Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 10, 2018 11:21 am

Teologiczne uzasadnienie nieudzielenia komunii rozwodnikom. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Teologiczne uzasadnienie nieudzielenia komunii rozwodnikom.
Witam wszystkich aktywnych na forum.

Mam przed sobą dość zawiły problem i nie bardzo wiem, gdzie szukać odpowiedzi. Przeczytałem mnóstwo artykułów, ale wciąż nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem. Proszę osoby kompetentne w tej materii o zweryfikowanie problemu.

Wiem, że na forum podobne tematy były. Dużo z nich wniosków wyciągnąłem, ale nadal mam poczucie, że mogę błądzić.

Problem dotyczy przyjmowania komunii przez rozwodników.

Wyobraźmy sobie taki scenariusz ze wszystkimi jego możliwościami(chyba wszystkimi):
Osoba A i osoba B zawierają związek małżeński w Kościele rzymsko-katolickim. Związek się rozpada i prawnie A i B nie są małżeństwem. Każdy idzie w swoją stronę, ale żyją samotnie. W TAKIM PRZYPADKU rozgrzeszenie i przyjmowanie komunii jest możliwe.

W jakim przypadku jest to jeszcze możliwe?

Załóżmy, że osoba B dodatkowo wychowuje dzieci i związuje się w pewnym sensie z jakimś nowym partnerem C, ale oboje podejmują decyzję, że nie będą współżyli, tylko mieszkali razem i wychowywali dzieci. Czy w takim przypadku istnieje hipotetyczna możliwość, że rozwiedziona osoba B i nowa osoba w jej życiu C będą mogli przystępować do sakramentów?

I sprawa ostatnia. Teologiczne uzasadnienie. Jakie jest pełne teologiczne uzasadnienie, że każdemu i bez wyjątku na sytuację rozwodnikowi zabrania się przystępowania do komunii świętej? Wyobraźmy sobie nie rzadką sytuację, że za winę rozpadu małżeństwa ponosi mężczyzna, a nie kobieta, która walczyła o związek. Załóżmy, że mężczyzna zniszczył małżeństwo, a kobieta bardzo cierpiała i nie zawiniła, a wręcz przeciwnie. W końcu jednak doszło do sytuacji, gdzie strony się rozwiodły. Czemu w takiej sytuacji te same konsekwencje (nie moc przystępowania w pełni do sakramentów) dosięgają mężczyznę i kobietę zakładając, że każde z nich chciałoby ułożyć sobie życie na nowo z nowym partnerem? Wydaje się nieludzkie, żeby pokrzywdzona kobieta musiała być do końca życia samotna aby móc przyjmować Jezusa w św. Komunii. Jezus przyszedł do słabych, grzesznych i litował się nad wieloma grzesznikami. Czy Bóg mógłby naprawdę odmówić kobiecie szczęścia? Najczęstszą teologiczną opartą na PŚ odpowiedzią jest Mk 10,11-12.
Nie powiem, bo daje to do myślenia, ale z drugiej strony czy rzeczywiście ta wypowiedź obejmuje wskazaną wyżej przykładową sytuację z kobietą i jej okrutnym mężem?

Mk 10,11-12 nie ma nic o tym, że żyjący w cudzołóstwie nie może przyjmować komunii. Na jakiej podstawie wyciąga się tak dalekie wnioski?

Jezus ustanawiając Eucharystie mówi wyraźnie „bierzcie i jedzcie z tego WSZYSCY…”. Nie ma „ale”. Nawet sam Judasz, który był w momencie ustanawiania Eucharystii wielkim grzesznikiem, bo lepiej dla niego, gdyby w ogóle na świat nie przyszedł, brał udział w ostatniej wieczerzy.

Jeśli, ktoś sam nie czuje się w temacie, aby podjąć wątek to może, zna stronę lub pełne opracowanie teologiczne uzasadniające stanowisko Kościoła? Albo jakąś stronę, gdzie można napisać do księdza, który w temacie znałby się. Chciałbym szczerze zrozumieć stanowisko Kościoła, bo osobiście jestem zwolennikiem prowadzenia rozmów o dopuszczalności udzielania komunii rozwodnikom będącym w kolejnych związkach )po spełnieniu wielu warunków i na przykład okresie pokuty), mając na uwadze fakt, ze przyjęcie komunii jest przede wszystkim lekarstwem dla każdego słabego i grzesznego człowieka.

Pn sty 08, 2018 7:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Teologiczne uzasadnienie nieudzielenia komunii rozwodnik
Rozwodnicy moga przyjmowac Komunie. Nie moga tylko cudzoloznicy.

Pn sty 08, 2018 8:19 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dajmon03 napisał(a):

Mk 10,11-12 nie ma nic o tym, że żyjący w cudzołóstwie nie może przyjmować komunii. Na jakiej podstawie wyciąga się tak dalekie wnioski?

Jezus ustanawiając Eucharystie mówi wyraźnie „bierzcie i jedzcie z tego WSZYSCY…”. Nie ma „ale”. Nawet sam Judasz, który był w momencie ustanawiania Eucharystii wielkim grzesznikiem, bo lepiej dla niego, gdyby w ogóle na świat nie przyszedł, brał udział w ostatniej wieczerzy.

"Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije. Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło. Jeżeli zaś sami siebie osądzimy, nie będziemy sądzeni. Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem. Tak więc bracia moi, gdy zbieracie się by spożywać [wieczerzę] poczekajcie jedni na drugich! 34 Jeżeli ktoś jest głodny, niech zaspokoi głód u siebie w domu, abyście się nie zbierali ku potępieniu [waszemu]". (1 Kor 11, 28-33)

"Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. To właśnie czyni człowieka nieczystym" (Mt 15, 19-20).
"Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę" (Mk 10, 19)

Co do reszty Pytań polecam np. Familiaris Consortio
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... s.html#m4d

Pn sty 08, 2018 8:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Błażej91 napisał(a):
Problem dotyczy przyjmowania komunii przez rozwodników.

Wyobraźmy sobie taki scenariusz ze wszystkimi jego możliwościami(chyba wszystkimi):
Osoba A i osoba B zawierają związek małżeński w Kościele rzymsko-katolickim. Związek się rozpada i prawnie A i B nie są małżeństwem. Każdy idzie w swoją stronę, ale żyją samotnie. W TAKIM PRZYPADKU rozgrzeszenie i przyjmowanie komunii jest możliwe.

W jakim przypadku jest to jeszcze możliwe?

Załóżmy, że osoba B dodatkowo wychowuje dzieci i związuje się w pewnym sensie z jakimś nowym partnerem C, ale oboje podejmują decyzję, że nie będą współżyli, tylko mieszkali razem i wychowywali dzieci. Czy w takim przypadku istnieje hipotetyczna możliwość, że rozwiedziona osoba B i nowa osoba w jej życiu C będą mogli przystępować do sakramentów?
Oczywiście. Jest wiele takich małżeństw.

Cytuj:
I sprawa ostatnia. Teologiczne uzasadnienie. Jakie jest pełne teologiczne uzasadnienie, że każdemu i bez wyjątku na sytuację rozwodnikowi zabrania się przystępowania do komunii świętej?
To nieprawda. Rozwodnik, który nie wstępuje w ponowny związek może przystępować do Komunii Świętej.
Cytuj:
Wyobraźmy sobie nierzadką sytuację, że za winę rozpadu małżeństwa ponosi mężczyzna, a nie kobieta, która walczyła o związek. Załóżmy, że mężczyzna zniszczył małżeństwo, a kobieta bardzo cierpiała i nie zawiniła, a wręcz przeciwnie. W końcu jednak doszło do sytuacji, gdzie strony się rozwiodły. Czemu w takiej sytuacji te same konsekwencje (nie moc przystępowania w pełni do sakramentów) dosięgają mężczyznę i kobietę zakładając, że każde z nich chciałoby ułożyć sobie życie na nowo z nowym partnerem?
Nie dosięgają te same. Wszystkie nasze czyny są policzone.
Natomiast jeśli pytasz o niemożność zawarcia małżeństwa z kim innym, to przysięga małżeńska jest ważna niezależnie od tego, czy została dotrzymana przez drugą stronę.
Jezus zresztą bardzo jasno o tym powiedział:
Łk 16:18 bt5 "Każdy, kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo; i kto oddaloną przez męża bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo."

Cytuj:
Wydaje się nieludzkie, żeby pokrzywdzona kobieta musiała być do końca życia samotna aby móc przyjmować Jezusa w św. Komunii. Jezus przyszedł do słabych, grzesznych i litował się nad wieloma grzesznikami. Czy Bóg mógłby naprawdę odmówić kobiecie szczęścia? Najczęstszą teologiczną opartą na PŚ odpowiedzią jest Mk 10,11-12.
Nie powiem, bo daje to do myślenia, ale z drugiej strony czy rzeczywiście ta wypowiedź obejmuje wskazaną wyżej przykładową sytuację z kobietą i jej okrutnym mężem?
Wystarczy przeczytać, by zobaczyć że obejmuje.

Bóg poważnie traktuje nasze decyzje i nasze deklaracje; odstąpienie od poważnego traktowania cżłowieka nie byłoby "miłosierdziem" tylko lekceważeniem.
Nadto sama możliwość rozwodu i ponownego małżeństwa działa na niekorzyść WSZYSTKICH żon, bo ułatwia i upowszechnia rozerwanie małżeństwa.
Cytuj:
Mk 10,11-12 nie ma nic o tym, że żyjący w cudzołóstwie nie może przyjmować komunii
Sorry, ale chyba żartujesz.
Przytoczony fragment mówi, że kto tak czyni, popełnia cudzołóstwo - czyli grzech ciężki.
Jak jeszcze trzeba by napisać by było jasne, że ktoś, kto żyje w grzechu ciężkim (co ważniejsze - zamierza go popełniać dalej) nie powinien przystępować do Komunii?

Cytuj:
Jaaasne.
Po pierwsze, uczestnictwo Judasza w Komunii jest to wątpliwa interpretacja, po drugie zaś, "zapomniałeś" o 1 Kor 11, 27-29, który przytoczył Sachol?

Pn sty 08, 2018 9:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Wg teorii spiskowej, to drugie wcielenie krzyśkaniepiekło, który napisał zmyłkowy, długaśny tekst o rozwodnikach, tylko po to by w końcu i na końcu przemycić "Komunia dla każdego". Wg teorii niespiskowej, może to jakiś chłopina, który ma na oku rozwódkę-katoliczkę.

Pn sty 08, 2018 10:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
też mi to przemknęło przez głowę.. ;-)

Pn sty 08, 2018 10:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sugeruję zakupić Kompendium Kościoła katolickiego :) Tam jest wszystko wyjaśnione...
Pozdrawiam serdecznie!

Pn sty 08, 2018 10:24 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Rozwodnicy moga przyjmowac Komunie. Nie moga tylko cudzoloznicy.

Tak wiem o tym rozróżnieniu. Przepraszam, być może nie dość jasno to zaznaczyłem. Nie mniej, nie wiem, w którym miejscu Ewangelii Jezus osobiście mówi, że cudzołożnicy nie mogą przyjmować komunii świętej. Są tylko daleko posunięte interpretacje. Ale może się mylę, dlatego chciałem pogadać o pełnym teologicznym uzasadnieniu. :?

Pn sty 08, 2018 10:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nierozerwalność małżeństwa.

Małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci.

Kanon 1141 Kodeksu Prawa Kanonicznego

Wierni słowu Chrystusa

Kościół wierny słowu Jezusa Chrystusa stwierdza,że nie może uznać ważności nowego związku,jeśli poprzednie małżeństwo było ważne. Jeśli rozwiedzeni zawarli związek cywilny, znajdują się w sytuacji,która obiektywnie jest niezgodna z prawem Bożym i dlatego nie mogą oni przystępować do Komunii Świętej, dopóki trwa ta sytuacja.

Kongregacja Nauki Wiary - List do biskupów na temat przyjmowania Komuni Świętej przez wiernych rozwiedzionych żyjących w nowych związkach (14.09.1994r.)

Błędne przekonania.

Błędne przekonanie o możłiwości przystępowania do Komunii Świętej przez rozwiedzionego żyjącego w nowym związku rodzi się zazwyczaj z przyznania swojemu sumieniu ostatecznej władzy podjęcia decyzji na podstawie własnego przekonania o istnieniu bądź nieistnieniu poprzedniego małżeństwa i o ważności nowego związku. Przyznanie sobie takiej władzy jest jednak niedopuszczalne.

Kongragacja Nauki Wiary - list do biskupów na temat przyjmowania Komunii Świętej przez wiernych żyjących w nowych związkach (14.09.1994r.).

Śr sty 10, 2018 11:03 pm