Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 24, 2020 8:22 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 714 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 48  Następna strona
 Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne (i nie tylko) ,,odkrycia'' j-bw
j-bw rozumie. Dzięki merss. Znaczy sie- lepiej powiedzieć kapłanowi o tym, a on sam zdecyduje co dalej.
Pozdrowionka.

So kwi 26, 2014 3:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam przed sobą takie coś:
J11, 55 ,, A była blisko Pascha żydowska. Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić.
I o te oczyszczenie mi chodzi. Na czym polegało, czy można je porównać do katolickiego sakramentu pokuty?

N maja 04, 2014 1:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
J11, 55 ,, A była blisko Pascha żydowska. Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić.
I o te oczyszczenie mi chodzi. Na czym polegało, czy można je porównać do katolickiego sakramentu pokuty?
Być może ta odpowiedź Ks. Arkadiusza Szczepanika pomoże joannobw...???

N maja 04, 2014 1:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Acha, dziękuję. To miłe z Twojej strony. Tylko, że internet mi ,,ucieka'' jak tam wchodzę. Za dużo megabajtów.

N maja 04, 2014 2:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czytalam ten fragment w Bibli i z tego co wiem dalej jest wytlumaczone na czym to oczyszczenie polega, niestety ja w tej chwili akurat nie pamietam wiec zbytnio nie pomoge.

N maja 04, 2014 5:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):

Żydzi nie znali sakramentu pokuty, a grzechy popełniali. Stąd Jan Chrzciciel udzielał chrztu. Trudne pytanie :) Pozdrawiam :) m.k.

N maja 04, 2014 10:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oni za każdym razem przed świętem Paschy się tak chrzcili?

Pn maja 05, 2014 5:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
:? Zadziwiające jak to nasi forumowi chrześcijanie potrafią wyczytać intencje wypowiedzi i dokąd zmierza dyskusja. Szczerze mówiąc nie pamiętam o co mi tak naprawdę chodziło, ale o nic dobrego.
Nie w tym jednak rzecz. Zastanawiam się nad postacią Melchizedeka. Dlaczego był kimś wyjątkowym? Czym się wyróżnił, że pisano o najwyższej ofierze? Chodzi o ten chleb i wino, z którymi wyszedł do Abrama? Jeśli tak, to co w tym wyjątkowego? W Biblii jest tak napisane, że w głowie mam tylko same niewiadome, a opisy nic mi nie dają.

Śr lip 02, 2014 6:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
Zastanawiam się nad postacią Melchizedeka. Dlaczego był kimś wyjątkowym?
Był wyjątkowy dlatego, że w Księdze Rodzaju nie podano jego rodowodu, co inny autor biblijny zrozumiał w ten sposób, że... nie miał rodowodu, a skoro nie miał rodowodu, to nie miał ani ojca ani matki (patrz Hebrajczyków 7:3a).

joannabw napisał(a):
Czym się wyróżnił, że pisano o najwyższej ofierze? Chodzi o ten chleb i wino, z którymi wyszedł do Abrama? Jeśli tak, to co w tym wyjątkowego?
Wyjątkowego w tej ofierze było to, że przez chrześcijan została zrozumiana jako zapowiedź ofiary Eucharystycznej. Melchizedek został określony jako kapłan za zawsze, który nie ma ani początku dni, ani też końca życia (Hebrajczyków 7:3b), dlatego w tamtym wydarzeniu wielu widziało jedną z chrystofanii przed wcieleniem (inną była rozmowa z Abramem pod dębami Mamre, inną pojawianie się jako Anioł Pana, który w innych miejscach był określany jako sam Pan itd.).

viewtopic.php?f=1&t=20948&start=570
joannabw napisał(a):
Szczerze mówiąc czytając te wypowiedzi poczułam się w pewnym momencie jak w jakiejś ciasnej klatce zrobionej z zakazów, w której za bardzo nie ma jak się ruszyć.
A dlaczego z nakazów i zakazów Boga ktoś chciałby się ruszać? Skoro zostały ustanowione przez dobrego Boga dla dobra Jego dzieci, to kto chciałby to zmieniać i w jakim celu? Czy w takim, że lepiej od Boga chciałby to dopasować do życia?

(24) Bo Twoje napomnienia są moją rozkoszą, Twoje ustawy są mi doradcami. (...)
(30) Drogę wierności obrałem, pragnąc Twoich wyroków.
(31) Lgnę do Twoich napomnień, nie daj mi okryć się wstydem!
(32) Biegnę drogą Twoich przykazań, bo rozszerzasz mi serce. (...)
(36) Nakłoń me serce do Twoich napomnień, a nie do zysku!
(40) Oto pożądam Twoich postanowień, według Twej sprawiedliwości obdarz mnie życiem! (...)
(47) I będę się weselił z Twoich przykazań, które miłuję.
(48) Wznoszę ręce moje ku Twym przykazaniom, które kocham,
i rozważać będę Twoje ustawy. (...)
(54) Twoje ustawy stały się dla mnie pieśniami na miejscu mego pielgrzymowania. (...)
(56) Oto, co do mnie należy: zachowywać Twe postanowienia. (...)
(60) Śpieszę bez ociągania, by przestrzegać Twoich przykazań. (...)
(63) Jestem przyjacielem wszystkich, którzy się boją Ciebie i strzegą Twych postanowień. (...)
(65) Wyświadczyłeś dobro swojemu słudze zgodnie z Twoim słowem, Panie!
(66) Naucz mnie zrozumienia i umiejętności, bo ufam Twoim przykazaniom.
(67) Błądziłem, zanim przyszło utrapienie; teraz jednak przestrzegam Twej mowy.
(68) Dobry jesteś i dobro czynisz; naucz mnie Twoich ustaw! (...)
(71) Dobrze to dla mnie, że doznałem poniżenia, bym się nauczył Twych ustaw.
(72) Prawo z ust Twoich jest dla mnie lepsze niż tysiące sztuk złota i srebra. (...)
(75) Wiem, Panie, że sprawiedliwe są Twoje wyroki, że dotknąłeś mnie słusznie. (...)
(80) Niech serce moje będzie nienaganne wobec Twych ustaw, abym nie doznał wstydu. (...)
(86) Wszystkie przykazania Twoje są prawdą; gdy kłamstwem mnie prześladują - pomóż mi! (
(87) Niemalże pokonali mnie na ziemi; ja zaś nie porzuciłem Twoich postanowień. (...)
(92) Gdyby Twoje Prawo nie było moją rozkoszą, byłbym już zginął w mej nędzy. (...)
(94) Należę do Ciebie - wybaw mnie, bo rozważam Twe postanowienia. (...)
(96) Zobaczyłem, że wszelka doskonałość ma granice: Twoje przykazanie sięga bardzo daleko.
(97) Mem Jakże miłuję Prawo Twoje: przez cały dzień nad nim rozmyślam.
(98) Twoje przykazanie uczyniło mnie mędrszym od mych wrogów, bo jest ono moim na wieki.
(99) Jestem roztropniejszy od wszystkich, którzy mnie uczą,
bo rozmyślam o Twoich napomnieniach.
(100) Jestem roztropniejszy od starców, bo zachowuję Twoje postanowienia.
(101) Powstrzymuję nogi od wszelkiej złej ścieżki, aby słów Twoich przestrzegać.
(102) Nie odstępuję od Twoich wyroków, albowiem Ty mnie pouczasz.
(103) Jak słodka jest dla mego podniebienia Twoja mowa, ponad miód dla ust moich. (...)
(111) Napomnienia Twoje są moim dziedzictwem na wieki, bo są radością mojego serca. (...)
(116) Podtrzymaj mnie według swojej obietnicy, bym żył; nie zawiedź mojej nadziei!
(117) Wesprzyj mnie, a będę ocalony i zawsze będę zważał na Twoje ustawy.
(118) Odrzucasz wszystkich, co odstępują od Twoich ustaw, bo zamiary ich są kłamliwe.
(119) Jako żużel oceniasz wszystkich występnych w kraju, dlatego miłuję Twoje napomnienia.
(120) Drży moje ciało z bojaźni przed Tobą i lękam się Twoich wyroków.
(121) Wykonuję prawo i sprawiedliwość; nie wydawaj mnie moim ciemięzcom!
(122) Chroń swego sługę dla [jego] dobra, aby nie uciskali mnie zuchwalcy.
(123) Moje oczy ustają, wypatrując Twojej pomocy i sprawiedliwej Twej mowy.
(124) Postąp ze sługą swoim według swej łaskawości i naucz mnie Twoich ustaw!
(125) Jestem Twoim sługą, daj mi rozeznanie, bym poznał Twoje napomnienia.
(126) Dla Pana czas już jest działać: pogwałcili Twoje Prawo.
(127) Przeto miłuję Twoje przykazania bardziej niż złoto, niż złoto najczystsze.
(128) Dlatego kieruję się wszystkimi Twoimi postanowieniami i nienawidzę wszelkiej drogi fałszu.
(129) Twoje napomnienia są przedziwne, dlatego przestrzega ich moja dusza.
(130) Wyjaśnianie Twoich słów oświeca i poucza niedoświadczonych.
(131) Otwieram swe usta i chłonę powietrze, bo pragnę Twoich przykazań. (...)
(133) Moje kroki umocnij Twoją mową, niech nie ma władzy nade mną żadna niegodziwość! (...)
(136) Strumienie łez płyną z mych oczu, bo się nie zachowuje Twojego Prawa.
(137) Sade O Panie, jesteś sprawiedliwy i wyrok Twój jest słuszny.
(138) Swoje napomnienia dałeś sprawiedliwie i z pełną wiernością.
(139) Gorliwość mnie pożera, bo moi przeciwnicy zapominają o Twoich słowach.
(140) W ogniu wypróbowana jest Twoja mowa i sługa Twój ją miłuje.
(141) Ja jestem mały i wzgardzony, nie zapominam o Twych postanowieniach.
(142) Twa sprawiedliwość - to wieczna sprawiedliwość, a Prawo Twoje jest prawdą.
(143) Spadły na mnie strapienia i ucisk, lecz rozkoszą moją są Twoje przykazania.
(144) Sprawiedliwość Twoich napomnień trwa na wieki; daj mi rozeznanie, abym żył. (...)
(151) Jesteś blisko, o Panie, i wszystkie Twoje przykazania są prawdą. (...)
(157) Wielu mnie prześladuje i trapi; nie uchylam się od Twoich napomnień.
(158) Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą.
(159) Patrz, miłuję Twoje postanowienia; Panie, w Twojej łaskawości zapewnij mi życie! (...)
(163) Nienawidzę kłamstwa i wstręt mam do niego, a Prawo Twoje miłuję.
(164) Siedem razy na dzień wysławiam Ciebie z powodu sprawiedliwych Twych wyroków.
(165) Obfity pokój dla miłujących Twe Prawo, nie przytrafi się [im] żadne potknięcie.
(166) Czekam, o Panie, Twojej pomocy i wypełniam Twoje przykazania.
(167) Moja dusza strzeże Twych napomnień i bardzo je miłuje. (...)
(173) Twoja ręka niech mi będzie pomocna, bo wybrałem Twoje postanowienia.
(174) Pragnę Twojej pomocy, o Panie, a Prawo Twoje jest moją rozkoszą.

(Psalm 119)

(10) bojaźń Pańska szczera, trwająca na wieki;
sądy Pańskie prawdziwe, wszystkie razem są słuszne.
(11) Cenniejsze niż złoto, niż złoto najczystsze, a słodsze od miodu płynącego z plastra.

(Psalm 19)

Skoro psalmista w taki sposób wyraża się o "Starym" Przymierzu, które przez autorów nowotestamentowych nazywane jest jako Przymierze litery, czyli śmierci, jako Przymierze wyryte w kamieniu (2 Koryntian 3:4-8), jako zapis dłużny obciążający nas nakazami, jako przeciwnik człowieka (Kolosan 2:14), jako coś, co trzymało ludzi w zamknięciu pod strażą aż do objawienia się wiary (Galatów 3:23), lepszej obietnicy (Hebrajczyków 11:39-40), to w jaki sposób przyjmowane Nowe Przymierze, Przymierze Ducha, które od teraz wiedze ludzi ku wolności wyrywając spod jarzma Starego, spod jarzma niewoli (Galatów 5:1), z którym związane przykazania nie są ciężkie (1 Jana 5:4) miałoby stanowić trudność i smutek zamiast radości?

"18. Gdyby ktoś mówił, że nawet człowiek usprawiedliwiony i posiadający łaskę
nie jest w stanie zachować przykazań Bożych - niech będzie wyklęty.
19. Gdyby ktoś mówił, że jedynym przykazaniem Ewangelii jest wiara,
a inne są obojętne i dowolne, ani nakazane ani zakazane,
albo że dziesięć przykazań nie dotyczy chrześcijan - niech będzie wyklęty.
20. Gdyby ktoś mówił, że człowiek usprawiedliwiony,
bez względu na stopień doskonałości, nie jest zobowiązany przestrzegać przykazań Boga i Kościoła,
ale tylko wierzyć, jakby Ewangelia była prostą i bezwzględną obietnicą życia wiecznego,
bez warunku przestrzegania przykazań - niech będzie wyklęty.
21. Gdyby ktoś mówił, że Bóg dał ludziom Jezusa Chrystusa jako Odkupiciela, któremu mają ufać,
a nie również jako prawodawcę, którego mają słuchać - niech będzie wyklęty."
(Sobór Trydencki - sesja 6 (za Pawła III), Dekret o usprawiedliwieniu, czwartek 13 stycznia 1547 r.)

Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie.
(Mateusza 11:30)

joannabw napisał(a):
Taka mała klaustrofobia duchowa... nie to, żebym ja tak... chciała płacić, ale... jakoś ,,poczułam''(jakby najprościej to określić) te zakazy.
Skoro Bóg jest prawdą, to posłuszeństwo Bogu jest na pewno posłuszeństwem prawdzie. Kto nie chce służyć Jemu, ten sam daje świadectwo, że chce służyć kłamstwu (kłamstwu o sobie, o świecie, o człowieku, o Bogu). Dlaczego posłuszeństwo prawdzie, czyli widzenie rzeczy i osób takich, jakimi są, miałoby powodować klaustrofobię?

Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z /Jego/ wolą.
(Filipian 2:13)

Dzięki łasce Bożej człowiek jest zdolny chcieć wybierać Chrystusa jako swojego Pana.

Wtedy powiedziałem:
Oto idę, aby zgodnie z tym, co napisano o Mnie w księdze /Prawa/ pełnić, Boże, Twoją wolę.

(Hebrajczyków 10:7)

Dał nam przykład, abyśmy jak on Bogu służyli.

„Jakaż myśl może być bardziej radosna i słodka [...] nad świadomość,
że Chrystus panuje nad nami nie tylko prawem dziedzicznym,
lecz i nabytym, mianowicie przez Odkupienie?"
(Sł.B. Pius XIII, Ad Caeli Reginam, 11 października 1954 r.)

Czyż nie wiecie, że jeśli oddajecie samych siebie jako niewolników pod posłuszeństwo,
jesteście niewolnikami tego, komu dajecie posłuch:
bądź /niewolnikami/ grzechu, /co wiedzie/ do śmierci,
bądź posłuszeństwa, /co wiedzie/ do sprawiedliwości?
Dzięki jednak niech będą Bogu za to, że gdy byliście niewolnikami grzechu,
daliście z serca posłuch nakazom tej nauki, której was oddano
a uwolnieni od grzechu oddaliście się w niewolę sprawiedliwości.

(Rzymian 6:16-18)

Komu bowiem kto uległ, temu też służy jako niewolnik.
(2 Piotra 2:19b)

ten, kto został powołany jako wolny, staje się niewolnikiem Chrystusa
(1 Koryntian 7:22b)

On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza
(2 Koryntian 3:6a)

Niech więc uważają nas ludzie za sługi Chrystusa (...)
Nie głosimy bowiem siebie samych, lecz Chrystusa Jezusa jako Pana,
a nas - jako sługi wasze przez Jezusa.

(1 Koryntian 4:1a, 5)

Nie dając nikomu sposobności do zgorszenia, aby nie wyszydzono /naszej/ posługi,
okazujemy się sługami Boga przez wszystko:
przez wielką cierpliwość, wśród utrapień, przeciwności i ucisków,

(2 Koryntian 6:3-4)

A zatem teraz: czy zabiegam o względy ludzi, czy raczej Boga?
Czy ludziom staram się przypodobać?
Gdybym jeszcze teraz ludziom chciał się przypodobać, nie byłbym sługą Chrystusa.

(Galatów 1:10)

Przedkładając to braciom, będziesz dobrym sługą Chrystusa Jezusa,
karmionym słowami wiary i dobrej nauki, za którą poszedłeś.

(1 Tymoteusza 4:6)

Ostoi się zresztą, bo jego Pan ma moc utrzymać go /Jego sługę/ na nogach.
(Rzymian 14:4b)

I wyszedł głos od tronu, mówiący:
Chwalcie Boga naszego, wszyscy Jego słudzy, którzy się Go boicie, mali i wielcy!

(Objawienie 19:5)

joannabw napisał(a):
Czy Bóg ma niewolników? Jeśli tak, to kim oni są?
Dodając do wcześniejszych fragmentów coś ze Starego Testamentu:

Moimi bowiem niewolnikami są Izraelici.
Oni są moimi niewolnikami, ci, których wyprowadziłem z ziemi egipskiej.
Ja jestem Pan, wasz Bóg!

(Kapłańska 25:55)

białogłowa napisał(a):
joannabw napisał(a):
Dz2, 17-18 ,,W ostatnich dniach-mówi Bóg-wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze(...) Nawet na niewolników i niewolnice moje wyleję w owych dniach Ducha mego, i będą prorokowali.

Użyte słowo może oznaczać także sługę.

To wydaje się być powtórzone proroctwo z trzeciego rozdziału Joela.
Jest w nim mowa (u Joela) o niewolnikach i niewolnicach (tekst hebrajski), jednak Septuaginta tłumaczy na moich niewolników i niewolnice, podobnie jak jest w Dziejach (moi niewolnicy, czy też słudzy).
Joela 2:29 (3:2) w wersji Septuaginty wygląda tak:

http://studybible.info/interlinear/Joel%202:29
http://en.katabiblon.com/us/index.php?text=LXX&book=Jl&ch=3
http://www.blueletterbible.org/Bible.cfm?b=Joe&c=2&t=LXX#s=878029
http://www.katapi.org.uk/katapiNSBunix/master.html?http://www.katapi.org.uk/katapiNSBunix/Lxx/LxxHBByBC.php?GB=29&GC=2

http://codexsinaiticus.org/en/manuscript.aspx?book=17&chapter=3&imageType=raking&imageType=standard&lid=en&manuscript=true&phd=true&side=r&transcription=true&transcriptionType=page&transcriptionType=verse&translation=true&verse=2&zoomSlider=0

Por.:
http://dl.dropbox.com/u/15897409/origenhexapla02unknuoft.pdf
(warianty w Heksapli Orygenesa, patrz str. 965)

'μου' można znaleźć praktycznie tylko w opracowaniach tego typu:
http://www.apostoliki-diakonia.gr/bible/bible.asp?contents=old_testament/contents_Iohl.asp&main=iohl&file=34.3.htm

które, jak widać po wydaniach krytycznych, korzystają miejscami z wariantów (że tak to nazwę) "drugiej lub trzeciej pewności":

29. καὶ ἐπὶ τοὺ δούλους μου καὶ ἐπὶ τὰς δούλας ἐν ταἱς ἡμέραις ἐκείναις ἐκχεω̑ ἀπὸ του̑ πνεύματός μου
29. και 1°] + γε א(c.a, c.b) A | om μουא* (hab א(c.a, c.b)) | δουλας] + μου א(c.a) A Q
(Henry Barclay Swete, The Old Testament in Greek According to the Septuagint, Vol. III. Hosea - 4 Macabees Psalms of Solomon, Enoch, The Odes; Cambridge at the University Press, Fourth Edition, 1912, page 42)
https://archive.org/details/oldtestamentingr03cambuoft
Objaśnienia:
א - Codex Sinaiticus
c.a, c.b - korektor a (pierwszy) i b (drugi)
A - Codex Alexandrinus
Q - Codex Marchalianus

:arrow: + γε [nawet] - zob. wariant w: http://septuagintstudies.wordpress.com/2013/05/

Justyn Męczennik ma 'μου', ale nie wiadomo, z jakiego fizycznie tekstu korzysta, kiedy pisze o "proroctwie":
http://khazarzar.skeptik.net/books/justinus/tryphong.htm (Dialog z Żydem Tryfonem 87:6)

Wszystkie greckie rękopisy mają w Dziejach 2:18 przynajmniej jedno 'μου' (chociaż Codex Bezae nie ma z kolei 'γε'):
http://nttranscripts.uni-muenster.de/AnaServer?book05+2913546+wordcoll.anv+book=5&chapter=2&verse=18&view=wbyw

Wychodzi raczej na to, że u Joela pierwotnie tego nie było.
Jak wskazują niektórzy (i można to samemu sprawdzić), autor Dziejów w wielu miejscach nie trzymał się "niewolniczo" tekstu Septuaginty:

http://www.chioulaoshi.org/LXX/acts.html

http://www.ntdiscourse.org/docs/Runge_Joel_in_Acts.pdf
(Steve E. Runge, Joel 2:28-32a in Acts 2:17-21; The Discourse and Text-Critical Implications of Variation from the LXX)

http://pl.scribd.com/doc/128216166/Joel-3-1-5-MT-and-LXX-in-Acts-2-17-21

http://anthonyebass.blogspot.com/2011/10/intertexture-analysis-of-acts-2-divine.html
(Intertexture Analysis of Acts 2: The Divine Empowerment of Leaders in Early Christianity)

http://books.google.pl/books?id=VgwFMlcImeEC&pg=PA271
(Susan Wendel, Scriptural Interpretation and Community Self-Definition in Luke-Acts and the Writings of Justin Martyr)

białogłowa napisał(a):
O co chodzi?
Może być tak, że autor podkreśla tu, że Duch zostanie wylany na wszelkie ciało, bez różnicy synowie czy córki, niewolnicy czy niewolnice, bo wszyscy będą mogli prorokować, bez różnicy na stan.

Lub jak w Septuagincie i Dziejach znajdzie się sugestia, że chodzi o sługi boże (moje sługi), tylko taka interpretacja jak dla mnie jest trochę bez sensu bo na kogo Bóg miałby wpierw wylać Ducha swojego jak nie na swoje sługi?
(nawet na sługi moje...)
Porównując to z poprzednim wersetem wychodziłoby na to, że synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi oraz starcy /Izraela/, którzy będą prorokowali, nie są sługami Boga, a przynajmniej nie wszyscy z nich. Może to się jakoś łączyć np. z prorokowaniem przez Kajfasza (Jana 11:51-52) i Balaama (Liczb 22-25; Powt. Prawa 23:4-5; Jozuego 24:9-10; Nehemiasza 13:1-3; Objawienie 2:14), czyli osób które sługami Boga nie były w sensie ścisłym (tzn. przyjaciółmi itp.).

przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli
(Dzieje 13:48b)

A Bóg, który nas do tego przeznaczył, dał nam Ducha jako zadatek.
(2 Koryntian 5:5)

Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to,
by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi.
Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił,
a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą.

(Rzymian 8:28-30)

W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata,
abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem.
Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów
przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli,
ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym.

(Efezjan 1:4-6)

Ponieważ nie przeznaczył nas Bóg, abyśmy zasłużyli na gniew,
ale na osiągnięcie zbawienia przez Pana naszego Jezusa Chrystusa,
który za nas umarł, abyśmy, czy żywi, czy umarli, razem z Nim żyli.

(1 Tesaloniczan 5:9-10)

Lecz my zawsze winniśmy dziękować Bogu za was, bracia umiłowani przez Pana,
że wybrał was Bóg do zbawienia jako pierwociny przez uświęcenie Ducha i wiarę w prawdę.

(2 Tesaloniczan 2:13)

Wam zatem, którzy wierzycie, cześć!
Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie,
stał się głowicą węgła - i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia.
Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni.
Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świetym,
ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego,
który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła,
wy, którzyście byli nie - ludem, teraz zaś jesteście ludem Bożym,
którzyście nie dostąpili miłosierdzia, teraz zaś jako ci, którzy miłosierdzia doznali.

(1 Piotra 2:7-10)

Ci zaś, jak nierozumne zwierzęta, przeznaczone z natury na schwytanie i zagładę,
wypowiadając bluźnierstwa na to, czego nie znają, podlegną właśnie takiej zagładzie jak one,
otrzymując karę jako zapłatę za niesprawiedliwość.
Za przyjemność uważają rozpustę uprawianą za dnia,
jako zakały i plugawcy pławią się w swych uciechach, gdy z wami są przy stole.

(2 Piotra 2:12-13)

Jeśli kto do niewoli jest przeznaczony, idzie do niewoli,
jeśli kto na zabicie mieczem - musi być mieczem zabity.
Tu się okazuje wytrwałość i wiara świętych.

(Objawienie 13:10)

Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego
(1 Jana 3:12a)

Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca.
(Jana 8:44a)

Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec.
(Jana 10:26)

bergamotka napisał(a):
joannabw napisał(a):
Ja jednak nadal nie rozumiem. Słowo Boga brzmiało ,,niewolników i niewolnice moje ''. Żeby powiedział ,,niewolnicy wasi'' szybciej bym się połapała.

Tyle że z perspektywy Boga i niewolnik i jego pan w naszym ludzkim ujęciu są wszak Jego.
Pan Jezus powiedział "Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.". No właśnie nie już nazywa, ale nadal należymy do Niego.
Jezus powiedział, że uczniów już sługami nie nazywa (mimo że nimi są), bo wiedzą, co czyni Pan ich, bo oznajmił im to, co usłyszał od Ojca, ale kogoś niewiedzącego, co czyni Pan ich, mógłby nazwać sługami.

Mały Książę napisał(a):
Żydzi nie znali sakramentu pokuty, a grzechy popełniali. Stąd Jan Chrzciciel udzielał chrztu.
"Ów Jan, któego kazał zabić Herod, był zacnym mężem; zachęcał Judejczyków, by kształcili w sobie cnotę i by do chrztu przystępowali zachowując sprawiedliwość w stosunkach wzajemnych i gorliwie czcząc Boga. Miły Bogu będzie taki chrzest, głosił, jeśli potraktują go nie jako przebłaganie za jakieś występki, ale jako oczyszczenie ciała, duszę już przedtem dogłębnie oczyściwszy sprawiedliwością."
(Józef Flawiusz, Dawne Dzieje Izraela, XVIII.V.2)

Sam janowy chrzest więc w żaden sposób nie działał ex opere operato, ani nawet ex opere operantis, by odpuścić grzechy. Nowy Testament przedstawia to trochę w inny sposób, ale też nie ma w nim tego, że odpuszczenie grzechów następuje za sprawą i dokładnie podczas polewania wodą/zanurzania w niej, ale co najwyżej wcześniej - ktoś się nawrócił i dlatego chciał się ochrzcić, albo później - ktoś wziął postanowienie, by po chrzcie się nawrócić, zacząć jak najszybciej zmieniać swoje myślenie. Odpuszczenie grzechu następuje więc na podstawie tego, że ktoś wcześniej zmienił lub zamierzał w najbliższej przyszłości zmienić swoje dotychczasowe postępowanie.
I tak właśnie rozumieli to inni Żydzi, którzy 'sakramentu pokuty' w rozumieniu ortodoksyjnego chrześcijaństwa nie mieli, ale znali za to drogę pokuty, którą było po prostu czynienie dobra i unikanie zła, z czym łączyło się też przestrzeganie przepisów Prawa dotyczących różnego rodzaju oczyszczeń. Mieli np. Jom Kipur.

joannabw napisał(a):
Oni za każdym razem przed świętem Paschy się tak chrzcili?
http://biblehub.com/commentaries/john/11-55.htm

(Proverbs 18:17)(NJB)

Śr lip 02, 2014 11:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Administratorzy powinni płacić Ci za wykłady/lekcje religii.
Czy w Księdze Rodzaju wszyscy, którzy mieli ojca i matkę mieli zapisany rodowód? Może rodowód Melchizedeka był pominięty?

Cz lip 03, 2014 4:19 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
9:7 Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo.

22: 9 Towarzysze zaś moi widzieli
światło, ale głosu, który do mnie mówił, nie słyszeli.

Jak wyjaśnić tę nieścisłość w dziejach apostolskich?

Cz lip 10, 2014 9:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę że w pierwszym fragmencie ludzie "słyszą głos" ale nie w sensie słów wypowiadanych do Pawła, lecz podobnie jak przy chrzcie Jezusa (kiedy niektórzy mówili ze zagrzmiało), a w drugim "nie słyszeli" głosu w sensie że nie słyszeli tego co Bóg do niego mówił.
Ze swiatłem jest prościej - bo można wszak widzieć światło, a nie widzieć nikogo.

Cz lip 10, 2014 11:21 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam pytanie do osób znających dogłębnie zagadnienie.
Jakie warunki musi spełniać osoba posługująca/wspomagająca przy modlitwie o uwolnienie?

So sie 09, 2014 2:04 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
Mam pytanie do osób znających dogłębnie zagadnienie.
Jakie warunki musi spełniać osoba posługująca/wspomagająca przy modlitwie o uwolnienie?

Biskup wyznacza egzorcystę, nigdy ksiądz nie zgłasza swoich chęci na bycie egzorcystą. Gdyby to zrobił na 99,99% nie zostałoby to uwzględnione. Biskup sam wybiera kandydata biorąc pod uwagę jego pobożność, skromność, dystans do dóbr materialnych, ogólnie opinie o jego świętości. Kandydat musi także mieć pewną odporność psychiczną i stałość.

Egzorcysta dobiera sobie czasem grupę pomocników, osób o podobnym stosunku do życie, głęboko wierzących, sprawdzonych w parafii, grupie charyzmatycznej przez pewien okres czasu. Są też tu i tam msze o uwolnienie gdzie wierni modlą się ogólnie nad tymi z trudnościami, którzy często incognito tam przychodzą szukając wsparcie, czy też nad sobą. Te informacje o miejscach, to już w diecezji.

Jest też taka możliwość. Zgromadzenie św Michała Archanioła, prowadzi dla dla chętnych Rycerstwo Św Michała Archanioła..

N sie 10, 2014 10:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dzięki Robur.
Ja osobiście się nie nadaję, ale może ktoś zainteresowany tematem... Jak już naszło mnie pytanie, zawsze będę bardziej wyedukowana .

N sie 10, 2014 2:40 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 714 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 48  Następna strona