Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 15, 2018 12:34 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Jak rozumieć 1Tm 2,5. 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Jak rozumieć 1Tm 2,5.
Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2,5) Dlaczego zatem my nazywamy Maryję naszą Pośredniczką? Czy nie grzeszymy w ten sposób? Czyż nie jest oczywiste, że robiąc to zaprzeczamy prostej i jednoznacznej nauce Biblii? Czy nie widzimy, że dla naszej tradycji, dla wymysłów Kościoła, porzuciliśmy naukę Słowa Bożego zawartego w Biblii? Zarzut bardzo często powtarzany przez braci ewangelików, protestantów, zwłaszcza wrogo nastawionych do Kościoła fundamentalistów.

Pn sty 01, 2018 6:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak rozumieć 1Tm 2,5.
Bardzo prosto: Maryja jest pośredniczką do Chrystusa, swojego syna, który był człowiekiem (w Kanie Galilejskiej wyprosiła cud) a Chrystus z kolei - do Ojca - tak wygląda ten łańcuch. A skoro Chrystus był także człowiekiem, to pośrednictwo Maryi nie łamie żadnych zasad i nakazów Chrystusa.

Protestanci to nie bracia tylko heretycy, których trzeba nawracać albo zwalczać.

Pn sty 01, 2018 6:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2,5) Dlaczego zatem my nazywamy Maryję naszą Pośredniczką? Czy nie grzeszymy w ten sposób? Czyż nie jest oczywiste, że robiąc to zaprzeczamy prostej i jednoznacznej nauce Biblii? Czy nie widzimy, że dla naszej tradycji, dla wymysłów Kościoła, porzuciliśmy naukę Słowa Bożego zawartego w Biblii? Zarzut bardzo często powtarzany przez braci ewangelików, protestantów, zwłaszcza wrogo nastawionych do Kościoła fundamentalistów.

Do Katechizmu już zajrzeć nie łaska? Zapraszam do lektury:

970 "Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją" 496 . "Żadne bowiem stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem Wcielonym i Odkupicielem; ale jak kapłaństwo Chrystusa w rozmaity sposób staje się udziałem zarówno świętych szafarzy, jak i wiernego ludu i jak jedna dobroć Boża w rozmaity sposób rozlewa się realnie w stworzeniach, tak też jedyne pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, ale wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałanie, pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle" 497 .

496 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 60.

497 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 62.

Pn sty 01, 2018 6:31 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Bardzo prosto: Maryja jest pośredniczką do Chrystusa, swojego syna, który był człowiekiem (w Kanie Galilejskiej wyprosiła cud) a Chrystus z kolei - do Ojca - tak wygląda ten łańcuch. A skoro Chrystus był także człowiekiem, to pośrednictwo Maryi nie łamie żadnych zasad i nakazów Chrystusa.

Protestanci to nie bracia tylko heretycy, których trzeba nawracać albo zwalczać.

Radzę przeczytać cały (1 Tm 2,1-8) Paweł w nim mówi że On też jest pośrednikiem, ale w jakim sensie i między kim? To co napisałeś o Maryi to się zgadzam. Ale nic napisałeś o pośrednictwie Chrystusa. W jaki sensie jest On pośrednikiem ? Czyżby On był tylko człowiekiem? Przecież oboje wiemy że jest czymś więcej. Jest Bogiem, więc o jakie to pośrednictwo chodzi?

Pn sty 01, 2018 6:47 pm
Odpowiedz z cytatem
Jezus jest jedynym pośrednikiem zbawienia a nie "czegokolwiek".Wyciąganie z tego pośrednictwa tezy, że jest jedynym pośrednikiem/wstawiennikiem jest sprzeczne z Biblią, która mówi nam m.in. o pośrednictwie aniołów, oraz nakazuje modlić się za innych oraz prosić innych o modlitwę (Tb 12:12,Ap 8:3) A biblijnym przykładem pośrednictwa Maryi jest Jej wstawiennictwo w Kanie Galilejskiej, gdzie przyśpieszyła godzinę chwały Syna (J 2:11)

Tak jak gospodarze zwrócili się ze swoim problemem do Maryi, tak wciąż zwracają się do Niej ludzie na całym świecie, proszą, by przedstawiła ich prośby Jezusowi.A różne wota wiszące wokół obrazów Maryi na całym świecie są dobitnym dowodem skuteczności Jej wstawiennictwa do dziś.

Pn sty 01, 2018 6:51 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Do Katechizmu już zajrzeć nie łaska? Zapraszam do lektury:

970 "Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją" 496 . "Żadne bowiem stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem Wcielonym i Odkupicielem; ale jak kapłaństwo Chrystusa w rozmaity sposób staje się udziałem zarówno świętych szafarzy, jak i wiernego ludu i jak jedna dobroć Boża w rozmaity sposób rozlewa się realnie w stworzeniach, tak też jedyne pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, ale wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałanie, pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle" 497 .

496 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 60.

497 Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 62.

Katechizm znam. Piszesz nie na temat. Napisz jaka jest różnica między posrednictwem Maryi, a posrednictwem (1Tm 2,5) który brzmi: Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus

Pn sty 01, 2018 6:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiedy zacytowałem Ci w KKK, to podkreśliłem tam fragment, który pokazuje tę różnicę. Przeczytaj go jeszcze raz.

Pn sty 01, 2018 6:59 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Kiedy zacytowałem Ci w KKK, to podkreśliłem tam fragment, który pokazuje tę różnicę. Przeczytaj go jeszcze raz.

Ale nie podałeś żadnego uzasadnienia w jakim sensie św, Paweł pisze że jest jeden pośrednik. Napisz dlaczego tak pisze. Na czym polega to pośrednictwo Chrystusa że pisze że jest tylko jeden pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus.

Pn sty 01, 2018 7:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To już Sajmon napisał w pierwszych słowach swojego wpisu....

Pn sty 01, 2018 7:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):

Ale nie podałeś żadnego uzasadnienia w jakim sensie św, Paweł pisze że jest jeden pośrednik.

Nie muszę. Masz jak wół w nauczaniu Kościoła wyjaśnione skąd się bierze pośrednictwo NMP, a właśnie do tego pośrednictwa wniosłeś zastrzeżenia.

Cytuj:
Napisz dlaczego tak pisze.

"Tak napisał", a "tak pisze", zaś pytanie skieruj do św. Pawła.

Cytuj:
Na czym polega to pośrednictwo Chrystusa że pisze że jest tylko jeden pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus.

Tu też Ci się nie chciało zajrzeć do KKK? Jaki z Ciebie katolik, że nawet do Katechizmu nie zaglądasz? Weź się do nauki:

480 Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem w jedności swojej Osoby Boskiej; z tej racji jest On jedynym Pośrednikiem między Bogiem i ludźmi.

I nie zmieniaj tematu, kiedy się okazuje, że istnieje wyjaśnienie pośrednictwa NMP.

Pn sty 01, 2018 7:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Radzę przeczytać cały (1 Tm 2,1-8) Paweł w nim mówi że On też jest pośrednikiem, ale w jakim sensie i między kim? To co napisałeś o Maryi to się zgadzam. Ale nic napisałeś o pośrednictwie Chrystusa. W jaki sensie jest On pośrednikiem ? Czyżby On był tylko człowiekiem? Przecież oboje wiemy że jest czymś więcej. Jest Bogiem, więc o jakie to pośrednictwo chodzi?

Paweł, apostołowie, kapłani, to pośrednicy wspólnotowi pomiedzy zwykłymi ludźmi a Chrystusem.
Chrystus jest przedstawiany jako pośrednik (jedyny) do Boga, bo prócz natury boskiej ma też ludzką, co jest zupełnym wyjątkiem. Rodzi się wiec taki kanał do Boga Ojca, taka błona półprzepuszczalna, która jest zbudowana z substancji dwóch światów, które inaczej nie są mieszalne (a zmieszały się w Chrystusie) więc ludzkie prośby, dziękczynienia i odpuszczanie grzechów przechodzą przez Chrystusa - do Boga Ojca.

Pn sty 01, 2018 7:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ja rozumiem to w taki sposób: Jezus jest jedynym pośrednikiem między nami a Bogiem, bo jeśli chcesz "dojść" do Boga, to nie inaczej jak naśladować Jezusa, przez cierpienie. Bóg chce przez swojego Syna zbawić rodzaj ludzki. Jezus mówi: Łk 9, 23: niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!. Czyli spełniając wolę bożą, zbliżamy się do Boga. Maryja w swoich objawieniach namawia nas do tego aby stać się jak Jej Syn. Uczy nas jak mamy postępować. Zbliża nas do Jezusa. Ona jest pomocnicą w dziele zbawienia. Oddając się Jej, zaprowadza nas do Syna.

Pn sty 01, 2018 7:35 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie muszę. Masz jak wół w nauczaniu Kościoła wyjaśnione skąd się bierze pośrednictwo NMP, a właśnie do tego pośrednictwa wniosłeś zastrzeżenia.

Ale rozmowa jest o (1Tm 2,5) a nie o nauczaniu Kościoła. Ja żadnych zastrzeżeń NMP nie wniosłem. Ja tylko proszę wyjaśnienie na czym polega pośrednictwo 1Tm2:5) Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. Czyżby Apostoł Paweł negował Boskość Chrystusa?

Pn sty 01, 2018 7:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):

Ale rozmowa jest o (1Tm 2,5) a nie o nauczaniu Kościoła. Ja żadnych zastrzeżeń NMP nie wniosłem. Ja tylko proszę wyjaśnienie na czym polega pośrednictwo 1Tm2:5) Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. Czyżby Apostoł Paweł negował Boskość Chrystusa?

Chodzi Ci to to słowo człowiek? Bóg jest bóstwem, Jezus bóstwem-człowieczeństwem. Jasnym jest, że pośrednikiem między ludźmi a Bogiem, musi być Jezus jako człowiek.

Pn sty 01, 2018 7:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):

Ale rozmowa jest o (1Tm 2,5) a nie o nauczaniu Kościoła.

1 List do Tymoteusza jest częścią nauczania Kościoła. Nie wiesz o tym? Poza tym przypomnę Twoje własne słowa:

lajkonik.2 napisał(a):

Sam wyciągasz kwestię pośrednictwa NMP, a teraz, kiedy wskazałem o co w nim chodzi (co istotne, jest to wyjaśnienie Kościoła), to uciekasz z tematu i zaczynasz odwracać kota ogonem do dołu, że niby chodzi Ci tylko o 1 Tym 2,5.

Cytuj:
Ja żadnych zastrzeżeń NMP nie wniosłem. Ja tylko proszę wyjaśnienie na czym polega pośrednictwo 1Tm2:5) Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. Czyżby Apostoł Paweł negował Boskość Chrystusa?

Wybacz, ale pytanie jest z gatunku tzw. głupich pytań, bo pytasz o definicję "pośrednictwa". Jak nie wiesz o co chodzi w pośredniczeniu (czyli "na czym polega pośrednictwo"), to zapraszam do słownika.

Pn sty 01, 2018 7:44 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona