Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 5:28 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 197 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Zrozumieć katolicyzm 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zrozumieć katolicyzm
Dociekliwy napisał(a):
Tak najłatwiej zbyć kogoś.

Nie. To jest jedyna możliwa odpowiedź na sytuację, w której ktoś domaga się oceniania pojedynczego zdania wyrwanego z kontekstu wypowiedzi.

Cz sie 16, 2018 11:33 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Barney napisał:
Tylu książek i dostępnych w Sieci publikacji wyjaśniających przystępnie wiarę nie było chyba nigdy (fakt że i tyle chłamu nie było nigdy...)

Masz dużo racji w tym co piszesz, ale jak czegoś jest dużo to wcale nie oznacza, że jest łatwo wybrać. Jak sam zauważyłeś chłamu też jest dużo. Kilka razy się nieźle naciąłem.
Może stworzyć taki temat, wyróżniony graficznie i zawsze widoczny np. "Wartościowe książki proponowane przez forumowiczów". Nie będzie wtedy potrzeby indywidualnego doradzania każdemu zainteresowanemu. Oczywiście spis taki musi podlegać ostrej kontroli, bo inaczej natychmiast pojawi się literatura typu np. "Protokoły mędrców Syjonu".

Cz sie 16, 2018 12:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jest już coś takiego na kształt..

Cz sie 16, 2018 1:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wisze, myślę że to musi być związane z konkretnym tematem. Ktoś pyta, dostanie odpowiedź.

Cz sie 16, 2018 1:30 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
PeterW
Owszem coś takiego już jest, tylko że to zupełnie nie to. W tej chwili temat o książkach jest na 20 pozycji i jest cały czas spychany niżej. Kto to znajdzie.
Taki temat musi być zawsze na wierzchu i chyba lepiej żeby był po prostu listą. Żeby nie trzeba się było przekopywać przez mnóstwo komentarzy.

Cz sie 16, 2018 1:44 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
PeterW
Owszem coś takiego już jest, tylko że to zupełnie nie to. W tej chwili temat o książkach jest na 20 pozycji i jest cały czas spychany niżej. Kto to znajdzie.
Taki temat musi być zawsze na wierzchu i chyba lepiej żeby był po prostu listą. Żeby nie trzeba się było przekopywać przez mnóstwo komentarzy.

Lista czego? Dla jednego autor ok a dla drugiego kiepski
Temat podwiesilem i zawsze będzie na gorze na pierwszej stronie.
Jak dla mnie to co robisz to szukanie dziury w całym i zakłamywanie żeby nie wyszło ze Barney miał racje w podsumowaniu twojej i nie tylko twojej postawy

Cz sie 16, 2018 1:49 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Nie żadne szukaniu dziury w całym, tylko analogia do tego co miałem na jednym z portali fotograficznych. Tam to zupełnie dobrze działało. Było kilka osób uznanych za autorytety, były merytoryczne komentarze. Ale jak się nie da to ja już nic na to nie poradzę.

Cz sie 16, 2018 2:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Do do tej pory myślałem, że chrześcijanie to ludzie, którzy się chrzczą (nieistotne jest to w jaki sposób i w jakim wieku to robią). Tymczasem usłyszałem opinię, że chrześcijanin musi przede wszystkim wierzyć w Bóstwo Chrystusa. Zatem co z wyznaniami, które:
- nie wierzą w ogóle w Chrystusa, ale się chrzczą (są takie?)
- wierzą w Bóstwo Chrystusa, ale się nie chrzczą (są takie?)
- wierzą w to, że Jezus jest Synem Bożym stworzonym przez Boga (istotą niższą od Boga, ale wyższą od aniołów - ewentualnie najsilniejszym aniołem).

Jeżeli chrześcijaństwo to tylko Kościoły uznające Bóstwo Chrystusa, to np. ŚJ i inne wyznania antytrynitarne nie są chrześcijanami.

Pt wrz 07, 2018 10:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
oczywiście że nie. Inna rzecz, że to kwestia definicji - co to zmienia, jak kogoś nazwiemy.
BTW - nazwa chrześcijanin chyba pochodzi od Chrystusa ("chrystusowy") a nie od chrztu.

Pt wrz 07, 2018 10:26 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
No właśnie do tej pory byłem przekonany, że słowo "chrześcijaństwo" pochodzi od chrztu a nie od Chrystusa. Stąd moje pytanie.

Pt wrz 07, 2018 10:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W Polsce akurat ta nazwa wywodzi się od chrztu i brzmi chrześcijanie. W krajach zachodnich z kolei funkcjonuje nazwa pochodząca od Chrystusa, tak jak to było w oryginale, czyli np. angielskie christian.

Pt wrz 07, 2018 10:54 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Skoro dusza to tak jak wielu ludzi sądzi świadomość, to czy można stwierdzić że ona nabiera świadomości z wiekiem? Dusza ludzka jest nieśmiertelna, ale z wiekiem nabiera doświadczenia i "starzeje się" w nieskończoność.

Zwierzęta nie mają duszy, bo nie posiadają świadomości. Jak ma się do tego świadomość przed chwilą urodzonego ludzkiego dziecka? Czy ludzki niemowlak ma więcej świadomości od dorosłego owczarka niemieckiego?

Jeżeli takie niemowlę umrze (no załóżmy, że było już ochrzczone) i jego dusza znajdzie się w Niebie, to jak to ta dusza będzie odbierać bez pamięci zabranej z Ziemi? No bo rozumiem, że my dorośli będziemy w Niebie pamiętali swoje życie ziemskie?

Jaką świadomość miał Jezus tuż po swoim urodzeniu? Czy była to świadomość Boga? Czy to był Bóg "uwięziony" w ciele ludzkiego niemowlaka? Czy jako niemowlę miał tą samą wiedzę, którą posiadał od początku swojego istnienia, czyli od zawsze? Jezus wykazał się niebagatelną wiedzą w wieku 12 lat, kiedy Matka znalazła Go nauczającego w świątyni. Czy Jezus "cofnął się" w rozwoju biorąc pod uwagę okres Jego życia pomiędzy poczęciem a załóżmy 12-tym rokiem życia?

So wrz 08, 2018 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Zwierzęta nie mają duszy, bo nie posiadają świadomości.

Co do duszy zwierząt można dyskutować , ale dlaczego uważasz że nie posiadają nawet świadomości?? Według Ciebie zwierzęta to maszyny symulujące świadomość? Nasze komputery nie posiadają świadomości, ale Bóg nie tworzy chałtury, jak zwierzęta bez świadomości.

So wrz 08, 2018 8:08 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Tu jest ciekawy tekst na temat interpretacji pojęcia duszy:
http://mateusz.pl/pow/pow_980903.htm

So wrz 08, 2018 9:17 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
No to jeszcze coś na temat duszy.

Michał Wojciechowski, prof. Pisma Świętego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, pisze o duszy tak:
(„Biblijny pogląd na świat. Bóg, człowiek, etyka” wydawnictwo Święty Paweł)

/…/ Słowo biblijne tradycyjnie tłumaczone jako dusza właściwie wcale nie oznacza duszy. Hebrajskie nefesz to najpierw szyja albo gardło. Ponieważ przechodzi przez nie powietrze, słowo to oznacza także tchnienie, oddychanie. Ponieważ oddech jest cechą istoty żywej, oznacza także życie. Ponieważ żywy człowiek jest odrębnym podmiotem, oznacza na koniec osobę. W tekstach dotyczących człowieka najlepszym tłumaczeniem jest zwykle życie. To słowo nie oznacza więc części człowieka, lecz pewien czynnik jego istnienia, jego właściwość, aspekt jego bytowania. Nefesz to albo cecha człowieka, życie, albo też cały człowiek jako żywa osoba: w dawnych przekładach „dusza żyjąca”. Trzy tysiące „dusz” to trzy tysiące ludzi. /…/
W związku z tym można chyba zaryzykować stwierdzenie, że naszym doskonałym ciałem po śmierci będzie właśnie to, co nazywamy duszą. Dusza to cały człowiek jako żywa osoba.

N wrz 09, 2018 7:27 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 197 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona