Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 11:01 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Powody utraty wiernych przez KK 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Barney napisał(a):
Niestety, równowaga obecnie zachwiana jest w przeciwną stronę. Tak dalece się "otwieramy" i "wychodzimy naprzeciw" że tracimy tożsamość i nie wiadomo czy trafimy z powrotem.

Nie o tym pisałem.
Mój tekst dotyczył nakazu funkcjonowania katolików na katolickich zasadach "w świecie" a nie rezygnacji z części katolicyzmu, jako warunku "otwarcia się na innych".

N cze 17, 2018 3:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Kościół Katolicki w Europie i w innych krajach traci wiernych a i dużo ludzi deklarujących się jako katolicy wcale nie żyje zgodnie z katolickimi zasadami. Przyczyny tego zjawiska są do dyskusji.

Sa różne powody, ale moim zdaniem 2 są najważniejsze:

-przeciwstawianie nauki - religii
-nowoczesne i szerokie możliwości komunikacji i rozrywki konkurują skutecznie z praktykami religijnymi w umysłach młodych ludzi

No to tak. Wzrasta ilość technicznych rozwiązań, ktore należy poznawać i wykorzystywać. A to owoce nauki. Mniej czasu pozostaje na temat wiary. Także stosunkowo, maleje ilość zadań z wiary wynikłych dających utrzymanie, czy tylko zajęcie. Bo wzrasta poziom życia, więc ubywa tych niezbędnych działań, typu pomocowego. Z wiary na bieżąco nie jesteśmy rozliczani. To ma być po śmierci. A rozliczani jesteśmy na bieżąco z działań utrzymywania, choćby państwowości. Więc po zapoznaniu się zagadnieniami wiary, wielu idzie za tym gdzie można pracą utrzymywać się przy życiu. Spełniać swe obowiązki wobec tych, którzy tego wymagają. Więc status życia na podstawie projekcji wiary, przechodzi do statusu spełniania wymogów. Wtedy już maleje konieczność myślenia o przyszłości. Bo buduje się tą przyszłość spełnieniem wymogów na teraz. A które to dają lepszą przyszłość także. Czyli budują one nam powoli niebo materialne. Trzeba utrzymywać te zwiększające się wymogi związane z zaistnieniem lepszego bytu. On jest lecz potrzebuje opieki, inaczej znika dobrobyt.
Także nauka daje finalne produkty, widoczne jak na dłoni. Wiara pokazuje drogę do celu, często z naciskiem na wieczność. Pobudza wyobraźnię. Jednak wielu woli pobudzać tą wyobraźnię, czymś już uwidocznionym w konstrukcjach. To a propo nauka - religia. Czyli pogodzenie tych potrzeb. Nie zawsze w tym, one się wzajemnie dopełniają. Dokonują wtedy ludzie wyborów, ograniczania tej czy innej swej aktywności.
No a komunikacja głównie elektroniczna. Coś za coś. Ta komunikacja wymaga nauczenia się jej. Jest konkurencyjną w stosunku do nauczań religijnych. Po nauczeniu znów trzeba umieć z niej kożystać. Tak to zabierane jest pole wolne, do takich aktywności nauczaniom religijnym. Tu znów dokonania techniczne, wkraczają w mięjsce wolne kiedyś, w wolny czas. Gdzie był on przeznaczony na sprawy wiary, sakrum. Suma sumarum uciekają sprawy estetyki i kultury życia. W kierunku zapoznania się, z wielką ilością możliwości nie mających końca.
To tak z dystansu, bez określania co dobre a co złe.

N cze 17, 2018 6:08 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Niestety, równowaga obecnie zachwiana jest w przeciwną stronę. Tak dalece się "otwieramy" i "wychodzimy naprzeciw" że tracimy tożsamość i nie wiadomo czy trafimy z powrotem.

Nie o tym pisałem.
Mój tekst dotyczył nakazu funkcjonowania katolików na katolickich zasadach "w świecie" a nie rezygnacji z części katolicyzmu, jako warunku "otwarcia się na innych".
Przecież rezygnacja z >>funkcjonowania katolików na katolickich zasadach "w świecie"<< to własnie rezygnacja z części katolicyzmu.
Katolicyzm w kościele i w zaciszu domowym, a na zewnątrz nie - to ma być ideał?

N cze 17, 2018 8:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Przecież rezygnacja z >>funkcjonowania katolików na katolickich zasadach "w świecie"<< to własnie rezygnacja z części katolicyzmu.
Katolicyzm w kościele i w zaciszu domowym, a na zewnątrz nie - to ma być ideał?

Chyba się nie rozumiemy, ja właśnie postuluje że każdy katolik ma obowiązek byc katolikiem w domu i w pracy.

N cze 17, 2018 8:20 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Hej, może ja coś wniosę ciekawego do tej rozmowy. Mam 16 lat i można powiedzieć kryzys wiary przed bierzmowaniem (waham się czy przystąpić). Założyłem konto tu i na forum.wiara.pl i spytałem czemu wierzyć w Boga, skąd wiemy że istnieje itp.

Bywam na różnych forach, np do gry CS i gdy pojawia się noob (nowy) to jest miło witany i gdy o coś pyta to mu ludzie odpowiadają. Jak kiedyś czegoś potrzebowałem na forumrowerowe.org to też bez problemu, teoria, praktyka, literatura itd.

Zobaczcie sobie wątek Bierzmowanie ?? tu i na forum.wiara.pl i zadajcie sobie pytanie czy coś takiego pomaga Kościołowi czy go dobija.

Wt lip 17, 2018 8:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kuba02 napisał(a):

Zobaczcie sobie wątek Bierzmowanie ?? tu i na forum.wiara.pl i zadajcie sobie pytanie czy coś takiego pomaga Kościołowi czy go dobija.

Ale że co???? Twoje wątpliwości powodują "dobijanie" Kościoła??
No masz wątpliwości, napędzane "buntem" młodości (jak prawie każdy kiedyś tam). Jesteś w takim wieku, kiedy autorytety erodują.. Jak niby mamy Cię przekonywać o istnieniu Boga? Bóg istnieje niezależnie od tego czy w niego wierzysz, czy też wątpisz w Jego istnienie. Powinieneś się pomodlić o dar wiary - tak - wiem, to brzmi paradoksalnie. Jak szukasz odpowiedzi, czy podpowiedzi, to niezależnie, czy ktoś odpowie Ci w Twoim wątku, czy nie, możesz eksplorować całe nasze forum. Temat (uwierz mi) wałkowany jest na tysiące różnych sposobów. Tylko siąść i poczytać. Tylko to wymaga pewnego wysiłku intelektualnego - a nie "dziś pytanie, dziś odpowiedź". Co do sakramentu Bierzmowania - nazywa się go także Sakramentem Dojrzałości Chrześcijańskiej - może czas na próbę dojrzewania?

Śr lip 18, 2018 8:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kuba02 napisał(a):
Hej, może ja coś wniosę ciekawego do tej rozmowy. Mam 16 lat i można powiedzieć kryzys wiary przed bierzmowaniem (waham się czy przystąpić). Założyłem konto tu i na forum.wiara.pl i spytałem czemu wierzyć w Boga, skąd wiemy że istnieje itp.

Jednak 55 osób Twój wątek przeczytało. Dlaczego nikt nie odpowiedział? Ponieważ Ty, niemal żądasz od od userów podjęcia decyzji za Ciebie.

Śr lip 18, 2018 8:35 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Kuba02 napisał(a):

Brak odpowiedzi lub kiepskie odpowiedzi na pytania wątpiących powodują ich dalsze odsuwanie od Kościoła. A odpowiedź "temat wałkowany setki razy, użyj szukaj, zamykam temat" przypominają elektrode.pl - chyba najgorsze forum jakie widziałem. Najwyżej przypnijcie jakiś temat jeśli to samo się często pojawia.
Zrobicie z tą informacją co chcecie ;)

Śr lip 18, 2018 10:15 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kuba02 napisał(a):
PeterW napisał(a):
Kuba02 napisał(a):

Brak odpowiedzi lub kiepskie odpowiedzi na pytania wątpiących powodują ich dalsze odsuwanie od Kościoła.

Jaaasne.. Wszyscy winni, tylko nie Ty. Bardzo to hm.. szczeniackie (nie obraź się) zwalanie na innych swoich decyzji życiowych. Każdy ma wolną wolę, Ty także.

Cytuj:
A odpowiedź "temat wałkowany setki razy, użyj szukaj, zamykam temat"

A teraz dokładnie wskaż palcem, gdzie napisałem, że zamykam temat..
Całe forum jest o wierze w Boga, tylko siąść i czytać. A Ty, jak już mareta wspomniała - żądasz od nas decyzji za Ciebie. To Ty masz przystąpić do Bierzmowania, nie mareta, nie ja, czy ktokolwiek inny. Nie podejmiemy za Ciebie tej decyzji, bo po prostu nie możemy. Stajesz się powoli dorosłym, a każdy dorosły decyduje za siebie w swoim imieniu.

Śr lip 18, 2018 10:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kubo, jesli masz konkretnie zdefiniowane pytania/wątpliwości - napisz. Być może będziemy Ci potrafili pomóc, być może nie.
Jeśli wolisz na priv - pisz na priv.

Śr lip 18, 2018 2:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dobry temat. Przychodza mi na mysl dwa cytaty: "czy Syn Czlowieczy znajdzie wiare ... " oraz "jestem z wami po wszystkie dni ... "
Chyba refleksja sw. Stanislawa - do wyzszych rzeczy jestem stworzony, ma zastosowanie w mniejszym lub wiekszym stopniu do kazdego z nas.
W mniejszym lub wiekszym stopniu wiec nie bal bym sie o utrate wiernych bo zawsze pojawia sie tacy jak sw. Stanislaw.

Śr lip 18, 2018 2:31 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Często odchodzi się od kościoła bo jest on w nalpwpszym wypadku nie do końca moralny, z wielu względów

Śr lip 18, 2018 3:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Trefl napisał(a):
Często odchodzi się od kościoła bo jest on w nalpwpszym wypadku nie do końca moralny, z wielu względów

Chyba chciales powiedziec - ludzie sa nie do konca moralni bo trudno mowic o moralnosci organizacji. Dla mnie to nie jest zadnym argumentem poniewaz mowiac o czyms czarnym musialbym wskazac istnienie bialego. Taka ta moja logika. Chyba sie zgodzisz ze nie ma systemu skladajacego sie z samych "moralnych".
Zgoda ze to czesta przyczyna odejsc - nie kazdy wyznaje filozofie robaczka.

Śr lip 18, 2018 7:23 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Jaaasne.. Wszyscy winni, tylko nie Ty. Bardzo to hm.. szczeniackie (nie obraź się) zwalanie na innych swoich decyzji życiowych. Każdy ma wolną wolę, Ty także.

Nie obraziłem się. Zarzucanie młodzieży szczeniackości i to częsty chwyt starych ludzi.
I nie chce zwalić decyzji na kogoś tylko odpowiedzi na pytania.
Wiesz że Polska jest światowym liderem w odchodzeniu młodych od Kościoła? Ale widzę że zadowolenie dopisuje, spoko, bal na titanicu trwa dalej. Pozdrawiam ;)

Śr lip 18, 2018 7:51 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Podstawowym przyczyną odchodzenia od Kościoła jest coraz słabsze zakorzenienie osób duchownych w społecznościach miast poprzemysłowych. I nie chodzi tylko o miasta z tradycjami robotniczymi, w których stosunek do księży jest chłodny (od antyklerykalizmu poczynając, na obojętności wobec księży kończąc). Podobnie rzecz się ma również na Ziemiach Odzyskanych. Jest bardzo dużo miast, w których zatrudnienie (a co za tym życie), jest niestabilne oraz są olbrzymie różnice majątkowe. W takich miastach Kościół staje się rzeczywiście "twierdzą", skupiającą staruszki i kilka procent młodszych mieszkańców (zazwyczaj z klasy średniej).
Lekko generalizując, można stwierdzić, że przyczyną jest kapitalizm.

Śr lip 18, 2018 9:43 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona