Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 17, 2017 3:58 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czemu księża zanudzają na kazaniach? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Czemu księża zanudzają na kazaniach?
Dominikanie, (i trochę też jezuici) mówią ciekawie, poruszają umysł i czasem też uczucia. Prawie zawsze się czegoś dowiem i jestem poruszony do przemyśleń. Mówią o Panu Bogu w taki sposób, że dotyka to rzeczywistości w której żyjemy. A zwykli księża? Masło maślane, powtarza wciąż slogany, dokłada ile się da kwiecistych przymiotników i w ogóle jakby mówił, żeby mówić. "miłość to miłość tamto, zbawienie, eucharystia i tak w kółko." . Dzisiaj mówił o urodzinach, jak to przeżywamy urodziny znajomych, a jakaś tam święta była siostrzenicą kogoś tam i ma dzisiaj osiemset któreś urodziny i jak bohatersko budowali nasz kościół, ile odwagi... <oddech> determinacji... <oddech> poświęcenia... <oddech> trzeba było by wznieść tę budowlę. (i tak w kółko masło maślane).

Czemu Wszystkich księży nie szkoli się z kazań tak jak dominikanów?

N lis 12, 2017 10:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czemu księża zanudzają na kazaniach?
Jak zwykle uogólniasz. To, że w Twojej parafii jest ksiądz przynudzający, nie oznacza że wszędzie są tacy. Zawsze możesz (jeśli masz taką możliwość) spróbować się przejść na mszę do innej parafii.

N lis 12, 2017 10:44 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Większość ksieży wygaduje banały na homiliach, bo:
1) ich poziom intelektualny i oratorski jest przeciętny, to niekoniecznie wrodzone, ale np niedouczenie
2) dostosowują się do szerokch mas, które mogły by nie załapać wyrafinowanych egzegez
3) nie chcą antagonizować jakiś grup, zmiękczajac albo rozmywając treść
3) przygotowuja się na podstawie różnych publikacji, które choć napisane i wydrukowane mogą być kiepściutkie, bo papier przyjmie wszystko

Ale ludzik, to normalne, że w pewnym momencie gdy człowiek naprawdę się interesuje katolicyzmem, zaczyna zauważać jakieś banały w kazaniach, bo po prostu wyrasta ponad ten poziom. I wtedy trzeba samemu sobie szukać treści w źródłach, czytać teologów, ojców kościoła i słuchać mądrych homilistów.
No i na końcu trzeba pamiętać, że katolicyzm to nie protestantyzm, który jak nie coaching'uje to nie żyje, wiec ta druga część mszy jest równie ważna jeśli nie ważniejsza.

N lis 12, 2017 10:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A ja tez mam inny problem, jest jeden ksiadz w kościele, do którego chodzę na msze (za granicą), który mówi dobre kazania, widac że chce coś powiedzieć, ale np jak jest adoracja i przed mszą ściąga Sakrament z monstrancji to bierze szybko w łapę, prawie że nie przyklęka, jakby chował czapkę do szafy. Inni odnoszą się z większym szacunkiem i rytuałem.
Zauważyłem tez że zdarza mu się (ale raczej rzadko), wtracić jakiś darwinizm społeczny w kazaniach.
No i teraz, nie chcę tego księdza posadzać o niewiarę w Obecność, bo nie wiem, ale jeśli by teoretycznie nie wierzył, a niby dobre kazania mówił, to słuchać takiego czy nie, bo co on tam w tej swojej kiepskiej wierze albo niewierze może przemycać, pragmatyzm?

Inny z kolei, ale to w innym kościele to kompletny wariat, zmienia tonację głosu na mszy raz wyżej raz niżej, albo np bardzo szybko odmawia jakąś modlitwę tak jak ta informacj na końcu reklamy leków w TV czy radiu. Wykrzykuje czasem lub popiskuje. Byłem 2x u neigo na spowiedzi i nigdy jużnei pójdę, bo za każdym razem skończe mówić a on zadaje tylko pokutę bez żadnego komentarza i odpukuje mnie. Nie wiem czy tak nagrzeszyłem że zaniemówił czy takie banały że nie warte były skomentowania. :|

N lis 12, 2017 11:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale zaraz, zaraz... Czym są te banały w kazaniach? Bo Ludzik piszesz ""miłość to miłość tamto, zbawienie, eucharystia i tak w kółko." A żadna z tych rzeczy nie jest banalna. I zamiast utyskiwać że w kółko powinieneś wyczaić że tak często bo ważne. A z racji na to że każdym wątku narzekasz na innych to jednak uważam że twoim pierwszoplanowym problemem nie są księża zanudzający na kazaniach.
Wespecjan napisał(a):
, bo nie wiem, ale jeśli by teoretycznie nie wierzył, a niby dobre kazania mówił, to słuchać takiego czy nie, bo co on tam w tej swojej kiepskiej wierze albo niewierze może przemycać, pragmatyzm?

Ale to tak naprawdę zarzut który można skierować pod adresem każdego księdza - bo nie znasz stanu jego wiary. Ten akurat wzbudził twoje zaniepokojenie. Czy zasadnie? Wydaje mi się że to co napisałeś to trochę za mało. Szczerze mówiąc swego czasu przestałam chodzić na Mszę do jednego kościoła po tym jak zobaczyłam jak jeden z księży podnosi Hostię i Kielich. Ale on ogólnie bardzo pospiesznie odprawiał całą Mszę. I tym bym go usprawiedliwiła tyle że kazanie wygłosił bardzo długie i rozwlekłe. I ta nieproporcjonalność między czasem poświęconym na to co nieobowiązkowe (to była Msza w dzień powszedni) a tym co można by określić istotą Mszy świętej spowodowała moją decyzję. A samo Podniesienie było tą przysłowiową kroplą która przelała czarę goryczy.
Wespecjan napisał(a):
Nie wiem czy tak nagrzeszyłem że zaniemówił czy takie banały że nie warte były skomentowania.

Pouczenie nie jest obowiązkowe. Zastanów się dlaczego uważasz że wyznanie twoich grzechów powinno wywołać w ogóle reakcję księdza.

N lis 12, 2017 11:35 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
nie umiem tego wyrazić o co mi chodzi, jak to odbieram, no ale po prostu mam takie wrażenie jakby trajkotał kluczowymi słowami bez żadnej treści. Odbieram to jak pustosłowie.

bergamotka napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Nie wiem czy tak nagrzeszyłem że zaniemówił czy takie banały że nie warte były skomentowania.

Pouczenie nie jest obowiązkowe. Zastanów się dlaczego uważasz że wyznanie twoich grzechów powinno wywołać w ogóle reakcję księdza.

Przecież pouczenie na rozgrzeszeniu jest standardowym etapem spowiedzi, więc to normalne, że spowiadający spodziewa się reakcji księdza. Chociaż "oj oj oj, nie grzesz już więcej, Pan Bóg Cię kocha".

Pn lis 13, 2017 12:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzik napisał(a):
nie umiem tego wyrazić o co mi chodzi, jak to odbieram, no ale po prostu mam takie wrażenie jakby trajkotał kluczowymi słowami bez żadnej treści. Odbieram to jak pustosłowie.

Masz jakiś żal do tego księdza - coś zrobił, czegoś nie zrobił. Nie lubisz go? Drażni cię nawet gdy nie głosi kazania? Bo piszesz tak jakbyś był do niego jakoś uprzedzony.
Ludzik napisał(a):
Przecież pouczenie na rozgrzeszeniu jest standardowym etapem spowiedzi, więc to normalne, że spowiadający spodziewa się reakcji księdza. Chociaż "oj oj oj, nie grzesz już więcej, Pan Bóg Cię kocha"

Każdy ma jakieś doświadczenia ale chodzi w nich by wyciągać wnioski i naukę dla siebie (do tego też służą pouczenia przy spowiedzi) a nie obciążać nimi innych. Spowiadający się podziewa się czegoś co jest niekonieczne, tworzy jakieś standardy - to on ma problem z podejściem do spowiedzi, nie spowiednik który poprzestał na samym rozgrzeszenia. Kiedyś był w mojej parafii misjonarz - opowiadał bardzo interesująco ale sądzę że od tamtejszych wiernych to dopiero moglibyśmy się sporo nauczyć jeśli chodzi o odbiór posługi księdza i podejście do sakramentów.

Pn lis 13, 2017 9:31 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ludzik napisał(a):

Często mam tak jak Ludzik. Często więc niestety karmię się Pawlukiewiczem, Szustakiem i innymi kaznodziejami. Kiedyś zaprzyjaźniony ksiądz powiedział mi mniej więcej coś takiego "ZYL nigdy nie wiesz wobec kogo Pan Bóg używa takiego dziwnego narzędzia jak ksiądz X (oboje mieliśmy o nim niefajne zdanie), może ma on trafić do kogoś konkretnego."

Niemniej często jest tak, że dobrych kazań ludzie nie rozumieją, bo są dla nich przegadane. Inni uważają, że bez przykładów z życia to bez sensu. Jeszcze inny ksiądz w moim mieście mówi kazania używając poezji. niektórzy księża nawet jak mają coś do powiedzenia, to czasem mają taką intonację lub manierę w mówieniu kazania, że cały urok słuchania ginie i człowiek myśli o czymś innym bo go mózg boli.

Dlatego też ja mam pewność że na mszy (niedzielnej) 4 rzeczy będę słyszał cudowne - 2 czytania, psalm i ewangelię. Jeżeli dojdzie do tego jeszcze dobre kazanie to zysk. Czasem kazanie jest słabe ale jakaś pojedyncza myśl jest ok - i to już jest plus.

Zauważcie że posłowie jak omawiają jakieś ustawy to też większość chrapie - a jednak mają znaczenie dla nas wszystkich zazwyczaj.

Pn lis 13, 2017 10:00 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wielokrotnie słyszałem właśnie podobne stwierdzenie, że najbardziej nudne, upiornie nużące kazanie może trafić do jednej konkretnej osoby i to choćby nie może przekreślać nudziarza z ambony.

Pn lis 13, 2017 10:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Konstytucja o liturgii świętej wskazuje na to że "przez znaki widzialne wyraża się, i w sposób właściwy poszczególnym znakom i urzeczywistnienia uświęcenie człowieka, a mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, to jest Głowa ze swymi członkami, wykonuje całkowity kult publiczny." W liturgii chodzi zatem o uwielbienie Boga i oddanie mu należnej czci. Jednakowoż "Jakkolwiek święta liturgia jest przede wszystkim oddawaniem czci Bożemu Majestatowi, zawiera jednak również bogatą treść dla pouczania wiernego ludu. W liturgii bowiem Bóg przemawia do swego ludu, Chrystus w dalszym ciągu głosi Ewangelię, lud zaś odpowiada Bogu śpiewem i modlitwą." Nadto kolejność poszczególnych elementôw mszy nie jest przypadkowa ale one z siebie wzajemnie wypływają - polecam wszystkim co nie znają Katechezę o Mszy Świętej, głównie o. Tomasza Grabowskiego. Homilia poprzedza wyznanie wiary i to nie jest przypadkowe - ona nie jest tylko do tego by wynieść pouczenie na zaś (to też) ale część liturgii, że wszystkimi tego konsekwencjami. A "Kościół zatem bardzo się troszczy o to, aby chrześcijanie podczas tego misterium wiary nie byli obecni jak obcy i milczący widzowie, lecz aby przez obrzędy i modlitwy tę tajemnicę dobrze zrozumieli, w świętej czynności uczestniczyli świadomie, pobożnie i czynnie, byli kształtowani przez słowo Boże, posilali się przy stole Ciała Pańskiego i składali Bogu dzięki, a ofiarując niepokalaną hostię nie tylko przez ręce kapłana, lecz także razem z nim, uczyli się samych siebie składać w ofierze i za pośrednictwem Chrystusa z każdym dniem doskonalili się w zjednoczeniu z Bogiem i wzajemnie z sobą, aby w końcu Bóg był wszystkim we wszystkich."
Według mnie zatem problem z kazaniami - bo tak naprawdę kto jest od nich wolny całkiem- rozwiązuje w dużej mierze właściwe przeżywanie Mszy świętej, co leczy z egoizmu. I jeśli miałabym czynić jakiś zarzut pod adresem kazań to ten że tak rzadko są naprawdę o liturgii choć często o udziale we Mszy Świętej. Oczywiście jesli chodzi o przeżywanie Mszy świętej to łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Sama miałam w swojej parafii księdza z którego kazań nawet nie tyle że nie wyciągałam nic, ja nie mogłam tego słuchać. Pytałam przy spowiedzi co mam robić - nie słuchać a czas przeznaczyć na modlitwę, czy ćwiczyć się w cierpliwości słuchając czegoś co powoduje moją irytację i rozdrażnienie - bo jednoczesne słuchanie i utrzymywanie pobożnego usposobienia było niemożliwe. I tak się szarpałam bez większych efektów aż do teraz kiedy to po przerwie wysłuchałam już dwóch kazań spokojnie, i nawet pozytywnie je odebrałam. Nie wiem co się zmieniło ale nie sądzę że coś po stronie tego księdza.

Pn lis 13, 2017 11:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z tego samego powodu, z jakiego bywają nudne książki, filmy itd.

Pn lis 13, 2017 11:22 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzik dla Ciebie kazania dl prawdziwych meżczyzn

https://www.youtube.com/watch?v=OY1-GXr ... qhjjYyaJDu

Pn lis 13, 2017 6:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):

dzięki posłucham.

Przy okazji podzielę się listą sławnych księży, których uwielbiam słuchać:
ks. Daniel z Czatachowy - jest pustelnikiem, kazania ma niesamowicie emocjonalne, takie dziecięce w sensie zaufania Panu Bogu na 100%. Przykład: https://gloria.tv/video/N9KQ1Ysnmyq4642q3yJsfYa7K
Myślę, że ten ksiądz zostanie świętym. Wiele uzdrowień jest na jego mszach. Kiedyś miałem zamiar ciężko zgrzeszyć, ale coś mnie tknęło by sobie puścić jego modlitwę o uwolnienie i po tym wszystko odwołałem i udało się uniknąć grzechu.

Pawlukiewicz - wszyscy znają, kazania z humorem, trochę taki pół psycholog z niego.

Ks. Glas - egzorcysta, kazania pełne werwy jak przemowy do żołnierzy na wojnie. To jest gość, to jest ogień Kościoła.

Sławomir Kostrzewa - o relacjach damsko męskich.

a ze świeckich to:
dr. inż. Jacek Pulikowski - radzi małżeństwom i gada dużo o małżeństwach bardzo logicznie.

Ostatnio edytowano Śr lis 15, 2017 12:14 am przez Ludzik, łącznie edytowano 1 raz

Śr lis 15, 2017 12:10 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzik napisał(a):
sachol napisał(a):

dzięki posłucham.

Przy okazji podzielę się listą sławnych księży, których uwielbiam słuchać:
ks. Daniel z Czatachowy - jest pustelnikiem, kazania ma niesamowicie emocjonalne, takie dziecięce w sensie zaufania Panu Bogu na 100%. Przykład: https://gloria.tv/video/N9KQ1Ysnmyq4642q3yJsfYa7K

Pawlukiewicz - wszyscy znają, kazania z humorem, trochę taki pół psycholog z niego.

Ks. Glas - egzorcysta, kazania pełne werwy jak przemowy do żołnierzy na wojnie. To jest gość, to jest ogień Kościoła.

Sławomir Kostrzewa - o relacjach damsko męskich.

a ze świeckich to:
dr. inż. Jacek Pulikowski - radzi małżeństwom i gada dużo o małżeństwach bardzo logicznie.

Co do ks. Daniela to buskupi wydawali jakoes ostrzezenia.
Reszta ok. Sluchaj i wprowadzaj w zycie.

Śr lis 15, 2017 12:14 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Co do ks. Daniela to buskupi wydawali jakoes ostrzezenia.

Masz niekatualne informacje :-P Dawali ostrzeżenia by uważać, a potem Biskup (chyba taka była jego funkcja) diecezji Częstochowskiej wszystko przyklepał. Był nawet na 1 z mszy, razem odprawiali i ks. Daniel 100% pokory i posłuszeństwa, ukarzał się przed tym biskupem co jest dowodem na to, że ks. Daniel nie jest fałszywym prorokiem, bo diabeł potrafi prawie wszystko symulować, ale nigdy nie pokorę. Ks. Daniel jest pokorny. Ja go widziałem na żywo nawet kilka razy i zaświadczam, że widziałem w nim pokorę, a owoce jego mszy i kazań mają zawsze dobre owoce dla mojej duszy jak np. spowiedź - jednym kazaniem mnie kiedyś aż pchnął do spowiedzi.

A jak na początku nawrócenia słuchałem jego mszy o uwolnienie to płakałem. Przesłałem to potem koleżance z pracy i ona też płakała chyba, bo potem cały dzień chodziła ze łzami w oczach. (no ale tam był jeszcze inny motyw z nią co dodatkowo mógł to spotęgować).

Śr lis 15, 2017 12:17 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona