Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 29, 2020 12:15 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 714 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 48  Następna strona
 Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
j-bw jest trochę w kropce. Tylko się nie śmiejcie i nie pukajcie się w czoła.
Chodzi o przykazanie ,,pamiętaj aby dzień święty święcić''. Dziś ktoś z domowników włączył pranie. Na pytanie teściowej czy pójdę to powiesić- odmówilam zasłaniając się ścisłym przestrzeganiem zasad. Z drugiej strony wytłumaczenie wydawało mi się słabej jakości i jako katoliczka wykazałam się antyświadectwem miłosierdzia, bo te pranie wyniósł do powieszenia dziadek-emeryt. Teściowa uważa, że po południu można już podchodzić lajtowo. I że niedziela to nie takie tam wielkie święto. Zwłaszcza jak ma się dzieci nie powinno się tak rygorystycznie patrzeć.
Stwierdziłam, że jest sześć pozostałych dni kiedy można prać swobodnie. Nie wiem teraz co istotniejsze: zasady, czy pomoc w tym przypadku z wywieszeniem prania.

N lis 24, 2013 5:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
j-bw jest trochę w kropce. Tylko się nie śmiejcie i nie pukajcie się w czoła.
Chodzi o przykazanie ,,pamiętaj aby dzień święty święcić''. Dziś ktoś z domowników włączył pranie. Na pytanie teściowej czy pójdę to powiesić- odmówilam zasłaniając się ścisłym przestrzeganiem zasad. Z drugiej strony wytłumaczenie wydawało mi się słabej jakości i jako katoliczka wykazałam się antyświadectwem miłosierdzia, bo te pranie wyniósł do powieszenia dziadek-emeryt. Teściowa uważa, że po południu można już podchodzić lajtowo. I że niedziela to nie takie tam wielkie święto. Zwłaszcza jak ma się dzieci nie powinno się tak rygorystycznie patrzeć.
Stwierdziłam, że jest sześć pozostałych dni kiedy można prać swobodnie. Nie wiem teraz co istotniejsze: zasady, czy pomoc w tym przypadku z wywieszeniem prania.

Przykazanie, które zacytowałaś odnosi się do soboty.
PS.
Ja się nie śmieje, sprawa jest poważna.

N lis 24, 2013 7:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tylko do soboty? Jaki dzień/jakie dni ty święcisz?
Dla mnie sprawa jest o tyle trudniejsza, że mam do czynienia z ludźmi nastawionymi sceptycznie do chrześcijan.

N lis 24, 2013 8:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak, tylko do soboty. Bez znaczenia jest jaki ja święcę dzień, bo przekazanie nie odnosi się do niedzieli, a do Żydowskiego szabasu :)

N lis 24, 2013 9:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Wujo przespał ostatnie XX wieków:)

N lis 24, 2013 10:24 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Tak, tylko do soboty. Bez znaczenia jest jaki ja święcę dzień, bo przekazanie nie odnosi się do niedzieli, a do Żydowskiego szabasu :)

Dla Żydów odnosi się do soboty, dla Chrześcijan do niedzieli, czyli zgodnie z biblijna zasadą "dla każdego coś miłego" :)

N lis 24, 2013 10:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wujo44
Ale Kościół nakazuje przestrzegać Przykazań Bożych. Mamy też jeszcze przykazanie od Chrystusa. Jeśli nie jesteśmy wyznania judaistycznego nie powinny nas te przykazania dotyczyć, a to jedno- podarowane przez Chrystusa.
Nie rozumiem cię w ogóle. Dlaczego nie ma znaczenia jaki święcisz dzień?

N lis 24, 2013 10:26 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Czy można pielić działkę w niedzielę? To zależy radził J.Tischner. Decydują motywy. Jeśli sprawia Ci to przyjemność, piel. Jeśli to praca- nie piel. Na tej samej zasadzie rozpatrywałabym to pranie. Jak mus, niech się pierze. Jak można to wyprać w inny dzień- zostaw niedziele w spokoju. Chodzi o prace niekonieczne.

N lis 24, 2013 10:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Abstrahując od kwestii soboty/niedzieli i tego co święci a co przespał wujo, a wracając do Twojego pytania o wyniesienie prania. Jesteś - jaki piszesz - rzymskokatoliczką, a więc wskazaniem będzie dla Ciebie nauczanie Twojego Katechizmu, który tak wyjaśnia przykazanie o dniu świątecznym, w interesującym Cię aspekcie:

2185 W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu 100 . Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

Jeżeli pranie wchodzi w zakres "obowiązków rodzinnych", to wydaje mi się, że Wasz Katechizm zezwala na to, byleby tego typu "obowiązki rodzinne", tak jak pranie, nie pochłonęły całkowicie i nie zajęły całej niedzieli, uniemożliwiając odpoczynek, wspólne przebywanie z najbliższymi i uczestnictwo we mszy.

N lis 24, 2013 10:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Jeżeli pranie wchodzi w zakres "obowiązków rodzinnych", to wydaje mi się, że Wasz Katechizm zezwala na to, byleby tego typu "obowiązki rodzinne", tak jak pranie, nie pochłonęły całkowicie i nie zajęły całej niedzieli, uniemożliwiając odpoczynek, wspólne przebywanie z najbliższymi i uczestnictwo we mszy.

To jest usprawiedliwione tylko w konkretnych przypadkach (pranie) np. gdy są małe dzieci i trzeba prać codziennie. W pozostałych przypadkach nie jest to obowiązek konieczny. Do koniecznych obowiązków rodzinnych należy przygotowywanie posiłków, zmywanie naczyń itp., a pranie niekoniecznie.

N lis 24, 2013 10:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To nie była praca konieczna. Na spokojnie można było ją wykonać w poniedziałek...
Sorki,
bardzo źle się poczulam. Dobranoc

N lis 24, 2013 10:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
P524 napisał(a):

To jest usprawiedliwione tylko w konkretnych przypadkach (pranie) np. gdy są małe dzieci i trzeba prać codziennie. W pozostałych przypadkach nie jest to obowiązek konieczny. Do koniecznych obowiązków rodzinnych należy przygotowywanie posiłków, zmywanie naczyń itp., a pranie niekoniecznie.

To ciekawe co piszesz. Na podstawie czego taka interpretacja? Nie, żebym miał coś przeciwko, nie moja działka, pytam z ciekawości, bo pierwszy raz słyszę.

W punkcie 2185 jest podanych kilka różnych kryteriów oceny tego, czy dana czynność jest usprawiedliwiona czy nie; ale kryterium "konieczności" nie ma (rozumiem takie kryterium w przypadku pracy zawodowej, czy ogólnie zarobkowej, to jest logiczne). Jest zasada ogólna, że w razie wątpliwości, obowiązki czy nakazy interpretować należy ściśle, przywileje szeroko, nigdy odwrotnie. Wydaje mi się, że to co napisała merss, jest bardziej adekwatne do treści tego punktu Katechizmu.
Poza tym, o ile dobrze zrozumiałem pytanie joannybw, rzecz nie dotyczyła tego, czy zrobić pranie (bo nie joannabw prała, ani na termin prania nie miała wpływu), tylko o pomoc dziadkom w przeniesieniu wypranych rzeczy. Czy to bardziej nie wygląda na owy "uczynek miłosierdzia", który wręcz należy - czytając pkt 2185 - do istoty niedzielnego świętowania, razem z "czcią oddawaną Bogu", "koniecznym odpoczynkiem" i "radością z dnia Pańskiego"?

Pn lis 25, 2013 10:12 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Sami oceniamy ten mus. Gdyby mi dziecko wróciło z wakacji i miało w plecaku pomieszane rzeczy mokre z suchymi i obawiałabym się, że mi może się coś zniszczyć, nie miałabym oporu, by wrzucić je do pralki. Mogę w tym czasie rozmawiać z dzieckiem o wrażeniach z wakacji. Gdybym się dowiedziała w niedzielę, że muszę nagle wyjechać w poniedzialek a nie mam czystych rzeczy, też przygotowałabym się na wyjazd w niedzielę. To nie są czasy, kiedy biorę tarę, idę nad jezioro i tam piorę pół dnia.

Odmowa powieszenia prania jest wskazaniem na swoje priorytety: proszę mnie nie angażować w sprawy, które nie należą do obowiązków niedzieli, proszę uszanować moje zasady. Wcześniej zasygnalizowała, że pranie nie należy do niedzieli a chciano ją przymusić do uczestniczenia w tym zajęciu. Dała rodzinie sygnał i być może nie zostanie poproszona więcej o pomoc lub nadal będzie się stosowało wobec niej szantaż emocjonalny, by ją złamać- widzisz, stary dziadek musiał za ciebie powiesić pranie, nie wstyd ci (nie musi być wypowiedziane)?
Do uczynku miłosierdzia podeszłabym w sytuacji, gdyby odmówiła ze względu na lenistwo i uważała, że mogą sobie sami prać a niedziela jest pretekstem do nicnierobienia. Nic się nie stało, że dziadek powiesił pranie, w kontekście biologicznym to dla jego zdrowia.

Moja znajoma nie gotuje w niedzielę, jej mąż uważa bowiem, że powinna odpocząć od garów przynajmniej w niedzielę. Przygotowuje wcześniej ciasto i coś na zimno. To ich zwyczaj świętowania niedzieli.

Pn lis 25, 2013 10:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
o ciekawe co piszesz. Na podstawie czego taka interpretacja? Nie, żebym miał coś przeciwko, nie moja działka, pytam z ciekawości, bo pierwszy raz słyszę.

Merss już wyjaśniła. Ja dodam od siebie, że nie potrzebujemy katalogowego spisu czynności, które można wykonać w niedzielę, a których nie można. To jest kwestia ukształtowanego sumienia i rozeznania grzechu, a przede wszystkim odpowiedzi sobie na pytanie: kim dla mnie jest Bóg, kim dla mnie jest Jezus Chrystus. Sama widzę, czy jakaś czynność jest konieczna czy może poczekać do poniedziałku. Faryzeusze robili spisy czynności, których nie wolno było wykonywać w szabat, min. słynne 1000 kroków i budowanie synagog w takiej odległości, aby wierzący Żyd nie przekroczył limitu.

Pn lis 25, 2013 4:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dziękuję wam za odpowiedzi. Dziękuję szczególnie merss.
Jak to wszystko rozeszło się po kościach- to było zrobione celowo. Wiedzą jakie ma dla mnie znaczenie niedziela. Nie pierwszy raz mam zagrania w związku z wyznawaną wiarą. Do tej pory nie musiałam się tak stawiać.

Pn lis 25, 2013 7:19 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 714 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 48  Następna strona