomijam takie bzdury jak ta, ze dusza czlowieka znajduje sie na przecięciu znaku krzyża, ktory czynimy dlonią, i prawoslawni tę duszę zamykają przed złem a katolicy otwierają poprzez odwrotne przeżegnywanie się.

To chyba raczej ludowe wierzenia, albo i nawet zabobony(?), nie wierzę, żeby teologia Prawosławia mówiła o duszy na przecięciu krzyża. Niech ci co tak wierzą, zastanowią się nad swoją wiarą.

Pt sie 25, 2017 9:18 am
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Annai85 napisał(a):
Bardzo mnie męczą juz te ataki z ich strony, czasami targają mną wątpliwości co do mojej wiary.. i chcialabym choć raz wytkąć prawosławnym jakąś niespójność w ich myśleniu. Proszę o pomoc.

Witam Anno.
Cechą wspólną każdej tzw. denominacji chrześcijańskiej jest wypełnienie woli Ojca, który jest w Niebie. Czyli wiara w Jezusa Chrystusa, który przyszedł w ciele. W Jego odkupieńcze dzieło. Przestrzeganie nowych przykazań Nowego Przymierza, które są przykazaniami miłości. Miłość ta jest miłością bezwarunkową. Jest to Boża miłość agape, która rozlewa się w naszych sercach na skutek nowego narodzenia w wyniku chrztu w Duchu Świętym.
TYLKO okazywanie tej bezwarunkowej miłości przyniesie wyczekiwany skutek.
Twoja sytuacja jest bardzo trudna. Myślę jednak, że stosowanie jakiejkolwiek riposty byłoby niewłaściwe.
Co mógłbym Ci doradzić? Pogłębienie relacji z Ojcem, który jest w Niebie. Który uzdolni Cię do okazania bezinteresownej, bezwarunkowej miłości braciom i siostrom wiary prawosławnej. Jest to jedyna ale niezwykle skuteczna broń chrześcijan.

Pt sie 25, 2017 11:24 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
przenioslem żeby ominąć takie odpowiedzi jak powyższe. A autorce chodziło o obronę wiary katolickiej a nie o to jak oskarżać wiarę katolicka o wymysły protestantów i ludzi z kręgu New Age

Pt sie 25, 2017 6:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Annai85 napisał(a):
Jestem silnie związana z wiarą katolicką, kościolem i naszymi tradycjami. Niestety jednak nie mam głębokiej wiedzy teologicznej, która pomoglaby mi odpowiadać na nieustanne wręcz ataki i szyderstwa prawoslawnych rosjan w kierunku katolikow.

Zawsze można tą wiedzę pogłębić

Annai85 napisał(a):

Różaniec jest najlepszą bronią, oraz modlitwa do Ducha Św, by włożył w usta właściwe słowa.

Pt sie 25, 2017 8:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Annai85 napisał(a):
Niestety jednak nie mam głębokiej wiedzy teologicznej, która pomoglaby mi odpowiadać na nieustanne wręcz ataki i szyderstwa prawoslawnych rosjan w kierunku katolikow. Oni są wszyscy tacy "nawiedzeni", przekonani o swojej slusznosci, o tym, że prawosławie to jedyna prawdziwa niezmieniona wiara chrzescijanska,, a wszyscy inni to są jacyś odszczepiency i przebierancy i wymyślamy sobie coraz to nowe dogmaty nie podparte Biblią.
rosyjskie prawosławie jest bardzo anty-katolickie, chyba najbardziej z prawosławnych autokefalii. Ale takie zaślepienie trafić się może wszędzie. Obstawiam, że nie ma w nich nawet chęci pogłębienia wiedzy - po prostu lecą wyuczoną propagandą.
Cytuj:
dlaczego powinny móc? czy sama bezgrzeszność jest wystarczająca? kto i dlaczego miałby o tym zdecydować?
Cytuj:
2. Nasze msze niedzielne są krótkie, szybkie, jedna po drugiej jak w fabryce. Mąż sie śmieje że tylko wstajemy i siadamy, wstajemy, siadamy i wychodzimy.
W ogóle wszystkie obrzędy mamy takie "malo dostojne".
można by powiedzieć że ich Liturgia jest długa, powolna i monotonna, śmiać się że ludzie przychodzą na początek, potem wychodzą sobie, idą do domu i wracają na koniec... ale po co? każdy niech się modli 'po swojemu' byle prawdziwie, a nie z przyzwyczajenia
Cytuj:
rozumienie wiary w Kościele Katolickim ciągle wzrasta, Duch Święty pozwala coraz lepiej rozumieć różne prawdy Boże. W prawosławiu rozwój doktryny w zasadzie zatrzymał się na 11 wieku, potem to już głównie trwanie na okopanych pozycjach.
Np. to co my rozumiemy jako czyściec, w prawosławiu nie zostało tak dobrze rozpoznane - i funkcjonują 2 poglądy 'pośrednie' - jednym są 'mytarstwa' - czyli droga kuszenia i oczyszczenia duszy zmarłej w drodze do nieba, a drugim pogląd że z piekła można wyciągnąć zmarłego za pomocą modlitw. Oba te poglądy mogą stanowić początek tego co Kościół rozumie jako czyściec.
Co do wniebowzięcia Matki Bożej - z tego co słyszałem to w zasadzie prawosławni mogliby się zgodzić z treścią tego dogmatu, ale nie zgodzą się z powodów 'politycznych' - bo wtedy przyznaliby że Kościół Katolicki wciąż pogłębia rozumienie prawd Bożych, a oni nie..
Cytuj:
tu już miałaś odpowiedź. Apostołowie nie pościli przed Ostatnią Wieczerzą - a i później nie koniecznie zalecali długie i srogie posty dla każdego. Są w Kościele zakonu praktykujące posty i umartwienia - po prostu nie jest to droga dla każdego.
Cytuj:
Wielkanoc jest ważniejsza i w Liturgii Kościoła jest to wyraźnie podkreślane. Natomiast to że zeświecczone społeczeństwo przyjmuje 'handlowe' święta czerwonego krasnala to już zupełnie inna sprawa.
Cytuj:
pedofilia występuje niestety także w prawosławiu, protestantyzmie, islamie itd. ale w mediach praktycznie tylko przypadki katolickich księży są nagłaśnianie....
Cytuj:
7. Musimy sie sluchać papieza, a to przeciez tez czlowiek i moze sie mylić.
musimy się go słuchać to fakt - bo Słowo Boże wprost mówi o tym że mamy być posłuszni przełożonym w wierze - biskupom których ustanowili Apostołowie. A w pewnych specyficznych i dosyć rzadkich przypadkach papież się nie myli - podobnie jak Sobór Powszechny - bo Duch Święty czuwa nad prowadzeniem Kościoła.
Cytuj:
myślę, że nie ma co 'wytykać' innym błędów. Lepsze jest wzrastać w wierze, nadziei i miłości. Rozmawiać spokojnie, dużo się modlić za nich - to będzie na pewno lepsze niż wytykanie im błędów.

