Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 15, 2018 5:04 am

Komunia święta dwa razy dziennie. 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Komunia święta dwa razy dziennie.
Nie wiedziałem o tym że Komunię świętą można przyjąć, w każdy dzień dwa razy. Wiedziałem że w Boże Narodzenie można, ale że w każdy dzień to nie wiedziałem.

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... y-dziennie

Pn paź 01, 2018 6:15 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Komunia święta dwa razy dziennie.
Nikt nic nie pisze, wychodzi na to że tylko ja o tym nie wiedziałem.

Wt paź 02, 2018 5:34 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nooo.. Jako uzupełnienie - przy dwukrotnym przyjęciu Komunii drugi raz musi być w trakcie pełnego uczestnictwa w Eucharystii

Wt paź 02, 2018 5:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
A tak dokładnie to kiedy to weszło że można poza Bożym narodzeniem, przyjąć Komunię święta dwa razy dziennie?

Wt paź 02, 2018 6:53 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r., Lajkoniku.

Wt paź 02, 2018 9:04 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dzięki Terremoto. Sprawdziłem zgadza się (Kan. 917). ustalił, że można przyjąć Komunię św. po raz drugi tego samego dnia jedynie podczas Mszy św., w której się uczestniczy. Zastanawia dlaczego dużo wiernych o tym nie wie.

Śr paź 03, 2018 6:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To jeszcze dopytam o jedną sprawę. Załóżmy, że jest taka sytuacja, że danego dnia będę na trzech różnych Mszach sprawowanych za dusze zmarłych trzech osób. Załóżmy, że tak się składa, że w pierwszej i trzeciej Mszy uczestniczę w pełni, a na drugą udało mi się dotrzeć dopiero po spowiedzi powszechnej, czyli nie uczestniczę w niej pełni. Rozumiem, że będąc w stanie łaski uświęcającej i zachowując post eucharystyczny, mogę przyjąć Komunię na pierwszej i trzeciej mszy, a na drugiej nie mogę. W sytuacji, gdybym jednak w pełni uczestniczyła we wszystkich Mszach, Komunię mogę przyjąć na dowolnych dwóch Mszach. Jeśli Msze sprawuje ten sam ksiądz, on oczywiście za każdym razem spożywa Ciało i Krew Pańską. Chyba dobrze myślę, prawda? Skąd się wzięło zastrzeżenie, że wierni poza kapłanami mogą przyjąć Komunię co najwyżej dwa razy w ciągu dnia (zakładając, że to nie wiatyk)?

Cz paź 04, 2018 3:46 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Chodzi o to, by Komunia nam nie powszedniała. A co do księdza, to na drugą i ewentualnie trzecią (ale to już tylko w niedziele i tzw. nakazane święta) powinien mieć zgodę biskupa. Wiedziałam o tych ograniczeniach bez lektury, natomiast teraz znalazłam takie potwierdzenie:

"Dbałość Kościoła o szacunek do Świętych Postaci, jak i odpowiednią powagę przy sprawowaniu Eucharystii, stawia również ograniczenia co do ilości sprawowanych Mszy św. przez jednego kapłana tego samego dnia. Tylko w rejonach, gdzie brakuje kapłanów, ordynariusz miejsca może, dla słusznej przyczyny, zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w dni zwykłe (binacja), a gdy tego wymaga konieczność duszpasterska — także trzeciej w niedziele i święta nakazane (trinacja, por. kan. 905 §2 KPK). Decyzję o takiej konieczności podejmuje zawsze ordynariusz po uprzednim zapoznaniu się z lokalną sytuacją.
Gdyby gdzieś zaistniała taka sytuacja, że byłaby konieczność odprawiania w dni powszednie więcej niż dwóch Mszy św., a w niedziele i święta nakazane więcej niż trzech, o stosowne zezwolenie należałoby się zwrócić za pośrednictwem biskupa diecezjalnego do Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów."
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/msza1.html

Cz paź 04, 2018 4:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Chodzi o to, by Komunia nam nie powszedniała. (...)

Czy były jakieś przesłanki w praktyce w przeszłości Kościoła, że pojawiły się takie obawy? Dla mnie kiedyś zaskoczeniem było to, że Komunię można przyjąć 'aż dwa razy w ciągu dnia', a nie to, że 'tylko dwa razy.' Już nie wspomnę, że najczęściej po spowiedzi szłam do Komunii tylko jeden lub dwa razy, bo nie było mocnych, wydawało mi się, że musiałam zgrzeszyć, tylko pewnie nie pamiętam, kiedy i jak.

Cz paź 04, 2018 4:51 pm