Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz wrz 20, 2018 9:48 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Judasz 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Judasz
Leszcz napisał(a):
Jak Ty mi wskażesz dokument katolicki który mówi, ze TE jest prawdziwa.
.

Ja nigdy nie twierdziłem ze TE jest prawdziwa. Generalne nie moja bajka i nie znam się na TE. To raczej ty twierdziłeś ze TE jest prawdziwa wiec po twojej stronkę jest dowiedzenie skoro powołujesz się na Kościół.
W zasadzie mnie nie dziwi ze mieszasz sprawy w których Kościół może zawierać stanowisko a w których nie. TE jest sprawa nauki i nauka się tym zajmuje. Jak zreszta o tym mówił św JPII a sprawa zbawienia lub potępienia rozprawy duchowe jak najbardziej w gestii Kościoła. A jest dokładnie tak jak pisał Mały Książę i Barney. Nie wiemy bo Kościół nie wypowiada się kto został potępiony ale kto został zbawiony. Twoje wściekłe mieszanie nic nie wnosi po za tym ze ty uważasz ze Judasz został potępiony. Kościół oficjalnie mówi o tym ze nie wypowiada się bo nie wiadomo co mogło się wydarzyć w duszy osoby umierającej. A twoje chciejstwo to jest tylko twoje chciejstwo.
Leszczu jak zwykle wkładasz adwersarzowi swoje poglądy i z nimi dyskutujesz. To tradycyjnie brak merytoryczności w dyskusji i manipulacja dyskusja tak żeby można było łatwo obalić poglądy adwersarza. Poglądy nie które adwersarzy wyznaje a które ty w adwersarza wpisujesz Z mojej strony EOT

So maja 05, 2018 12:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Co prawda to pytanie do Jockey'a ale zwrócę uwagę iż jak najbardziej w nurcie prawowiernego nauczania Kościoła katolickiego pozostaje nadzieja powszechnego zbawienia.
Powiedzmy: na granicy tego nauczania. Jeszcze nie herezja, ale...
Leszcz napisał(a):
Czyli jeśli patrzę np. na życie JPII i sobie porównam życie Judasza to jest praktycznie niemożliwe żeby taki Judasz był zbawiony.
A jakie masz prawo/kompetencje do podobnych porównań?
Na Twoim miejscu byłbym ostrożny.

Jest taka anegdota dydaktyczna:
Kiedy wiesz, że na Sądzie coś idzie nie tak?
Kiedy stoisz w kolejce za Matką Teresą z Kalkuty i słyszysz, jak do niej skierowane są słowa: no, córko, sama wiesz, że mogłaś się bardziej postarać...
;)
Lepiej nie wchodzić w podobne spekulacje.

So maja 05, 2018 3:06 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Ja nigdy... Z mojej strony EOT

Tu nie chodzi o TE. Tu chodzi o to, że nie trzeba zawsze mieć "dokumentu Kościoła" który coś tam stwierdza w sposób jednoznaczny (coś potwierdza), żeby to coś istniało/było prawdziwe. Dlaczego? Gdyż określanie pewnych rzeczy nie jest w zakresie Kościoła. (Zresztą, czasem to zajmie dziesięciolecia zanim coś stanie się oficjalną doktryną). Więc, tak jak w zakresie Kościoła nie leży określanie tego czy TE jest prawdziwe, tak też i stwierdzanie tego czy ktoś jest potępiony (co już wyżej było tłumaczone). Wniosek: Twoja prośba o dokument nie ma znaczenia w dyskusji na temat tego, czy Judasz jest w piekle. Nie ma takiego dokumentu, jednak to nie powoduje nagle tego, że Judasz w piekle nie jest.

Cytuj:
Na Twoim miejscu byłbym ostrożny

Powiedzmy, że wnioski na temat Judasza nie pochodzą tylko ode mnie ale także od tych którzy Biblię i Nauczanie Kościoła znają na pamięć - a ja w swoim zakresie, w jakim znam Biblię i Nauczanie Kościoła z tą opinią się zgadzam.

Cytuj:
Jest taka anegdota dydaktyczna:
Kiedy wiesz, że na Sądzie coś idzie nie tak?
Kiedy stoisz w kolejce za Matką Teresą z Kalkuty i słyszysz, jak do niej skierowane są słowa: no, córko, sama wiesz, że mogłaś się bardziej postarać...
;)
Lepiej nie wchodzić w podobne spekulacje.

Dlatego, nie stwierdzam kategorycznie. Jak napisałem: nie wiem, ale wszystko wskazuje na... itd.

Tu warto wspomnieć ponownie o tej "idei" (ocierającej się o herezję) dotyczącą powszechnego zbawienia i nadziei na "zbawienie wszystkich i puste piekło".

Myślę, że jakby ludzie sobie trochę więcej o potępieniu myśleli i swoich postawach życiowych (np. zakupach w Niedziele... (nie, nie chcę o TYM pisać)) to może byłoby łatwiej... dzień święty święcić... itd. itp. Jasne, strach przez piekłem nie jest idealny, ale pomoga. Przynajmniej na początku drogi do zbawienia.

So maja 05, 2018 6:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z oficjalnymi nauczaniami jest taki problem że.
One oczywiście są słuszne, ale nie są idealne.
Powód prosty to, dotyczą nie idealnego naszego świata głównie ludzkiej inwencji.
A jeśli tak to jednolita oficjalna nauka, nie ma szans pokryć wszystkie możliwe sytuacje.
Pomimo jej uniwersalności, trzeba tej nauki w wielu przypadkach naginać. Podporządkować się jej bezwzględnie, pomimo nieprzystających jej warunków do zastanej sytuacji.
Do tego dochodzi w świecie nie idealnym.
A ten obserwujemy na codzień.

Tak jest ze sprawą wymuszania postaw poprzez lęk, a zwłaszcza podświadomie wytworzony.
Przed lękiem się bronimy odruchowo, bo sprawia on że rezygnujemy z wielu korzystnych dla nas spraw.
I teraz budowanie na lęku społeczności, powoduje blokadę jej aktywności życiowej. A tego nie powinno być w planie, systemach budujących społeczności. Bo to samobój.
Dlatego - Leszcz wspomniał że lęk jest na początek etapu dobry, potem już nie.

Dlatego właśnie piszemy na takie tematy. By zbliżyć się do złotego środka naszych wspólnych zachowań.

Tu nie jest to bardzo dobry pomysł z lękiem.
Budując na lęku nawet początkowo. U wielu ludzi wywołuje się wilka z lasu. Oni podatni na lęk, utrwalają go tak w sobie.
Powstaje przy okazji usuwania jednego problemu w spadku inny.
Czyli zamiana problemu, a nie jego unicestwienie. Trzeba to widzieć gdy się sprawach spolecznych wypowiadamy, bo są to sprawy najwyższej wagi.
Dlatego NT. jest zupełnym odejściem od ST. w retoryce gróźb.
Dopełnieniem tego odejścia, jest obecnnie krzewione Boże Miłosierdzie.
Tego kierunku nie można zagubić.

No ale też trzeba iść za ciosem.
W wychowywaniu nowych pokoleń.
Co jeszcze można?
Na pewno nie można bawić się przykładem Judasza. To już było i zostało takim jakim jest.
A temat Judasza wywołany przez autora, był raczej tylko dla zaspokojenia jego ciekawości.
Bo nic nowegu tu nie trzeba odkrywać.

So maja 05, 2018 9:03 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Jockey napisał(a):
Cytuj:
Na Twoim miejscu byłbym ostrożny

Powiedzmy, że wnioski na temat Judasza nie pochodzą tylko ode mnie ale także od tych którzy Biblię i Nauczanie Kościoła znają na pamięć - a ja w swoim zakresie, w jakim znam Biblię i Nauczanie Kościoła z tą opinią się zgadzam.
Jeśli twierdzisz, że taka jest wiodąca opinia biblistów i/lub nauczania w Kosciele, to nie jest to prawda.

So maja 05, 2018 10:20 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Tu warto wspomnieć ponownie o tej "idei" (ocierającej się o herezję) dotyczącą powszechnego zbawienia i nadziei na "zbawienie wszystkich i puste piekło".

Myślę, że jakby ludzie sobie trochę więcej o potępieniu myśleli i swoich postawach życiowych (np. zakupach w Niedziele... (nie, nie chcę o TYM pisać)) to może byłoby łatwiej... dzień święty święcić... itd. itp. Jasne, strach przez piekłem nie jest idealny, ale pomoga. Przynajmniej na początku drogi do zbawienia.

Ale myśleć o potępieniu innych czy ewentualnym swoim? Bo serio pojęcia nie mam jak lokowanie w piekle innych - choćby i Judasza- ma niby pomóc we własnym opamiętaniu czy uświeceniu. Sęk w tym że surowym to trzeba być dla siebie i od siebie wymagać a łagodnym być dla innych - jak powtarzali liczni święci. A nie odwrotnie.
Barney napisał(a):

Nie zgodzę się z tym że tak prosto to można ocenić. Napewno to trudna kwestia do mówienia o niej z uwagi na nieufność do niej -co widać zresztä w twoim i Leszcza poscie-- co może i nie jest takie bezpodstawne bo w istocie łatwo można popaść w apokatastazę
(w szczególności współcześni) albo być o nią posądzonym.

So maja 05, 2018 12:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Są jednak fragmenty w Biblii o potępieniu niektórych, np.:
J 5:29 bt5 "i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie do potępienia."
(jest tego wiele).
Oczywiście - musimy brać poprawkę na retorykę biblijną...

Nadto wiemy, że są istoty które już znajdują się w stanie wiecznego potępienia - np. szatan.

So maja 05, 2018 1:17 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jeśli twierdzisz, że taka jest wiodąca opinia biblistów i/lub nauczania w Kosciele, to nie jest to prawda.

a) wiodąca
b) opinia
c) biblistów

To jest dość skomplikowane podejście i nie bardzo jednoznaczne. Trochę mi to przypomina argument siły a nie siłę argumentu. Ja wiodącym Biblistą nie jestem, ale opinie też mam - jednak nie stanowi to ani zaprzeczenia ani potwierdzenia tego czy ta opinia jest prawdziwa czy nie.

Dlatego warto sobie na te tematy dyskutować:

Czy Judasz jest zbawiony?

a) nie wiem, ale wszystko wskazuje na to że: nie
c) nie wiem
b) nie wiem, ale wszystko wskazuje na to że: tak

Moim zdaniem, wybór opcji a) służy nam, ludziom lepiej w osobistej drodze do zbawienia.

Są jakieś inne opcje?

PS. Co do opinii, wiodących... itd. Ostatnio Papież wysłał Tweet'a: Żeby na świecie zapanował pokój musimy zbanować całą broń.

Odp. Czyste złoto moralne, teologiczne, edukacyjne i inne - sarkazm. No, cóż te opinie. Bogu dzięki nie muszę ich (tych i innych) słuchać.

So maja 05, 2018 1:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli prawdę podporządkowujesz funkcji utylitarnej?
Wydaje mi się to niedobre, nawet jeśli owa funkcja jest tak wzniosła.

So maja 05, 2018 1:47 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Czyli prawdę podporządkowujesz funkcji utylitarnej?
Wydaje mi się to niedobre, nawet jeśli owa funkcja jest tak wzniosła.

Ale z tego co wiem, to prawdą jest że opinie są podzielone i wg. mojej oceny fakty jakie ja znam i biorę pod uwagę wskazują na opcję a).

Nie dobre? Myślę, ze to już pozostaje w kwestii... Ducha Świętego i mnie. Z mojego punktu widzenia jest to dobre. Taki, rodzaj osobistego powołania. Jedni dochodzą do wniosku, że dobrze jest być franciszkaninem a inni mieć 10 dzieci. Są tacy co głoszą piekło a są tacy co o nim zapomnieli...

So maja 05, 2018 1:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
(nie mówię, że TY zapomniałeś!)

So maja 05, 2018 1:57 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dla Jezusa na Ziemi wszystkie dusze idą do piekła, a On je ratuje i uratowała Judasza... Sam przyjmowałem świętokradzkie komunie, a potem miałem ochotę zbawiać tych w piekle i następnie miałem rok myśli samobójcze i stwierdziłem, że najpierw trzeba pomóc duszom czyśćcowym. Dlatego rozmumiem, ze Kościół nie ma siły uświęcać tych zwyrodnialców, którzy ciężko grzeszą, bo zajmuje się uświęcaniem łatwych przypadków... a dla Jezusa trudny przypadek jest wyzwaniem, tylko Jezus działa przez Kościół...

So maja 05, 2018 2:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kościół nie uświęca jak to napisałeś "zwyrodnialców" bo są "zwyrodnialcami", bo to jest "trudne". Tak w zasadzie to Kościół w ogóle niechętnie kogokolwiek "uświęca" (w sensie - ogłasza świętym), dlatego że ci święci musieli się za życia jakoś wyróżnić, zostać dostrzeżonymi - proces kanonizacyjny (czy wcześniej beatyfikacyjny) jest oparty na świadectwach ludzi i różnych dokumentów które zostawili po sobie owi święci (kandydaci na świętych). Uznani święci, to ci, co swą świętość jakoś udokumentowali, oprócz nich pewnie 100000 razy tyle jest świętych anonimowych, po których nie zostały żadne zapiski. Co do "zwyrodnialców" - pierwszym takim opisanym przypadkiem jest "dobry łotr" - sam Chrystus go ogłosił świętym - w takim sensie że mu osobiście obiecał miejsce w Raju. Przy tej wymianie zdań był świadek, który to zapisał, przy śmierci Judasza nikogo nie było, nie odnotowano niczego poza tym że się powiesił. Św. Piotr w Dziejach Apostolskich tak w zasadzie relacjonuje sam fakt że Judasz zdradził, że zostało to przepowiedziane i że on sam (Judasz) Za pieniądze, niegodziwie zdobyte, nabył ziemię i spadłszy głową na dół, pękł na pół i wypłynęły wszystkie jego wnętrzności. Następnie cytuje fragment psalmu:
Niech opustoszeje dom jego
i niech nikt w nim nie mieszka!
A urząd jego niech inny obejmie!

W komentarzu (w Biblii Tysiąclecia) podawane są namiary na ten psalm. To może być:

Ps 69(68)
26 Niech ich mieszkanie stanie się pustkowiem,
a w ich namiotach niech braknie mieszkańców!
27 Bo prześladowali tego, kogoś Ty poraził,
i przyczynili bólu temu, któregoś ty zranił.
28 Do winy ich dodaj winę,
niech nie dostąpią u Ciebie usprawiedliwienia.
29 Niech zostaną wymazani z księgi żyjących
i niech nie będą zapisani z prawymi!
10

lub/i
Ps 109[108]
8 Niech dni jego będą nieliczne,
a urząd jego niech przejmie kto inny!4
9 5 Niechaj jego synowie będą sierotami,
a jego żona niech zostanie wdową!
10 Niech jego dzieci wciąż się tułają i żebrzą,
i niech zostaną wygnane z rumowisk!
11 Niechaj lichwiarz czyha na całą jego posiadłość,
a obcy niech rozdrapią owoc jego pracy!
12 Niech nikt nie okaże mu życzliwości,
niech nikt się nie zlituje nad jego dziećmi!
13 Niech jego potomstwo ulegnie zatracie;
niech w drugim pokoleniu zaginie ich imię!
14 Niech Pan zapamięta winę jego ojców,
niech grzech jego matki nie będzie zgładzony!6
15 Niech zawsze stoją przed Panem
i niech On wykorzeni z ziemi pamięć o nim7,
16 za to, że nie pomyślał, by okazać życzliwość,
lecz prześladował biedaka i nieszczęśliwego,
i w sercu strapionego śmiertelnie.
17 Miłował złorzeczenie: niech się nań obróci;
w błogosławieństwie nie miał upodobania:
niech od niego odstąpi!

Jak widać - z Judaszem może być jednak bardzo krucho..

So maja 05, 2018 5:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
sand9999 napisał(a):
Słowa, że lepiej jest dla tego człowieka, żeby się nie narodził interpretuję jako, że teraz dzieci poczęte i poddawane aborcji cierpią za niego niewinnie, bo Judasz jest odpowiedzialny za wszystkie odszczepieństwa religijne, które dziś są w hinduizmie, islamie, pozostałych - jak podaje Luisa Piccarreta w 24 Godzinach Męki.

Zwróć uwagę, że jest to tylko objawienie prywatne. Znaczy nieobowiązkowe do wierzenia, a jej proces beatyfikacyjny toczy się już prawie 25 lat. Coś w tym jest. Tu na Ziemi wierząc w Nadprzyrodzoność, oceniając ją, posługujemy się naszym umysłem, przyczyną i skutkiem. Hinduizm istniał już przed Judaszem. Człowiek jest omylny i słaby, maleńkim naczyniem, które nie jest w stanie pomieści Boga. Dlatego nie wszystkie wizje są odczytywane właściwie i jako podstawę do świętości często zalicza się tylko część.
Do dość typowe dla stygmatyków.

So maja 05, 2018 10:24 pm
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
sand9999 napisał:
mianowicie chodzi o Judasza. Czy został zbawiony?

I ja o ile rozumiem to Kościół wiedzy takowej od Boga nie otrzymał.
Cytuj:
Leszcz napisał:
Dlatego, nie stwierdzam kategorycznie. Jak napisałem: nie wiem, ale wszystko wskazuje na... (potępienie - przyp. km)

Szczerze Leszcz zaintrygowało mnie co piszesz ;)
Dla równowagi podzielę się tym, co knuje moja dusza.
Czytałem opis zdrady i ostatnie chwile Judasza u Emmerich. Im dłużej czytałem, tym większa miłość we mnie narastała do tego brata i tym bardziej krajało mi się serce nad jego biedą; a ja prosty grzesznik jestem… czy w niebie nie było, że od najmniejszego po największego wszyscy łaknęli i pragnęli jego zbawienia.
Kościół niewiele rzeczy duchowych wie – jak rozumiem – ot, takie ABC Dobrego Pielgrzyma; cóż to wobec bezmiaru świata duchowego i nieskończoności Boga. Nie wiemy, bo wiedza ta do zbawienia jest nam niepotrzebna jak np. będzie wyglądał dokładnie sąd ostateczny….
I mi w duszy gra, że ten, który tyle się smutku najadł dziś jest już w niebie.
To tak prywatnie tylko ;)

Cytuj:
Barney napisał:

Cytuj:
bergamotka napisała:
Nie zgodzę się z tym że tak prosto to można ocenić. Napewno to trudna kwestia do mówienia o niej z uwagi na nieufność do niej -co widać zresztä w twoim i Leszcza poscie-- co może i nie jest takie bezpodstawne bo w istocie łatwo można popaść w apokatastazę (w szczególności współcześni) albo być o nią posądzonym.

bergamotka – zaciekawiło mnie słowo ‘apokatastaza’; zajrzałem do… wiki ;) i przeczytałem same piękne rzeczy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Apokatastaza

Barney – czemu pogranicze herezji, a nie wyżyny nadziei i miłości ???

N maja 13, 2018 1:09 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona