Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 17, 2018 7:36 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Zachowania w kościele. Temat zbiorczy. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Zachowania w kościele. Temat zbiorczy.
Brakowało tu tego tematu. Zachowania księży i wiernych, godne pochwały i dobre, ale też denerwujące.

....................

Segregacja płci. Moim zdaniem bardzo dobry zwyczaj, niestety wyjątkowo rzadko obserwowany. W kościele w mojej rodzinnej parafii jest nawa podzielona na 2 części: lewą i prawą a każda z nich na przednią i tylną dająca w sumie razem 4 grupy ławek.
Kobiety zywkle siadają w nawach: prawej przedniej, prawej tylnej i przedniej lewej a mężczyźni w lewej tylnej. Dzięki temu zawsze było widać że kobiety stanowiły 75% wiernych.
............................
Kurcze, właśnie odkryłem dlaczego w autobusach jeśli tylko mam możliwość zawsze siadałem w tylnej lewej części! Katolicyzm to jednak przechodzi człowieka na wylot.

Wespecjan... Ale forum to nie blog, wiesz?
Insza inszość.. Tak do końca nie jestem pewien, czemu ten wątek ma służyć..
PW

Ostatnio edytowano Pt mar 16, 2018 9:21 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 3 posty

Pt mar 16, 2018 7:00 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zachowania w kościele. Temat zbiorczy.
Wespecjan napisał(a):
Brakowało tu tego tematu. Zachowania księży i wiernych, godne pochwały i dobre, ale też denerwujące.

....................

Segregacja płci. Moim zdaniem bardzo dobry zwyczaj, niestety wyjątkowo rzadko obserwowany. W kościele w mojej rodzinnej parafii jest nawa podzielona na 2 części: lewą i prawą a każda z nich na przednią i tylną dająca w sumie razem 4 grupy ławek.
Kobiety zywkle siadają w nawach: prawej przedniej, prawej tylnej i przedniej lewej a mężczyźni w lewej tylnej. Dzięki temu zawsze było widać że kobiety stanowiły 75% wiernych.
............................
Kurcze, właśnie odkryłem dlaczego w autobusach jeśli tylko mam możliwość zawsze siadałem w tylnej lewej części! Katolicyzm to jednak przechodzi człowieka na wylot.

Wespecjan... Ale forum to nie blog, wiesz?
Insza inszość.. Tak do końca nie jestem pewien, czemu ten wątek ma służyć..
PW

Moze zamiast sie przygladac ludzia w kosciele i temu co robia warto sie skupic na Bogu bo chyba do Niego sie tam przychodzi.

So mar 17, 2018 5:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Moze zamiast sie przygladac ludzia w kosciele i temu co robia warto sie skupic na Bogu bo chyba do Niego sie tam przychodzi.

O, to jest dobry pod-watek: po co ludzie przychodza do kosciola.

So mar 17, 2018 7:13 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Może zaczńij od siebie. Bo z tego co widzę to nie przychodzisz dla Boga a żeby obserwować.

So mar 17, 2018 10:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Może zaczńij od siebie. Bo z tego co widzę to nie przychodzisz dla Boga a żeby obserwować.

Wręcz przeciwnie:
Wstęp do kościoła dla turystów powinien być zakazany, jak katolik chce poczuć treści Objawienia w ujęciu artystycznym i architektonicznym to niech po prostu uczestniczy we mszy św, różańcu, czy innych nabożeństwach w tym danym kościele, niech przyjdzie wcześniej, a nie, ja klękam, a jakiś skośnoooki turysta robi mi zdjęcia jak jakimuś eksponatowi w muzeum.

Natanek wygaduje różne dziwaczne rzeczy, ale tu akurat ma 100% racji:
https://youtu.be/eMXGg1AQ4jQ?t=67

So mar 17, 2018 7:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Wstęp do kościoła dla turystów powinien być zakazany,(...)

W czasie nabożeństw powinien być zakazany. Uważam jednak,że w czasie gdy nie ma nabożeństw, np.ofiary Mszy św. zwiedzanie np. katedry powinno być dozwolone. Kiedyś u nas ksiądz mówił,że nie powinniśmy krzywo patrzeć na osoby, które naszym zdaniem dziwnie się zachowują w Kościele.
Z Bogiem! Pozdrawiam.

N mar 18, 2018 12:02 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Natanek jest suspendowany i słuchanie jego jest co najmniej nie rozsądne.

We wszystkich Kościołach jest zakaz zwiedzania w trakcie trwania nabożeństw.

N mar 18, 2018 10:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Natanek jest suspendowany i słuchanie jego jest co najmniej nie rozsądne.

Niepotrzebnie wszedł on w konflikt z kardynałem Dziwiszem i biskupami i de facto z całeym Kościołem (tak jak ks.Międlar), choć sam w niektórych sprawach ma rację to jednak nieposłuszeństwo czyni daremnym jego starania. Wszyscy święci byli posłuszni Kościołowi hierarchicznemu. Kto was słucha, mnie słucha - tak mówi Pan Jezus do Apostołów i ich następców. Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał”
Jockey napisał(a):
We wszystkich Kościołach jest zakaz zwiedzania w trakcie trwania nabożeństw.

Oczywiście. Nie powinno się zakłócać modlitwy wiernych !
Z Panem Bogiem! :)
Pozdrawiam

N mar 18, 2018 5:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bywa, że u nas w kościele pojawiają się osoby towarzyszące osobom dorosłym wymagającym opieki. Wyjmują i używają tablety, telefony wyciągają się w ławkach jak na sofie, zasypiają. Być może są opłacanymi opiekunami, którzy nie są wierzący. Na szczęście zdarzało się to tylko na ostatnich wieczornych Mszach w niedzielę, gdy zwykle przychodzi mało ludzi.

Pn mar 19, 2018 12:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Bywa, że u nas w kościele pojawiają się osoby towarzyszące osobom dorosłym wymagającym opieki. Wyjmują i używają tablety, telefony wyciągają się w ławkach jak na sofie, zasypiają. Być może są opłacanymi opiekunami, którzy nie są wierzący. Na szczęście zdarzało się to tylko na ostatnich wieczornych Mszach w niedzielę, gdy zwykle przychodzi mało ludzi.

Mam nadzieje że choć do Komuni nie podchodza z tymi tabletami...

W kościołach na Zachodzie jest taki zwyczaj że ksiadz po mszy staje przy wyjściu i podaje rękę wychodzacym wiernym, zawsze mi ten zwyczaj się wydawał dziwaczny, mam wrażenie że nas liczy albo dziękuje że zrobiliśmy wielką łaskę i przyszliśmy do kościoła.

Pn mar 19, 2018 1:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, że osoba, która miałaby iść do Komunii, jednak wiedziałaby, jak się zachować. Myślę, że ci ludzie są w pracy, absolutnie niezwiązani z Kościołem. Pewnie dla nich to okazja na cywila obejrzeć jak to u nas jest.

Mnie akurat pożegnanie kapłana po Mszy bardzo się podoba. Dzieci mają okazję bliżej z nim się zapoznać. Widać, że niektórzy parafianie znają go od wielu lat, z czasów przed ostatnią rotacją.

Pn mar 19, 2018 1:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W kościele w którym dzisiaj byłem widziałem pełne spektrum postaw przyjmowania Komunii: ludzie podchodząc w kolejce jeden za drugim do księdza albo kłaniali się, albo nie, albo klekali, albo na reke albo do ust - pluralizm sposobów przyjmowania godny protestantyzmu.

Pn mar 19, 2018 4:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nasz proboszcz szkoli nas co pewien czas i raczej wszyscy zachowuja sie podobnie. Nawet prosil, by spozyc Cialo Panskie zaraz po otrzymaniu Go, jeszcze zanim dotrze sie do lawki.

Pn mar 19, 2018 5:08 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
W kościele w którym dzisiaj byłem widziałem pełne spektrum postaw przyjmowania Komunii: ludzie podchodząc w kolejce jeden za drugim do księdza albo kłaniali się, albo nie, albo klekali, albo na reke albo do ust - pluralizm sposobów przyjmowania godny protestantyzmu.

Kościół przyzwala na przyjmowanie Komunii na stojąco. Więc jest OK, nawet jeśli ktoś ma inne zdanie.

Jedni przyklękają, inni się kłaniają. W czym widzisz problem? Przyklękanie wszystkich jest niemożliwe ze względów zdrowotnych. Jedni nie są w stanie przyklęknąć, inni - mogą przyklęknąć (ja) , ale nie podniosą się bardzo sprawnie (obecnie ja), mogą się zachwiać, kogoś potrącić itp. Co wtedy, czy sugerowałbyś dla ujednolicenia zakaz przyklękania dla wszystkich?

Na rękę czy do ust - Kościół na to pozwala, więc odmienne prywatne zdanie jest tylko prywatnym zdaniem, niewiążącym nikogo.

Pn mar 19, 2018 11:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Kościół przyzwala na przyjmowanie Komunii na stojąco. Więc jest OK, nawet jeśli ktoś ma inne zdanie.

Jedni przyklękają, inni się kłaniają. W czym widzisz problem? Przyklękanie wszystkich jest niemożliwe ze względów zdrowotnych. Jedni nie są w stanie przyklęknąć, inni - mogą przyklęknąć (ja) , ale nie podniosą się bardzo sprawnie (obecnie ja), mogą się zachwiać, kogoś potrącić itp. Co wtedy, czy sugerowałbyś dla ujednolicenia zakaz przyklękania dla wszystkich?

Na rękę czy do ust - Kościół na to pozwala, więc odmienne prywatne zdanie jest tylko prywatnym zdaniem, niewiążącym nikogo.

Ten pluralizm w przyjmowaniu Komunii nie jest jednak dopuszczany ze względów tak jak np pisałaś, że komuś jest ciężej przyklęknąć czy wstać (co by było uzasadnione), tylko ze względów "rożnych, ale równowartościowych postaw i szacunków okazywanych Ciału Chrystusa". Obawiam się że z pokłosiem tej "różnorodności w przyjmowaniu do Najświętszego Sakramentu" jest dzisiejsza sprawa możliwości dopuszczania cudołożników do Komunii.

Przy okazji, jeden z księży w kościele do którego chodzę, wygłasza dosyć ciekawe homilie, ale także zauważyłem, że traktuje Najświętszy Sakrament z mniejszą pobożnością i szacunkiem niż inni księża, którzy nie wygłaszają takich pogłebionych i ciekawych kazań. Ten mniejszy szacunek to: wyciąganie z monstrancji i przenoszenie do tabernaculum Komunikantu bez zakrywania szatami, tak jakby odkładał np przyprawę kuchenną do szafki, pośpieszne, bez takiej celebracji zjadanie i wypijanie Krwi Pańskiej, szybkie popłukanie kielicha bez powolnego omywania ścianek, pośpieszne otrzepanie Partykuł z pateny.
Pytanie: bardzie ufacie księdzu z ciekawymi homiliami czy z szacunkiem do Najśw. Sakramentu?

Pn mar 19, 2018 4:00 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona