Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 15, 2018 2:27 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Skutki Bożego odpuszczenia grzechów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Skutki Bożego odpuszczenia grzechów
Dosyć niedopracowanym tematem w Kościele jest efekt odpuszczenia grzechów po spowiedzi.

Katolik idzie do spowiedzi, gdzie wyznaje grzechy i dostaje (lub nie) ich odpuszczenie, warunkowane żalem, pokutą i pracą nad poprawą. Jednak nie do końca wiadomo co to odpuszczenie grzechów daje i gdzie.

I nie mówimy tu o jakimś efekcie psychologicznym jak np ulga po wygadniu się komuś, tylko specyficznie o skutku Bożego odpuszczenia grzechów
Są różne możliwości:
-odpuszcznie grzechu odblokowywuje jakiś ziemski potencjał na plus (np talent) (życie ziemskie)
-odpuszczenie grzechu jedynie stopuje ciągłe samookaleczanie się w tym świecie (życie ziemskie), bez dodatkowych efektów (patrz punkt wyżej)
-odpuszcznie grzechu jedynie eleminuje jego reperkusje pozagrobowe, czyli zmniejsza np ilość czasu, cierpień w czyściu (życie wieczne).

Czy odpuszczenie grzechów jest sakramentem negatywnym (jedynie zmniejszanie długu do odpracowaniua w czyśćcu), czy może pozytywym (odpuszczenie grzechów uwalnia potencjał)?
Zaznaczam, nie chodzi mi tu o czynności podejmowane w ramach "obietnicy poprawy", tylko o sam akt odpuszczenia grzechów przez Boga.

Cz sie 09, 2018 12:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skutki Bożego odpuszczenia grzechów
Wespecjan napisał(a):
Jednak nie do końca wiadomo co to odpuszczenie grzechów daje i gdzie.

Daje możliwość / nadzieję na zbawienie. Bez odpuszczenia grzechów zbawienie byłoby niemożliwe, szczególnie w przypadku grzechów ciężkich.

Egzorcyści znają pewne sytuacje, otóż egorcysta jak i wszystkie osoby które biorą udział w egzorcyźmie, na przykład jako pomoc / posługując, muszą wsypowiadać się przed egzorcyzmem, muszą uzyskać odpuszczenie grzechów, w przeciwnym razie demon poprzez osobę opętaną będzie mówił na głos grzechy osób tam się znajdujących, a które tego odpuszczenia grzechów nie uzyskały, zaniedbały tę sprawę.

To jakby obrazuje pewną rzecz, nie odpuszczone grzechy są zatrzymane i szatan może użyć to przeciwko człowiekowi, oskarżając, a odpuszczone grzechy jakby przestają istnieć. Może ekstremalny przykład, ale wymowny.

Cz sie 09, 2018 2:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
"(...) sakrament pokuty to także wielki egzorcyzm, bo grzech ciężki, śmiertelny jest zawsze szatańską niewolą, od której uwalnia kapłan udzielając absolucji", natomiast sam egzorcyzm sprawowany nad człowiekiem zalicza się do sakramentaliów. Sakramenty są 'większe' niż sakramentalia, więc nic dziwnego, że szatan nie będzie odkrywał grzechów ludzkich wyznanych na dobrej spowiedzi.

Cz sie 09, 2018 5:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Dosyć niedopracowanym tematem w Kościele jest efekt odpuszczenia grzechów po spowiedzi.

Błąd. Nie są niedopracowane skutki odpuszczenia grzechów, tylko Ty błysnąłeś ignorancją w temacie.

IX. Skutki sakramentu pokuty

1468 "Cała skuteczność pokuty polega na przywróceniu nam łaski Bożej i zjednoczeniu nas w przyjaźni z Bogiem" 61 . Celem i skutkiem tego sakramentu jest więc pojednanie z Bogiem. U tych, którzy przyjmują sakrament pokuty z sercem skruszonym i z religijnym nastawieniem, "zwykle nastają po nim pokój i pogoda sumienia wraz z wielką pociechą duchową" 62 . Istotnie, sakrament pojednania z Bogiem daje prawdziwe "zmartwychwstanie duchowe", przywrócenie godności i dóbr życia dzieci Bożych. Najcenniejszym z tych dóbr jest przyjaźń z Bogiem 63 .

1469 Sakrament pokuty jedna nas z Kościołem. Grzech narusza lub zrywa wspólnotę braterską. Sakrament pokuty naprawia ją lub przywraca. W tym sensie nie tylko leczy on powracającego do komunii kościelnej, lecz także ożywia życie Kościoła, który cierpiał z powodu grzechów jednego ze swych członków 64 . Grzesznik przywrócony do komunii świętych lub utwierdzony w niej, zostaje umocniony przez wymianę dóbr duchowych między wszystkimi pielgrzymującymi jeszcze żywymi członkami Ciała Chrystusa, a także tymi, którzy już doszli do ojczyzny niebieskiej 65 .

Należy też dodać, że owo pojednanie z Bogiem rodzi - można powiedzieć - dalsze pojednania, które naprawiają inne rozdarcia spowodowane przez grzech: penitent, który uzyskał przebaczenie, jedna się z samym sobą w głębi własnego ja, odzyskując wewnętrzną prawdę; jedna się z braćmi, w jakiś sposób przezeń skrzywdzonymi i znieważonymi; jedna się z Kościołem, jedna się z całym stworzeniem 66 .

1470 W sakramencie pokuty grzesznik, poddając się miłosiernemu sądowi Boga, uprzedza w pewien sposób sąd, któremu zostanie poddany na końcu życia ziemskiego. Już teraz bowiem, w tym życiu, jest nam dana możliwość wyboru między życiem a śmiercią, i tylko idąc drogą nawrócenia, możemy wejść do Królestwa, z którego wyklucza grzech ciężki 67 . Nawracając się do Chrystusa przez pokutę i wiarę, grzesznik przechodzi ze śmierci do życia i "nie idzie na sąd" (J 5, 24).

61 Katechizm Rzymski, 2, 5, 18.

62 Sobór Trydencki: DS 1674.

63 Por. Łk 15, 32.

64 Por. 1 Kor 12, 26.

65 Por. Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 48-50.

66 Jan Paweł II, adhort. apost. Reconciliatio et paenitentia, 31.

67 Por. 1 Kor 5, 11; Ga 5, 19-21; Ap 22,15.

Cz sie 09, 2018 7:38 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Bezgrzeszność jest jednym z warunków obcowania z Bogiem. A to obcowanie jest zasadniczym celem życia każdego człowieka.
Niestety - człowiek ma skażoną naturę, nie potrafi nie grzeszyć. Każdemu przydarzają się upadki, jednym duże, innym małe, ale zawsze. Po upadku należy się ponieść, ale skoro nie byłoby Sakramentu Pokuty, to podnoszenie byłoby raczej dosyć kiepskie.
Człowiek mógłby "sam" się podnieść (co postulują protestanci) gdyby potrafił doskonale żałować swoich uczynków. Niestety, ale chyba mało kto tak potrafi żałować. Wyjściem z tego jest właśnie ten Sakrament, w którym akt żalu dobrze żeby był doskonały, ale niekoniecznie taki musi być - ważne by był szczery.

Cz sie 09, 2018 7:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Błąd. Nie są niedopracowane skutki odpuszczenia grzechów, tylko Ty błysnąłeś ignorancją w temacie.

[i]IX. Skutki sakramentu pokuty

W Katechiźmie jest taki misz-masz: nie rozdziela jasno skutków Bożego przebaczenia a skutków pokuty. Pokutować to ja mogę bez pójścia do spowiedzi i rozgrzeszenia i taka pokuta może zawierać powstrzymanie się od grzechu, naprawienie szkód czy jakąś ekstra czynnośc ekspiacyjną czy umartwiającą. Nawet aTeista to może zrobić czy protestant. Ot, przykałd nałogowego alkoholika, który przestaje pić i zaczyna pracować. Ja pytam co daje samo rozgrzesznie od Boga, a nie pokuta czy wygadanie się przed księdzem. Chyba jedyny przykład z Pisma Św., to jak sparaliżowany wstał i poszedł po tym jak Jezus odpuścił mu jego grzechy - czyli w tamtym przypadku samo rozgrzeszenie Boże przerwało jakąś niemoc wprost fizyczną, która narosła wraz z grzechami.

@equuleuss, Brandeisbluesky: Egzorcyzmy spowiedzią też chyba możliwe, tylko zawsze mnie zastanawiało czy demon by dopuścił delikwenta/kę by poszła/szedł do spowiedzi a nawet jeśli tak, to czy taki penitent wyspowiadał by się szczerze.

Cz sie 09, 2018 3:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sam jesteś misz-masz :)
Niepotrzebnie rozdzielasz te rzeczy. To jest wszak Sakrament Pokuty

Cz sie 09, 2018 3:56 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dokładnie rzecz biorąc, to jest to: Sakrament pokuty i pojednania. Dwa w jednym, które Wespecjan chce rozdzielić.

Cz sie 09, 2018 4:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Sam jesteś misz-masz :)
Niepotrzebnie rozdzielasz te rzeczy. To jest wszak Sakrament Pokuty

Jak pokutował paralityk z Mk 2, któremu Jezus odpuścił grzechy?

Dokładnie rzecz biorąc, to jest to: Sakrament pokuty i pojednania. Dwa w jednym, które Wespecjan chce rozdzielić.

Chrystus rozdzielił jak wyżej w MK 2

Cz sie 09, 2018 4:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie przypisuj Chrystusowi swoich pomysłów. I przypominam, że jako katolika obowiązuje Cię nauczanie Kościoła, a nie Twoje pomysły na Sakrament pokuty i pojednania.

Cz sie 09, 2018 4:07 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie przypisuj Chrystusowi swoich pomysłów. I przypominam, że jako katolika obowiązuje Cię nauczanie Kościoła, a nie Twoje pomysły na Sakrament pokuty i pojednania.

Otóż, żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów - rzekł do paralityka: Mówię ci: Wstań, weź swoje łoże i idź do domu!. 12 On wstał, wziął zaraz swoje łoże i wyszedł na oczach wszystkich.

Cytuje to by pokazać że samo odpuszczenie grzechów, bez spowiedzi i pokuty ma efekt, więc zasadnym jest pytanie o osobne skutki samego odpuszczczenia grzechów.

Cz sie 09, 2018 4:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I gdzie tu masz to rozdzielenie pokuty i pojednania? Nie rozśmieszaj mnie.

Cz sie 09, 2018 4:12 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I gdzie tu masz to rozdzielenie pokuty i pojednania? Nie rozśmieszaj mnie.

A gdzie tam widzisz pokutę?

Cz sie 09, 2018 4:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie odwracaj koga ogonem do dołu. Skoroś stwierdził, że Chrystus rozdzielił pokutę i odpuszczenie grzechów, to wskaż fragment nauczania, gdzie to jest podane.

I przypominam, że obowiązuje Cię całe nauczanie Kościoła, a nie tylko to, co sobie z niego wybierzesz.

Cz sie 09, 2018 4:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
(...)
@equuleuss, Brandeisbluesky: Egzorcyzmy spowiedzią też chyba możliwe, tylko zawsze mnie zastanawiało czy demon by dopuścił delikwenta/kę by poszła/szedł do spowiedzi a nawet jeśli tak, to czy taki penitent wyspowiadał by się szczerze.

Na youtube jest świadectwo jednej kobiety, która chciała pomóc sobie i innym dzięki różnym dziwnym energiom (zajmowała się jogą, reiki, metodą Silvy, itp.) jednak w swoich praktykach/medytacjach zawsze prosiła też o ochronę Archanioła Michała. W końcu zdała sobie sprawę, że (tak to ujmę) pogrąża się w pustce i zapytała Jezusa, co ma dalej robić, a On jej powiedział "Pójdź za Mną". Potem odbyła spowiedź i jakoś nikt jej przed tym nie zatrzymał. Obyło się bez egzorcyzmów.

Cz sie 09, 2018 4:33 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona