Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 16, 2018 12:05 am

Powściągliwość w osądzeniu i upominanie bliżniego. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Powściągliwość w osądzeniu i upominanie bliżniego.
Szczęść Boże.

Ciekawi mnie jak rozumiecie werset z Pisma Świętego dotyczący upominana brata swojego w sytuacji gdy dostrzegamy jego grzechy i złe postępowanie .?

Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. 16 Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa7. 17 Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! 18 Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie8.
19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. 20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Jest jeszcze jeden werset który dotyczy podobnej kwestii

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. 2 Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. 3 Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? 4 Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? 5 Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata. 6 Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały2.

Prosiłabym o wyjaśnienie i interpretacje tych właśnie fragmentów, bo ja nie do końca rozumiem ich przekaz ;)

Wt mar 06, 2018 10:34 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powściągliwość w osądzeniu i upominanie bliżniego.
Parafrazując

Jeśli widzisz że twój bliźni kradnie, idź do niego i upomnij go, jak nie posłucha zrób to przy kilku świadkach itd..

Jeśli widzisz że twój bliźni jest bogaty, nie doszukuj się od razu że to złodziej, nawet jeśli kiedyś rzeczywiście coś ukradł, bo być może już oddał, naprawił szkodę..

Wt mar 06, 2018 12:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Natalia22 napisał(a):
Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni...

Ten fragment jest o wiele bardziej głęboki, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Rozwój duchowy dąży do odrzucenia ego i patrzenie na świat bez uprzedzeń lub założeń. Obserwacja bez wydawania osądów jest cechą ludzi przebudzonych. Chodzi także o osąd wobec siebie. Widzenie świata takim, jaki jest on naprawdę. Na tym polega Królestwo.

Wt mar 06, 2018 5:13 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polcam film ojca Szustaka o upominaniu

Wt mar 06, 2018 7:21 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Ojcowi Szustakowi też chyba trzeba przypomnieć, że Youtube to nie jest całe życie. Bo codziennie puszcza filmy jakby bez tego nie mógł żyć. Niedługo będzie tak, że będą tam msze święte. Może przesadzam ,co nie ? Czyli już osądziłem filmy Ojca Szustaka ?

A np gdy osądzimy osoby publiczne np obecnych polityków, to my wtedy grzeszymy ? Jak to jest ? Gdy mówimy o jakimś polityku ? Przecież bez krytyki człowiek by również się nie rozwijał... ? Jak to jest ?

Wt mar 13, 2018 10:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
polcam film ojca Szustaka o upominaniu

Możesz zapodać link?. Wiem,że można poszukać samej ale filmów o. Szustaka jest ogrom.

Śr mar 14, 2018 10:19 pm