Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sty 23, 2018 9:30 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Aborcja -kilka trudnych pytań . 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Aborcja -kilka trudnych pytań .
Ostatnio bardzo głośno jest na ten temat w Polsce jak to pewnie każdy zauważył .Dlatego chciałabym trochę bardziej przybliżyć sobie tą kwestie i dowiedzieć się kilku istotnych informacji które pomógłby mi więcej zrozumieć jak i uzmysłowić sobie dlaczego w dzisiejszych czasach dopuszczalne jest zabijanie nienarodzonych dzieci.

W rozmowach z kobietami często kwestionowany jest fakt iż istota ludzka jest człowiekiem już od momentu samego poczęcia i zamiast nazywać rzeczy po imieniu to często słyszy się zupełnie odwrotnie - zygota ,płód ,zlepek komórek, embrion i tym podobne . Wszystkie te etapy rozwoju ciąży dotyczą jednak istoty ludzkiej ..z ludzkim kodem genetycznym .A jakie jest stanowisko KK w tej kwestii ?
Oglądałam zdjęcia w intrenecie ukazujące różne etapy rozwoju dziecka i nawet oglądając te wczesne widzę tam człowieka ,a nie jakieś komórki .
Jestem tym wszystkim bardzo zmieszana bo mimo iż czuje dogłębnie że aborcja jest złem to potrzebuje to tego też głębszego wytłumaczenia i rozjaśnienia sprawy od osób które mają większą wiedze.

Ja sama nigdy też nie byłam w ciąży więc niewiele wiem na ten temat dlatego prosiłabym przede wszystkim żeby wypowiedziały się tutaj kobiety.

So lis 11, 2017 7:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aborcja -kilka trudnych pytań .
KKK 2270 Życie ludzkie od chwili poczęcia powinno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby, wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia (Por. Kongregacja Nauki Wiary, instr. Donum vitae, I, 1).

Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię (Jr 1, 5).
Nie tajna Ci moja istota,
kiedy w ukryciu powstawałem, utkany w głębi ziemi (Ps 139, 15).
KKK 2271 Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. Nauczanie na ten temat nie uległo zmianie i pozostaje niezmienne. Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym.

Nie będziesz zabijał płodu przez przerwanie ciąży ani nie zabijesz nowo narodzonego (Didache, 2, 2; por. Barnaba, Epistula, 19, 5; List do Diogneta, 5, 5; Tertulian, Apologeticus, 9).

Bóg... Pan życia, powierzył ludziom wzniosłą posługę strzeżenia życia, którą człowiek powinien wypełniać w sposób godny siebie. Należy więc z największą troską ochraniać życie od samego jego poczęcia; przerwanie ciąży, jak i dzieciobójstwo są okropnymi przestępstwami (Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 51).

KKK 2272 Formalne współdziałanie w przerywaniu ciąży stanowi poważne wykroczenie. Kościół nakłada kanoniczną karę ekskomuniki za to przestępstwo przeciw życiu ludzkiemu. "Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa" (KPK, kan. 1398). "przez sam fakt popełnienia przestępstwa" (KPK, kan. 1314). na warunkach przewidzianych przez prawo (Por. KPK, kan. 1323-1324). Kościół nie zamierza przez to ograniczać zakresu miłosierdzia. Ukazuje ciężar popełnionej zbrodni, szkodę nie do naprawienia wyrządzoną niewinnie zamordowanemu dziecku, jego rodzicom i całemu społeczeństwu.

KKK 2273 Niezbywalne prawo do życia każdej niewinnej istoty ludzkiej stanowi element konstytutywny społeczeństwa cywilnego i jego prawodawstwa:

"Niezbywalne prawa osoby winny być uznawane i szanowane przez społeczeństwo cywilne i władzę polityczną. Owe prawa człowieka nie zależą ani od poszczególnych jednostek, ani od rodziców, ani nie są przywilejem pochodzącym od społeczeństwa lub państwa. Tkwią one w naturze ludzkiej i są ściśle związane z osobą na mocy aktu stwórczego, od którego osoba bierze swój początek. Wśród tych podstawowych praw należy wymienić... prawo do życia i integralności fizycznej każdej istoty ludzkiej od chwili poczęcia aż do śmierci" (Kongregacja Nauki Wiary, instr. Donum vitrae, III).

So lis 11, 2017 7:56 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niezaprzeczalnym faktem jest że nie należy zabijać dzieci nienarodzonych, to nie podlega kwestionowaniu. Ale, są bardzo trudne sytuacje i trzeba także spojrzeć na to z pewnej perspektywy. Na przykład sytuacja gdzie matka załóżmy trojga małych dzieci jest w zagrożonej ciaży z czwartym dzieckiem, i jest problem, matka może nie przeżyć, tak więc, czy poświęcić życie matki czy dziecka, jeśli matka poświęci życie, to osieroci czworo dzieci, w tym noworodka i zostaną z ojcem, wybór należy do kobiety ale w grę wchodzą także inne osoby - maż / ojciec, pozostałe dzieci.

Inna sytuacja, dziecko z poważną wadą genetyczną. Jeśli przeżyje to będzie ciężko upośledzone, pozostaje pytanie kto zapewni leczenie i odpowiednią / specjalistyczną opiekę dla takiego dziecka, to wymaga także poważnych nakładów finanowych, leczenie takich chorób jest kosztowne. To bardzo trudne sytuacje w jakich są postawieni ludzie, wybierają życie i dobrze, ale co dalej? Co z nimi? Kto im pomoże w tak trudnej sytuacji życiowej?

I inna rzecz, dziecko poczęte na skutek gwałtu, nie raz brutalnego. Nie trzeba chyba tłumaczyć kobietom jakie towarzyszą temu uczucia i jak trudno byłoby pokochać takie dziecko, co prawda niewinne zaistniałej sytuacji, ale przypominające tę traumę cały czas.

Tutaj chodzi po prostu o to że nawoływanie do obrony życia swoją drogą, ale przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią opiekę takim osobom, postawionym w takich sytuacjach i myślę że raczej nie można zmuszać kobiety do pokochania dziecka z gwałtu, gdzie ten gwałt był dla niej ciężką traumą z której nie może wyjść, wtedy trzeba pomyśleć co z tym dzieckiem. Przecież ciaża i poród dla takiej kobiety jest raczej utrapieniem a nie czymś pięknym i wyczekiwanym.

I nie należy zpominać że w nawet wielu przypadkach kobieta jest pozostawiona sama sobie, a mąż / partner / chłopak albo rodzina chłopaka nakłaniają do aborcji a nawet dają fundusze. Nie zawsze aborcji dokonują kobiety które lekko się prowadzą.

So lis 11, 2017 8:41 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Natalia, jak zapytasz zwolenników poglądu, że człowiek zaczyna się gdzieś w środku ciąży czy nawet dopiero po urodzeniu (są tacy), gdzie dokładnie, w którym momencie i dlaczego akurat wtedy, to usłyszysz przeróżne rzeczy. Będa ci mówić coś o początkach układu nerwowego, o poczuciu bólu, o możliwości samodzielnego przeżycia jako wcześniak itp, itd. To wszystko z biologicznego punktu widzenia ma zupełnie drugorzędne znaczenie, ponieważ są to tylko jakieś etapy rozwoju, który już się zaczął w momencie utworzenia zygoty i uruchomienia genetycznego programu tego rozwoju - w tamtym punkcie. Człowieczeństwo zaczyna się w momencie, w którym biologiczna forma zaczyna żyć. A każdy biolog ci powie że organizm zaczyna żyć, gdy uruchamia swój własny program rozwoju.

Te wszystkie nadawania człowieczeństwa w jakić punktach w środku ciąży, nie mają nic wspólnego z biologią (np w USA wymyślili sobie trymestry w ciąży które zupełnie nie pokrywają się z fazami rozwoju) a mają tylko jeden cel, usprawiedliwić morderstwo, bo łatwiej przychodzi kogoś zabić gdy się go odczłowiecza. Zdrowy człowiek ma naturalny wstręt do zabiajania osobników swojego rodzaju, bo jest gatunkiem społecznym. Dlatego we wszystkich wojnach i konfliktach by łatwiej przełamać w żołnierzach niechęć do zabijania, odczłowiecza się wroga i tak, dla niemców-nazistów żyd był robactwem, dla wojujących muzułmanów kafir to najpodlejsze ze stworzeń a dla aborcjonistów człowiek we wczesnej fazie rozwoju to zlepek komórek. Ustalanie człowieczeństwa w trakcie ciąży jest czysto subiektywnym zabiegiem, by nie mieć bolesnych wyrzutów sumienia że się zabiło człowieka.

So lis 11, 2017 11:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Natalia, jak zapytasz zwolenników poglądu, że człowiek zaczyna się gdzieś w środku ciąży czy nawet dopiero po urodzeniu (są tacy), gdzie dokładnie, w którym momencie i dlaczego akurat wtedy, to usłyszysz przeróżne rzeczy. Będa ci mówić coś o początkach układu nerwowego, o poczuciu bólu, o możliwości samodzielnego przeżycia jako wcześniak itp, itd. To wszystko z biologicznego punktu widzenia ma zupełnie drugorzędne znaczenie, ponieważ są to tylko jakieś etapy rozwoju, który już się zaczął w momencie utworzenia zygoty i uruchomienia genetycznego programu tego rozwoju - w tamtym punkcie. Człowieczeństwo zaczyna się w momencie, w którym biologiczna forma zaczyna żyć. A każdy biolog ci powie że organizm zaczyna żyć, gdy uruchamia swój własny program rozwoju.

Te wszystkie nadawania człowieczeństwa w jakić punktach w środku ciąży, nie mają nic wspólnego z biologią (np w USA wymyślili sobie trymestry w ciąży które zupełnie nie pokrywają się z fazami rozwoju) a mają tylko jeden cel, usprawiedliwić morderstwo, bo łatwiej przychodzi kogoś zabić gdy się go odczłowiecza. Zdrowy człowiek ma naturalny wstręt do zabiajania osobników swojego rodzaju, bo jest gatunkiem społecznym. Dlatego we wszystkich wojnach i konfliktach by łatwiej przełamać w żołnierzach niechęć do zabijania, odczłowiecza się wroga i tak, dla niemców-nazistów żyd był robactwem, dla wojujących muzułmanów kafir to najpodlejsze ze stworzeń a dla aborcjonistów człowiek we wczesnej fazie rozwoju to zlepek komórek. Ustalanie człowieczeństwa w trakcie ciąży jest czysto subiektywnym zabiegiem, by nie mieć bolesnych wyrzutów sumienia że się zabiło człowieka.

Z tego co wiem to kobieta dowiaduje się o ciąży dopiero w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka ,a nie wtedy gdy ma zapłodnioną komórkę jajową ,bo to zbyt wczesny etap żeby można było cokolwiek wykryć więc tym bardziej nie rozumiem tych gadek o zlepionych komórkach .Nawet 5 tygodniowy płód ma już wykształcony kończyny ,główkę i tułów co raczej przypomina człowieka a nie jakieś nie wiadomo co. Tak samo jeśli chodzi o te badania prenatalne wykonywane są na już rozwiniętym ludzkim organizmie .

Naszło mnie na ten temat bo ostatnio udostępniłam na FB inicjatywę stop aborcji Pani Magdaleny Korzekwa Kaliszuk ,sama się pod nią podpisałam i z tego zrobiła się wielka burza na moim profilu ..A w USA aborcja jest dozwolona na życzenia pacjentki.

