Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 17, 2018 7:38 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Zachowania w kościele. Temat zbiorczy. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zachowania w kościele. Temat zbiorczy.
Bez przeginki. Mi się ten sposób podoba, ale do wierności (nawet w małych rzeczach) ma się to nijak.

Wt sie 07, 2018 10:34 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Faryzeusze też byli wierni w małych rzeczach (np. pilnowali obmywania naczyń z zewnątrz), ale mimo to Chrystus ich równo opieprzał za niewierność w ważnych kwestiach.

Wt sie 07, 2018 10:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale to w ogóle nie ma związku z "wiernością" w czymkolwiek. Nie ta klasa zagadnień w ogóle.

Wt sie 07, 2018 11:03 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Kultura wychodzi z kultu, a małe gesty to marker wielkich rzeczy, a Pan Jezus naucza: "Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny."

Tyle że czemu/komu nie są niby wierni Polacy podchodząc swobodnie do Komunii Świętej? Praktykowanemu na Zachodzie sposobowi wychodzenia z ławek? Faktycznie trzeba nad tym rozdzierać szaty. Kiedy się pierwszy raz z tym zetknęłam w Niemczech byłam pod wrażeniem ale nie trwało to długo bo okazało się że mi osobiście jednak bardziej odpowiada mi się spontaniczność w kościołach w Polsce, pozwalająca np. przedłużyć indywidualna modlitwę przed Komunią. Poza tym jeśli kultura wychodzi z kultu to jakie wnioski na temat kultu wyciągasz z faktu że będąc tam na Mszy bywa że można z uwagi na strój zebranych osób poczuć się jak w gronie grzybiarzy?

Ale żeby nie było że mój obraz taki jednostronny dodam na podstawie moich obserwacji, ze wszędzie chyba wierni bardziej angażują się w śpiew niż w Polsce.

Brandeisbluesky napisał(a):
To jest taka specjalna posługa, którą można wprowadzić i w Polsce. Są to tzw. 'ushers' - u nas zwykle przystojni i zadbani mężczyźni w garniturach pod krawatem (mało kto przychodzi w garniturze na Msze św.) Witają nas też przy wejściu do kościoła i proponują, gdzie można usiąść. Szukają wolnych miejsc.

Wydaje mi się że to jest dobry pomysł kiedy na Mszy spodziewany jest znaczny udział przyjezdnych - pielgrzymki, uroczystości typu Pierwsze Komunie - którzy mogą czuć się nieco zagubieni.
Ps. Proszę o scalenie moich postów :)

Scalone ;-) (PW)

Wt sie 07, 2018 11:09 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Ale to w ogóle nie ma związku z "wiernością" w czymkolwiek. Nie ta klasa zagadnień w ogóle.

Według ciebie i Yarpena nie ma związku ale według Wespecjana ma i to wielki. Przeczytaj jego posty w tym temacie.

Wt sie 07, 2018 11:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Barney napisał(a):

Według ciebie i Yarpena nie ma związku ale według Wespecjana ma i to wielki. Przeczytaj jego posty w tym temacie.
No właśnie się dziwuję jak doszedł do tych wniosków :)

Wt sie 07, 2018 12:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Poza tym jeśli kultura wychodzi z kultu to jakie wnioski na temat kultu wyciągasz z faktu że będąc tam na Mszy bywa że można z uwagi na strój zebranych osób poczuć się jak w gronie grzybiarzy?

Kultura to uczłowieczająca nakładka na biologiczną stronę natury człowieka, bez kultury Homo Sapiens nie może stac się człowiekiem, jednak są różne aspekty kultury:

w Stanach ludzie przychodzą na msze ubrani często skandalicznie (krótkie sportowe spodenki, adidasy, koszulka hokejowa, w stroju do biegania, T-shirt + crocksy), i to widać także na ulicach, amerykanie w tym nawet kobiety nie mają gracji w ubiorze, świeża kobieta z Europy jest zwykle podziwiana za elegancję stroju na codzień, nie mówiąc o okazjach.

Ja w swoim poście chwalę sposób podchodzenia do Komunii, a nie ogół zachowań wiernych w kościołach na Zachodzie.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Faryzeusze też byli wierni w małych rzeczach (np. pilnowali obmywania naczyń z zewnątrz), ale mimo to Chrystus ich równo opieprzał za niewierność w ważnych kwestiach.

Faryzeusze dlatego byli hipokrytami bo wynajdowali sobie jakieś (mówiąc z protestancka) "niebiblijne" zachowania quasi religijne, by przykryć nimi brak prawdziwej religijności, szczególnie wobec bliźniego, więc oni wcale nie robili "małych" rzeczy prawidłowo a "dużych" nie, tylko wogóle skręcali gdzieś w ślepą uliczkę.

Ostatnio edytowano Wt sie 07, 2018 4:27 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty

Wt sie 07, 2018 12:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W kościele obowiązuje godny strój; nie musi być elegancki,może być skromny.Teraz latem upał, a więc są tacy, którzy idą do kościoła w stroju pasującym na plażę. Na szczęście są to nieliczni, zdecydowana większość uczestników mszy ubiera się jak należy.

Wt sie 07, 2018 4:22 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W słonecznej Italii przed kościołami stają tacy strażnicy którzy nie wpuszczają niestosownie ubranych do kościoła. Nawet w celach turystycznych.

Wt sie 07, 2018 5:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brygida napisał(a):
W kościele obowiązuje godny strój; nie musi być elegancki,może być skromny.Teraz latem upał, a więc są tacy, którzy idą do kościoła w stroju pasującym na plażę. Na szczęście są to nieliczni, zdecydowana większość uczestników mszy ubiera się jak należy.

Klimatyzacja albo przynajmniej solidne wiatraki bardzo ułatwiają stosowne ubranie się do kościoła w upały. Ostatnio widziałam u nas w kościele dziewczę w takich spodenkach, że nawet ich nie było widać spod polara — polar czy coś takiego dobrze jest założyć, bo można z wychłodzenia się przeziębić, ale dla mnie to jest ulga, bo na zewnątrz ponad 30st.C.

Śr sie 08, 2018 1:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ktoś mi wytłumaczy dlaczego ci dwaj mężczyźni bluźniący w katedrze w Białymstoku nie zostali natychmiast pobici do nieprzytomności przez wiernych tam obecnych?

http://www.bialystokonline.pl/awantura- ... 3,1,1.html

Pt wrz 14, 2018 10:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Stawiam na to że ci wierni mieli trochę zdrowego rozsądku. Inna możliwość jest taka że stracili wcześniej energię w internetowych napinkach.

Pt wrz 14, 2018 11:24 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dlatego, prowokatorze ze szkodliwą obsesją działania siłą, że kulturalni i wierzący na serio ludzie nikogo nie biją do nieprzytomnosci nigdzie, także w świątyniach.
Lecz się, chłopie. Prymitywne działania w domniemanej obronie dobra są złem. I budują zły obraz chrzescijaństwa.
Być może masz jakieś dobre intencje, chcesz czegos bronić, czegoś, co uważasz za cenne. Metody, ktore proponujesz, są nieakceptowalnie głupie i chamskie. Nie maja krzty zwiazku z Ewangelią. Zło zwycieża się dobrem, nie głupotą i przemocą. Zajrzyj do Ewangelii.
Uprzedzając Twoje komentarze: Chrystus nikogo nie bił, probowałeś już to wmawiać na forum. Nie wysilaj się, nie trwoń prądu.

Jak dziecku: Pobicie byloby nie mniejszym złem niz dowolne bluźnierstwo. Po prostu

Pt wrz 14, 2018 11:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Dlatego, prowokatorze ze szkodliwą obsesją działania siłą, że kulturalni i wierzący na serio ludzie nikogo nie biją do nieprzytomnosci nigdzie, także w świątyniach.
Lecz się, chłopie. Prymitywne działania w domniemanej obronie dobra są złem. I budują zły obraz chrzescijaństwa.
Być może masz jakieś dobre intencje, chcesz czegos bronić, czegoś, co uważasz za cenne. Metody, ktore proponujesz, są nieakceptowalnie głupie i chamskie. Nie maja krzty zwiazku z Ewangelią. Zło zwycieża się dobrem, nie głupotą i przemocą. Zajrzyj do Ewangelii.
Uprzedzając Twoje komentarze: Chrystus nikogo nie bił, probowałeś już to wmawiać na forum. Nie wysilaj się, nie trwoń prądu.

Jak dziecku: Pobicie byloby nie mniejszym złem niz dowolne bluźnierstwo. Po prostu

Ciekawe czy tacy 2 jak z Białegostoku mieli by chęć i odwagę odstawić taki numer na piątkowych modlitwach w meczecie.

Pt wrz 14, 2018 11:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Możliwe że nie, ale co to zmienia? Był już taki użytkownik który wychwalał Świadków Jehowy, bo chociaż sekta to mili swoich. Pociesznie się to czyta ale nie idź tym tropem.

Pt wrz 14, 2018 11:34 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona