Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 22, 2018 12:00 am

Czy katolik może czytać Koran lub Tore? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Czy katolik może czytać Koran lub Tore?
Chodzi mi oczywiście o czytanie z ciekawości takich ksiąg. Ciekawią mnie też inne religie, wolnomularstwo czy sekty, oczywiście nie uznaję ich praktyk religijnych i nie wierzę w wizje tych ugrupowań, ale ciekawi mnie w co oni wierzą oraz historia z nimi związana.

Ale czy to jest bezpieczne pod względem zagrożeń duchowych, zniewoleń itd?

Pozdrawiam

Pt wrz 28, 2018 11:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy katolik może czytać Koran lub Tore?
Koran jest jak Mein Kampf,
więc jak uważasz ? Pozdrawiam :)

Pt wrz 28, 2018 11:24 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A wiesz, co to jest Tora?
Sprawdziłeś?
Pięć ksiąg Starego Testamentu. Tak, Biblii. Katolik może czytać Biblię :)
Nie ma problemu.

Można też czytać Koran, mitologię grecką, indyjską itd. W celach poznawczych. Dla poznania kultury, religii itp., nie ma z tym problemu, o ile pozostajesz wierny Panu Bogu i jego słowu. Katolik nie jest zobowiązany nie czytać świętych ksiąg innych wyznań. Księgi nie są czymś, co zniewala. Zresztą, skoro Bóg z nami, któż przeciwko nam (to cytat z Pisma św.).

Mozna też w celach poznawczych czytać Mein Kampf. Tyle że nie należy szerzyc faszyzmu.

Pt wrz 28, 2018 11:34 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Moim zdaniem jeżeli masz silną wiarę i przeczuwasz (ale z taką pewnością 99%) że nie podłamie to twojej wiary, to czytaj. Tylko musisz się najpierw szczerze zastanowić, jak bardzo silna jest twoja wiara. Oczywiście mówię teraz o Koranie, bo Tora to element Biblii i to czytaj ile chcesz. :wink:

So wrz 29, 2018 10:15 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wydaje mi się, że człowiek dorosły, dojrzały, powinien mieć poglądy wynikające z przekonania o słuszności swojej drogi życiowej, a nie dlatego że nie wie co to jest zło, inne religie, czarna magia itp. Powinien raczej znać różne zagrożenia i świadomie ich unikać.
Mówiąc nieco frywolnie ale obrazowo: mężczyzna żyjący moralnie nie musi zasłaniać oczu jak zobaczy kawałek obcego i ponętnego cycka, albo i coś więcej :-)

So wrz 29, 2018 3:06 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście, że może - a nawet powinien. Im więcej poznaję innych religii i ideologii, tym mocniej utwierdzam się w słuszności katolicyzmu :wink:

Niektóre sekty często zabraniają lub ograniczają swoim członkom kontaktów ze "światem zewnętrznym" - bo wiedzą, że wtedy stracą członków tej sekty, gdy tylko oni przejrzą na oczy. Kłamstwo musi zatrzymywać ludzi siłą, szantażem albo trzymaniem w niewiedzy, a prawda przeciwnie - bo będzie świeciła jasno i sama się obroni ;)

So wrz 29, 2018 9:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
wyjazd.wyjazd napisał(a):
Chodzi mi oczywiście o czytanie z ciekawości takich ksiąg. Ciekawią mnie też inne religie, wolnomularstwo czy sekty, oczywiście nie uznaję ich praktyk religijnych i nie wierzę w wizje tych ugrupowań, ale ciekawi mnie w co oni wierzą oraz historia z nimi związana.

Ale czy to jest bezpieczne pod względem zagrożeń duchowych, zniewoleń itd?

Pozdrawiam

Wolnomularze to mądrzy ludzie. Kierują się boskimi naukami w taki sposób, by osiągać doczesne korzyści kosztem tych niedouczonych. A więc są bliscy chrześcijaństwa, co do wiedzy, ale wolą są dalecy. więc pewne rzeczy robią na opak.

N wrz 30, 2018 3:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Mozna też w celach poznawczych czytać Mein Kampf. Tyle że nie należy szerzyc faszyzmu.

Gdyby można było to rząd Bawarii nie zabroniłby rozpowszechniania tej książki i nie wytaczałby procesów o naruszenie praw autorskich aż do 2016 r.
Pozdrawiam

N wrz 30, 2018 1:13 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
Wolnomularze to mądrzy ludzie. Kierują się boskimi naukami w taki sposób, by osiągać doczesne korzyści kosztem tych niedouczonych. A więc są bliscy chrześcijaństwa, co do wiedzy, ale wolą są dalecy. więc pewne rzeczy robią na opak.

Że co proszę????

N wrz 30, 2018 2:05 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Terremoto napisał(a):

Gdyby można było to rząd Bawarii nie zabroniłby rozpowszechniania tej książki i nie wytaczałby procesów o naruszenie praw autorskich aż do 2016 r.
Pozdrawiam

Cóz, chodziło właśnie o prawa autorskie oraz o idące za nimi pieniądze. Czytać można było.
Prawa autorskie (posiadała je Bawaria) wygasły i nie ma tym bardziej problemu. Do momentu ich obowiązywania nie było zakazu czytania "Mein Kampf", tylko upowszechniania, przedruków itd. Zatem nadal jestem zdania, że można czytać tę książkę, jeśli ktoś chce.
Byle nie wykorzystywal jej do szerzenia nazizmu itp.
Sprawdziłam, jest w zbiorach uniwersyteckiej biblioteki w moim mieście, w kilku egzemplarzach, no i jeśli chcesz, idziesz do czytelni i czytasz. Nie ma problemu, nie ma ograniczeń.

"Po bez mała 70 latach, prawa do dzieła Adolfa Hitlera, dotąd należące do władz Bawarii wygasły. Do tej pory lokalny rząd w Monachium blokował wszystkie próby wydania „Mein Kampf”. Jednak od stycznia 2016 r. książkę może opublikować każdy, kto tylko zechce. Medialny szum towarzyszący sprawie oraz lęk przed oskarżeniami, jakie mogłyby spaść na Niemców, skłoniły grupę tamtejszych historyków do przygotowania na początku stycznia 2016 r. naukowo opracowanego wydania tekstu Führera. – Książka z komentarzami ukazała się 4 stycznia – zapowiadał Christian Hartmann, historyk, szef monachijskiego Instytutu Historii Najnowszej. Bawarskie ministerstwo finansów wsparło projekt kwotą 500 tysięcy euro."
http://www.newsweek.pl/swiat/mein-kampf ... 895,1.html

N wrz 30, 2018 10:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Cóz, chodziło właśnie o prawa autorskie oraz o idące za nimi pieniądze. Czytać można było.
Prawa autorskie (posiadała je Bawaria) wygasły i nie ma tym bardziej problemu. Do momentu ich obowiązywania nie było zakazu czytania "Mein Kampf", tylko upowszechniania, przedruków itd. Zatem nadal jestem zdania, że można czytać tę książkę, jeśli ktoś chce.
Byle nie wykorzystywal jej do szerzenia nazizmu itp.
Sprawdziłam, jest w zbiorach uniwersyteckiej biblioteki w moim mieście, w kilku egzemplarzach, no i jeśli chcesz, idziesz do czytelni i czytasz. Nie ma problemu, nie ma ograniczeń.

"Po bez mała 70 latach, prawa do dzieła Adolfa Hitlera, dotąd należące do władz Bawarii wygasły. Do tej pory lokalny rząd w Monachium blokował wszystkie próby wydania „Mein Kampf”. Jednak od stycznia 2016 r. książkę może opublikować każdy, kto tylko zechce. Medialny szum towarzyszący sprawie oraz lęk przed oskarżeniami, jakie mogłyby spaść na Niemców, skłoniły grupę tamtejszych historyków do przygotowania na początku stycznia 2016 r. naukowo opracowanego wydania tekstu Führera. – Książka z komentarzami ukazała się 4 stycznia – zapowiadał Christian Hartmann, historyk, szef monachijskiego Instytutu Historii Najnowszej. Bawarskie ministerstwo finansów wsparło projekt kwotą 500 tysięcy euro."
http://www.newsweek.pl/swiat/mein-kampf ... 895,1.html

Dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawiam serdecznie :)

Pn paź 01, 2018 7:21 am