N lis 12, 2017 3:54 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Natalia22 napisał(a):
A w USA aborcja jest dozwolona na życzenia pacjentki.

Ale ciąża to nie choroba, z której się leczy "pacjentkę"...

N lis 12, 2017 5:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dzisiejszy świat stoi na głowie. Aborcja i eutanazja to normalne procedury medyczne. A homoseksualizm to orientacja seksualna taka sama jak hetrosekaualizm. Sprawdzają się słowa św. Pawła apostoła który pisał ze przyjdą czasy gdy kłamstwo bedą nazywać prawda a prawdę kłamstwem.
Kiedyś o ciąży mówiło się ze kobieta jest w stanie błogosławionym. W poprzednich wiekach dzieci były błogosławieństwem a dzisiaj coraz częściej widzę ze dzieci są przekleństwem. Ale taka cywilizacja która morduje swoje dzieci musi upaść. Tak jak zniknęło wiele cywilizacji przed nami tak i my możemy zniknąć jeśli nie zmienimy swojej postawy do dzieci nienarodzonych i do starców. Widać to juz dzisiaj w podejściu islamistów do kultury europejskiej która oni gardzą. Nie będzie Europy europejskich wartości. Za pare lat będzie państwo islamskie złożone z imigrantów bo ludy europejskie są za bardzo leniwe i wygodne żeby rodzic i wychowywać dzieci.

N lis 12, 2017 7:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Dzisiejszy świat stoi na głowie. Aborcja i eutanazja to normalne procedury medyczne. A homoseksualizm to orientacja seksualna taka sama jak hetrosekaualizm. Sprawdzają się słowa św. Pawła apostoła który pisał ze przyjdą czasy gdy kłamstwo bedą nazywać prawda a prawdę kłamstwem.
Kiedyś o ciąży mówiło się ze kobieta jest w stanie błogosławionym. W poprzednich wiekach dzieci były błogosławieństwem a dzisiaj coraz częściej widzę ze dzieci są przekleństwem. Ale taka cywilizacja która morduje swoje dzieci musi upaść. Tak jak zniknęło wiele cywilizacji przed nami tak i my możemy zniknąć jeśli nie zmienimy swojej postawy do dzieci nienarodzonych i do starców. Widać to juz dzisiaj w podejściu islamistów do kultury europejskiej która oni gardzą. Nie będzie Europy europejskich wartości. Za pare lat będzie państwo islamskie złożone z imigrantów bo ludy europejskie są za bardzo leniwe i wygodne żeby rodzic i wychowywać dzieci.

Oglądałam ostatnio na kanale TRWAM reportaż w którym wypowiadał się jakiś poseł z Prawa i Sprawiedliwość w sprawie aborcji właśnie ,podobno tysiąc parę zabiegów przerywania ciąży w Polskich szpitala wykonuje się z powodów eugenicznych gdy dziecko może urodzić się z jaką wadą genetyczną czy niepełnosprawnością ...a na tych protestach zwykle ukazywane są jakieś totalne skrajność ciąża w wyniku czyny zabronionego czy szybka śmierć dziecka od razu po porodzie w wyniku jakiejś deformacji ale to tego jest już chyba potrzeba łaska wiary bo ateista chyba nie zrozumie dlaczego nawet w takich sytuacjach aborcja nie jest dobrym wyjściem ...

N lis 12, 2017 11:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Niezaprzeczalnym faktem jest że nie należy zabijać dzieci nienarodzonych, to nie podlega kwestionowaniu. Ale, są bardzo trudne sytuacje i trzeba także spojrzeć na to z pewnej perspektywy. Na przykład sytuacja gdzie matka załóżmy trojga małych dzieci jest w zagrożonej ciaży z czwartym dzieckiem, i jest problem, matka może nie przeżyć, tak więc, czy poświęcić życie matki czy dziecka, jeśli matka poświęci życie, to osieroci czworo dzieci, w tym noworodka i zostaną z ojcem, wybór należy do kobiety ale w grę wchodzą także inne osoby - maż / ojciec, pozostałe dzieci.

Na prawie kanonicznym uczyłem się, że nie wolno wybierać życia dziecka w takich przypadkach. Nawet jeżeli jest pełna rodzina (mąż i żona) bezdzietni. Wynika to z sakramentu małżeństwa - ja przysięgałem żonie a nie dzieciom i ona też. Zresztą ksiądz doktor nam przytaczał przykłady jak to w wyniku innej decyzji wdowiec tata, z pkt widzenia psychologicznego, mimowolnie traktował dzieci jak zabójców ukochanej żony.

Natalia22 napisał(a):
Z tego co wiem to kobieta dowiaduje się o ciąży dopiero w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka ,a nie wtedy gdy ma zapłodnioną komórkę jajową ,bo to zbyt wczesny etap żeby można było cokolwiek wykryć więc tym bardziej nie rozumiem tych gadek o zlepionych komórkach

I tu jest ciekawie:
1) Rozumiem, że każde wczesne (naturalne) poronienie, na przykład niezagnieżdżonej zygoty należy traktować jak śmierć człowieka. czyli może być tak, że pary małżeńskie mogą mieć znacznie więcej dzieci niż wynikałoby to z dokumentów urzędu stanu cywilnego. No i powinni je poznać w niebie co nie?
2) Na którym etapie człowiek otrzymuje duszę? Czy już na etapie "zlepku komórek"? Czy może wcześniej w momencie połączenia komórek rozrodczych? A może gdy już ma serduszko?

Jockey napisał(a):

Świat zwariował. W kanadzie przed senatem wysłuchano opinii psychiatry który twierdzi że pedofilia nie może być przestępstwem, bo to zwyczajna orientacja seksualna. Jako argument wskazywał, że gdyby heteroseksualista żył w kraju samych homoseksualistów, to też zależałoby mu na nadaniu statusu jego orientacji, a nie wmawianiu reszcie społeczeństwa, że jest zwyrodnialcem.

To jest taka odwrócona logika, że jeżeli p = 9 to d = 6 !! Go Go ateiści !!

Pn lis 13, 2017 10:46 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
ZYL napisał(a):
equuleuss napisał(a):

Na prawie kanonicznym uczyłem się, że nie wolno wybierać życia dziecka w takich przypadkach. Nawet jeżeli jest pełna rodzina (mąż i żona) bezdzietni. Wynika to z sakramentu małżeństwa - ja przysięgałem żonie a nie dzieciom i ona też. Zresztą ksiądz doktor nam przytaczał przykłady jak to w wyniku innej decyzji wdowiec tata, z pkt widzenia psychologicznego, mimowolnie traktował dzieci jak zabójców ukochanej żony.

Natalia22 napisał(a):
Z tego co wiem to kobieta dowiaduje się o ciąży dopiero w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka ,a nie wtedy gdy ma zapłodnioną komórkę jajową ,bo to zbyt wczesny etap żeby można było cokolwiek wykryć więc tym bardziej nie rozumiem tych gadek o zlepionych komórkach

I tu jest ciekawie:
1) Rozumiem, że każde wczesne (naturalne) poronienie, na przykład niezagnieżdżonej zygoty należy traktować jak śmierć człowieka. czyli może być tak, że pary małżeńskie mogą mieć znacznie więcej dzieci niż wynikałoby to z dokumentów urzędu stanu cywilnego. No i powinni je poznać w niebie co nie?
2) Na którym etapie człowiek otrzymuje duszę? Czy już na etapie "zlepku komórek"? Czy może wcześniej w momencie połączenia komórek rozrodczych? A może gdy już ma serduszko?

Jockey napisał(a):

Świat zwariował. W kanadzie przed senatem wysłuchano opinii psychiatry który twierdzi że pedofilia nie może być przestępstwem, bo to zwyczajna orientacja seksualna. Jako argument wskazywał, że gdyby heteroseksualista żył w kraju samych homoseksualistów, to też zależałoby mu na nadaniu statusu jego orientacji, a nie wmawianiu reszcie społeczeństwa, że jest zwyrodnialcem.

1) Najwięcej poronień występuje w pierwszym trymestrze ciąży -czyli do 12 -tygodnia .Kobiety wtedy podchodzą do tego tak jakby straciły swoje dziecko ,no bo jakby inaczej do tego podchodzić?.O ciąży można dopiero dowiedzieć się w pierwszych tygodniach najczęściej dzieje się to od 4 do 7 a wtedy już nie mamy odczynienia z niezagnieżdżoną zygotą tylko wykształcona istotą. Jak ja się tego wszystkie o rozwoju ciąży naczytałam o biciu serca, pompowaniu krwi to mnie w ogóle zmroziło..

Natalia, proszę - nie używaj czerwonego koloru, który jest zastrzeżony dla moderacji (PW)

Ostatnio edytowano Pn lis 13, 2017 7:05 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

zmiana koloru #F0000 na Bold

Pn lis 13, 2017 6:56 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie używajcie pojeć "trymerstry" bo to nie pokrywa się zupełnie z biologicznym fazami rozwoju embrionalnego człowieka. Te terminy zostały wymyślone sztucznie w ramach argumentacji pro-aborcyjnej.

Pn lis 13, 2017 7:15 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Natalia22 napisał(a):
ZYL napisał(a):
equuleuss napisał(a):

Natalia22 napisał(a):

I tu jest ciekawie:

Jockey napisał(a):

1) Najwięcej poronień występuje w pierwszym trymestrze ciąży -czyli do 12 -tygodnia .Kobiety wtedy podchodzą do tego tak jakby straciły swoje dziecko ,no bo jakby inaczej do tego podchodzić?.O ciąży można dopiero dowiedzieć się w pierwszych tygodniach najczęściej dzieje się to od 4 do 7 a wtedy już nie mamy odczynienia z niezagnieżdżoną zygotą tylko wykształcona istotą. Jak ja się tego wszystkie o rozwoju ciąży naczytałam o biciu serca, pompowaniu krwi to mnie w ogóle zmroziło..

Natalia, proszę - nie używaj czerwonego koloru, który jest zastrzeżony dla moderacji (PW)

Ok, wybacz :-D

Pn lis 13, 2017 7:25 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
p.s. lekarka specjalistka, powiedziała mi że ciąża to proces ciągłego rozwoju a nie skokowego i te trymesty i ich "granice" nie mają nic wspólnego z biologią.

Pn lis 13, 2017 7:29 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
p.s. lekarka specjalistka, powiedziała mi że ciąża to proces ciągłego rozwoju a nie skokowego i te trymesty i ich "granice" nie mają nic wspólnego z biologią.

Ale czytając w pierwszej lepszej książce dla przyszłych mam -co rusz można znaleźć informacje w którym trymestrze ciąży co i jak się rozwija albo jak na poszczególnym etapie wygląda już ta mała człowiek, chyba jakoś się to rozbija w przez te 9 miesięcy

Pn lis 13, 2017 7:33 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ZYL napisał(a):
equuleuss napisał(a):

to chyba błednie Cie uczyli, a zapewne to bylo tylko prywatne zdanie tego ksiedza, bo matka ma wybor Kościół mówi przecież o zasadzie podwojnego skutku i jeśli matka chce moze poświeić swoje zyce i np nie leczyć się z ciezkiej choroby aby ocalić dziecko. To indywidualne rozeznanie.
Jako przykład można podać św. Joanne Berettel Molla, która zdecydowala się poświęcić.

Pn lis 13, 2017 7:54 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona