Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 14, 2018 8:21 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Humanizm wiarą w Boga nieosobowego? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Humanizm wiarą w Boga nieosobowego?
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jak dla mnie to szerzenie religii miłości jest wartościowe samo w sobie. Wolałabym, żeby nikt nie musiał z tego powodu umierać ani cierpieć. Szkoda, że ludzie, żeby się nawrócić, potrzebują takich ofiar.

Musisz być czujna na tej drodze miłości. Pan Bóg wybranych karci i ćwiczy. Lekko nie ma i być nie może. Te trudniejsze rozwiązania są z reguły tymi właściwymi..

Pn wrz 17, 2018 4:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Musisz być czujna na tej drodze miłości. Pan Bóg wybranych karci i ćwiczy. Lekko nie ma i być nie może. Te trudniejsze rozwiązania są z reguły tymi właściwymi..

Miecze i topory zostały zamienione w cywilizowanym świecie na mowę nienawiści i społeczny ostracyzm. To też jest męczeństwo. Jednak przez jego bezkrwawość często pozstaje niezauważone.

Pn wrz 17, 2018 4:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To też jest męczeństwo. Jednak przez jego bezkrwawość często pozstaje niezauważone.

Tak i dla Boga nie koniecznie musi stać niżej w hierarchii. Oddać życie trwa krótszą lub dłuższą chwilę, a białe męczeństwo może trwać całymi latami.

Pn wrz 17, 2018 4:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli w męczeństwie nie tyle chodzi o ofiarę z życia, co o postawę (wytrwałość w wierze).

To ta postawa innych inspiruje do nawrócenia, a nie sam fakt oddania zycia czy narażenia się na cierpienie.

Pn wrz 17, 2018 4:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To ta postawa innych inspiruje do nawrócenia, a nie sam fakt oddania zycia czy narażenia się na cierpienie.

Szkopuł w tym, że często białe męczeństwo przeradza się w krwawą ofiarę. Jak ktoś jest wytrwały w wierze prawdziwej, to świat jest przeciwko niemu. Duch tego świata kombinuje jakby takiego męczennika zdeprawować, sprowadzić na swoje tory, a jak jest to wyjątkowo twarda sztuka, to i skończyć się może śmiercią. Wiesz jakaś ciężarówka z gruzem, albo seryjny samobójca. Ks. Popiełuszko od razu mi na myśl przychodzi.
On najwięcej za życia wycierpiał od swoich przełożonych. Nic tak go nie bolało. A na koniec w bestialski sposób, jak dotąd do końca nie wyjaśniony, został zamordowany.

Pn wrz 17, 2018 5:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Żyjemy w czasach, gdzie człowieka można zniszczyć jednym artykułem w Internecie. Hieny i szakale o tym wiedzą. Co z tego, że żyjesz, skoro nie masz twarzy?

It's slander
You say it's not a sword
But with your pen you torture men
You'd crucify the Lord

Michael Jackson, Tabloid Junkie

Pn wrz 17, 2018 6:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I z naszego podwórka:

Dziwny ten świat,
świat ludzkich spraw,
czasem aż wstyd przyznać się.
A jednak często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.

Cz.Niemen

Pn wrz 17, 2018 6:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Miecze i topory zostały zamienione w cywilizowanym świecie na mowę nienawiści i społeczny ostracyzm. To też jest męczeństwo. Jednak przez jego bezkrwawość często pozstaje niezauważone.

No tak, a jak ktoś celowo prowokuje, wyzwala emocje a potem robi z siebie męczennika?
Było kiedyś doświadczenie Grażyna Żarko, z hasłem "katolicki głos w twoim domu".
Cytuj:
Owszem, mogła. Sprytni filmowcy mogli wykorzystać naturalne pokiereszowanie mentalne pani Grażynki, żeby stworzyć mocną rzecz. Taka symbioza: oni mają popularność i zabawę, a ona możliwość nawracania świata. Grażyna mogła być jak najbardziej prawdziwa.
Bo zaprawdę, powiadam wam: nie tacy pomyleńcy w Polsce mieszkają

A coraz bardziej dochodzę do wniosku, że Pelikan jest
- inteligentna, raczej niż dziecinna, głupia czy szalona
- Pelikan to wyreżyserowana gra
- mamy do czynienia z "Projektem Pelikan"

Wt wrz 18, 2018 5:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
No tak, a jak ktoś celowo prowokuje, wyzwala emocje a potem robi z siebie męczennika?
Było kiedyś doświadczenie Grażyna Żarko, z hasłem "katolicki głos w twoim domu".

Nawet jeli ktoś celowo prowokuje dla beki, to mądry odbiorca tego prowokatora, nie będzie reagował tak, jak prowokator tego oczekuje. Czyli jak np. pani Grażyna Żarko wstawia filmik obliczony na reakcję "weź się utóp", to człowiek, który ma w ogóle jakąś kontrolę nad samym sobą (nie jest kukiełką pociąganą za sznurki), nie da się sprowokować (zignoruje bądź podejdzie do prowokacji ze spokojem).

W sumie tacy ludzie (abstrahując od ich intencji) robią dobrą robotę, ponieważ taki odbiorca nabierze się raz, drugi raz, 10 raz, aż w końcu może zacznie się nad sobą zastanawiać.

Andy72 napisał(a):
A coraz bardziej dochodzę do wniosku, że Pelikan jest
- inteligentna, raczej niż dziecinna, głupia czy szalona

A ja Ci szczerze powiem, że wszystkie te przymiotniki do mnie pasują.

I Ciebie jako chrześcijanina nie powinno to dziwić:

Ewangelia wg św. Mateusza
1 W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?» 2 On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: 3 «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. 4 Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. 5 I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.

1 List do Koryntian
17 Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił11, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa11, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. 18 Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia. 19 Napisane jest bowiem:
Wytracę mądrość mędrców,
a przebiegłość przebiegłych zniweczę12.
20 Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne? Czyż nie uczynił Bóg głupstwem mądrości świata?
21 Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej13, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących. 22 Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, 23 my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, 24 dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. 25 To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi.
26 Przeto przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej14, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. 27 Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; 28 i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, 29 tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga.
30 Przez Niego bowiem jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem, 31 aby, jak to jest napisane, w Panu się chlubił ten, kto się chlubi15.

Cytuj:
- Pelikan to wyreżyserowana gra
- mamy do czynienia z "Projektem Pelikan"

Pelikan nie jest wyreżyserowana, jest spontaniczna. I nie gra, tylko jest autentyczna. Projekt Pelikan oddaje twórczy charakter życia Pelikana. Pelikan jest artystką swojego własnego życia.

I jest to zgodne z wiarą chrześcijańską. Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga kreatora. Skoro Bóg jest kreatywny, to jeśli naprawdę się do niego zbliżamy, stajemy się również kreatywni.

Wt wrz 18, 2018 7:42 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Tak mi się nasunął ten termin ,,Bóg nieosobowy'' myślę że można go odnieść do osób niewierzących właśnie w Boga czyli ateistów także tych agresywniejszych dla których Bóg nie ma prawa istnieć. Bóg nieosobowy będzie w takim przypadku jakimś ślepym trafem, zupełnym przypadkiem, coś na kształt osobowości(tutaj np. proces ewolucji jako forma chaosu) ale bez osobowości do czego właśnie owi delikwenci nie będą mieli odwagi się przyznać. Co szanowna dama o tym myśli? :)

N wrz 30, 2018 8:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgadzam się bez dwóch zdań. Jak im to uświadamiam, to reagują agresywnie.
Jak śmiem im wmawiać, że wierzą w nieosobowego boga? :D

Wśród ateistów bardzo modny jest panteizm i nonteistyczne religie wschodnie, czyli taka rozmemłana, bezkształtna duchowość, bliżej nieokreślona.
Warto bowiem nadmienić, że większość ateistów duchowości nie odrzuca, agresywny ateizm, który odrzuca wszelkie formy duchowości jest już passe.

N wrz 30, 2018 9:00 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Z czego może wynikać ta ich agresja(ateistów)? czyżby chęć naśladowania człekokształtnych pozwalająca dać wiarę w religię ewolucji w którą święcie wierzą, ciekawy mechanizm ale to tylko taka mała dygresja.

N wrz 30, 2018 9:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Agresja (i idąca za nią zarozumiałość) ateistów wynika z małej pewności siebie. Ciężko się temu dziwić. Jak mogliby być pewni siebie, wierząc, że ich JA jest tylko pozbawionym wolnej woli epifenomenem mózgu powstałym w drodze przypadkowych mutacji?

Jesteś tym, w co wierzysz.

N wrz 30, 2018 10:08 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4