Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sty 24, 2018 11:27 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy katolik może otaczać się drogimi rzeczami? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Czy katolik może otaczać się drogimi rzeczami?
Pytanie jak w temacie. Od roku moja firma zaczęła przynosić spory dochód, kilkanaście razy większy niż dotychczas i zastanawiam się czy jako katolik mogę kupować luksusowe rzeczy takie jak np. samochód za prawie 800 tys. zł czy zegarki za kilkanaście tysięcy? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jeśli tak to do jakiej kwoty rzeczy są w "dobrym guście"?

Pn sty 01, 2018 8:54 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy katolik może otaczać się drogimi rzeczami?
Łk 6, 24-26:
24 Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
25 Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
26 Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom.

Nie ma podanej nigdzie jakiejś granicy. Ale powiem tak: dobrze jest pamiętać o naszych biedniejszych bliźnich.

Pn sty 01, 2018 10:11 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Proponuję zastanowić się, po co tak naprawdę zegarek za kilkanaście tysięcy. czy jest funkcjonalniejszy i ładniejszy niż ten za, powiedzmy, 1000? 1500?Niekoniecznie, prawda? A zatem to kaprys? Lokata kapitału? Znak statusu? Po co?
Warto pomyśleć, czy takich pieniędzy nie byłoby lepiej przeznaczyć na cele istotniejsze. Rozejrzyj się, komu brak na chleb, komu na wózek inwalidzki, komu na leki. A może dałoby się stały procent, spory procent dochodów, tych ogromnych, podarować (sensownie) innym, tym, którym każde 1000 zł da wielką szansę na (godziwe) życie albo życie w ogóle, leczenie itp.?

Wt sty 02, 2018 12:03 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
http://www.katolik.pl/modlitwa.html?c=22256

Co Ty na to? Nie proszę dla siebie. Uwierzę w dobre intencje jak Admin potwierdzi wpłatę. Możesz otaczać się drogimi rzeczami, jeśli za tym nie stoi pycha i wyzysk innego człowieka. Dojście do motywacji to najtrudniejsze zadanie, bo człowiek jest mistrzem świata w samooszukiwaniu się. Znasz najlepiej realia, w których przyszło Ci pracować.

Wt sty 02, 2018 12:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dertt napisał(a):
Od roku moja firma zaczęła przynosić spory dochód, kilkanaście razy większy niż dotychczas i zastanawiam się czy jako katolik mogę kupować luksusowe rzeczy takie jak np. samochód za prawie 800 tys. zł czy zegarki za kilkanaście tysięcy? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jeśli tak to do jakiej kwoty rzeczy są w "dobrym guście"?

Gratulacje! :)
Skoro Twoja firma staje się tak bardzo dochodowa, to wydaje się, jednym z pierwszych posunięć Twoich jako szefa, mogłoby być podzielenie się ową rado$cią z pracownikami, którzy ten dochód zapewne wypracowali. No chyba że jesteś firmą jednoosobową, wtedy rzeczywistym dylematem pozostaje tylko: jak wydać/ulokować miliony.
Nawet charytatywność w sytuacji, kiedy pracodawca nie wypłaca uczciwie, czyli w stosownej wysokości - zapłaty za pracę, może być tylko maskowaniem wyrzutów sumienia. Łatwiej wszak rzucić groszem od czasu do czasu, reklamując przy tym świetnie swoją firmę, niż dochód z każdego m-ca pomniejszać regularnie o pewne kwoty tytułem wynagrodzenia pracowniczego.
Jednakowoż, skoro piszesz na katoliku, na pewno taka postawa nieuczciwości Ciebie nie dotyczy...
A czy możesz kupić takie rzeczy? W moim odczuciu, to marnowanie ogromnych pieniędzy, za które można by uczynić bardzo bardzo wiele dobra.
Odpowiedzi szukaj w swoim sumieniu...

Wt sty 02, 2018 10:46 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może.

"Ks. Jacek Stryczek: Jezus wcale nie kazał się dzielić. To mit. Nie ma nic niemoralnego w zarobkach prezesów"

Wt sty 02, 2018 11:37 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mam wrażenie, że odpowiadacie nie na to pytanie które zostało zadane.
Pytanie brzmiało czy katolik może kupować towary z totalnie górnej półki. Odpowiedz jest może. A wy odpowiadacie czy warto kupować z górnej półki i czy moralnie jest kupować jakieś tam bajery zamiast dać na biednych czy podnieść pensję pracownikom. Co do pracowników to sprawa nie jest tak oczywista bo w końcu umawiali się na jakąś tam stawkę ale to już dylemat moralny nie do rozstrzygnięcia na forum. To co piszecie to jest całkiem inna kwestia.

Wt sty 02, 2018 11:39 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Odpowiadałam z przymrużeniem oka. Ktoś kto doszedłby do wielkich pieniędzy wlasną pracą, bez żadnych przekrętow miałby tak moralne sumienie, że nie pytałby o kupowanie z górnej półki. To bowiem drobiazg w porównaniu decyzjami, które musi na codzień podejmować i nie są tak jednoznaczne moralnie. Jego sumienie znalazłoby odpowiedź. To człowiek, który ma też łatwy dostęp i kontakt z duchowieństwem, więc tam szukałby odpowiedzi. Nie na forum.

Wt sty 02, 2018 12:34 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jeżeli masz z tym problem. Mogę Ci pomóc. Chętnie przyjmę jakąś "darowiznę", żebyś nie miał takich dylematów ;)

Co do pytania. Oczywiście że może

Wt sty 02, 2018 12:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krysia napisał(a):
dertt napisał(a):
Od roku moja firma zaczęła przynosić spory dochód, kilkanaście razy większy niż dotychczas i zastanawiam się czy jako katolik mogę kupować luksusowe rzeczy takie jak np. samochód za prawie 800 tys. zł czy zegarki za kilkanaście tysięcy? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jeśli tak to do jakiej kwoty rzeczy są w "dobrym guście"?

Gratulacje! :)
Odpowiedzi szukaj w swoim sumieniu...

Gratuluję także i życzę posłuszeństwa Duchowi św, który niewątpliwie już Ci podpowiada jak uzyskane dobra spożytkować dla korzyści swojej duszy i pożytku bliźnich.
Dawniej bogaci znani byli z dobroczynności dziś- jest jak jest.
Tak na marginesie: siostry klauzurowe na Wołyniu czasami nie mają co jeść, a zabytkowy klasztor wymaga gruntownego remontu.
W ostatniej "Niedzieli" z 24 XII 2017 znajdziesz też konto Domu Serca im św Róży w Limie. Dom zajmuje się dziećmi, które żyją na ulicy.

Wt sty 02, 2018 1:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przed odpowiedzią, zapytałabym o motywację takich zakupów. Ktoś może kupować coś bardzo drogiego, bo uważa, że takie rzeczy są jakościowe i posłużą na lata, albo dlatego, że sąsiedzi też takie kupują i wypada do nich równać, albo dlatego, że to na prezent i czymś tańszym się człowiek się zbłaźni, albo dlatego, że z premedytacją kreuje się na snoba, albo dlatego, że w okolicy nic tańszego nie można kupić, albo zakupy pójdą w koszty firmy i ogólnie to będzie korzystne, itd., itp.

Wt sty 02, 2018 3:57 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dertt napisał(a):
Pytanie jak w temacie. Od roku moja firma zaczęła przynosić spory dochód, kilkanaście razy większy niż dotychczas i zastanawiam się czy jako katolik mogę kupować luksusowe rzeczy takie jak np. samochód za prawie 800 tys. zł czy zegarki za kilkanaście tysięcy? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jeśli tak to do jakiej kwoty rzeczy są w "dobrym guście"?

Coś to wygląda na naciąganą sprawę. Pytasz ludzi na forum czy możesz sobie kupić bryke za 800.000PLN lub zegarek za kilkanaście tysięcy? A kupuj sobie nawet samochód z Blade Runner'a 2049. Takiego nikt nie będzie miał ani w okolicy ani na tej planecie, zapewniam. Myślę że nawet w Galaktyce Andromedy takiego nie mają.

Samochód i zegarek ma swoje przeznaczenie. Samochód powinien dostarczyć cię bezpiecznie do danego miejsca. Takie zadanie wypełni także samochód za 10.000PLN. No, ale nie będzie pokazowy. Bo rzecz w tym aby łapać te spojrzenia kiedy jedziesz a innym szczena opada. Zegarek odmierza czas, powinien być w miarę jak nabardziej dokładny, a dokładne są zegarki w smartfonach bo sprzężone z satelitami. No ale nie błyszczą platyną i brylantami. Wybór zawsze należy do ciebie. Prestiż to rzecz ulotna jeśli nie jesteś przedstawicielem rodu królewskiego w rodzinach monarchii, która przechodzi z pokolenia na pokolenie i ten prestiż jest należny przez sam fakt narodzin.

Otaczanie się luksusem jest kwestią zbytku i czymś co karmi tylko swoje własne ego. Żyjemy w materialnym świecie, nasze ciała są materialne i mamy potrzeby, potrzebujemy pokarmu, wody, dachu nad głową, ciepła w zimie, ubrań, ale to wszystko nie musi krzyczeć wokół że jest najdroższe i luksusowe, komu i co chcemy pokazać przez to?

Jeśli stać mnie to mogę kupić markową kurtkę bo powinna być solidniejsza i dłużej posłużyć, a będę w niej chodzić aż do zdarcia. A nie że kupować sobie na każdy sezon ubrania za niebotyczne sumy i całkiem dobre wynosić na śmietnik, bo mam już nowe, jeszcze droższe. Albo że na torbie musi widnieć napis - Louis Vuitton. Ja mam saszetkę na ramię National Geographic bo przez to pokazuję co mnie interesuje. A nie że prezentuję jakąś markę.

Wt sty 02, 2018 5:11 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Gdyby hipotetycznie zamożnych ludzi, otaczających się drogimi przedmiotami (np. antykami), wyłączyć ze wspólnoty wiernych, to w krajach Europy Zachodniej kościoły byłyby jeszcze bardziej puste. Trzeba by ich jeszcze więcej zamykać.

mareta napisał(a):
Dawniej bogaci znani byli z dobroczynności dziś- jest jak jest.

A kiedy było to "dawniej". 8O

Wt sty 02, 2018 7:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Papież Franciszek przyjmuje drogie prezenty, a potem podpisane przez siebie przekazuje na aukcje, by pieniądze w ten sposób pomnożyć i taką zwiększoną sumę przekazać na cele charytatywne. Nie to, że coś sugeruję, ale zastanowić się można :)

W 2014 r. papieski Harley-Davidson poszedł na aukcji za 284 tys. USD (10 razy drożej niż cena oryginalna), kurtka skórzana do motoru za 68 tys. USD. Ostatnio Papież dostał Lamborghini Huracan warty ponad 200 tys. USD i ta zabawka też ma pójść (lub już poszła) pod młotek.

Obrazek

Śr sty 03, 2018 1:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Papież Franciszek przyjmuje drogie prezenty, a potem podpisane przez siebie przekazuje na aukcje, by pieniądze w ten sposób pomnożyć i taką zwiększoną sumę przekazać na cele charytatywne. Nie to, że coś sugeruję, ale zastanowić się można :)

W 2014 r. papieski Harley-Davidson poszedł na aukcji za 284 tys. USD (10 razy drożej niż cena oryginalna), kurtka skórzana do motoru za 68 tys. USD. Ostatnio Papież dostał Lamborghini Huracan warty ponad 200 tys. USD i ta zabawka też ma pójść (lub już poszła) pod młotek.

Obrazek

I wlasnie tu widac wartosc jaka daje wiara, a nie pozadanie.

Śr sty 03, 2018 1:40 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona