Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 19, 2020 4:43 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 665 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45
 Czy wola Boga jest niezmienna? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Gregor napisał(a):
Może warto przenieść to do wątku "Trudne fragmenty..."?

Wydaje mi się, że to nie trudny fragment, ale trudny aspekt wiary chrześcijańskiej - zrozumieć granicę między wolną wolą człowieka, a wolą Boga względem tego człowieka (która wola się tak naprawdę wypełnia i ile w tym naszej woli) oraz zrozumieć wpływ Boga na zatwardzanie i nawracanie człowieka - czemu jednych nawraca, innych zatwardza, skoro dążymy do zbawienia wszystkich.

Wielokrotnie się nad tym zastanawiałam i zawsze dochodziłam do wniosku, że człowiekowi nie będzie dane poznać odpowiedzi na te wątpliwości za życia albo może i nigdy. Chyba jest to kolejna lekcja pokory względem niezmiennej wyższości i mądrości Boga.

Wt wrz 15, 2020 8:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Może jednak chodzi o to, że Izraelici przypisywali Bogu jako Pierwszej Przyczynie wszystko, także zło (patrz Am 3,6; 4,6n.9n; Iz 45,7; Lm 3,37n; Hi 9,24; 1 Sm 18,10; por. 19,9) zatem także i ów upór serca faraona oraz inne rzeczy, które miały wpływ na ich sytuacje...

Raczej nie chodzi o to, co Żydzi przypisywali Bogu, ale co zostało napisane w Pismach z inspiracji Ducha Św. i co sam Pan Bóg mówił o sobie w tym temacie np.we wskazanych przez Ciebie fragmentach.
Czyli co...uważasz, że to Pan Bóg zsyła na ludzi złe duchy ? (1 Sm 18,10; por. 19,9)
Albo że to z inspiracji Ducha Świętego został napisany przepis Prawa odnośnie listu rozwodowego ? (Pwt 24,1-4)

Wt wrz 15, 2020 11:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdy człowiek jest singlem, tak było i u mnie przed małżeństwem. Inaczej patrzyłem na świat, jak na coś bardzo ciekawego bez jakichkolwiek innych argumentów. Wyglądało to tak, poznawaj zaspokajaj ciekawość poznawczą, a będzie coraz lepiej. Owszem było lepiej lecz tylko pod jednym względem.
Potem po zfinalizowaniu małżeństwa wszystko diametralnie uległo zmianie. Już to co miało sens ostateczny wcześniej, przestało go mieć. Uczyłem się życia na nowo. Poznawałem życie od wiele trudniejszej strony. Zgodnie z biblijną zasadą, poznacie prawdę a prawda was wyzwoli. To ogólne stwierdzenie prawdy i wyzwolenia, nie oddaje nawet w części tego, co człowiek wtedy doświadcza. A doświadcza tego nazwę to rozpaczliwą refleksją. Panie Boże dlaczego to tak, a nie tak jak myśłem wcześniej. To dalej tak wygląda, piszę już z obecnej starszej perspektywy. Tylko że teraz już spodziewam się tego czego doświadczam. A nie doświadczam niczego nowego, od tego czego doświadczyłem po zawarciu małżeństwa. Oczywiście że nowe zagadnienia i ich mnóstwo doznaję, tylko że one nie są niczym nowym. Pod względem wywierania na mnie wpływu. Ja wiem że to wszystko co doznaję, jest od bardzo dawna wpisane w moje i innych ludzi istnienie ( owa niezmienna wola Boga, tu się odkrywa ). Kwestia tylko czasu i kolejności rodzaju tych doznań, różnicuje je.
Przyznam się że nie fascynuą mnie jakieś kompleksowe ujęcia danych zagadnień, opracowania. Którymi się karmi mnóstwo ludzi, bądź jest karmione z racji przyjętej edukacyjnej strategii. Bo wiem że, wszystko na tym świecie ulega wymianie, przemianie, przemijaniu. Wiem że życie tego całego świata, polega na przemianach, ruchu przemian. Wiem że statyczności, choćby w najwspanialszym z uczuć przyozdobionym, człowiek długo by po prostu nie zniósł ( dochodziło by do wariacji umysłu ). Bo człowiek od początku jest człowiekiem zmian, aktywności, ruchu. A kwestią dalszej wagi jest to, jakie one są i co powodują. Odkrywam że to było znane już tysiące lat temu przez ludzi. A jest tylko odświeżane przez coraz to nowe nasze pokolenia. I choćby podpisywali się pod tego rodzaju opisami, najsławnięjsi z mądrości ludzie. To i tak będzie to tym samym zagadnieniem, które już dawno było znane. A przybrane w inną formę wyjaśnień, niczego nowego nie wnosi w ten sam temat. Może tylko zaciekawić inną grupę ludzi, poprzez ciekawość dla nich tej formy. Niektórzy przyjmą ją jako sensację i tak ją przekażą. Co nie oznacza że stała się sensacją. Ona nadal jest taka jaką była od tysięcy lat.

Może to dla wielu, zbyt trudny opis tego zagadnienia. Bo zwykle prawdy szukamy w atrakcyjnym podaniu. Która to atrakcja, przysłania ten trudny sens prawdy. Dlatego łatwiej przyjmują się ciekawostki.
No ale gwoli prawdy i ten opis popełniłem, by ten kto szuka samego sedna prawdy. Bez względu na truność jej zaakceptowania, by miał ją na wyciągnięcie ręki.
Bo temat niezmiennej woli Boga, wymaga stanięcia na twardym gruncie. Nie wiem czy - poszukiwacz_boga, przyjmie to jako trudne, czy za trudne. Ale z myślą o Tobie napisałem ten tekst.

Śr wrz 16, 2020 7:34 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Do nich doskonale pasuje przytaczany już przeze mnie fragment [Przyp.16.4]:4. Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu.Zatem jak Ty sahcim uważasz - jak należy powyższe rozumieć?
Gdybym tego fragmentu nie interpretował w tym samym kluczu co poprzednie czyli przypisywania przez ludzkiego autora Bogu jako Pierwszej Przyczynie wszystkiego, to musiał bym przyjąć, że to Bóg czyni jednych grzesznymi, a innych nie...tego jednak nie zrobię :cfaniak:

Śr wrz 16, 2020 11:44 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Może to dla wielu, zbyt trudny opis tego zagadnienia. Bo zwykle prawdy szukamy w atrakcyjnym podaniu. Która to atrakcja, przysłania ten trudny sens prawdy. Dlatego łatwiej przyjmują się ciekawostki.
No ale gwoli prawdy i ten opis popełniłem, by ten kto szuka samego sedna prawdy. Bez względu na truność jej zaakceptowania, by miał ją na wyciągnięcie ręki.
Bo temat niezmiennej woli Boga, wymaga stanięcia na twardym gruncie. Nie wiem czy - poszukiwacz_boga, przyjmie to jako trudne, czy za trudne. Ale z myślą o Tobie napisałem ten tekst.

Dziękuję witoldm, wysłałam DM ;)

Śr wrz 16, 2020 5:00 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 665 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45