Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz sie 16, 2018 10:01 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Zachowania w kościele. Temat zbiorczy. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zachowania w kościele. Temat zbiorczy.
Bez przeginki. Mi się ten sposób podoba, ale do wierności (nawet w małych rzeczach) ma się to nijak.

Wt sie 07, 2018 10:34 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Faryzeusze też byli wierni w małych rzeczach (np. pilnowali obmywania naczyń z zewnątrz), ale mimo to Chrystus ich równo opieprzał za niewierność w ważnych kwestiach.

Wt sie 07, 2018 10:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale to w ogóle nie ma związku z "wiernością" w czymkolwiek. Nie ta klasa zagadnień w ogóle.

Wt sie 07, 2018 11:03 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Kultura wychodzi z kultu, a małe gesty to marker wielkich rzeczy, a Pan Jezus naucza: "Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny."

Tyle że czemu/komu nie są niby wierni Polacy podchodząc swobodnie do Komunii Świętej? Praktykowanemu na Zachodzie sposobowi wychodzenia z ławek? Faktycznie trzeba nad tym rozdzierać szaty. Kiedy się pierwszy raz z tym zetknęłam w Niemczech byłam pod wrażeniem ale nie trwało to długo bo okazało się że mi osobiście jednak bardziej odpowiada mi się spontaniczność w kościołach w Polsce, pozwalająca np. przedłużyć indywidualna modlitwę przed Komunią. Poza tym jeśli kultura wychodzi z kultu to jakie wnioski na temat kultu wyciągasz z faktu że będąc tam na Mszy bywa że można z uwagi na strój zebranych osób poczuć się jak w gronie grzybiarzy?

Ale żeby nie było że mój obraz taki jednostronny dodam na podstawie moich obserwacji, ze wszędzie chyba wierni bardziej angażują się w śpiew niż w Polsce.

Brandeisbluesky napisał(a):
To jest taka specjalna posługa, którą można wprowadzić i w Polsce. Są to tzw. 'ushers' - u nas zwykle przystojni i zadbani mężczyźni w garniturach pod krawatem (mało kto przychodzi w garniturze na Msze św.) Witają nas też przy wejściu do kościoła i proponują, gdzie można usiąść. Szukają wolnych miejsc.

Wydaje mi się że to jest dobry pomysł kiedy na Mszy spodziewany jest znaczny udział przyjezdnych - pielgrzymki, uroczystości typu Pierwsze Komunie - którzy mogą czuć się nieco zagubieni.
Ps. Proszę o scalenie moich postów :)

Scalone ;-) (PW)

Wt sie 07, 2018 11:09 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Ale to w ogóle nie ma związku z "wiernością" w czymkolwiek. Nie ta klasa zagadnień w ogóle.

Według ciebie i Yarpena nie ma związku ale według Wespecjana ma i to wielki. Przeczytaj jego posty w tym temacie.

Wt sie 07, 2018 11:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Barney napisał(a):

Według ciebie i Yarpena nie ma związku ale według Wespecjana ma i to wielki. Przeczytaj jego posty w tym temacie.
No właśnie się dziwuję jak doszedł do tych wniosków :)

Wt sie 07, 2018 12:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Poza tym jeśli kultura wychodzi z kultu to jakie wnioski na temat kultu wyciągasz z faktu że będąc tam na Mszy bywa że można z uwagi na strój zebranych osób poczuć się jak w gronie grzybiarzy?

Kultura to uczłowieczająca nakładka na biologiczną stronę natury człowieka, bez kultury Homo Sapiens nie może stac się człowiekiem, jednak są różne aspekty kultury:

w Stanach ludzie przychodzą na msze ubrani często skandalicznie (krótkie sportowe spodenki, adidasy, koszulka hokejowa, w stroju do biegania, T-shirt + crocksy), i to widać także na ulicach, amerykanie w tym nawet kobiety nie mają gracji w ubiorze, świeża kobieta z Europy jest zwykle podziwiana za elegancję stroju na codzień, nie mówiąc o okazjach.

Ja w swoim poście chwalę sposób podchodzenia do Komunii, a nie ogół zachowań wiernych w kościołach na Zachodzie.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Faryzeusze też byli wierni w małych rzeczach (np. pilnowali obmywania naczyń z zewnątrz), ale mimo to Chrystus ich równo opieprzał za niewierność w ważnych kwestiach.

Faryzeusze dlatego byli hipokrytami bo wynajdowali sobie jakieś (mówiąc z protestancka) "niebiblijne" zachowania quasi religijne, by przykryć nimi brak prawdziwej religijności, szczególnie wobec bliźniego, więc oni wcale nie robili "małych" rzeczy prawidłowo a "dużych" nie, tylko wogóle skręcali gdzieś w ślepą uliczkę.

Ostatnio edytowano Wt sie 07, 2018 4:27 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty

Wt sie 07, 2018 12:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W kościele obowiązuje godny strój; nie musi być elegancki,może być skromny.Teraz latem upał, a więc są tacy, którzy idą do kościoła w stroju pasującym na plażę. Na szczęście są to nieliczni, zdecydowana większość uczestników mszy ubiera się jak należy.

Wt sie 07, 2018 4:22 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W słonecznej Italii przed kościołami stają tacy strażnicy którzy nie wpuszczają niestosownie ubranych do kościoła. Nawet w celach turystycznych.

Wt sie 07, 2018 5:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brygida napisał(a):
W kościele obowiązuje godny strój; nie musi być elegancki,może być skromny.Teraz latem upał, a więc są tacy, którzy idą do kościoła w stroju pasującym na plażę. Na szczęście są to nieliczni, zdecydowana większość uczestników mszy ubiera się jak należy.

Klimatyzacja albo przynajmniej solidne wiatraki bardzo ułatwiają stosowne ubranie się do kościoła w upały. Ostatnio widziałam u nas w kościele dziewczę w takich spodenkach, że nawet ich nie było widać spod polara — polar czy coś takiego dobrze jest założyć, bo można z wychłodzenia się przeziębić, ale dla mnie to jest ulga, bo na zewnątrz ponad 30st.C.

Śr sie 08, 2018 1:59 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6