Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz sie 16, 2018 10:00 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Nowelizacja Katechizmu - absolutny zakaz kary śmierci 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nowelizacja Katechizmu - absolutny zakaz kary śmierci
Wespecjan napisał(a):
kara śmierci w świetle Ewangelii i prawa naturalnego jest dopuszczalna, tak było od samego początku Kościoła, poprzez nauczanie Magisterium, papieży i świętych doktorów Kościoła.

Mimo to, Jezus uratował od kary śmierci jawnogrzesznicę oraz powiedział Piotrowi aby odłożył miecz.

W dzisiejszych czasach, gdy realizowanie wyroku dożywocia nie nastręcza problemów, kara śmierci jest niczym innym jak czystą zemstą. Nie jestem w stanie zrozumieć jak ktoś może jednocześnie sprzeciwiać się eutanazji (kiedy dana osoba chce umrzeć) i popierać karę śmierci (kiedy osoba umrzeć nie chce). Albo chronimy życie od poczęcia do naturalnej śmierci, albo zakładamy nowy, frondo-terlikowski odłam katolicyzmu... czy też przechodzimy do lefebrystów.

No i oczywiście jest jeszcze inny problem - za jakie zbrodnie kara śmierci jest odpowiednia? Wszak określa to lokalne prawo danego państwa, nie KKK. Czy jeśli prawo w Arabii Saudyjskiej czy Jemenie karze śmiercią za homoseksualizm, to jest to OK?

N sie 05, 2018 9:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Zauważ że chrześcijanie nie dokonywali anarchistycznej rewolucji , tylko szanowali prawo swojego kraju. Jest "nie na próżno władza miecz nosi". Potem jak powstawały państwa chrześcijańskie to w razie potrzeby karano i śmiercią.

N sie 05, 2018 9:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pachura napisał(a):
Jezus uratował od kary śmierci jawnogrzesznicę oraz powiedział Piotrowi aby odłożył miecz.

Kazał mu odłożyć miecz i dopowiedział: "wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną". Czy czasami w ten sposób nie ostrzegał morderców, że może ich czekać kara śmierci?

Z jawnogrzesznicą: Jezus wcale wtedy nie potępił tego przepisu mojżeszowgo, ani nie rozgrzeszył jej cudzołóstwa ani nie zanegował moralności kary śmierci, czyli nie powiedział: "niesłusznie chcecie ją zabić" a raczej: "w też macie za uszami", tak jakby chciał dać do zrozumienia, że wykonywanie surowych przepisów prawa jest wyłącznie w gestii osób nienagannych moralnie.

pachura napisał(a):
Nie jestem w stanie zrozumieć jak ktoś może jednocześnie sprzeciwiać się eutanazji (kiedy dana osoba chce umrzeć) i popierać karę śmierci (kiedy osoba umrzeć nie chce). Albo chronimy życie od poczęcia do naturalnej śmierci

Asysta w samobójstwie, to pomoc w zabijaniu niewinnego człowieka, kara śmierci natomiast to sytuacja kiedy morderca "ginie od miecza którym wojował".

N sie 05, 2018 9:47 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Chrześcijanin to człowiek zatroskany nie tylko o swoje zbawienie, ale i zbawienie wszystkich ludzi. Modląc się koronką do Miłosierdzia Bożego prosimy: dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata, czyli dla wszystkich bez wyjątku ludzi. Dla morderców też. Autentyczne pragnienie tego miłosierdzia i pragnienie zabicia mordercy wzajemnie się wykluczają, bo jeśli zbawienie to i nawrócenie i pokuta za popełnione zło.. W czasie znanym Bogu, nie w tym wyznaczonym przez człowieka z racji wykonania "kary" śmierci, człowiek może dostąpić łaski przemiany serca.

"...byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie" (Mt 25, 36).

Zabić?

Pn sie 06, 2018 7:55 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Widzę liberalizm pełny w kościele. Tylko co ma do tego miłosierdzie?

Pn sie 06, 2018 8:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pachura napisał(a):
Jezus uratował od kary śmierci jawnogrzesznicę oraz powiedział Piotrowi aby odłożył miecz.
Jakoś wszyscy pamiętają ten tekst, a tego trochę dalej nie pamietają:
"I rzekł do nich: Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów? Oni odpowiedzieli: Niczego. (36)Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! "/Łk 22,35/

pachura napisał(a):
Nie jestem w stanie zrozumieć jak ktoś może jednocześnie sprzeciwiać się eutanazji (kiedy dana osoba chce umrzeć) i popierać karę śmierci (kiedy osoba umrzeć nie chce). Albo chronimy życie od poczęcia do naturalnej śmierci
Jak to ładnie sformułował Łysiak: "ja jestem za tym, by zabijać gwałcicieli i morderców, a chronić niewinne dzieci; a lewica dokładnie odwrotnie".

Nie twierdzę że jestem za karą śmierci; ale są przeciw niej dobre i złe argumenty.

Pn sie 06, 2018 9:10 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie mogę oprzeć się wrażeniu że ta zmiana jest jakoś taka bardziej medialna. Można się tym entuzjazmować - co pokazuje i ten wątek. Tyle że rzeczywistego przełożenia ta zmiana nie ma - państwa które nie stosują to raczej do niej już nie wrócą w przyszłości a te co stosują to się nie przejmą - i bardziej jest interesujące jej uzasadnienie niż ona sama. Gro państw zrezygnowało już ze stosowania kary śmierci a te państwa które ją mają raczej lekce sobie ważą Katechizm Kościoła Katolickiego. Chiny, Iran, Arabia Saudyjska - to czołówka. W kontekście już i tak bardzo sceptycznych wobec kary śmierci zapisów dalsza "radykalizacja" to dla mnie jak jakiś wyskok Filipa z konopi.

Pn sie 06, 2018 10:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Nie mogę oprzeć się wrażeniu że ta zmiana jest jakoś taka bardziej medialna. Można się tym entuzjazmować - co pokazuje i ten wątek. Tyle że rzeczywistego przełożenia ta zmiana nie ma - państwa które nie stosują to raczej do niej już nie wrócą w przyszłości a te co stosują to się nie przejmą - i bardziej jest interesujące jej uzasadnienie niż ona sama. Gro państw zrezygnowało już ze stosowania kary śmierci a te państwa które ją mają raczej lekce sobie ważą Katechizm Kościoła Katolickiego. Chiny, Iran, Arabia Saudyjska - to czołówka. W kontekście już i tak bardzo sceptycznych wobec kary śmierci zapisów dalsza "radykalizacja" to dla mnie jak jakiś wyskok Filipa z konopi.

Dla katolika w tej sprawie tak naprawdę najważniejsze jest czy dzisiejszy papież po raz kolejny chce wywracać nauczanie i praktykę Kościoła z ostatnich wieków.

Moim zdaniem tak.

Pn sie 06, 2018 10:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak dla jasności: Ale pamiętasz, że jesteś winien papieżowi posłuszeństwo w sprawach wiary i nauczania?

Pn sie 06, 2018 11:03 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tak dla jasności: Ale pamiętasz, że jesteś winien papieżowi posłuszeństwo w sprawach wiary i nauczania?

Nie papieżowi tylko papiestwu i Kościołowi. Nie jestem ksiedzem, bym musiał z zaciśniętymi zębami słuchać i wykonywać polecenia biskupa agnostyka albo homoseksualisty.

Pn sie 06, 2018 11:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Papieżowi (nie mówiąc już o biskupach i prezbiterach):

Kan. 212 - § 1. To, co święci pasterze, jako reprezentanci Chrystusa, wyjaśniają jako nauczyciele wiary albo postanawiają jako kierujący Kościołem, wierni, świadomi własnej odpowiedzialności, obowiązani są wypełniać z chrześcijańskim posłuszeństwem.

Pn sie 06, 2018 11:26 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Papieżowi (nie mówiąc już o biskupach i prezbiterach):

Kan. 212 - § 1. To, co święci pasterze, jako reprezentanci Chrystusa, wyjaśniają jako nauczyciele wiary albo postanawiają jako kierujący Kościołem, wierni, świadomi własnej odpowiedzialności, obowiązani są wypełniać z chrześcijańskim posłuszeństwem.

Liczba mnoga (pasterze) jest tu wymowna i bynajmniej nie chodzi tu tylko o tych dzisiejszych a szczególnie jednego rewolucjonistę.

Jeśli ty chcesz (bez odniesienia do wiekowej spuścizny Magisterium i doktorów Kościoła) ślepo słuchać jakiegoś (ciachciacz i ostrzeżenie) czy nawet czerwieni (jak ostatnio sprawa Teodora McCarricka) to powinieneś iść się wyspowiadać czym prędzej u jakiegoś pobożnego ksiedza z grzechu nieroztropności.

Pn sie 06, 2018 1:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak się właścnie zaczynają schizmy i odstępstwa od wiary: "Nie będę słuchał, bo nie nauczasz tak, jak się nauczyłem młodości.".

Pn sie 06, 2018 1:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Lewica i ateiści są za aborcją, ale przeciw karze śmierci dla morderców, zwyrodnialców i zdrajców, Kościół też powinien patrzeć co wróg głosi i nie iść z nimi pod rękę.

O własnie. Lewica jest dokładnie taka jak to napisał Wespecjan. Niestety, ale nasz Papiez jest lewicowy w swoich decyzjach.

Ostatnio napisał Tweeta (~ miesiąc temu), ze trzeba się wszelkiej broni pozbyć, żeby wprowadzić pokój na świecie.

Ciekawe dlaczego Papiez może być tak bardzo dokładny i konkretny w pewnych sprawach (zmiana klimatu, posiadanie broni, kara śmierci - generalnie tematy raczej polityczne...) a jak już jeśli chodzi o np. Eucharystie dla rozwodników to nagle wszystko się rozmywa i już biskup/ksiądz będzie indywidualnie decydował.

Jak już w innym temacie napisałem, Papiez byl edukowany w seminarium duchownym i potem przez lata, przez ludzi którzy stworzyli Teologie Wyzwolenia.

Chcesz poznać swojego Papieza, zapoznaj się z Teologią Wyzwolenia. Papiez jest nią bardzo przesiąknięty i dzieli się nią jak tylko może. Dlaczego Papiez w swoich decyzjach wygląda na komunistę, tzw. liberała?

Ciekawa w jaki sposób decyzja na temat kary śmierci wpisuje się w: Tradycje Kościoła, Magisterium i Biblie? Przez 2000 lat było inaczej a teraz jest inaczej? Wygląda na to ze te "trzy pilary" to tylko taka "mowa trawa" a i tak można sobie katechizm zmienić.

Czy można Papieza z pracy wyrzucić?

Tak się właścnie zaczynają schizmy i odstępstwa od wiary: "Nie będę słuchał, bo nie nauczasz tak, jak się nauczyłem młodości.".

Ale nie można wypełniać nakazów nie moralnych. Moze dlatego grupy ludzi odchudzą od Kościoła, gdyż widza własnie te nie moralne zasady... Pasterze którzy maja ich uczyć moralności sypiają z seminarzystami... i NIKT tego nie zauważył przez 30 lat. NIKT. Banda kłamców i zwyrodnialców. I ja jeszcze mam na to płacić?

Pn sie 06, 2018 1:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Punktem odniesienia dla katolika jest Ewangelia, Tradycja, Magisterium z wielowiekowym nauczaniem doktorów Kościoła a nie pojedynczy czy ostatni papież.

Pn sie 06, 2018 1:54 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona