Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 08, 2020 5:19 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 541 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 37  Następna strona
 Czy wola Boga jest niezmienna? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
W tym cytacie nie ma stwierdzenia, że wola Boża jest niezmienna.

Pt lip 31, 2020 11:02 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jezusicku;
uznajesz jak rozumiem dwa zdania za prawdziwe: Bóg (istota Boga) jest niezmienna (cytowane tu Sobory); i drugie zdanie z KKK: wola Boża jest tym samym, co istota Boga.

Tak? Zatem?

Pt lip 31, 2020 11:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To jest definicja niezłożoności Boga, a nie tego, czy Bóg może, czy też nie może zmienić zdania. :)

Pt lip 31, 2020 11:50 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
Tonans napisał(a):
Zuben Ninja napisał(a):
Poprawię:

Jahwe jest w stanie unicestwić dosłownie każdego ale tylko samego siebie nie jest w stanie unicestwić (wyjątek dla Niego samego).

Nie. Bo unicestwiając np. czlowieka, zaparł by się samego siebie.

Ale ja się tylko zastanawiam czy Jahwe jest na tyle wszechmocny że byłaby w stanie unicestwić nieśmiertelne dusze i anioły. Można powiedzieć, że badam poziom Jego wszechmocy.

Ja sobie doskonale zdaje sprawę z tego że nigdy nie dojdzie do rzeczywistego unicestwienia dusz i aniołów.

PS: Jak to jest, że Yarpen od razu zrozumiał o co mi chodzi a sahcim i Tonans do tej pory nie mogą mnie zrozumieć? Jakim ja się językiem posługuję że mnie nie rozumiecie?

Doskonale Cię rozumiemy ( przynajmniej ja) ale Bóg jest miłością. Uniocestwiając więc ludzi lub anioly przestał by nią ( miłoscią) być.
Czy Bóg ma moc ( gdyby chciał, bo nie chce) przestać być miłoscią? Ja uważam, że nie. Tak samo nie bylby w stanie unicestwić człowieka. Taki jest poziomie Jego wszechmocy.

Pt lip 31, 2020 12:01 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Yarpen,
Czyli, że wola Boża (Bóg, Istota Boga) jest niezmienna, ale to nie znaczy, że Bóg nie może zmienić zdania? :)

Btw, Bóg nie ma zdania, by je zmieniać; nie jest użytkownikiem języka a Jego poznanie nie jest dyskursywne. Ale spoko, w Biblii stoi, że przemówił, że się gniewał i że włada aż po krańce ziemi, a nigdzie Kościół nie orzekl, że ziemia jest kulą, więc pewnikiem Pan Bócek gniewnie coś pomrukuje nad płaską ziemią i jej mieszkańcami. :)

Mi już starczy.

Pt lip 31, 2020 12:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
To jest definicja niezłożoności Boga, a nie tego, czy Bóg może, czy też nie może zmienić zdania. :)
No to jak Yarpen...wskażesz to nauczanie Kościoła na podstawie którego stwierdziłeś, że Bóg może unicestwić duszę nieśmiertelną...?

viewtopic.php?p=1176047#p1176047

Pt lip 31, 2020 12:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Jezusicku;
uznajesz jak rozumiem dwa zdania za prawdziwe: Bóg (istota Boga) jest niezmienna (cytowane tu Sobory); i drugie zdanie z KKK: wola Boża jest tym samym, co istota Boga.

Tak? Zatem?

YZ napisał(a):

Jeśli Bóg jest wolą a zarazem jest niezmienny, to Jego wola jest niezmienna. Z racji tego nie zmienia zdania.
Dróg do celu są miliony (celem człowieka jest życie wieczne), więc człowiek ma w czym wybierać. W ramach tych milionów opcji, z których jakaś część jest mocno nieprzyjemna dla człowieka, Bóg może go przekierować na tą bardziej przyjemną - nie zmieniając swojej woli.

W chemii jest wiele dróg prowadzących do otrzymania konkretnego związku chemicznego. Chemik ma wolę otrzymania związku X. Może użyć surowców A i B, po ogrzaniu których otrzyma X. Może się poskrobać po głowie i stwierdzić że surowiec A jest trudno dostępny, więc użyje D i G. Produkt X jest zbyt zanieczyszczony, więc użyje E i F z dodatkiem G i zamiast ogrzać, oziębi. On nie zmienił zdania - nadal chce otrzymać produkt X.

Pt lip 31, 2020 12:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
PS: Jak to jest, że Yarpen od razu zrozumiał o co mi chodzi a sahcim i Tonans do tej pory nie mogą mnie zrozumieć? Jakim ja się językiem posługuję że mnie nie rozumiecie?
Tu nie chodzi o twój język ale logikę rozumowania...
Niezmienny Dawca Istnienia(Bóg) nie może spowodować unicestwienia nieśmiertelnej duszy/ducha, bo przestałby być tym kim się na objawił w swoim Synu.
Tak więc teoretyczny Bóg czyli taki, którego nie znamy, mógłby unicestwić nieśmiertelną duszę/ducha ale Bóg objawiony nam przez Syna i o którym poucza nas Duch Święty, nie może...

Pt lip 31, 2020 12:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Można dopowiedzieć, że po prostu nie chce - co też jest Jego wolą.

Pt lip 31, 2020 1:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim i Tonans - napiszę to po raz ostatni najbardziej zrozumiałym słownictwem jakim tylko potrafię:

Ja zdaję sobie sprawę z tego, że Jahwe nigdy nie unicestwi nieśmiertelnych dusz oraz aniołów bo jest niezmienny w swoim słowie i jeśli postanowi, że uczyni coś nieśmiertelnym to na zawsze sprawia, że jest to nieśmiertelne ale z drugiej strony uważam, że Jahwe z racji swej wszechmocy posiada w sobie moc zdolną unicestwić te nieśmiertelne dusze i anioły.

Już bardziej zrozumiałym i prostym językiem nie jestem Wam w stanie tego wytłumaczyć. Jeśli tego nie zrozumiecie to jest już Wasz problem.

Pt lip 31, 2020 5:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zuben Ninja napisał(a):
sahcim i Tonans - napiszę to po raz ostatni najbardziej zrozumiałym słownictwem jakim tylko potrafię:

Ja zdaję sobie sprawę z tego, że Jahwe nigdy nie unicestwi nieśmiertelnych dusz oraz aniołów bo jest niezmienny w swoim słowie
Niezmienność dotyczy także Woli Boga gdyż Bóg jest niezłożony...
Cytuj:
ale z drugiej strony uważam, że Jahwe z racji swej wszechmocy posiada w sobie moc zdolną unicestwić te nieśmiertelne dusze i anioły.
Uważasz tak, bo nie rozumiesz, że niezłożoność Boga wyklucza istnienie w Bogu mocy przeciwnej do tej, która jest Istotą Boga...

Pt lip 31, 2020 5:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Niezmienny Dawca Istnienia(Bóg) nie może spowodować unicestwienia nieśmiertelnej duszy/ducha, bo przestałby być tym kim się na objawił w swoim Synu.

A kim się objawił, czego nie objawił o sobie wcześniej?
Bóg, który objawił się w Synu to ten sam Bóg, który objawiony jest na kartach Starego Testamentu.
To ten sam Pan Bóg, który powiedział [Iz.45.7]:Ja tworzę światłość i stwarzam ciemność, Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i nieszczęście, Ja, Pan, czynię to wszystko.

A więc...?

Śr sie 05, 2020 1:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

Bóg, który objawił się w Synu to ten sam Bóg, który objawiony jest na kartach Starego Testamentu.
To ten sam Pan Bóg, który powiedział [Iz.45.7]:Ja tworzę światłość i stwarzam ciemność, Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i nieszczęście, Ja, Pan, czynię to wszystko.

A więc...?
Co więc ? Widzisz gdzieś tutaj słowo o unicestwianiu nieśmiertelnych dusz ?

Śr sie 05, 2020 10:47 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Co więc ? Widzisz gdzieś tutaj słowo o unicestwianiu nieśmiertelnych dusz ?

Widzę, że nadal uważasz, że Jahwe posiada ograniczoną moc... Może według sahcima Jahwe wcale nie jest taki wszechmocny?

Śr sie 05, 2020 6:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Zadałem Ci pytanie:
Cytuj:
odnośnie twojego zdania:
sahcim napisał(a):

Skoro Bóg jest niezmienny to znaczy, że
Bóg objawiony w Chrystusie = Bóg objawiony w Starym Testamencie.

Wg Ciebie Bóg w Chrystusie objawił się jako ktoś inny niż objawił się wcześniej?

Śr sie 05, 2020 7:03 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 541 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 37  Następna strona