Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 14, 2018 1:44 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 "Uczyńmy..." 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Uczyńmy..."
jotajota napisał(a):
Czy Kościół wyznaje prymat Ojca i Syna nad Duchem Świętym? A więc, czy w tym, niedoskonałym, modelu, uznaje, że Duch Święty jest jakby "produktem" Ojca i Syna? A nie, że Syn jest zrodzony z Ojca w Duchu Świętym?

Nie jotajota. Skoro piszesz w dziale katolickim i obrażasz się że jakoby bez argumentów podważamy twoje wizje na temat Trójcy Przenajświętszej a wierzymy w na słowo Kościołowi powinieneś wiedzieć chociaż podstawy tj. co naucza Kościół. „Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże. Ty z jednorodzonym Synem Twoim i Duchem Świętym jedynym jesteś Bogiem, jedynym jesteś Panem; nie przez jedność osoby, lecz przez to, że Trójca ma jedną naturę. W cokolwiek bowiem dzięki Twemu objawieniu wierzymy o Twojej chwale, to samo bez żadnej różnicy myślimy o Twoim Synu i o Duchu Świętym. Tak iż wyznając prawdziwe i wiekuiste Bóstwo wielbimy odrębność Osób, Jedność w istocie i równość w majestacie.”
A pisanie od Duchu świętym jako produkcie - nawet w cudzysłowiu - jest obelżywe. "Duch Święty jest od Ojca i Syna nie uczyniony, nie stworzony, ani nie zrodzony, lecz od Nich pochodzi." "A w tej Trójcy nic nie jest wcześniejsze lub późniejsze, nic większe lub mniejsze, lecz wszystkie trzy Osoby jednakowo są wieczne i we wszystkim – jak się już powiedziało – należy czcić Jedność w Trójcy a Trójcę w Jedności". Ogólnie polecam lekturę Quicumque, piękny tekst ale za długi by cytować w całości. Poza tym mnie obraża twoja niewiedza więc się nadąsam i nie będę kontynuować rozmowy z tobą.

Pn wrz 17, 2018 3:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
jotajota napisał(a):
Czy Kościół wyznaje prymat Ojca i Syna nad Duchem Świętym? A więc, czy w tym, niedoskonałym, modelu, uznaje, że Duch Święty jest jakby "produktem" Ojca i Syna? A nie, że Syn jest zrodzony z Ojca w Duchu Świętym?

Nie jotajota. Skoro piszesz w dziale katolickim i obrażasz się że jakoby bez argumentów podważamy twoje wizje na temat Trójcy Przenajświętszej a wierzymy w na słowo Kościołowi powinieneś wiedzieć chociaż podstawy tj. co naucza Kościół.
Podważacie bez argumentów? Jak to możliwe? Wy przysypujecie moją wizję nauką Kościoła nie odnosząc się do argumentów a jedynie do mojej nieskromnej osoby. Nie możecie tego podważyć, bo by się okazało, że jesteście heretykami. Czyż wnioski nie zdają się mówić same za siebie? Nie może złe drzewo wydać dobrych owoców, prawda? Czy jednak może?

Pn wrz 17, 2018 4:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zwracam się do moderacji o rozważenie czy użytkownik jotajota spełnia warunki do pisania w dziale katolickim. Sama przeczytałam ponownie to co polecałam i w mojej ocenie to co pisze ten użytkownik o Trójcy Przenajświętszej pozostaje w sprzeczności z Symbolem Atanazjańskim, w którym znajdują się surowe słowa "Kto chce być zbawiony, tak niechaj o Trójcy rozumie". Istnieje możliwość że sprzeczność jest pozorna w następstwie nieudolności z jaką opisuje on temat tak subtelny niemniej jednak w kolejnych wpisach tego użytkownika nie sili się on na większą ostrożność przekazu, przeciwnie - pisze grubiańsko. Nadto w mojej ocenie dział katolicki powinien dawać ten komfort że jeśli jacyś użytkownicy chcą pisać o swoich wizjach - rozumianych mniej czy bardziej dosłownie - to oni powinni wykazywać że nie podostają one w sprzeczności z nauczaniem Kościoła, którego autorytet w tym dziale jest bezdyskusyjny, a nie domagać się informacji na temat tego nauczania, a po uzyskaniu ich ignorować i bezczelnie żalić się przysypywanie swoich wizji nauczaniem Kościoła.

Pn wrz 17, 2018 5:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Zacząłem przyglądać się tematowi od samego początku i znalazłem tam prawdziwą perełkę." Barney", zacytowałeś Rdz.3.22:
Cytuj:
Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło;

Poważnie? Co to za przekład?
"Tysiąclatka" podaje:"Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło;"
Poważnie. A "jak jeden z nas" jest w przekładach:
Biblia Ewangeliczna EIB
Biblia Tysiąclecia V (po prostu masz starą Tysiaclatkę).
Nowa Biblia Gdańska
Pięcioksiąg Mojżesza - J. Mieses
Uspółcześniona Biblia Gdańska
Nadto nie ma żadnej różnicy znaczeniowej pomiędzy tymi dwoma przekładami.

Cytuj:
Nie macie żadnego argumentu, by podważyć moją wizje
Owszem, mamy. 1Tm 3:15

jotajota napisał(a):
Wy przysypujecie moją wizję nauką Kościoła nie odnosząc się do argumentów a jedynie do mojej nieskromnej osoby. Nie możecie tego podważyć, bo by się okazało, że jesteście heretykami. Czyż wnioski nie zdają się mówić same za siebie? Nie może złe drzewo wydać dobrych owoców, prawda? Czy jednak może?

Po prostu bredzisz - jak wielu przed Tobą. I jesteś - jak oni - niesłychanie dumny ze swoich bredni.

Pn wrz 17, 2018 5:51 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
bergamotka napisał(a):
jotajota napisał(a):

Nie jotajota. Skoro piszesz w dziale katolickim i obrażasz się że jakoby bez argumentów podważamy twoje wizje na temat Trójcy Przenajświętszej a wierzymy w na słowo Kościołowi powinieneś wiedzieć chociaż podstawy tj. co naucza Kościół.
Podważacie bez argumentów? Jak to możliwe? Wy przysypujecie moją wizję nauką Kościoła nie odnosząc się do argumentów a jedynie do mojej nieskromnej osoby. Nie możecie tego podważyć, bo by się okazało, że jesteście heretykami. Czyż wnioski nie zdają się mówić same za siebie? Nie może złe drzewo wydać dobrych owoców, prawda? Czy jednak może?

Jotajota - nauka Kościoła dla katolika jest w sprawach wiary nadrzędna w stosunku do własnych pomysłów.
Ja osobiście mam wrażenie, że Ty sobie jakieś takie jaja robisz, a w każdym razie bardzo lajtowo podchodzisz do tematu Trójcy, tak jakby lekceważąco, humorystycznie. Ja osobiście nie mam nic przeciwko wypowiedziom humorystycznym, kpiarskim itp, ale w odpowiednim miejscu i czasie. Trójca Święta to zbyt poważna sprawa, by nawet tylko sprawiać wrażenie kpiny czy przekomarzanek. Póki co NIE PISZ JUŻ W TYM WĄTKU

Pn wrz 17, 2018 6:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):

Jozek napisał(a):
Ewentualnie jeszcze do aniołów,

Tu już nie może być zgody katolika, ponieważ człowiek został stworzony, na obraz Boży. Nie został stworzony człowiek na obraz Boży i Aniołów, tylko na obraz Boży.(27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.

To ja może dopowiem, co miałem na myśli.

Zastanawiałem się nad odpowiedzią na pytanie "do kogo mówił Bóg - uczyńmy ?" Chodziło mi raczej o rolę aniołów w stwarzaniu świata i formowaniu człowieka. Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie? Hbr 1:14

Ten fragment pokazuje też cechę wspólną Boga i aniołów.
lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. Fil 2:7

Bóg sam nam nieustannie usługuje i nigdy nikt Go w tym nie prześcignie.
Zostaliśmy stworzeni na obraz Boży. Zarówno my* jak i aniołowie.

* chyba każdy z nas wie, jak wielką trudnością jest usłużenie drugiemu człowiekowi. Okazanie mu zrozumienia, cierpliwości, znoszenia jego wad, bezinteresowana pomoc materialna, okazywanie życzliwości wrogom, głoszenie ewangelii, służenie dobrą radą, itp...

"uczyńmy" to dla każdego z nas czas - teraźniejszy, a czasem nawet - przyszły. Jesteśmy w dalszym ciągu formowani i powołani do miłości drugiego człowieka. Co do aniołów to uważam tak jak napisałem wyżej.

Pn wrz 17, 2018 7:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
"Sahcim", jeśli tam jesteś, to zaciśnij zęby i potraktuj to jako gimnastykę umysłu i nie traktuj, jako naruszenie wiary katolickiej.
Ok... :D
Cytuj:
Ojciec, jako samotna istota w czasie
Sorki jotajota ale można wiedzieć skąd wytrzasnąłeś tą samotność Osoby, która jest odwiecznie Ojcem czyli w ojcowskiej relacji do Syna...?

Pn wrz 17, 2018 8:51 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
zb1024 napisał(a):
Robert55 napisał(a):
Moim skromnym zdaniem te wszystkie szczegółowe dociekania (co to jest Trójca Święta, albo jak będzie wyglądała nasza egzystencja po śmierci) prowadzi tylko do jednego: do jakiejś nowej, prywatnej interpretacji czyli do HEREZJI.
Setki filozofów, duchownych, biblistów itp. analizowało te problemy przez setki i tysiące lat, a my chcemy sprawę zakończyć w ciągu tygodnia. Zarozumialstwo i niezdrowa ciekawość. Fachowcy doszli do wniosku, że to wszystko jest dla nas TAJEMNICĄ i tyle. Jesteśmy po prostu intelektualnie za słabi. Tajemnicę poznamy po śmierci, a na razie pożyteczniej jest się zająć tym co ziemskie i co potrafi zrozumieć nasz obecny umysł. Dostaliśmy Pismo Święte, postarajmy się Je zrozumieć bo to leży w naszych obecnych możliwościach a z tym też jest często mizernie. Resztę poznamy w odpowiednim czasie.

O. I ja jestem tego samego zdania.

Co by na te Wasze wynurzenia nie powiedzieć, to mogę powiedzieć tyle, że czuję się obrażony. :) Z tego, co mówicie wynika to, że wpatrywanie się w Boga prowadzi do herezji. Czy więc herezją jest to, że Trójca Święta jest czysta i nieskalana i że nie ma w Niej żadnego błędu i obłędu?
Wierzycie na słowo, że tak właśnie naucza Kościół, ale jak widzicie argumenty potwierdzające tę naukę, widzicie herezję, lub choćby drogę do niej? Nie macie żadnego argumentu, by podważyć moją wizje, a tylko tyle, że wielu próbowało tę tajemnicę zgłębić a poległo i dlatego właśnie "jotajota" musi się mylić. "Jotajota" zaznacza, że wyjaśnienie jest typowo ludzkim sposobem rozumowania, bo inaczej nie da się tego ogarnąć a i tak wymyka się rozumowi z uwagi na wspólną istotę Trójcy, jako niepodległość czasowi każdej z Osób Boskich. Sam Bóg udziela odpowiedzi nazywając poszczególne Osoby Boskie i ich status względem siebie. Katolickie Credo mówi: "Bóg z Boga", "z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami". A przecież to również niedoskonały przekaz, czyniący pierwszeństwo istnienia Ojca wobec Syna i można by się uprzeć i nazwać to herezją. A co o Duchu Świętym? "Od Ojca i Syna pochodzi", jakby był produktem Ojca i Syna a więc miał swój początek... Również można się uprzeć i powiedzieć: "herezja". Powiecie, że nie o to chodzi. Że chodzi o to, że Jezus posłał Ducha Świętego do uczniów po swoim Wniebowstąpieniu. Tak? A co mówi Credo: "który mówił przez proroków." Czy więc Duch Święty nie działał na świecie przed przyjściem Pana Jezusa? Czyżby znów herezja? Nie mówię tego, bo wiem, że mowa ludzka nie jest w stanie oddać istoty Boga. Jeśli tak, to może wzorem Żydów nie wymawiać Jego Imienia, gdyż nasza mowa kaleczy Go. No, ale nie. Powiecie, że godzi się myśleć o Bogu i mówić o Nim, jak uczy Kościół, byle taki pyszałek, jak "jotajota" milczał, prawda?
Tajemnice poznacie po śmierci? ...Ale nie chcecie umierać, prawda? Przed śmiercią to niezdrowa ciekawość a po śmierci zdrowa? A co powiecie o tych, którzy próbowali zgłębić tę tajemnicę a polegli. Czy ich ciekawość była zdrowa, czy niezdrowa? Jeśli niezdrowa, to dlaczego się na nich powołujecie? A jeśli zdrowa, to dlaczego znieważacie "jotęjotę"? "Jotajota" niczego nie zgłębiał. "Jotajota" spojrzał na pytanie i zobaczył to, co było mu dane zobaczyć. Nie było w tym żadnych filozoficznych rozważań. Po prostu pisałem, co "ślina na język" przyniesie. Może dlatego Bóg daje, gdy nie widzi w tym niezdrowej ciekawości? Jak myślicie?

Nie ja nie chcę nikogo obrażać, broń Boże. Nie jestem przeciwny próbom wyjaśniania czegokolwiek, tylko jestem zdania, że łapiemy się zbyt trudnego tematu i na pewno niczego tutaj nie wyjaśni żaden człowiek. Można próbować, ale co nam to da. To są tajemnice i na ziemi pozostaje nam w nie wierzyć tylko. Zostawmy to na moment po śmierci, a do tego czasu żyjmy wypełniając wolę Boga.

Wt wrz 18, 2018 12:54 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
To ja może dopowiem, co miałem na myśli.

Zastanawiałem się nad odpowiedzią na pytanie "do kogo mówił Bóg - uczyńmy ?" Chodziło mi raczej o rolę aniołów w stwarzaniu świata i formowaniu człowieka. Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie? Hbr 1:14

W takim razie ja źle zrozumiałem Twoja wypowiedź. Czyli mam rozumieć że nie zgadzasz się z tym co napisał Dociekliwy Cytat:Tak, ale jeżeli Bóg stworzył człowieka na obraz Boży, a wcześniej stworzył aniołów, którzy są bardziej podobni do Boga niż ludzie, to samo przez się oznacza, że człowiek jest stworzony zarówno na obraz Boży jak i aniołów. Koniec cytatu.

Za złe zrozumienie Twojej wypowiedzi, serdecznie przepraszam.

Wt wrz 18, 2018 6:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie ma podstaw ani do przesłanki:
Cytuj:
wcześniej stworzył aniołów
bo przed stworzeniem Wszechświata czas nie istniał.
A nawet jeśli przesłanka byłaby prawdziwa, nie ma podstaw do wyciagania wniosku
Cytuj:
że człowiek jest stworzony zarówno na obraz Boży jak i aniołów
.
Może jest, może nie. Z pewnością nieprawdą jest że
Cytuj:
to samo przez się oznacza
.

Inna rzecz, że celowość rozważania takich tez wydaje mi się co najmniej dyskusyjna.

Wt wrz 18, 2018 9:11 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
III Osoba Boska, dokonując Wcielenia, przyjęła drugą, dodatkową naturę ludzką.
Barney, to ja jeszcze w kwestii tej „dodatkowej” natury II Osoby Trójcy...czy Chrystus przez powstanie z martwych już w chwalebnym ciele i i wstąpienie w tymże do niebiańskiej rzeczywistości nie spowodował, że Jego przebóstwione ciało/ludzka natura została wyniesiona poza granice czasu i jako taka współuczestniczyć w boskim dziele stwarzania...?

Wt wrz 18, 2018 2:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Trudno mi się wypowiadać na temat "współuczestniczenia" - intuicyjnie przyznaję rację, ale to tylko intuicja.
Obie natury są w Chrystusi nierozerwalnie związane, więc chyba tak wlasnie jest. Acz wymieszane nie są.

Wt wrz 18, 2018 3:03 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Trudno mi się wypowiadać na temat "współuczestniczenia" - intuicyjnie przyznaję rację, ale to tylko intuicja.
Obie natury są w Chrystusi nierozerwalnie związane, więc chyba tak wlasnie jest. Acz wymieszane nie są.
Znalazłem ciekawe opracowanie dotyczace tej kwestii...Problem preegzystencji Chrystusa w Kol 1,15-20

Wt wrz 18, 2018 4:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Może jest, może nie.

Gdy nie był to nie pisało by w Biblii i Katechizmie, że jest.

KKK 2331 "Bóg jest miłością i w samym sobie przeżywa tajemnicę osobowej wspólnoty miłości. Stwarzając człowieka na swój obraz... Bóg wpisuje w człowieczeństwo mężczyzny i kobiety powołanie, a więc zdolność do miłości i wspólnoty oraz odpowiedzialność za nie" (Jan Paweł II, adhort. apost. Familiaris consortio, 11).

Stworzył... Bóg człowieka na swój obraz... stworzył mężczyznę i niewiastę" (Rdz 1, 27); "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się" (Rdz 1, 28); "Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; stworzył mężczyznę i niewiastę, pobłogosławił ich i dał im nazwę «ludzie», wtedy gdy ich stworzył" (Rdz 5,1-2).

KKK 2334 "Stwarzając człowieka «mężczyzną i niewiastą», Bóg obdarza godnością osobową w równej mierze mężczyznę i kobietę" (Jan Paweł II, adhort. apost. Familiaris consortio, 22; por. Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 49). "Człowiek jest osobą, w równej mierze mężczyzna i kobieta, oboje wszakże zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boga osobowego" (Jan Paweł II, list apost. Mulieris dignitatem, 6).

Wt wrz 18, 2018 5:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie ma podstaw ani do przesłanki:
Cytuj:
wcześniej stworzył aniołów
bo przed stworzeniem Wszechświata czas nie istniał.

Bóg i aniołowie istnieją poza czasoprzestrzenią. Czyli zaistnienie czasu w wymiarze przestrzeni i materii, czyli we Wszechświecie i tak nie ma i nie miałoby żadnego wpływu na akt stworzenia aniołów, te rzeczy i ten świat istnieje poza naszym wszechświatem. Te wydarzenia nie są osadzone w czasie, a dla nas bardzo trudno jest to pojąć, bowiem my nie znamy innego rodzaju istnienia jako tylko to zawieszone w czasoprzestrzeni. Po śmierci dusza człowieka opuszcza czasoprzestrzeń.

Śr wrz 19, 2018 8:43 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona