Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 14, 2018 12:58 am

Preegzystencja natury ludzkiej w II osobie boskiej... 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Preegzystencja natury ludzkiej w II osobie boskiej...
W dyskusjach o ludzkiej naturze Jezusa Chrystusa już parokrotnie zdarzyło mi się poruszyć kwestię preegzystencji tejże w stosunku do Wszechświata. Ostatnio poruszałem tą kwestię na wątku ”Uczyńmy...”, i tak „na ciepło” wpadło mi przed oczy „przypadkiem” opracowanie ks. B. Kuleszy pt:
Problem preegzystencji Chrystusa w Kol 1,15-20
Przyznam, że byłem mile zaskoczony, że nie tylko mnie interesuje ta kwestia, a Wy co sądzicie...?

Śr wrz 12, 2018 12:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Preegzystencja natury ludzkiej w II osobie boskiej...
Według autora opracowania ap. Paweł w hymnie chrystologicznym Kol 1,15-20 ukazuje Chrystusa, który wydaje się uczestniczyć w swojej naturze ludzkiej w akcie stwórczym. Autor twierdzi, że zasady gramatyki i filologii wskazują na ten sam podmiot aktywny w dwóch różnych polach działania, tzn w akcie odkupienia, a także wydaje się uczestniczyć w akcie stwórczym. Według autora tekst natchniony nie przedstawia w jasny sposób, jakoby w jednym przypadku miałby działać wyłącznie Logos, a w drugim Chrystus historyczny, co dla mnie jest logiczne mając na uwadze, że Zmartwychstaly jest Bogiem i Człowiekiem w jednej osobie. Dla autora wnikliwe studium hymnu Kol 1,15-20 ukazuje dominację Chrystusa chwalebnego nad całą historią gdyż Logos odwieczny nie działa „przed lub potem” czy też przyjął naturę ludzką przed jakimś wydarzeniem, gdyż jego byt w wymiarze wiecznym nie podlega czasowi stąd wniosek autora, że preegzystencja Chrystusa mogłaby być widziana jako Jego równoległe istnienie w wieczności, która jest pozbawiona wymiaru czasowości... :-)

Śr wrz 12, 2018 7:59 pm