Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lut 18, 2019 7:21 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Dlaczego wiern krytycznie oceniają decyzje Papieża 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego wiern krytycznie oceniają decyzje Papieża
Barney napisał(a):
koziels napisał(a):
matbas napisał(a):
To kto dla nas katolikow powinien być najwyższym autorytetem odnośnie wiary jeśli nie Papież?

Tutaj na ziemi oczywiście tym autorytetem powinien być papież. A czy obecny jest? Skoro wprowadza nowinki nigdy w Kościele nie spotykane, a wręcz zaprzeczające wcześniejszej nauce, to sam sobie odpowiedz.
Jeśli masz wątpliwości co do wykładanej nauki przez papieża, sprawdź jak Kościół wcześniej nauczał. Jednak nie wolno podważać papiestwa jako takiego. A w historii Kościoła zdarzali się różni papieże.

Czyli posłuszeństwo wg tradsa oznacza posłuszeństwo wówczas, gdy się zgadzamy z przełożonym merytorycznie. Gdy się nie zgadzamy - nie mamy być posłuszni?
Czy do takiej postawy w ogóle trzeba "posłuszeństwa"? :mrgreen: :mrgreen:

W pewnych kwestiach nalezalo by. Zalozmy ze trads chodzi na Mszetrydencka ktoraza pozwoleniem Benedykta XVI moze odprawiackazdy kazdy kaplan. Jesli by Franciszek nagle wpadl na pomysl aby to odwrocil i powiedzial ze katolicynie moga uczeszczac na Msze sw w starym rycie to nalezlo by byc poslusznym

Wt sty 08, 2019 11:13 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Jesli by Franciszek nagle wpadl na pomysl aby to odwrocil i powiedzial ze katolicynie moga uczeszczac na Msze sw w starym rycie to nalezlo by byc poslusznym

Będzie to bezprawiem.

Św. Pius V, bulla Quo primum tempore

"...Dlatego więc, aby wszyscy i wszędzie zaadaptowali i przestrzegali tego, co zostało im przekazane przez Święty Kościół Rzymski, Matkę i Nauczycielkę wszystkich innych Kościołów, będzie odtąd bezprawiem na zawsze w całym świecie chrześcijańskim śpiewanie albo recytowanie Mszy św. według formuły innej, niż ta przez Nas wydana..."

"...Wszystkim innym ww. kościołom zakazuje się używania innych mszałów, które należy zupełnie i w całości wycofać; i przez tę obecną Konstytucję, która będzie mieć moc prawną po wsze czasy, nakazujemy i polecamy, pod groźbą kary Naszego gniewu, aby nic nie było dodane do Naszego nowo wydanego Mszału, nic tam pominięte, ani cokolwiek zmienione..."

"...Ponadto, na mocy treści niniejszego aktu i mocą Naszej Apostolskiej władzy, przyznajemy i uznajemy po wieczne czasy, że dla śpiewania bądź recytowania Mszy św. w jakimkolwiek kościele, bezwzględnie można posługiwać się tym Mszałem, bez jakichkolwiek skrupułów sumienia lub obawy o narażenie się na karę, sąd lub cenzurę, i że można go swobodnie i zgodnie z prawem używać. Żaden biskup, administrator, kanonik, kapelan lub inny ksiądz diecezjalny, lub zakonnik jakiegokolwiek zgromadzenia, jakkolwiek nie byłby tytułowany, nie może być zobowiązany do odprawiania Mszy św. w inny sposób, niż przez Nas polecono. Podobnie nakazujemy i oznajmiamy, iż nikt nie może być nakłaniany bądź zmuszany do zmieniania tego Mszału; a niniejsza Konstytucja nigdy nie może być unieważniona lub zmieniona, ale na zawsze pozostanie ważna, i będzie mieć moc prawną, pomimo wcześniejszych konstytucji lub edyktów zgromadzeń prowincjalnych bądź synodalnych, i pomimo zwyczajów ww. kościołów, ustanowionych bardzo dawnym lub odwiecznym nakazem, zachowując tylko zwyczaje mające ponad 200 lat..."

Wt sty 08, 2019 2:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Papież może zakazać, drugi może dopuścić. Mszał nie jest dogmatem, ani Prawdą Wiary.
Za to obowiązek posłuszeństwa papieżowi - i owszem.

"Kto się nie trzyma tej jedności Kościoła, czy sądzi, że się trzyma wiary? Kto sprzeciwia się i opiera Kościołowi, kto pomija katedrę Piotra, na którym założony jest Kościół, czy mniema, że jest w Kościele, kiedy i błogosławiony Apostoł Paweł tego samego uczy i podaje za tajemnicę jedności, mówiąc: Jedno ciało i jeden duch, jedna nadzieja wezwania waszego, jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest (f)."/św.Cyprian/

"Podobnie więc jak Pan ani sam, ani przez swoich Apostołów, nic nie czynił bez Ojca, z którym stanowi jedno, tak i wy nie róbcie niczego bez biskupa i bez kapłanów. I nie próbujcie przedstawiać jako rozsądne tego, co robicie na własną rękę, lecz wszystko róbcie wspólnie: jedna modlitwa, jedna prośba, jeden duch, jedna nadzieja w miłości, w radości nienagannej."/List do Kościoła w Magnezji, napisany przez Ignacego Antiocheńskiego (żył w latach 30-107) w drodze do Rzymu na śmierć przez rozszarpanie przez dzikie zwierzęta/

Wt sty 08, 2019 2:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
Będzie to bezprawiem.

W info o sobie masz - katolik w pełnej łączności z papieżem - tymczasem przedstawiasz poglądy tradsa i Bractwa, a Twoja postawa jest raczej skłaniająca nawet do wypowiedzenia posłuszeństwa papieżowi gdyby to co ogłosił kolidowało z tym co uznaje Bractwo. W takim razie zdecyduj czy jesteś w łączności z papieżem, co oznacza posłuszeństwo Kościołowi i głowie Kościoła czyli papieżowi, czy jednak bez tej łączności, w gotowości do wypowiedzenia posłuszeństwa.

Wt sty 08, 2019 3:33 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Może ktoś wskazać choć jedną rzecz, która Papież Franciszek powiedział niezgodnie z nauką Kościoła?
Rozumiem, że chodzi tutaj o to żeby dopuścić do Sakramentu Eucharystii, pod pewnymi warunkami osoby żyjące z innymi partnerami po ślubie? Ale to chyba nie zostało zaakceptowane?

Wt sty 08, 2019 10:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A co ta odpowiedź zmieni w twoim życiu ? Czy jakoś znacząco wpłynie na twoje wewnętrzne postrzeganie prawd wiary i rozwój duchowy ? Zobacz co napisał apostoł w Liście do Hebrajczyków.

Gdy bowiem ze względu na czas powinniście być nauczycielami, sami potrzebujecie kogoś, kto by was pouczył o pierwszych prawdach słów Bożych, i mleka wam potrzeba, a nie stałego pokarmu. (13) Każdy, który pije /tylko/ mleko, nieświadom jest nauki sprawiedliwości ponieważ jest niemowlęciem. (14) Przeciwnie, stały pokarm jest właściwy dla dorosłych, którzy przez ćwiczenie mają władze umysłu udoskonalone do rozróżniania dobra i zła.

Apostoł pisze, że rozróżnienie "dobra i zła" i ćwiczenie "umysłu" da tobie samemu tą wiedzę. Czy nie warto było by tobie, ukierunkować swoje poszukiwania na forum w tym kierunku ? Jaki pożytek będziesz mieć jeśli ktoś w końcu i w dodatku "łaskawie" udzieli ci odpowiedzi na to pytanie ? Co z tą wiedzą zrobisz za tydzień ? Nadal będziesz do tego przywiązywał jakąś wagę, czy też może uleci ona jak jedna z tych, które codziennie słyszymy w wiadomościach TV ? Lepiej było by ci skupić się na szukaniu dóbr nie przemijających, z których ty sam będziesz miał pożytek a w ostatecznym rozrachunku, przyczyni się on do budowania Kościoła.

Wt sty 08, 2019 11:32 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Nic nie zmieni i nie zamierzam żeby mnie ten temat dotyczył, ale przecież nie możemy się dowiadywać wszystkiego co dotyczy tylko nas.
Uważam, że budowanie Kościoła też zależy od świadomości tego co się w nim dzieje i co się zmienia.

Masz rację, że są inne ważniejsze rzeczy, ale to chyba nie tak że interesowanie życiem Kościoła może mieć negatywny skutek.

Przecież można by powiedzieć, że zdarzają się sprawy o których ksiądz mówi na kazaniu i też mnie bezpośrednio nie dotyczą.
Może się zdarzyć, że nawet niektóre fragmenty Pisma Świętego, nie mają przełożenia na naszą sytuację bezpośrednio, ale chyba nie ma w tym nic złego żeby się zapoznać.

Wiadomo trzeba najbardziej patrzeć pod kątem poprawy siebie, ale to jest chyba tak jak w szkole. Mogą mnie interesować dwa przedmioty, ale czy to znaczy że innych mam w ogóle nie tykać?

Popatrz ile odpowiedzi na forum ma wątek o pedofilii. Prawdopodobnie mało kogo on bezpośrednio dotyczy.

Po prostu mnie pewne rzeczy zastanawiają. Ale widocznie jaki święty Papież by nie był to i tak pewnym osobom nie będzie pasowało.
Nawet gdyby się angażował wyłącznie w sprawy wiary to by jednym pasowało, a drugim mniej. A już nie mówiąc o wypowiadaniu się w sprawy migrantów, dialogu z innymi religiami czy dyskusji z przedstawicielami świata polityki itd.
Przecież nawet we własnej ojczyźnie Papież Jan Paweł II był niejednokrotnie obrażany, również pośmiertnie.

Śr sty 09, 2019 2:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zmierzałem matbasie do tego, że wszystkie odpowiedzi na swoje pytania już znasz. One znajdują się w tobie. To widać po tym jak budujesz pytania i jakie intencje kryją się za nimi. Masz w sobie dużo dobrej woli. Mogę się mylić, ale tego co ty potrzebujesz obecnie się nauczyć, to takiej głębokiej modlitwy. Wejścia we własne wnętrze, czerpanie z głębokich pokładów ukrytych na dnie własnego serca w obecności Boga. Tam jest dużo mądrości, której nie potrafisz właściwie zracjonalizować.

matbas napisał(a):
Nic nie zmieni i nie zamierzam żeby mnie ten temat dotyczył, ale przecież nie możemy się dowiadywać wszystkiego co dotyczy tylko nas.
Uważam, że budowanie Kościoła też zależy od świadomości tego co się w nim dzieje i co się zmienia.

Ja będę pisał, a ty mi pokaż w którym miejscu napisze coś niezgodnego z tym, co ci serce podpowiada. Budowanie Kościoła zależy przede wszystkim od przemiany własnego wnętrza, która odbywa się przy współpracy łaski Bożej. Świadomość tego co się w sercu Kościoła dzieje, nie może ożywać nagle lub tylko wówczas, kiedy dzieje się coś niepokojącego. To znaczy że:

Cytuj:
Może ktoś wskazać choć jedną rzecz, która Papież Franciszek powiedział niezgodnie z nauką Kościoła?

... jeśli twoje słowa są prawdziwe, a potrzeba świadomości szczera, to kiedy się w Kościele nic niepokojącego nie dzieje, z podobną gorliwością powinieneś obserwować np. homilie papieża Franciszka. I wówczas miało by to ręce i nogi. ;) Nie odmawiam ci pragnienia czynienia dobra, budowania zgody i jednomyślności w Kościele, ale zwyczajnie przestrzegam abyś bez stosownych "instrumentów" tj. właśnie znajomości ducha Franciszka nie wchodził między wilki. Bezbronny możesz łatwo paść ich ofiarą. Skąd wiem, że to co pisze pokrywa sie z tym co myśli twoje serce ? Stąd:

Cytuj:
jeżeli Papież by się mylił to Kardynałowie w Watykanie by z nim porozmawiali na ten temat? Przecież, na pewno ma wielu doradców itd.

Ty sam wyznaczyłeś odpowiednie rolę Kardynałom i każdy musi znać swoje miejsce w Kościele.

Cytuj:
Masz rację, że są inne ważniejsze rzeczy, ale to chyba nie tak że interesowanie życiem Kościoła może mieć negatywny skutek.

Przecież można by powiedzieć, że zdarzają się sprawy o których ksiądz mówi na kazaniu i też mnie bezpośrednio nie dotyczą.
Może się zdarzyć, że nawet niektóre fragmenty Pisma Świętego, nie mają przełożenia na naszą sytuację bezpośrednio, ale chyba nie ma w tym nic złego żeby się zapoznać.

Pozwól że coś ci pokażę. Takie prawo Bóg dał Mojżeszowi:

Ustanowię granice twego kraju od Morza Czerwonego do morza filistyńskiego, od pustyni aż do Rzeki. Oddam w ręce wasze mieszkańców tego kraju, a ty ich przepędzisz spośród was. (32) Nie będziesz zawierał przymierza z nimi ani z ich bogami. (33) Nie mogą mieszkać w twoim kraju, gdyż przywiedliby cię do grzechu przeciw Mnie. Mógłbyś oddawać cześć ich bogom, co byłoby dla ciebie zgubą. Wyj 23.

A poźniej było tak:

Miriam i Aaron mówili źle przeciw Mojżeszowi z powodu Kuszytki, którą wziął za żonę. Rzeczywiście bowiem wziął za żonę Kuszytkę. Lb 12

a skończyło się tak:

I zapalił się gniew Pana przeciw nim. Odszedł [Pan], (10) a obłok oddalił się od namiotu, lecz oto Miriam stała się nagle biała jak śnieg od trądu. Gdy Aaron do niej się zwrócił, spostrzegł, że była trędowata. (11) Wtedy rzekł Aaron do Mojżesza: Proszę, panie mój, nie karz nas za grzech, któregośmy się nierozważnie dopuścili i jesteśmy winni. (12) Nie dopuść, by ona stała się jak martwy [płód], który na pół zgniły wychodzi z łona swej matki. (13) Wtedy Mojżesz błagał głośno Pana: O Boże, spraw, proszę, by znowu stała się zdrowa.

Więc czasem najlepsze świadectwo jakie człowiek może dać względem tych którzy wprowadzają niepokój , to siedzieć cicho, modlić się za Kościół i ufać Bogu.

Cytuj:
Wiadomo trzeba najbardziej patrzeć pod kątem poprawy siebie, ale to jest chyba tak jak w szkole. Mogą mnie interesować dwa przedmioty, ale czy to znaczy że innych mam w ogóle nie tykać?

Popatrz ile odpowiedzi na forum ma wątek o pedofilii. Prawdopodobnie mało kogo on bezpośrednio dotyczy.

Z pustego nawet Salomon nie naleje. Taki profesor teologii do studentów zawsze mówił: a ty jeszcze wątpisz, czy już coś twierdzisz ?
I nie daj Boże, że coś już ktoś twierdził. Pewnie mnie nie rozumiesz. Może posłuchaj mojej rady. Chcesz się zaangażować w Kościół na poważnie, to najpierw wbij sobie do głowy Biblię. Żeby nie było ci za trudno, znajdź może i kup "Biblia superprodukcja" i słuchaj aż ci się wyryje w głowie. I wówczas będzie ci łatwiej odnaleźć się, albo zrozumieć jakąś sytuację z życia, bo odniesiesz ja właśnie do rzeczywistości Biblijnej.Co chcesz z tych wątków wynieść? Przecież to tylko forum, gdzie ludzie często piszą trzy po trzy. Czytaj książki. Jeśli będziesz znać już Biblię, to później rozsmakujesz się w takich książkach gdzie jest ukazana głębia Pisma Świętego. Weźmiesz do ręki Razingera "Jezus z Nazaretu" i aż cię palce będą piekły z radości. Rozsmakuj się w swojej wierze, ale przede wszystkim rób wszystko będąc ukierunkowanym na poznanie Jezusa. I im więcej będziesz Go poznawał, tym bardziej będzie cię On pociągał, a wiara i świadomość stawać się mocniejszą.

Cytuj:
Po prostu mnie pewne rzeczy zastanawiają. Ale widocznie jaki święty Papież by nie był to i tak pewnym osobom nie będzie pasowało.
Nawet gdyby się angażował wyłącznie w sprawy wiary to by jednym pasowało, a drugim mniej. A już nie mówiąc o wypowiadaniu się w sprawy migrantów, dialogu z innymi religiami czy dyskusji z przedstawicielami świata polityki itd.
Przecież nawet we własnej ojczyźnie Papież Jan Paweł II był niejednokrotnie obrażany, również pośmiertnie.

Możesz też nic nie czytać, ale zachowaj w sobie o ile ją masz, prostotę i pokorę z jaką patrzysz na świat.

Dobranoc kolego.

Cz sty 10, 2019 12:22 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Drogi Jozku,

Rozumiem co chcesz przez to powiedzieć. Nauczanie Papieża Franciszka mi osobiście się bardzo podoba i nie pisze w tym celu żeby wyszukiwać jego złe strony. Pewnie część tego co głosi jest może zbyt "idealne" żeby mogło być zrealizowane, choćby o pomocy uchodźcom itd.

Ja wiem, że na forum są różne wątki i dlatego nie czytam takich które mnie nie interesują. Odnośnie czytania Bibli to masz rację, że to pewnie lepsze wyjście. Ale wierzę też w dobre intencje ludzi piszących tutaj.

I szczerze nie znam za bardzo odpowiedzi na pytanie postawione w temacie. Znaczy tyle mogę polecić, że ludziom zawsze będzie się coś niepodobać, ale nie wiem czy faktycznie coś im się nie powinno podobać w nauczaniu Papieża.

Po prostu widząc coś takiego zaczynam się domyślać o co chodzi i czy faktycznie coś jest na rzeczy.
Nie znam się na tyle merytorycznie, ale odnośnie tych rzeczy które Papież głosi odnośnie lepszego traktowania ludzi i żeby Kościół nie zwracał zbyt dużej uwagi na pieniądze to wydaje mi się, że to jest bardzo dobra postawa.
Być może ja jako wierny, nie powinienem się tym w ogóle interesować, ale chciałbym być też świadomy.

Sugerujesz, że ja wyznaczyłem rolę Kardynałom. To nie tak. Ja tylko przypuszczam, że Papież nie podejmuje sam wszystkich decyzji, tylko je konsultuje.

Cz sty 10, 2019 1:49 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Od czasu, kiedy zobaczyłem filmik ewangelizacyjny Watykanu, w którym obecny Papież wyznaje, że wierzy w miłość (a nie w Jezusa Chrystusa czy Boga w Trójcy Jedynego), podobnie jak wyznał to w tym filmiku rabbi żydowski, muzułmański duchowny i mnich buddyjski, to nie jestem w stanie zaufać temu człowiekowi.

Strach przed tym człowiekiem i kierunkiem w jakim prowadzi Kościół pogłębił się u mnie, gdy usłyszałem w telewizji jego wypowiedź w czasie Światowych Dni Młodzieży bodajże, że dlaczego dziennikarze zajmują się mordercami czy terroryzmem muzułmańskim, a nie zajmują się terroryzmem katolickim. Dziennikarz pytał Papieża, co sądzi o zamordowaniu francuskiego księdza w kościele przed ołtarzem przez muzułmanina. Po tej odpowiedzi utrwalił się we mnie obraz obecnego Papieża jako człowieka pełnego fałszu i kłamstwa.

W wystąpieniach i zachowaniu tego człowieka podoba mi się jedynie to, że jednoznacznie wypowiada się przeciwko grzechowi zabijania dzieci nienarodzonych.

I na tym opieram nadzieję, że w ten sposób manifestuje się moc Boża w życiu Papieża, że modlitwy milionów wiernych trafiają do Boga i że On zmienia serce tego człowieka.

Śr lut 06, 2019 9:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I jak zwykle mamy ocenę papieża na podstawie jednej, wyrwanej z kontekstu całego życia, wypowiedzi. :D

Śr lut 06, 2019 9:45 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Napisałem o moich najważniejszych przemyśleniach czy doświadczeniach związanych z tym człowiekiem.

Podałem dwie jego wypowiedzi, a nie jedną.

Więcej na ten temat pisałem w wątku "czy papież Franciszek jest lewakiem?", który, jeśli dobrze pamiętam, kończyłem konkluzją, że mam nadzieję, że jest on tylko lewicującym księdzem z Argentyny, a nie gigantem wiary jak JPII czy BXVI.

Myślę, że moje obawy co do tego człowieka podziela wielu katolików - u nas choćby ksiądz prof. Stanek i taki polski biskup z terenów b.ZSSR .

Moje myślenie o obecnym papieżu kształtowała publicystyka Lisickiego, Górnego, Terlikowskiego oraz te kilka momentów samodzielnej oceny.

Chciałbym się mylić, ale zgodnie z sumieniem piszę jak to u mnie jest z oceną Papieża.

Śr lut 06, 2019 10:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To arcybiskup z Kazachstanu: Jan Paweł Lenga. Na emeryturze.

Śr lut 06, 2019 10:12 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tak, dziękuję :-)

Śr lut 06, 2019 10:13 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jeżeli te nowinki papieskie nie kolidują z tym co jest napisane w Biblii, to nie widzę powodów aby ich nie wprowadzać.

Cz lut 07, 2019 7:00 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona