Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 2:49 pm

Jak rozważac rózaniec? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Jak rozważac rózaniec?
Wpadłem na pomysl żeby znalezc w internecie strone o rozwazaniu rozanca, problem w tym że tam pisza jakies same ogólniki i nic nie znaczace złote mysli typu ufaj Bogu, Bóg jest miłoscia itp. a przecież wg mnie to idiotyczne stwierdzenia wolalbym jakies konkrety i wskazowki zyciowe a nie cos w stylu miłuj Boga... Tak samo jak kiedys slyszalem o Alicji Lenczewskiej tam tez były nic nie znaczace ogólniki a nic konkretnego, dlaczego tak jest? Jak mam postepowac w zyciu skoro nie jest napisane konkretnie jak i jak rozwazac z sensem różaniec skoro niektóre mysli nic dla mnie nie znacza?

Ostatnio edytowano N paź 14, 2018 10:51 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

N paź 14, 2018 10:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak rozważac rózaniec?
Jak nie chcesz by Ci tematu zamykać, to powstrzymaj się od określeń "idiotyczny" w kontekście miłości Boga. To że nie rozumiesz, nie oznacza że to jest idiotyczne.

Cytuj:
Bóg jest miłoscia itp. a przecież wg mnie to idiotyczne stwierdzenia wolalbym jakies konkrety i wskazowki zyciowe a nie cos w stylu miłuj Boga...

N paź 14, 2018 10:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie mówie że Bóg jest idiotyczny tylko stwierdzenia na temat Boga sa idiotyczne bo w życiu trzeba sie kierowac konkretami a nie jakimis tak frazesami, które mozna na różne sposoby rozumieć. Tak wogule to zauważ, ze Jezus też nie przebierał w słowach jak walczył z faryzeuszami...
Ale jesli przegiołem to przepraszam.

N paź 14, 2018 11:09 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
f.kos napisał(a):
Wpadłem na pomysl żeby znalezc w internecie strone o rozwazaniu rozanca, problem w tym że tam pisza jakies same ogólniki i nic nie znaczace złote mysli typu ufaj Bogu, Bóg jest miłoscia itp. a przecież wg mnie to idiotyczne stwierdzenia wolalbym jakies konkrety i wskazowki zyciowe a nie cos w stylu miłuj Boga... Tak samo jak kiedys slyszalem o Alicji Lenczewskiej tam tez były nic nie znaczace ogólniki a nic konkretnego, dlaczego tak jest? Jak mam postepowac w zyciu skoro nie jest napisane konkretnie jak i jak rozwazac z sensem różaniec skoro niektóre mysli nic dla mnie nie znacza?

Ja sobie wyobrażam sceny z tajemnic różańcowych. Albo mam przed sobą tytuł tajemnicy.
Tak się akurat składa, że przeczytałem już "Świadectwo" A. Lenczewskiej i zacząłem "Słowo pouczenia". To są perełki literatury. Polecam. To słowo Jezusa. To, że są tam ogóły w niczym nie przeszkadza, a buduje.

Pn paź 15, 2018 7:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak rozważać różaniec ? Wydaje mi się,że w księgarniach katolickich są różne rozważania różańcowe do zakupienia. Najlepiej przed każdą tajemnicą porozważać chwilę jej sens i znaczenie.
Z Panem Bogiem !

Cz paź 18, 2018 8:08 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Dobry tekst praktyczny:
https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... zancu.html
A tak na marginesie.
Ja bym tak bardzo Kolegi nie krytykował za Jego odzywki. Zastosował określenie raczej nieakceptowalne w tej sytuacji, ale uważam że problem istnieje.
Mało jest na takie tematy konkretów. Jak ktoś nie ma rozeznania to może się zagubić.
Dla mnie jest to przypadek analogiczny do Konstytucji.
"Bóg jest miłością" to jej preambuła. Zasada podstawowa i punkt wyjścia.
Ale potem w każdej konstytucji są artykuły szczegółowo określające poszczególne zagadnienia i są jeszcze ustawy, czyli przepisy wykonawcze.
Sama preambuła nie wystarczy, za mało konkretów.

Pt paź 19, 2018 5:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Dobry tekst praktyczny:
https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... zancu.html
A tak na marginesie.
Ja bym tak bardzo Kolegi nie krytykował za Jego odzywki. Zastosował określenie raczej nieakceptowalne w tej sytuacji, ale uważam że problem istnieje.
Mało jest na takie tematy konkretów. Jak ktoś nie ma rozeznania to może się zagubić.
Dla mnie jest to przypadek analogiczny do Konstytucji.
"Bóg jest miłością" to jej preambuła. Zasada podstawowa i punkt wyjścia.
Ale potem w każdej konstytucji są artykuły szczegółowo określające poszczególne zagadnienia i są jeszcze ustawy, czyli przepisy wykonawcze.
Sama preambuła nie wystarczy, za mało konkretów.

I znowu jakies frazesy wysoko górnych lotów w tym linku, zero konkretów a dużo niezrozumiałych "cudownie brzmiacych" sformułowań...

Ja to rozważam teraz tak, że czytam rozważanie przed każdą dziesiatką a w czasie mówienia Zdrowaś Maryjo myśle o życiu Jezusa i Maryi, czy tak jest ok?

Pt paź 19, 2018 8:49 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czemu ma być nie dobrze? Ja też myślę o tych scenach, wyobrażam je sobie jak się toczyły, nawet próbowałem jednocześnie mówiąc na głos Zdrowaś... i mówiąc w myślach "dialogi osób uczestniczących w tych tajemnicach", ale to jest zbyt trudne i myślę, że chyba nie ma się co zbytnio popadać z jednej skrajności (klepać tylko zdrowaśki) w drugą (wysilać wszystkie siły myślowe), bo zapewne zniechęci do modlitwy. Raczej dobrze jest tak jak mówił Jan Paweł II, mieć obraz przed sobą, czy to ikona fizyczna, czy w głowie.

So paź 20, 2018 6:43 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
I znowu jakies frazesy wysoko górnych lotów w tym linku, zero konkretów a dużo niezrozumiałych "cudownie brzmiacych" sformułowań...

Równie dobrze można powiedzieć, że Ty piszesz frazesy i ogólniki. Chciałbyś sens modlitwy sprowadzić do instrukcji obsługi pralki. Co w tym tekście jest takiego górnolotnego i jakie to sformułowania są cudownie brzmiące? Tylko proszę konkretnie, które zdanie, sformułowanie, konkretny wyraz? Bez migania się i ogólników bez treści. Strasznie dużo jest w tych różnych dyskusjach zwykłego wodolejstwa.
Chcesz instrukcję do pralki to proszę bardzo:
https://pompejanska.rosemaria.pl/2014/0 ... ozwazania/
http://www.rozaniec.eu/index.php?m=Rosa ... le&ra_id=4
Tylko nie podchodź do tego jakoś super precyzyjnie. Jak są jakieś różnice między tymi tekstami, to nie grożą one od razu jakimś przerażającym ogniem piekielnym. Nie bój się że jak powiesz coś dokładnie to idziesz do nieba, a jak trzy wyrazy mniej to do piekła. Takie podejście do modlitwy to zwykłe pogaństwo. Wyciągnąć rękę, splunąć przez lewe ramie i wymówić zaklęcie i pojawia się złoty zamek.
Różaniec jest modlitwą a nie automatyką przemysłową. Najważniejsze są intencje i nastawienie psychiczne.
W internecie jest mnóstwo materiałów na ten temat. Są np. różne wersje różańca śpiewanego:
https://www.youtube.com/watch?v=L8DoGiOQNN4
Nie ma czegoś takiego jak wersja bardziej lub mniej skuteczna, zresztą co by to właściwie miało znaczyć? Skuteczna to może być maść na pryszcze. Poszukaj sobie i przestań się nareszcie bać tego bezustannie zagrażającego Ci piekła (zwłaszcza w wersji z wczesnego średniowiecza).

Pn paź 22, 2018 11:26 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
f.kos napisał(a):

Cytat w sam raz dla Ciebie (A. Lenczewska "Słowo pouczenia"):
"98 pn. 29 X 1990, g. 10:40
Gdy trwasz przede Mną na modlitwie, wyobraźnia nie jest ci potrzebna, bo Mnie zniekształca w twym widzeniu wewnętrznym. I nie jest ci potrzebne myślenie, by odnajdywać fakty z Mojego ziemskiego życia. Potrzebne jest tylko oczekiwanie w miłości i milczeniu. Wdzięczne i ufne oczekiwanie. Ono samo też będzie radością, zanim przyjdę."

Pn paź 29, 2018 8:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
No a mówi sie że bez rozpatrywania życia ziemskiego Jezusa różaniec jest nic nie warty...

Pn paź 29, 2018 8:41 pm