Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lut 21, 2019 4:45 pm

Granica współodpowiedzialności/przyczyniania się do grzechu 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Granica współodpowiedzialności/przyczyniania się do grzechu
Ostatnio nurtuje mnie problem współodpowiedzialności w grzechu.
Konkretnie gdzie jest granica przyczyniania się, nawet najbardziej odległego, do aborcji. W internecie (https://www.2ndvote.com/company-scores/) natrafić można na spis firm, które przeznaczają jakąś część rocznych przychodów na dotowanie organizacji proaborcyjnych (Planned Parenthood, Girls Inc., itp.). Czy mając świadomość i dowód (na przytoczonej powyżej stronie są wypisy z zeznań podatkowych), że np. Disney przeznaczył w 2016 bodaj 600 000 $ na dotowanie proaborcyjnej organizacji, kupowanie ich produktów jest przyczynianiem się do aborcji?
Czy to podchodzi pod dostarczanie środków na aborcję?
("W rozumieniu prawa kanonicznego(...) W kategorii sprawców moralnych aborcji mieszczą się także ci, którzy swoim postępowaniem, takim jak zlecenia, nakaz, dostarczenie środków, zmuszanie groźbą, skuteczną radą, namową itp. również przyczynili się do spędzenia płodu."(źródło: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... ech-i-kara)

"(...)Papież zauważa dramat nienarodzonego dziecka, całkowicie powierzonego noszącej go matce, która podejmuje decyzję o zabójstwie. (...) Jan Paweł II jako pierwszy oficjalnie rozszerza jednak odpowiedzialność poza kobietę i lekarzy. Wskazuje tu na ojca dziecka, nakłaniającego do aborcji lub zostawiającego kobietę samą wobec problemów; na środowisko rodziny i przyjaciół, wywierających presję, na lekarzy, na pracodawców, na tych wreszcie, którzy rozpowszechniają permisywizm seksualny i lekceważenia macierzyństwa, zamiast troszczyć się o skuteczną politykę rodzinną.(...) Na koniec, nie należy lekceważyć zorganizowanego sprzysiężenia, ogarniającego także instytucje międzynarodowe, fundacje i stowarzyszenia, które prowadzą programową walkę o legalizację i rozpowszechnienie aborcji na świecie. W tym sensie problem przerywania ciąży wykracza poza sferę odpowiedzialności poszczególnych osób, a zło przez nie wyrządzone przyjmuje daleko idący wymiar społeczny: przerwanie ciąży jest niezwykle bolesną raną zadaną społeczeństwu i jego kulturze przez tych, którzy powinni być jego budowniczymi i obrońcami. (…) Stajemy wobec olbrzymiego zagrożenia nie tylko poszczególnego jednostkowego życia ludzkiego, ale całej naszej cywilizacji. Stajemy wobec czegoś, co można określić jako «strukturę grzechu» wymierzoną przeciw jeszcze nie narodzonemu życiu ludzkiemu” – pisze papież."
(źródło: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... ech-i-kara)

N sty 13, 2019 5:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Granica współodpowiedzialności/przyczyniania się do grze
Wydaje mi się, że osoba rozpatrująca problem powinna odpowiedzieć sobie na wstępne pytania:
1. W jakim stopniu jestem świadoma, że dana organizacja wspiera potępianą przeze mnie działalność? Nie sprawdzam przecież każdej organizacji czy osoby, z którymi się spotkam, ale mogę się o tym dowiedzieć przypadkowo.
2. Czy wspieram daną organizację z osobistego wyboru mając pełną wiedzę o funkcjonowaniu organizacji i przekazując bezpośrednie dotacje na dany cel? Działalność niektórych organizacji może być zakamuflowana, czy nawet ukrywana np. w przypadku March of Dimes, która zbiera fundusze w szkołach, ale rodzice nie są informowani o pośrednim powiązaniu z proaborcyjną organizacją.
3. Czy wspieranie jest pośrednie, ponieważ jestem odbiorcą produktów i serwisu danej organizacji i ze względu na to pozwalam tej organizacji na generowanie przychodu? Czy są organizacje alternatywne dostarczające podobne produkty i serwisy, ale nie wspierające potępianej przeze mnie działalności?

N sty 13, 2019 9:01 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Wydaje mi się, że osoba rozpatrująca problem powinna odpowiedzieć sobie na wstępne pytania:
1. W jakim stopniu jestem świadoma, że dana organizacja wspiera potępianą przeze mnie działalność? Nie sprawdzam przecież każdej organizacji (...)
2. Czy wspieram daną organizację z osobistego wyboru mając pełną wiedzę o funkcjonowaniu organizacji i przekazując bezpośrednie dotacje na dany cel? (...)
3. Czy wspieranie jest pośrednie, ponieważ jestem odbiorcą produktów i serwisu danej organizacji i ze względu na to pozwalam tej organizacji na generowanie przychodu? Czy są organizacje alternatywne dostarczające podobne produkty i serwisy, ale nie wspierające potępianej przeze mnie działalności?

Ad1.i 2. Sprawdziłem na stronie, o której pisałem (https://www.2ndvote.com/company-scores/) wiele firm, których produkty kupuję (Nike, Disney, różne wydawnictwa, dystrybutorzy filmów kinowych - np. Universal, Pixar, Warner) oraz których usług używam (Microsoft, Google, Amazon, YouTube itd. jest tego znacznie więcej) i są tam informację, że przeznaczają one jakąś część rocznych przychodów na dotowanie organizacji proaborcyjnych (Planned Parenthood, Girls Inc. itp.).

Stąd ponawiam pytanie, które w sumie zawarte jest w ad.3.

Czy wspieranie jest pośrednie, ponieważ jestem odbiorcą produktów i serwisu danej organizacji i ze względu na to pozwalam tej organizacji na generowanie przychodu?

Oraz czy skoro nabyłem wiedzę, iż finansują organizacje proaborcyjne to czy dalsze kupowanie ich produktów podchodzi pod dostarczanie środków na aborcję? Czy to jest grzech czy nie ma w tym grzechu - bo nie płacę za produkt, z którego cały dochód idzie na proaborcyjną organizację, tylko za jeden z wielu produktów firmy, która jakąś część swoich dochodów przeznacza na takie organizacje? Czy ta różnica cokolwiek zmienia?

Na tej wspomnianej stronie jest multum firm, z których usług i produktów korzystam, także to nie jest ewentualna rezygnacja z jednej rzeczy, więc chciałbym wiedzieć czy rezygnacja z nich to jednak przesada czy konieczność.

Pn sty 14, 2019 12:49 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Michał_K napisał(a):
Ad1.i 2. Sprawdziłem na stronie, o której pisałem (https://www.2ndvote.com/company-scores/) wiele firm, których produkty kupuję (Nike, Disney, różne wydawnictwa, dystrybutorzy filmów kinowych - np. Universal, Pixar, Warner) oraz których usług używam (Microsoft, Google, Amazon, YouTube itd. jest tego znacznie więcej) i są tam informację, że przeznaczają one jakąś część rocznych przychodów na dotowanie organizacji proaborcyjnych (Planned Parenthood, Girls Inc. itp.).

Stąd ponawiam pytanie, które w sumie zawarte jest w ad.3.

Czy wspieranie jest pośrednie, ponieważ jestem odbiorcą produktów i serwisu danej organizacji i ze względu na to pozwalam tej organizacji na generowanie przychodu?

To nie takie proste. Do kina można nie chodzić, bo dystrybutorzy filmowi (jak widać jakieś 90% rynku), ale też nie oglądać TV, bo zawsze jakiś film się znajdzie, z resztą to bez sensu.. Należałoby zrezygnować w ogóle z abonamentu.. A w TV czasem nadają transmisje z Mszy św...
Microsoft - przejście na Linuksa i OpenOffice - tyle że komponenty są też różnych firm, w tym zdarza się że i Microsoftu i Google..
Google - raczej nie ma sensownej alternatywy do wyszukiwania czegokolwiek (Bing jest własnością MS)

Produkty MS i Google zawarte są w ogóle w wielu komponentach infrastruktury sieci komputerowych.. Nie korzystać z Internetu?

YouTube - też brak konkurencji (takiej sensownej). Swoją drogą jest wiele na nim kanałów katolickich i chrześcijańskich (w ogóle). Głoszą, publikują na nich i "moderniści" i "tradycjonaliści"..

Pn sty 14, 2019 10:32 am