So sie 26, 2017 1:27 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Zapytaj się męża tak: skoro prawosławie tak uszlachetnia i zbliża ludzi do Boga (ta Komunia od dziecka, długie liturgie itp), to z jakiego kraju, o jakiej tradycji religijnej wywodzili się ludzie, którzy strzelali w potylicę polakom w dołach Katyńskich?

So sie 26, 2017 4:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Zapytaj się męża tak: skoro prawosławie tak uszlachetnia i zbliża ludzi do Boga (ta Komunia od dziecka, długie liturgie itp), to z jakiego kraju, o jakiej tradycji religijnej wywodzili się ludzie, którzy strzelali w potylicę polakom w dołach Katyńskich?
to akurat bardzo słabe... bo Feliks Dzierżyński był przecież Polakiem... ;) i w każdym narodzie znajdzie się bohaterów i potwory... przecież uświęcanie to nie automat.

So sie 26, 2017 12:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pytanie, czy dyskusja apologetyczna to dobry pomysł wewnątrz małżeństwa...

So sie 26, 2017 4:35 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
to akurat bardzo słabe... bo Feliks Dzierżyński był przecież Polakiem... ;) i w każdym narodzie znajdzie się bohaterów i potwory... przecież uświęcanie to nie automat.

Chwila, ale prawosławie wg jej męża jest tak daleko lepsze od katolicyzmu, tak uświęcające ludzi, że niemożliwe jest by urodziło bolszewizm. Czyż dobre drzewo może rodzić złe owoce?

So sie 26, 2017 6:05 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Pytanie, czy dyskusja apologetyczna to dobry pomysł wewnątrz małżeństwa...

W zasadzie zaczeła się momencie ślubu i decyzji, że każdy pozostanie w swojej wierze.

So sie 26, 2017 6:10 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ale mleko się rozlało i małżeństwo mieszane jest. Teraz trzeba ustalić zasady współpracy. Promocja tylko swoich nie jest najlepszym pomysłem. Wojna realigijna w małżeństwie na pewno skończy się albo rozwodem albo zmuszeniem jednej strony do przejścia albo ciągłym stanem wojennym w małżeństwie. Na pewno odbije się to na małżeństwie i na dzieciach.

So sie 26, 2017 10:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Annai85 napisał(a):
Bardzo mnie męczą juz te ataki z ich strony, czasami targają mną wątpliwości co do mojej wiary.

Z "ich" strony? Nie piszesz o tym, więc mam nadzieję, że mąż nie przystępuje do owych ataków, że szanuje Twoją katolicką wiarę i kocha Ciebie.

Annai85 napisał(a):
zgodzilam sie na ślub w obrządku prawoslawnym a takze na ochrzczenie dziecka w cerkwii. Cóż, wtedy wydawalo mi się, ze rozni nas tylko tradycja.

Ty dałaś dowód szacunku i oddania zgadzając się jak wyżej.

Wt sie 29, 2017 3:31 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zawsze było powiedziane , byle w Panu..

Wt sie 29, 2017 8:46 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona