Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sty 24, 2018 9:16 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy katolik może otaczać się drogimi rzeczami? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy katolik może otaczać się drogimi rzeczami?
dertt napisał(a):
Pytanie jak w temacie. Od roku moja firma zaczęła przynosić spory dochód, kilkanaście razy większy niż dotychczas i zastanawiam się czy jako katolik mogę kupować luksusowe rzeczy takie jak np. samochód za prawie 800 tys. zł czy zegarki za kilkanaście tysięcy? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jeśli tak to do jakiej kwoty rzeczy są w "dobrym guście"?

Niedawno natknęłam się na życiorys autentycznego świętego przedsiębiorcy - Homobonus'a Tucenghi.

https://pl.aleteia.org/2017/11/15/homobonus-swiety-z-pieniedzmi-i-patron-biznesmenow/
Pisze o nim też św. Jan Paweł II:
http://w2.vatican.va/content/john-paul-ii/en/speeches/1997/june/documents/hf_jp-ii_spe_19970624_nicolini.html

Ciekawa postać. Oby takich było jak najwięcej.

Cz sty 04, 2018 8:28 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy po katolicku doradzę, ale uważam, że:
kupuj sobie dobra, pod kątem ich funkcji, a nie pod kątem wartości jakie mają same w sobie. Co za tym idzie dobra luksusowe nie mają sensu, bo funkcja ich jest prawie taka sama jak tych zwykłych dóbr.

Co do samochodu: jeździłem nowiutkim crossorowerem z salonu o wartości 70 tys. przez 1 rok oraz testowałem kilka drogich samochodów w salonie jak np. lexus is, bmv x4, land rover... Jeździłem też 20 letnim golfem, yariską, meganką, więc mogę się wypowiedzieć:
warto jeździć nowym samochodem, jest ogromna różnica w jego funkcjonalności, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Natomiast nie warto przepłacać za autka luksusowe.
Kup se auto za 200 tys. zł.

N sty 07, 2018 10:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jeśli zarabiasz uczciwe to nie ma w tym nic złego. Zło pojawia się dopiero wtedy, gdy bogactwo i dobra materialne zamykają Cię na Boga i na drugiego człowieka.
Na świecie niestety często panuje przekonanie, że bogactwo, to zło, a gdy ktoś jeździ Ferrari lub ma w domu jacuzzi, to na pewno opuścił Boga. Fakt, bogactwo może stwarzać ryzyko, że popadnie się w pychę i egoizm, ale nie każdy taki jest. Zauważ też, że kupując samochód za 800 tys płacisz tym, którzy ciężko nad nim pracowali. Zasilasz majątek firmy, która wyprodukowała ten samochód, dzięki czemu firma może funkcjonować, a jej pracownicy mają pracę i mogą utrzymać swoje rodziny.
Pan Bóg patrzy na Twoje serce, a nie na to czym jeździsz. Możesz mieć samochód nawet za 5 mln, bylebyś rozwijał się duchowo, nie zamykał na potrzeby innych i nie traktował innych z góry. Pan Bóg kocha każdego, nie ważne czy jest on biedny czy bogaty, dlatego nie lekceważ ludzi biedniejszych, ale też nie myśl, że Bóg kocha Ciebie mniej niż ich.

Pn sty 08, 2018 4:41 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Masseur napisał(a):
Jeśli zarabiasz uczciwe to nie ma w tym nic złego. Zło pojawia się dopiero wtedy, gdy bogactwo i dobra materialne zamykają Cię na Boga i na drugiego człowieka.

To pieniądz ma aż tak silne działanie? Moje obserwacje są zgoła odmienne. To niedostatek zamyka człowieka na bliźniego, uczy nieufności, a w konsekwencji nienawiści. Prowadzi do występku, a nawet zbrodni.

Masseur napisał(a):
Pan Bóg kocha każdego, nie ważne czy jest on biedny czy bogaty, dlatego nie lekceważ ludzi biedniejszych, ale też nie myśl, że Bóg kocha Ciebie mniej niż ich.

Lecz "bracia"Amerykanie zbudowali swoje krwawe imperium na przekonaniu, że Bóg kocha bogatych. :lol:
To być może jedno ze źródeł sukcesu.

Pn sty 08, 2018 11:40 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2