Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lip 18, 2018 10:26 pm

4000 + trzech króli 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post 4000 + trzech króli
Martwi mnie nowa moda na obchodzenie święta Trzech Króli a w nawiasie Objawienia Pańskiego -(kolejność powinna być odwrotna) .Kolejność i ranga to jedna sprawa ,ale dzisiaj chciałbym poruszyć temat nowej zabawy polegającej na ubieraniu się w korony i paradowanie po ulicach jako np. 4000 króli kompletnie nie zdążających do żłóbka ( tak jest w moim miasteczku) , odbieram to jako zabawę ,atrakcję dla dzieci ,medialny szum ,rywalizacja - i kompletnie zagubione meritum tego święta .Nie wiem czy Panu Bogu podoba się ,że na urodziny Jezusa, goście przychodzą ,świetnie się bawią ale wcale w większości o Nim nie myślą .Dzisiaj w Kościele wszystko musi być nowe i przy okazji skrzywione.

Śr sty 03, 2018 10:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: 4000 + trzech króli
Kwestia akcentu i organizacji. Są miasta, gdzie idzie się z kościoła do kościoła, ze mszy lub na mszę, albo do żłobka ustawionego na rynku, gdzie śpiewa się po drodze kolędy, gdzie w pewnym momencie trasy jest słowo biskupa. Wersja z Twojego miasteczka Ci się nie podoba? Skrzyknij ekipę mądrych, odpowiedzialnych i wiarygodnych ludzi, pogadajcie z kim trzeba (organizatorzy po str, miejskiej i kościelnej) i zmieńcie to. Zacznij tę pracę już zaraz, to do przyszłego roku wiele można zmienić. W tym może się nie udać, późno te skargi.

Cz sty 04, 2018 12:28 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Troszku mnie podbudowałeś Terremoto np tym słowem biskupa ,ale mam niedosyt ponieważ tendencje mi się nie podobają, ( a raczej zastanawiam się czy to Panu Bogu się podoba ) .Czytamy Pismo św. ale zamiast to rozważać i wdrażać w życie ,to na siłę naciągamy Go ,żeby tylko podobało się ludziom bo inaczej tego nie zaakceptują .Jak ktoś poruszy trudny i niewygodny ale prawdziwy tekst z Pisma św.- to od razu jest oszołomem ,głoszący niepokój, w ogóle przez lata tak "niamniusialiśmy katolików ,że o diable ,szatanie ,naszym wrogu nie mówiło się, i doszliśmy do takiej skrajności wielu ludzi ,że Miłosierdzie Boga zniosło Jego Sprawiedliwość. Mówiąc o tendencjach mam namyśli między innymi np:"szlachetna paczka" (a raczej powinno być " niech lewa ręka nie wie co czyni prawa" ), "4000 + trzech króli " (to jest podobne do balu charytatywnego, gdzie gwiazda kupuje sukienkę dla siebie za 10 tyś i przed kamerami przekazuje czek na 5 tyś ) ,masowe teraz kazania świeckich z ambony ( bo ich język jest lepiej przyswajany niż "kościółkowych księży) ,moda na sztuki teatralne w świątyniach -bo do sal widowiskowych ciężko ludzi nakłonić (nie długo będzie tak jak na zachodzie -zamiast Sakrum będą stoliki z kawą i ciasteczkiem) .Nie nazywam tego skargami a raczej rozmyślaniem o tym co Pan Bóg o tym sądzi i co zapisał w Piśmie Świętym. Rozmowa z proboszczem na temat organizacji np. święta Objawienia Pańskiego dobra, ale myślę, że to mało i dlatego postanowiłem poruszyć ten temat w szerszym mam nadzieje gronie.

Cz sty 04, 2018 10:32 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tedi36 napisał(a):
Troszku mnie podbudowałeś Terremoto np tym słowem biskupa ,ale mam niedosyt ponieważ tendencje mi się nie podobają, ( a raczej zastanawiam się czy to Panu Bogu się podoba ) .Czytamy Pismo św. ale zamiast to rozważać i wdrażać w życie ,to na siłę naciągamy Go ,żeby tylko podobało się ludziom bo inaczej tego nie zaakceptują .Jak ktoś poruszy trudny i niewygodny ale prawdziwy tekst z Pisma św.- to od razu jest oszołomem ,głoszący niepokój, w ogóle przez lata tak "niamniusialiśmy katolików ,że o diable ,szatanie ,naszym wrogu nie mówiło się, i doszliśmy do takiej skrajności wielu ludzi ,że Miłosierdzie Boga zniosło Jego Sprawiedliwość. Mówiąc o tendencjach mam namyśli między innymi np:"szlachetna paczka" (a raczej powinno być " niech lewa ręka nie wie co czyni prawa" ), "4000 + trzech króli " (to jest podobne do balu charytatywnego, gdzie gwiazda kupuje sukienkę dla siebie za 10 tyś i przed kamerami przekazuje czek na 5 tyś ) ,masowe teraz kazania świeckich z ambony ( bo ich język jest lepiej przyswajany niż "kościółkowych księży) ,moda na sztuki teatralne w świątyniach -bo do sal widowiskowych ciężko ludzi nakłonić (nie długo będzie tak jak na zachodzie -zamiast Sakrum będą stoliki z kawą i ciasteczkiem) .Nie nazywam tego skargami a raczej rozmyślaniem o tym co Pan Bóg o tym sądzi i co zapisał w Piśmie Świętym. Rozmowa z proboszczem na temat organizacji np. święta Objawienia Pańskiego dobra, ale myślę, że to mało i dlatego postanowiłem poruszyć ten temat w szerszym mam nadzieje gronie.

Ale po co sie tym wszystki interesujesz? Chcesz zmieniac swiat na lepszy? To zmieniaj siebie, bardziej kochaj najblizszych zamiast zaprzatac sobie glowe takimi rozwazaniami

Cz sty 04, 2018 12:50 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Chcesz zmieniac swiat na lepszy? To zmieniaj siebie, bardziej kochaj najblizszych zamiast zaprzatac sobie glowe takimi rozwazaniami

Bardzo celna rada.
A co do tematu, to uważaj, Kolego Tedi, żebyś nie zamknął Kościoła w kościele czy innej zakrystii i nie bronił ludziom wyjścia do świata, narzucając im w zamian np. odmawianie litanii w kaplicy :) To super, że śpiewa się kolędy w przestrzeni publicznej. Kolędy w sensie tradycyjnym, a nie pioseneczki gwiazdkowe. Myślisz, że Pan Bóg ma coś przeciwko temu, że dzieci się cieszą wędrówką z królami do żłobka na rynku i zakładają korony?
Myślę, że widzisz szklankę do polowy pustą, spróbuj do połowy pełną. A tak poza tym to byłam na profesjonalnym spektaklu o św. Edycie Stein, w kościele - jej kościele parafialnym we Wrocławiu (dodam, że jechałam z innego dużego miasta) i bardzo mi się to przysłużyło do zrozumienia postaci.

Oczywiście mogą Ci się podobać pewne tendencje, nie ma sprawy, ale nie jest dobre przekreślanie dobra.
Ja np. jestem jak najbardziej za szlachetną paczką, bo ktoś zmobilizował ludzi do robienia dobra, do realnego pomagania (umiesz to zrobić na taką skalę, wolontaryjnie, bez nagłośnienia, angażując mnostwo ludzi w bezinteresowne dobro? To super, zrób to ze znajomymi, po cichu, udokumentuj, potem pogadamy, i może wtedy Twoją akcją w naturalny sposób zastąpimy szlachetną paczkę...).
Myślisz, że Pan Bóg jest niezadowolony, że ekipa z uczelni się dyskretnie skrzyknęła i pewnej niepełnosprawnej pani nie tylko zakupiła środki czystości, ale i wyremontowała łazienkę?
Do czego dążę? Do tego, że nie jest idealnie, ale nie należy kaprysić, podcinać korzeni dobrym inicjatywom, wynikającym ze szlachetnych pobudek. Jeśli Ci się coś nie podoba, to popraw to, nie niszcząc tego, co wewnątrz dobre. Zauważ: nie niszcząc.
Nie musisz ani uczestniczyć w szlachetnej paczce, ani w imprezie na Trzech Króli. Zrób coś superdobrego zamiast.

Powiem Ci, że bywam w różnych kościołach na mszach św. przynajmniej 20-25 dni w miesiącu. Od ponad 20 lat. I wiesz, jakoś nie zauważyłam tej mody na świeckich z ambony. Holllender, nie mogę sobie przypomnieć takich kazań,niby masowych, i to w różnych miejscach Polski, wiesz, delegacje, wakacje... Pamiętam może ze 3 wystąpienia wolontariuszy misyjnych. W skali kilkudziesięciu lat. To nie były kazania. Więc coś ta moda ograniczona. Nie ma dramatu.
Kaprysisz, Tedi. Zejdź na ziemię.
Zrób coś konstruktywnego zamiast się martwić.
I poprawiając, nie niszcz.

Cz sty 04, 2018 1:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tedi36 napisał(a):
Nie wiem czy Panu Bogu podoba się ,że na urodziny Jezusa, goście przychodzą ,świetnie się bawią ale wcale w większości o Nim nie myślą .Dzisiaj w Kościele wszystko musi być nowe i przy okazji skrzywione.

Z pewnością są rzeczy bardziej godne potępienia.
Jak już inni przede mną napisali;nie podoba się, miast utyskiwać, skrzyknij ludzi dobrej woli i do dzieła!
Z reguły każda zmiana w Kościele, najpierw spotyka się z krytyką, nie z życzliwością. Przykładów wiele można by przytoczyć.

Pt sty 05, 2018 10:24 pm