Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 14, 2018 1:21 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Co oznacza zmartwychwstanie Jezusa? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Co oznacza zmartwychwstanie Jezusa?
Co to oznacza dla chrześcijanina ale tak praktycznie... jakie są jego konsekwencje?

Wszędzie piszą jakies cudowne i ogulne stwierdzenia typu "Zmartwychwstanie to wypełnienie się słowa ze Starego Testamentu. Przejście ze Starego Testamentu do Nowego Testamentu. " Tylko że to nic nie znaczy a ja chciałbym tak praktycznie zrozumieć co to oznacza, jakie mamy z tego korzyści?

Jezus cierpiał i został poniżony umierając na krzyżu zeby pokonać grzech i umożliwić ludziom zbawienie to rozumiem cierpienia wzamian za zbawienie, głosił Ewangelię żeby nauczyć ludzi jak mają żyć aby być zbawionym to chyba zrozumiałe ale co dało zmartwychwstanie co dzięki temu człowiek ma tylko chce takiego praktycznego wyjaśnienia a nie coś w stylu, że zbawił świat albo wypełnił wolę bożą bo to dla mnie nic nie znaczy?

So sie 11, 2018 10:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co oznacza zmartwychwstanie Jezusa?
To Misterium do wspólnotowego i indywidualnego rozważania na całe życie a nie esemesową odpowiedź w necie.

So sie 11, 2018 10:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
f.kos napisał(a):
Co to oznacza dla chrześcijanina ale tak praktycznie... jakie są jego konsekwencje?
[...]
Jezus cierpiał i został poniżony umierając na krzyżu zeby pokonać grzech i umożliwić ludziom zbawienie to rozumiem cierpienia wzamian za zbawienie, głosił Ewangelię żeby nauczyć ludzi jak mają żyć aby być zbawionym to chyba zrozumiałe ale co dało zmartwychwstanie co dzięki temu człowiek ma tylko chce takiego praktycznego wyjaśnienia a nie coś w stylu, że zbawił świat albo wypełnił wolę bożą bo to dla mnie nic nie znaczy?

Można na to spojrzeć z kilku stron..
Po pierwsze Chrystus cały czas udowadniał swoim uczniom że nie jest zwykłym człowiekiem. Leczył w cudowny sposób, karmił całe tłumy paroma kawałkami chleba i kilkoma rybkami, przechadzał się po wodzie, wyrwał ze śmierci małą dziewczynkę i wskrzesił swojego przyjaciela. Na końcu sam zmartwychwstał.. Pokazał największy cud. Nie ma w historii takiego Kogoś, kto potrafiłby zrobić te wszystkie rzeczy, łącznie ze zmartwychwstaniem, po okrutnej śmierci.
Gdyby nie Zmartwychwstanie, to co można by było o Nim powiedzieć? Mądry, szlachetny człowiek, uczący że należy być dobrym. Wielki Nauczyciel, uzdrowiciel (w przełożeniu na nasze bioenergoterapeuta), prorok - hm.. jeden z wielu..

Po drugie. Nauczał że mamy podążać za Nim.. Do śmierci, czy ponad śmierć? Nauczał że mamy nieść krzyż - oczywiście każdy swój, przeznaczony dla niego.. Do śmierci w której nas ten krzyż pokona? Po co? Jaki miało by sens przestrzeganie Jego nauk? Przecież i tak umrzemy.. Pokazał że może jednak nie koniecznie...

Po trzecie.. Ofiara jaką dopełnił za nas.. Co nam z tego jeśli tylko umarł? Mało to ludzi umierało straszliwą, okrutną śmiercią, także i krzyżową? Te sposób egzekucji nie dotknął tylko Jezusa, przed Nim i po nim także uśmiercano w taki sposób. Współczesnych chrześcijan także się krzyżuje na Bliskim Wschodzie...

Pamiętaj że Chrystus jest zarówno Bogiem, jak i człowiekiem. Jako Bóg w ogóle nie umiera, a jako człowiek? Umiera i zmartwychwstaje. Jest jednocześnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem (nie jest ani Bogiem udającym człowieka, ani człowiekiem udającym Boga)

Następny argument taki raczej humorystyczny - narzekając na swój los nie możesz Bogu zarzucać coś w stylu "no fanie Ci mówić Boże że mam cierpliwie cierpieć, skoro jesteś Bogiem, a ja tylko człowiekiem" ;-)

So sie 11, 2018 11:45 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
f.kos napisał(a):

Wszędzie piszą jakies cudowne i ogulne stwierdzenia typu "Zmartwychwstanie to wypełnienie się słowa ze Starego Testamentu. Przejście ze Starego Testamentu do Nowego Testamentu. " Tylko że to nic nie znaczy a ja chciałbym tak praktycznie zrozumieć co to oznacza, jakie mamy z tego korzyści?

Dla mnie zmartwychwstanie jest przejściem Chrystusa, wraz z duszą i ciałem, od śmierci do innego życia poza czasem i przestrzenią (por. KKK 646). Cielesność Jezusa Zmartwychwstałego to cielesność uwielbiona. Jego ciało jest to samo, ale nie takie samo. Jest tym samym ciałem, które zawisło na krzyżu, ze śladami gwoździ i włóczni, ale nie takim samym, gdyż przekracza prawa natury (por. KKK 645). Potwierdzają to świadectwa Ewangelistów, którzy piszą np., że Jezus po zmartwychwstaniu wszedł do pomieszczenia mimo zamkniętych drzwi (por. J 20, 26).

Jak mówi KK, KKK 655 Wreszcie Zmartwychwstanie Chrystusa – i sam Chrystus Zmartwychwstały – jest zasadą i źródłem naszego przyszłego zmartwychwstania: "Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli... I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni" (1 Kor 15, 20-22). W oczekiwaniu na to wypełnienie, Chrystus Zmartwychwstały żyje w sercach wiernych. W Nim chrześcijanie "kosztują mocy przyszłego wieku" (Hbr 6, 5), a ich życie zostało wprowadzone przez Chrystusa do wnętrza życia Bożego (Por. Kol 3, 1-3). aby "już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał" (2 Kor 5, 15).

KKK 648 Zmartwychwstanie Chrystusa jako transcendentne wkroczenie Boga w stworzenie i w historię jest przedmiotem wiary. Działają w nim równocześnie trzy Osoby Boskie i ukazują swoją własną oryginalność. Zmartwychwstanie dokonało się mocą Ojca, który "wskrzesił" (Por. Dz 2, 24. Chrystusa, swego Syna, i przez to w doskonały sposób wprowadził Jego człowieczeństwo – wraz z Jego ciałem – do Trójcy. Jezus zostaje ostatecznie objawiony jako "ustanowiony według Ducha Świętości przez powstanie z martwych pełnym mocy Synem Bożym" (Rz 1, 3-4). Św. Paweł podkreśla ukazanie się mocy Bożej (Por. Rz 6 4- 2 Kor 13, 4; Flp 3,10; Ef 1, 19-22; Hbr 7, 16. przez dzieło Ducha, który ożywił martwe człowieczeństwo Jezusa i powołał go do chwalebnego stanu Pana.

N sie 12, 2018 3:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
f.kos napisał(a):

Przegrywając zwyciężasz.
Zapomnij o sobie a upomni się o Ciebie Bóg.
Oddaj wszystko Bogu a Bóg Tobie da wszystko.

Wt sie 28, 2018 6:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jest to dowód na to, że i my zmartwychwstaniemy.

Wt sie 28, 2018 7:42 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jezus przez swe zmartwychwstanie pokazał że wszystko jest możliwe z życiem wiecznym na czele. No bo śmierć nie jest końcem życia, trzeba tego tylko chcieć. Pokazał nie łatwą drogę by tego dokonać. Tym samym pokazał alternatywę do śmierci, a to nie byle co. Pokazał to tym komu śmierć jest miłą ucieczką od życia zwłaszcza. Bo tym najdalej jest do życia wiecznego. A samo życie, jest największą z możliwych wartości. Czyli wszystko co naj. Dalej to już jest łatwiej nam żyjącym, bo mamy z czego czerpać imspirację do tego by żyć. Oraz jak żyć by chcieć dalej żyć. Co oznacza że nie uciekać od trudności, a je pokonywać znosząc je cierpliwie. To bardzo wiele skupione wokuł jednej osoby. Tym cenniejsze jest to zmartwychwstanie. Bo pokazuje to, że pojedynczy człowiek może nawet tego dokonać. Pokazanie takiej drogi, możliwości. Pokazanie słabemu człowiekowi tego że jest słaby, nie walcząc ze swą słabością. A będzie silny z nią walcząc. Że nie ma innej drogi, jak się w walce ze swą słabością nie poddawać. Odpuszenie sobie jest miłe dla nas, to wiemy także teraz. Tyle że jest zgubne dla nas. Bo przestajemy się liczyć na tym świecie. Jest to pułapka dla nas, samoczynnie ciągnąca nas w przepaść niebytu.

Wt sie 28, 2018 7:55 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):

Wlasnie. Kropka

Wt sie 28, 2018 1:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Barney napisał(a):

Wlasnie. Kropka

To akurat średnia frajda. Co z tego, że zmartwychwstanę do potępienia? Wydaje się więc, że to spotęguje moją niedolę. :)

Śr sie 29, 2018 3:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
Barney napisał(a):

Wlasnie. Kropka

To akurat średnia frajda. Co z tego, że zmartwychwstanę do potępienia? Wydaje się więc, że to spotęguje moją niedolę. :)

No to postaraj się żeby nie zostać potępionym.. Na początek ważna jest tego chęć.

Śr sie 29, 2018 5:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
jotajota napisał(a):

No to postaraj się żeby nie zostać potępionym.. Na początek ważna jest tego chęć.

Zakładam, że ci, którzy mówią, " Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy w Twoim imieniu, czy nie wypędzaliśmy złych duchów, mocą Twego imienia, (...), chcieli być na wieki z Jezusem a jednak łudzili się, gdyż odpowiedział im"(...)Nigdy was nie znałem(...)." Co zrobić, by się nie łudzić?

Śr sie 29, 2018 10:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Co by się stało gdyby Chrystus nie został skazany na karę śmierci? Starzałby się i umarł jako osoba w podeszłym wieku? Jakie konsekwencje miałoby to dla nas ludzi? Czy drzwi do Nieba byłyby dalej zamknięte i wszyscy lądowaliby w Otchłani?

Cz sie 30, 2018 10:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W tym wszystkim chodzi tylko o jedno. Wymaganie od siebie, choćby inni tego nie wymagali. Bez wzoru takich wymogów, wielu ludzi by było tylko i wyłącznie ciężarem dla innych. W krańcowym przypadku wyglądało by to tak, opasiony osobnik na wikcie własnej mamy. Nie mówię tu o momentach gdy do tego doprowadziła choroba.
Tu zbawienie to nic innego jak bycie sobą, bycie samowystarczalnym chociaż w podstawowym zakresie.
Nie wiem dlaczego, ale nauki religijne wprowadzają u wielu osób poczucie, że zbawienie to pójście na łatwiznę. Czyli ucieczka przed wysiłkiem i własnym wkładem pracy. I to tylko dlatego że coś jest w danej chwili trudne. Oraz powstaje myślenie że kiedyś w niebie tego nie będzie. Z odruchem że tego mamy, bądź możemy dostąpić w niedalekiej przyszłości już teraz.
To odruchowe myślenie, wynika z nauki o lepszym bycie typu niebo. Lecz jest powodem frustracji wielu, z depresją w tle. No bo się te oczekiwania nie sprawdzają. Więc się moje dążenia nie sprawdzają, zły kierunek wybraliśmy. No bo się zasugerowaliśmy, pomimo tego. Że Kościół przezornie naucza, że to upragnione niebo to dopiero po śmierci może nadejść choć nie musi. No ale człowiek chce idąc za czymś, już teraz coś z tego mieć. Jest to wyznacznik celowości naszych teraz działań. To prawda. Lecz i to prawda, że nam się bardzo często mylą, oczekiwania z celowością działań na teraz. To dwie różne sprawy. Najważniejsze jest to teraz. Zaraz po tym najważniejsze jest nasze jutro. Czyli owe pragnienie nieba. No bo chodzi tu o dalekowzroczność, synonimem tu jest wieczne niebo z Bogiem. Oczywiście jak na synonim przystało, on ma szansę na prawdę zaistnieć.
Z kolei wielu z nas, nie ruszają przykłady. Inni się jak najbardziej nimi sugerują. Tak to jest, nie jesteśmy jednolici, jesteśmy w tym względzie podzieleni.
Na podstawie obserwacji także tego forum, widzę że wielu. Po prostu nie rozumie tego, nie rozumie także podtekstu nauk religijnych. To dla tych piszę starając się unikać retoryki czysto religijnej. Lepiej by znali prawdę wszyscy na swój sposób. Aniżeli by żyli zagubieni i zgorszeni tym światem. W biblii jest to jasno określone. Bodaj byś się nigdy nie narodził, jeśli powodujesz wśród innych zgorszenie, zamieszanie. Lepiej zamilcz, jeśli nie wprowadzasz lepszej orientacji innych na ich życie, a bardziej mieszasz.
Tu by należało wskazać kogo to dotyczy. Oczywiście że oficjalnie uczących w Kościele. Lecz także i te nasze tu wypowiedzi, które są wypowiedziami w imieniu Kościoła. Tak to wygląda. Inne wypowiedzi mogą mieć wadę sformułowań. Tu każy ma sobie obowiązek dośpiewać sens tej wypowiedzi, przed pójściem za tym sensem. Natomiast te wypowiedzi w imieniu Kościoła mają być jednoznacznie zrozumiałe. Czytaj dostosowane do adresata. Tu adresat jest uprzywilejowany o to. Że nie musi tego rozumieć. Tu musi zrozumiale dla tego odbiorcy, mówić ten co poucza. Lecz często pouczjący nie wstrzela się treścią w zrozumienie jej u adresata. To na forum jest jeszcze dopuszczalne, no bo profil forum to wszelkiego typu dyskusje. W dyskusji można coś bardziej zrozumiale uściślać puźniej. Bądź ktoś inny to zrobi.
Jednak tu i adresaci powinni wiedzieć o tym i brać to pod uwagę. A nie zaraz wymuszać na danej osobie, coraz to nowe wyjaśnienia. Dyskusja ma się odbywać także na obopulnej zgodzie, co do jej kontynuowania.
Na koniec dodam ży tylko real, więc także w tematach religijnych, jest tym mającym obowiązek kierowania się za traścią nauk. Bo tam jest odniesienie wprost do stanu istniejącego. Forum pozwala na tworzenie wirtualnych problemów i ich wyjaśnianie. Jest inną przestrzenią. Obyśmy byli jednoznacznymi, albo pytającymi, albo wyjaśniającymi. Skakanie z pytającego na wyjaśniającego pozbawia sensu każdą duskusję. Choć wielu także taki rodzaj dyskusji potrafi tolerować. To tak dla lepszego pomiędzy nami kontaktu na forum.

Cz sie 30, 2018 12:40 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Co by się stało gdyby Chrystus nie został skazany na karę śmierci? Starzałby się i umarł jako osoba w podeszłym wieku? Jakie konsekwencje miałoby to dla nas ludzi? Czy drzwi do Nieba byłyby dalej zamknięte i wszyscy lądowaliby w Otchłani?

W detalach - nie wiemy, co by było, gdyby nie skazanie na krzyż.
Ale jedno jest pewne: znalazłaby sie za ziemskiego życia Chrystusa inna droga na to, żeby nas odkupić. Bo PO TO Chrystus przyszedł na świat. Po to Bóg dal swego Syna jednorodzonego na świat...Konkluzja: znalazłaby się inna metoda, dzięki której zbawcza ofiara Chrystusa by się zrealizowała i drzwi do nieba nie byłyby więc zamknięte.

Gdybanie co do detali nie ma sensu, bo sprawa się wypełniła i budowanie wersji zastępczych nic nie wnosi i nie zmienia.

Cz sie 30, 2018 1:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Co by było gdyby?
A może Bóg nie przewiduje innych rozwiązań nie te, które się zdarzyły?

Cz sie 30, 2018 1:48 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona