Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 23, 2018 3:54 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dowiedziałem sie, że w niebie bedzie małżeństwo. 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Dowiedziałem sie, że w niebie bedzie małżeństwo.
Mówimy o poczuciu. Z tego co wiem, według nauczania Kościoła uczucia są moralnie obojętne (podejrzewam, że padnie pytanie o złość, zazdrość etc. - z góry poradzę zagłębić się trochę w temat).

Pt wrz 28, 2018 7:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Małżonkowie na ziemi stoją naprzeciw siebie wpatrzeni w siebie odbierając od siebie nawzajem miłość.
W Niebie będą stali obok siebie wpatrzeni w Boga odbierając od Niego i dając swoją miłość Bogu.

Pt wrz 28, 2018 9:02 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Viridiana napisał(a):
Mówimy o poczuciu. Z tego co wiem, według nauczania Kościoła uczucia są moralnie obojętne

Poczucie krzywdy to przekonanie o własnej krzywdzie, pewność i wpisane zwykle w taki stan cierpienie. Uczucie krzywdy natomiast to tylko uczucie, niekoniecznie chwilowe, towarzyszące danemu zdarzeniu.
Z poczuciem krzywdy można żyć wiele lat, a bywa - nawet całe życie. Jasne, nie należy tej krzywdy pielęgnować, trzeba próbować wybaczyć, ale posyłanie do piekła tych, którym to się nie udało, jak to czyni jotajota to sąd bezlitosny. Może trzeba kogoś naprawdę skrzywdzić i być pewnym, że ten ktoś nie przebaczył i przebaczyć nie chce, żeby w ten sposób - strasząc piekłem przymuszać go do tego przebaczenia. Zdecydowanie nie ten kierunek: skoro nie przebaczył to krzywdzący winien stanąć w prawdzie i zapytać siebie, czy zrobił wszystko, aby mogło zadziać się przebaczenie.

jotajota napisał(a):
Ty masz się troszczyć o swoja duszę. No, ale, jak wolisz... Przebaczenie ma być przed Bogiem. Krzywdziciel tego nie musi wiedzieć a nawet, gdy mu to powiesz, podepcze to.

To prawda, ale mnie chodzi o te twoje słowa:

Cytuj:
Do nieba nie trafi nikt, kto ma poczucie jakiejkolwiek krzywdy. Tacy idą albo do piekła, albo w ogień czyśćcowy.

Nie czyń ze swoich wymysłów nauczania katolickiego.

So wrz 29, 2018 7:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

To ludzkie myślenie - lekarstwo. Bo co człowiek może dać Bogu, czego sam najpierw od Boga nie otrzymał? A ma się to tak. Bóg nie potrzebuje zwrotów z miłości. On jest jej źródłem przeobfitym. Natomiast pełne przyjęcie przez człowieka miłości Boga, jest właśnie okazywaniem miłości Bogu. Tak to ma wyglądać technicznie, że się tak wyrażę.
Teraz wielu nie potrafi przyjąć jakiejkolwiek miłości. Ja siama, mówi Zosia samosia. Inni doświadczają jej zbyt mało do ich sytuacji.
Bóg jest jako jedyny w stanie uzupełnić do końca, te niedobory.
A co do wpatrzenia w siebie małżonków, na zasadzie obdarzania się wzajemnie miłością, to trafna uwaga.

So wrz 29, 2018 7:49 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

lekarstwo napisał(a):
Małżonkowie na ziemi stoją naprzeciw siebie wpatrzeni w siebie odbierając od siebie nawzajem miłość.

Piękne, choć czy na pewno ziemski to stan? :)
A może dopiero pełne takiej miłości zapatrzenie w Boga stawia wszystko i wszystkich na właściwym miejscu?
Swoje własne niebo, zbudowane tutaj, zapakować do walizki i trzymając się go kurczowo lokować się z nim w wieczności?

So wrz 29, 2018 8:18 am
Zagadywacz
Zagadywacz

pogoda napisał(a):
Jasne, nie należy tej krzywdy pielęgnować, trzeba próbować wybaczyć, ale posyłanie do piekła tych, którym to się nie udało, jak to czyni jotajota to sąd bezlitosny.

Wybaczenie to decyzja. Postanowienie o tym, że nie rozpamiętuję krzywdy, że będę dla tego, kto mnie skrzywdził, dalej jak bliźni, że jeśli mnie przeprosi, to przeprosiny przyjmę. Ale nie będę się rozprawiać o tym, gdzie po śmierci pójdzie ten, kto nie wybaczył, bo w ostateczności o tym wie tak naprawdę tylko Bóg.

So wrz 29, 2018 10:25 am
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Ja nie rozumiem jednego, skoro Stary Testament opisuje stworzenie człowieka i tam Bóg sam błogosławi Adama i Ewę i każe im się rozmnażać.
Więc dlaczego Jezus już uczy, że ludzie będą jak aniołowie? Czyżby Raj tak naprawdę to była ziemia, i ludzie też i tak umrzeć mieli?

So wrz 29, 2018 10:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

lekarstwo napisał(a):
W Niebie będą stali obok siebie wpatrzeni w Boga odbierając od Niego i dając swoją miłość Bogu.

Ale to znów myślenie w stylu że w Niebie będą jakieś pary. A obok kogo będzie stał singiel? Nie będzie miał nikogo do pary bo nie wyszedł za mąż / nie ożenił się?

So wrz 29, 2018 11:11 am
Zagadywacz
Zagadywacz

equuleuss napisał(a):
Ale to znów myślenie w stylu że w Niebie będą jakieś pary. A obok kogo będzie stał singiel? Nie będzie miał nikogo do pary bo nie wyszedł za mąż / nie ożenił się?

Skoro to będzie Niebo, to absolutnie nikomu nie będzie głupio albo przykro, w tym wspomnianemu singlowi.

So wrz 29, 2018 12:00 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

A może, jeśli te miłości ziemskie oczyścić całkowicie z pożądliwości i wszelakich sprytnych, zakamuflowanych sposobów hołdowania swojemu EGO to niewiele z nich zostanie? I ta walizka nieomalże pustą się okaże?
Wyobrażenia o Niebie niczym oglądanie wszechświata przez dziurkę od klucza. Ani oko, ani ucho.. Czyż można dobitniej, że dla żyjących Niebo pozostaje TAJEMNICĄ?

So wrz 29, 2018 12:11 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Rubinka36 napisał(a):
Ja nie rozumiem jednego, skoro Stary Testament opisuje stworzenie człowieka i tam Bóg sam błogosławi Adama i Ewę i każe im się rozmnażać.
Więc dlaczego Jezus już uczy, że ludzie będą jak aniołowie? Czyżby Raj tak naprawdę to była ziemia, i ludzie też i tak umrzeć mieli?

Skonkretyzuj, co masz na myśli. Nie chcę odpowiadać, nie wiedząc, o czym tak właściwie mowa. :?

pogoda napisał(a):
A może, jeśli te miłości ziemskie oczyścić całkowicie z pożądliwości i wszelakich sprytnych, zakamuflowanych sposobów hołdowania swojemu EGO to niewiele z nich zostanie? I ta walizka nieomalże pustą się okaże?

Tylko czy to, o czym mówisz, to miłość? Miłość nie jest uczuciem, jest stanem duszy. I czy naprawdę jesteśmy aż tak złymi ludźmi, żeby każda miłość nasza tak naprawdę miłością nie była?

pogoda napisał(a):
Wyobrażenia o Niebie niczym oglądanie wszechświata przez dziurkę od klucza. Ani oko, ani ucho.. Czyż można dobitniej, że dla żyjących Niebo pozostaje TAJEMNICĄ?

Jak najbardziej się z tym zgadzam. Ja tylko spekuluję.

Tak btw jeśli wierzyć cioci Wikipedii co do nauczania Kościoła na ten temat, to ciekawych rzeczy się można dowiedzieć o eschatologii małżeństwa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrze%C5% ... %C5%84stwa

So wrz 29, 2018 12:23 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Cytuj:
Skonkretyzuj, co masz na myśli. Nie chcę odpowiadać, nie wiedząc, o czym tak właściwie mowa.

Chodzi mi o Raj gdzie on się znajdował? Adam i Ewa widzieli Boga to tak jakby byli w niebie a byli już małżeństwem. A od aniołów człowiek się różni.

So wrz 29, 2018 2:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Viridiana napisał(a):
Skoro to będzie Niebo, to absolutnie nikomu nie będzie głupio albo przykro, w tym wspomnianemu singlowi.

Ale nadal bedzie sam, szczególnie widząc te ''pary'', a jak mężczyzna miał dwie lub trzy żony sakramentalne czy kobieta mężów to co, będą się tak wspólnie przechadzać po Niebie?

Jakkolwiek, małżeństwo jest tylko ziemską rzeczywistością, bowiem trwa tyle ile życie jedego z małżonków, potem zostaje rozwiązne. I to chyba także wyraźnie wskazuje iż małżeństwo nie ma wymiaru nadprzyrodzonego i nie trwa wiecznie, zatem tym bardziej w Niebie nie będą istnieć żadne małżeństwa czy pary a małżonkowie nie będą już dla siebie małżonkami.

So wrz 29, 2018 4:54 pm
Milczek
Milczek

Rubinka36 napisał(a):
Cytuj:
Skonkretyzuj, co masz na myśli. Nie chcę odpowiadać, nie wiedząc, o czym tak właściwie mowa.

Chodzi mi o Raj gdzie on się znajdował? Adam i Ewa widzieli Boga to tak jakby byli w niebie a byli już małżeństwem. A od aniołów człowiek się różni.

Raj się znajdował na Ziemi, która owszem, nie była jeszcze skażona grzechem pierworodnym, ale to była Ziemia. Toteż porównywanie realiów ziemskich z realiami niebiańskimi chyba nie ma sensu. Tutaj mamy zadanie zaludniać Ziemię, a w niebie będzie pełna liczba wszystkich.

So wrz 29, 2018 6:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

equuleuss napisał(a):
Viridiana napisał(a):

Ale nadal bedzie sam, szczególnie widząc te ''pary'', a jak mężczyzna miał dwie lub trzy żony sakramentalne czy kobieta mężów to co, będą się tak wspólnie przechadzać po Niebie?

Jakkolwiek, małżeństwo jest tylko ziemską rzeczywistością, bowiem trwa tyle ile życie jedego z małżonków, potem zostaje rozwiązne. I to chyba także wyraźnie wskazuje iż małżeństwo nie ma wymiaru nadprzyrodzonego i nie trwa wiecznie, zatem tym bardziej w Niebie nie będą istnieć żadne małżeństwa czy pary a małżonkowie nie będą już dla siebie małżonkami.

No to jak nie beda małżonkami to dlaczego na tamtej stronie jest napisane, że małżenstwo jest na wiecznosc?

So wrz 29, 2018 6:30 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona