Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 10:57 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 197 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Zrozumieć katolicyzm 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zrozumieć katolicyzm
Jeżeli szukasz jednego źródła, które omówi nauczanie Kościoła "na przystępnym poziomie", to takiego nie ma. Są dziesiątki pozycji, które zajmują się różnymi tematami. Katechizm, taki jak to sobie wyobrażasz, czyli z komentarzem, musiałby mieć pewnie kilka tysięcy stron.

Pn sie 06, 2018 8:13 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Cytuj:
Hm.. No przecież istnieje wiele uproszczonych Katechizmów, na przykład ten

Możemy sobie żartować, ale w praktyce wcale nie jest to takie do śmiechu. Między innymi stąd się biorą potem takie pytania jak: "Powody utraty wiernych przez KK", a "dociekliwy" jest odsyłany do bliżej nieokreślonej wiedzy. Czy ktoś potrafi mu zaproponować coś konkretnego i w miarę przystępnego, na jego poziomie?
Tak. Jesteśmy w stanie zaproponować coś konkretnego w odpowiedzi na postawienie konkretnej kwestii.
Bo jeśli idzie o całą nauke Kościoła, to tak, jakby zaproponować "coś konkretnego" o fizyce albo o geografii.
Najbliżej jest Katechizm, dość przystępnie napisany, ale jednak gruby, więc nie wiem czy "przystępny".

Wt sie 07, 2018 8:36 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Sądzę że grubość katechizmu ma niewielkie znaczenie. Najważniejsze jest przystępne podejście do tematu i wcale nie musi się to nazywać katechizm. Wiedza religijna niczym się nie różni od wiedzy z takich dziedzin jak fizyka, chemia, biologia, filozofia, psychologia. Wiedza to wiedza. Może być zaprezentowana na trzy sposoby:
1. Rozbudowana publikacja naukowa (fachowy język, materiały źródłowe itp)
2. Publikacja popularna/popularnonaukowa
3. Wersja max uproszczona dla dzieci i młodzieży
KKK i to co zaproponował PeterW w ramach dowcipu, to są przypadki skrajne. Brakuje środka.
Nie mogę niestety podać przykładu, bo nie pamiętam w jakiej to było książce, może jeszcze ten fragment znajdę. Autor wyjaśnia we wstępie, że książka jest skróconą i przystępnie napisaną wersją bardzo poważnej publikacji naukowej. Jeżeli ktoś ma odpowiednie przygotowanie to zaprasza do lektury wersji pełnej, o bez porównania większej objętości. Okazuje się że można :)
Problem wcale nie jest taki błahy, co zresztą widać w powtarzających się pytaniach choćby na tym forum.

Jeżeli zaś chodzi o konkretne pozycje wyjaśniające konkretne tematy, to sprawa nie jest chyba taka trudna. Popularna tematyka jest chyba raczej znana, wystarczy wybrać dostępne i naprawdę wartościowe publikacje i podzielić je na poszczególne kategorie tematyczne (analogicznie do wykazu lektur obowiązkowych i uzupełniających dla szkół). Celowo napisałem o publikacjach naprawdę wartościowych, bo mniej wyrobiony czytelnik może się w tym wszystkim pogubić. Sam zresztą też się niedawno nabrałem i kupiłem przez internet 2 książki kierując się opisami wydawców. Niestety nie dało się tego czytać.
I powinny to być publikacje przekazujące w przystępny sposób wartościową wiedzę praktyczną. Raczej nie filozoficzne wizje jakiejś świętej z XV wieku.

Wt sie 07, 2018 3:22 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
KKK i to co zaproponował PeterW w ramach dowcipu, to są przypadki skrajne. Brakuje środka.

Chyba trochę przesadzasz. Jak dla mnie (nie jestem teologiem, ba! nawet nie jestem humanistą) oryginalny Katechizm jest całkiem strawny i czytelny..

Wt sie 07, 2018 4:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Robert a wystarczy ci wersja dla dzieci? W sumie od czegoś trzeba zacząć.
Ja myśle ze tobie wcale nie chodzi o wiedzę bo gdyby tak było to szukałbyś jakiegoś kursu odnowy wiary, jakiejś katechizacji dla dorosłych a ty próbujesz tylko szukać dziury w całym.

Wt sie 07, 2018 5:59 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
PeterW i Jockey, po prostu spychacie problem, tak jest najłatwiej.
Zapytajcie "dociekliwego" i innych podobnych, czy potrafią to wszystko zrozumieć. Jak znacie jakieś dobre kursy odnowy wiary to im zaproponujcie.
Mnie to nie jest potrzebne. Ludzie naprawdę się gubią, nie wiedzą gdzie szukać i cały czas słyszą to samo: jak nie wiesz to się naucz i nie marudź.
Dlaczego katechezy ks. Pawlukiewicza i kilku innych księży cieszą się takim powodzeniem? Bo mówią oni językiem prostym i zrozumiałym dla przeciętnych wiernych. Nie zasypują ich dziesiątkami cytatów. Słuchający czuje że to jest skierowane do niego.

Wt sie 07, 2018 6:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jest wiele ruchów organizacji katolickich w których można szukać i wzrastać w wierze. W zależności od wieku, rodzaju duchowości. Cieżko odpowiadać za kogoś. Kto szuka znajduje.

Wt sie 07, 2018 8:01 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
W przypadku organizacji katolickich jest pewnie trudniej coś poradzić, ale z książkami jest dużo łatwiej. Ludzie się pytają, podobno kto pyta nie błądzi. Ja bym chętnie coś podpowiedział, ale nie znam dobrych książek na poziomie podstawowym.
Michał Heller raczej się nie nadaje.

Wt sie 07, 2018 9:35 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Warto zwrócić się do katechetów. Oni powinni wiedzieć najlepiej.
Ja pamiętam było trochę fajnych małych książek ale to dawne dzieje. Z tego co pamiętam wydawnictwa WAM. Warto słuchać online np. ks. Pawlukiewicza
Dobre tez są rekolekcje o. Pelanowskiego.
Katechizm Kościoła Katolickiego też warto przestudiować

Wt sie 07, 2018 10:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy można zapytać, czy wiecie, co się dzieje z ks. Pawlukiewiczem? Wszędzie czytam, że jest bardzo popularny i tutaj klik, że choruje, ale nie wiem czy to wypalenie związane z posługą księdza, czy 'normalna' choroba.

Śr sie 08, 2018 2:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wczoraj wróciłem z dwudniowego pobytu w Kodniu (14/15 sierpnia). 14 sierpnia wieczorem był tradycyjny różaniec. Podczas niego ksiądz mówił, że "Wszechmogący Bóg nie potrafi karać." Wszechmogący nie potrafi... Mamy się radować z tego powodu, że Bóg nie karze. Tak to zostało powiedziane. Od razu pojawiły mi się w głowie Główne Prawdy Wiary i "Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze." Jak to rozumieć?

Cz sie 16, 2018 10:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wyrwałeś jedno zdanie z kontekstu dłuższej wypowiedzi i mamy je oceniać? Bądź poważny.

Cz sie 16, 2018 10:30 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tak najłatwiej zbyć kogoś. Ponieważ zauważyłem, że na tym forum jesteś najmądrzejszy to proponuję, abyś traktował mnie jak powietrze.

Cz sie 16, 2018 11:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Wczoraj wróciłem z dwudniowego pobytu w Kodniu (14/15 sierpnia). 14 sierpnia wieczorem był tradycyjny różaniec. Podczas niego ksiądz mówił, że "Wszechmogący Bóg nie potrafi karać." Wszechmogący nie potrafi... Mamy się radować z tego powodu, że Bóg nie karze. Tak to zostało powiedziane. Od razu pojawiły mi się w głowie Główne Prawdy Wiary i "Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze." Jak to rozumieć?
A nie lepiej było zapytać tego księdza hak in to rozumie zamiast tutaj...?

Cz sie 16, 2018 11:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
PeterW i Jockey, po prostu spychacie problem, tak jest najłatwiej.
Zapytajcie "dociekliwego" i innych podobnych, czy potrafią to wszystko zrozumieć. Jak znacie jakieś dobre kursy odnowy wiary to im zaproponujcie.
Mnie to nie jest potrzebne. Ludzie naprawdę się gubią, nie wiedzą gdzie szukać i cały czas słyszą to samo: jak nie wiesz to się naucz i nie marudź.
Dlaczego katechezy ks. Pawlukiewicza i kilku innych księży cieszą się takim powodzeniem? Bo mówią oni językiem prostym i zrozumiałym dla przeciętnych wiernych. Nie zasypują ich dziesiątkami cytatów. Słuchający czuje że to jest skierowane do niego.

A ja myślę że to jest tak, że ludzie chcieliby żeby to było... zabawne. Taka moda - zabawiać w Kościele, zabawiać w szkole.
Kiedy ktoś pyta, ale nie chce mu się zajrzeć do linka jaki podaję, tylko chce żeby mu "w skrócie" zreferować na forum, to wiem, że naprawdę nie szuka.

A potem jeszcze narzeka że nie można nigdzie znaleźć...

Tylu książek i dostępnych w Sieci publikacji wyjaśniających przystępnie wiarę nie było chyba nigdy (fakt że i tyle chłamu nie było nigdy...)
Chętnie pomagam, gdy widzę, ze ktoś szuka. Ale jak widzę że mu się nie chce, albo gdy pyta tylko po to by pobić pianę i przyczepić się do jakiegoś słowa, poteoretyzować sobie na wysokim poziomie ogólności, zamiast starać się zrozumieć, to nie widzę powodu by poświęcać mu swój czas.

Cz sie 16, 2018 11:31 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 197 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona