Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 04, 2020 2:33 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49  Następna strona
 Pytania do protestantów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania do protestantów
P524 napisał(a):
No wspominamy bardzo ich konkretnie. Może Twój Bóg się o to dąsa, nasz jakoś to znosi ;)

Wspominamy np kogo? Konkretnie np w dwudziestym wieku: .................

Czy to sa tylko puste slowa: "Kościoły nasze uczą o czci świętych, iż świętych można stawiać jako wzór do naśladowania ich wiary i dobrych uczynków, zależnie od powołania"?

Śr sty 31, 2018 5:47 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Jena z wypowiedzi pastora, Mateusza Wichary, kościoła Baptystów w Sopocie, absolwenta Biblijnego Seminarium Teologicznego we Wrocławiu: Wierzymy, że po śmierci są tylko dwie drogi. Pojednani przez Chrystusa wierzący są czyści Jego zasługami i dlatego od razu idą do Nieba. Ludzie nie oddani Chrystusowi muszą być ukarani za swe grzechy, idą więc na potępienie. Dlatego nie wierzymy w czyściec, a mówienie o nim uważamy za szkodliwe usypianie sumień. Grzesznicy zamiast powierzyć swoje życie Chrystusowi, żyją dalej w niewierze licząc, że „nie są tacy źli” i jakoś im się uda tam dostać.

Nie tak szybko: Przestań się lękać tego, co będziesz cierpiał. Oto diabeł ma niektórych spośród was wtrącić do więzienia, abyście próbie zostali poddani, a znosić będziecie ucisk przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia. Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. Zwycięzcy śmierć druga na pewno nie wyrządzi szkody. (Ap 2, 10-11)

Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy śmierć druga, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat. (Ap 20,6)

Z tego wersetu wynika jednoznacznie, że niektórzy zmartwychwstaną z „pierwszej”, czyli fizycznej śmierci i nie będą podlegać władzy „śmierci drugiej”. To właśnie nam dało zwycięstwo Jezusa przez Jego Śmierć i Zmartwychwstanie. Dlatego Jego ofiara była konieczna. Jednak nie każdy spożyje owoce tej ofiary, a jedynie ci, którzy są zapisani w „księdze życia”:

A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków. Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono. I ujrzałem umarłych – wielkich i małych – stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga – jezioro ognia. Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia. (Ap 20, 10-15)

Nawiasem mówiąc ciekawe słowa o tym jak będziemy sądzeni… Zgadzają się doskonale z 25. rozdziałem Ewangelii Mateusza, (byłem głodny, a nie daliście mi jeść…), ale nie zgadzają się z nauką wielu zborów protestanckich uczących, że zbawieni jesteśmy tylko przez wiarę. Tu nie ma żadnego „sola fide”, tu są wyraźnie słowa, że „osądzono zmarłych według ich czynów”. Zatem niektórych czeka „śmierć druga – jezioro ognia”, gdzie zostaną wrzuceni ci, którzy nie są zapisani w „księdze życia”.

Śr sty 31, 2018 10:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
P524 napisał(a):
No wspominamy bardzo ich konkretnie. Może Twój Bóg się o to dąsa, nasz jakoś to znosi ;)

Wspominamy np kogo? Konkretnie np w dwudziestym wieku: .................

Co mam w pamięci jakoś z ostatnich nabożeństw i spotakań: Marta Werner, Helena Lenarczyk, Zofia Lejmbach, Roman Indrzejczyk, Roman Stahl, Andrzej Robert Kowalski, Jan Anchimiuk.... mam sprawdzać i nazwiska wyliczać?

Cytuj:
Czy to sa tylko puste slowa: "Kościoły nasze uczą o czci świętych, iż świętych można stawiać jako wzór do naśladowania ich wiary i dobrych uczynków, zależnie od powołania"?

Nie są.

lajkonik.2 napisał(a):
Jena z wypowiedzi pastora, Mateusza Wichary, kościoła Baptystów w Sopocie, ...etc

Tu jest jakieś pytanie do protestantów?

Pt lut 02, 2018 5:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Marta Werner, ... , Jan Anchimiuk.... mam sprawdzać i nazwiska wyliczać?

Dzieki. Czy mam rozumiec, ze do nich odnsza sie slowa: "Kościoły nasze uczą o czci świętych, iż świętych można stawiać jako wzór do naśladowania ich wiary i dobrych uczynków" ?

Pt lut 02, 2018 6:53 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Jena z wypowiedzi pastora, Mateusza Wichary, kościoła Baptystów w Sopocie, ...etc

Tu jest jakieś pytanie do protestantów?

Wypowiedzi tego pastora, nie potwierdza Pismo Święte. No chyba są jakieś pytania.

Pt lut 02, 2018 9:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):

Tu jest jakieś pytanie do protestantów?[/quo7te]

Wypowiedzi tego pastora, nie potwierdza Pismo Święte. No chyba są jakieś pytania.

A to Pismo jest po to,by potwierdzać słowa pastora?
Jakie pytania "chyba są"?

Pt lut 02, 2018 9:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):

A Pismo jest po to żeby pastor mógł głosić wbrew temu co to Pismo głosi?
Jakie pytania są to pisze wyraźnie w
lajkonik.2 napisał(a):
Nawiasem mówiąc ciekawe słowa o tym jak będziemy sądzeni… Zgadzają się doskonale z 25. rozdziałem Ewangelii Mateusza, (byłem głodny, a nie daliście mi jeść…), ale nie zgadzają się z nauką wielu zborów protestanckich uczących, że zbawieni jesteśmy tylko przez wiarę. Tu nie ma żadnego „sola fide”, tu są wyraźnie słowa, że „osądzono zmarłych według ich czynów”. Zatem niektórych czeka „śmierć druga – jezioro ognia”, gdzie zostaną wrzuceni ci, którzy nie są zapisani w „księdze życia”.

Pt lut 02, 2018 9:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam pytanie: Czy nie-katolicy sluchaja roznych piosenek w ktorych przewija sie motyw "Ave Maria"? Nigdy? - Czasem? - Czesto?. I co o tym myslicie.
Ja bardzo czesto siadajac przed komputerem wybieram na you tube nagranie np Filipinek, Anny German, Rubika, i tysiaca innych.

So lut 03, 2018 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A dlaczego słuchanie piosenek miałby mieć cokowliwek wspólnego z przynależnością kościelną? 8O 8O 8O

Co do nabożeństwa; Luterańskie, nabożeństwo w Kościele reformowanym; prawosławni i orientalni mają inną muzykę...

So lut 03, 2018 9:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
A dlaczego słuchanie piosenek miałby mieć cokowliwek wspólnego z przynależnością kościelną? ..

Ladnie to tak odpowiadac pytaniem na pytanie?

So lut 03, 2018 10:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W uzupelnieniu. Dostalem wlasnie odpowiedz na moje pytanie z innego forum: "Myślimy, że ręce opadają. :roll: Wzywanie zmarłych fizycznie jest grzechem [V Mojż. 18:10-11; I Kron. 10:13-14]. A ze światem duchowym nie ma żartów. Wolę piosenki zwracające się do Jezusa. On zmartwychwstał i żyje. Zwracanie się do zmarłych jest obrzydliwością dla Boga, więc dla nas też. W jakiejkolwiek formie."

Zawsze sie zastanawiam jak w ateistycznej Holandii mogl zdarzyc sie taki cud: https://www.youtube.com/watch?v=FUnrLMvpQLk

Ostatnio edytowano N lut 04, 2018 12:51 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

poprawka linku

N lut 04, 2018 12:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):

A Pismo jest po to żeby pastor mógł głosić wbrew temu co to Pismo głosi?

Dlaczego wbrew? To Twoja interpretacja.

Jakie pytania są to pisze wyraźnie w
lajkonik.2 napisał(a):
Nawiasem mówiąc ciekawe słowa o tym jak będziemy sądzeni… Zgadzają się doskonale z 25. rozdziałem Ewangelii Mateusza, (byłem głodny, a nie daliście mi jeść…), ale nie zgadzają się z nauką wielu zborów protestanckich uczących, że zbawieni jesteśmy tylko przez wiarę.

To akurat jest powszechnym nauczaniem, jeśli jesteś rzymskim katolikiem polecam dekret o usprawiedliwieniu Soboru Trydenckiego. A współcześnie także Wspólną Deklarację Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów protestanckich. To że sądzeni będziemy wg czynów nie neguje przekonania Kościoła, że wiara jest narzędziem przyjęcia zbawienia, a łaska jest do zbawienia koniecznie potrzebna. O "solach" protestanckiej reformacji już wiele razy na tym forum pisałem, bez trudu w wyszukiwarce można znaleźć

N lut 04, 2018 11:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
9
robaczek2 napisał(a):
P524 napisał(a):
A dlaczego słuchanie piosenek miałby mieć cokowliwek wspólnego z przynależnością kościelną? ..

Ladnie to tak odpowiadac pytaniem na pytanie?

Nieładnie. Byłem zdumiony.

N lut 04, 2018 11:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
(..) Atoli Pismo święte nie uczy, abyśmy wzywali świętych lub ubiegali się o ich pomoc, jedynego bowiem Chrystusa stawia przed nami jako pośrednika, przebłaganie, najwyższego kapłana i orędownika.

Myślę, że najpierw trzeba wyjaśnić, co to znaczy, że Jezus jest „jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi” (1 Tm 2, 5). Protestanci, a zresztą nie tylko oni, ale także wielu katolików, słysząc słowo „pośrednik” myśli o kimś, kto stoi ..... etc

Nie wiem co kto myśli. Kościół naucza i praktyce liturgii wyraża, że Jezus Chrystus jest Pośrednikiem,ponieważ jest Bogiem i człowiekiem. Bogoczłowieczeństwo umożliwia w chrześcijańskiej tradycji nazywanie Chrystusa Pośrednikiem. W Piśmie, w kulcie, w praktyce życia chrześcijańskiego chodzi o zbawienie, o życie wieczne, o zjednoczenie i życie w Chrystusie, a nie infrastrukturę transportową czy komunikacyjną między "ziemią" a "zaświatami".

pośrodku pomiędzy dwoma stronami np. w jakimś sporze, przekazując w wymianie informacji pomiędzy nimi i pośredniczy w negocjacjach, które mają na celu osiągnięcie porozumienia, które najczęściej polega na jakimś kompromisie. Jest to rozpowszechnione rozumienie znaczenia słowa „pośrednik”. I dodajmy, uzasadnione, ponieważ słowo „pośrednik” ma takie znaczenie, także to oryginalne słowo w języku greckim. I dlatego wydaje się czymś oczywistym, że takie samo znaczenie ma w Nowym Testamencie. Stosując to potoczne rozumienie do Jezusa Chrystusa, „jedynego Pośrednika pomiędzy Bogiem i ludźmi” (1 Tm 2, 5), jawi się On, jako stojący pomiędzy Bogiem i ludźmi i przekazujący Bogu Ojcu ludzkie modlitwy, zaś w odwrotnym kierunku – odpowiedzi Boga na zanoszone prośby. Dlatego wniosek, który narzuca się z takiego obrazu, wydaje się nie tylko logiczny, ale także oparty na tekście biblijnym.

Co to znaczy, że Jezus jest jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi, wyjaśnia On sam: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14, 6 BT) .Jezus jest jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi, ponieważ jest jedyną drogą do Ojca. On jest jedyną bramą, przez którą wierzący w Niego mogą przejść i znaleźć paszę, czyli osiągnąć zbawienie (por. J 10, 9: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę”.). Nikt nie może przyjść do Ojca, jeśli szuka innej drogi, innej bramy – to znaczy innego Zbawiciela poza Nim, Jezusem Chrystusem jedynym Pośrednikiem, to znaczy jedynym Zbawicielem. „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (Dz 4, 12 BT). Pośrednik” w odniesieniu do Jezusa to tyle, co „Zbawiciel”, a zatem Jezus – jedyny Pośrednik oznacza właściwie: Jezus – jedyny Zbawiciel.

Gdyby w 1 Tm 2, 5 św. Paweł chciał powiedzieć, że Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi, i dlatego czymś niewłaściwym byłaby modlitwa przez pośrednictwo Świętych, to owo rozumienie miałoby taką konsekwencję: żadna modlitwa nie powinna być kierowana bezpośrednio do Boga Ojca, a tylko i wyłącznie do Jego Syna, który w naszym imieniu przekazywałby ją Ojcu. A przecież Pan Jezus nauczył nas modlitwy „Ojcze nasz”, w której poszczególne modlitwy zanoszone są do Ojca bezpośrednio.

Pośrednikiem Starego Przymierza był Mojżesz. Jednak żaden z Izraelitów nie widział w nim kogoś, przez niego należy zanosić modlitwy do Boga. Mojżesz był pośrednikiem Starego Przymierza, bo w przymierzu zawartym pod górą Synaj reprezentował naród wybrany, i przez to stał pomiędzy Bogiem a ludem wybranym. Podobnie Pan Jezus jest pośrednikiem Nowego Przymierza. Ponieważ jednak to Nowe Przymierze usunęło w cień wszystkie wcześniejsze przymierza zawarte w Starym Testamencie, dlatego Jezus Chrystus jest nie tylko Pośrednikiem, ale jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi.

W odróżnieniu jednak od Mojżesza, który złożył ofiarę z cielców, Pan Jezus zawarł Nowe Przymierze składając ofiarę z samego siebie. A zatem jako pośrednik przymierza jest On nie tylko ofiarnikiem (Kapłanem), ale także Ofiarą, co czyni Go Zbawicielem. Jednym Zbawicielem. „W Jego ranach jest nasze zdrowie” (Iz 53, 5), a Jego Krew obmywa nas z wszelkiego grzechu. I o tym właśnie, tzn. o ofierze Pana, jest mowa w kontekście słów mówiących o tym, że jest On jedynym Pośrednikiem (1 Tm 2, 5-6). W wersecie piątym jest napisane, że jest On pośrednikiem, a w następnym jest mowa o tym, że „wydał samego siebie na okup za wszystkich”:

„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie”. (1 Tm 2, 5-6 BT). Zatem także i w 1 Tm 2, 5-6, podobnie jak w zdaniach cytowanych powyżej, gdzie występowało to określenie, słowo „pośrednik” w odniesieniu do Pana Jezusa, nie oznacza kogoś, kto przekazuje nasze modlitwy Ojcu i przynosi nam Jego odpowiedzi na ich wysłuchanie; pośrednik to ktoś, kto przez ofiarę z siebie samego dokonał naszego zbawienia. Innymi słowy: Jezus jest jedynym Pośrednikiem Nowego Przymierza, czyli jedynym Zbawcą; jest Tym, który jedna nas z Ojcem i wciąż wstawia się za nami jako nasz Obrońca.

Skoro tak, to obecne w Biblii stwierdzenie, że Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, nie oznacza, że nie możemy prosić innych o wstawiennictwo w naszych intencjach. Czynią to nawet ci, którzy nie uznają modlitwy do Świętych kanonizowanych. Proszą oni członków swojej wspólnoty o modlitwę do Boga, co w swej istocie jest proszeniem ich o pośrednictwo. Katolicy czynią to samo polecając swoje intencje modlitewne przez wstawiennictwo (=pośrednictwo) Świętych, zarówno tych żyjących w tym świecie, jak i tych, którzy żyją już we wspólnocie Świętych w niebie. Pomiędzy proszeniem o modlitwę kogoś żyjącego na tym świecie (przyjaciela, członka tej samej wspólnoty, itp.), a proszeniem o modlitwę kanonizowanego Świętego nie ma istotnej różnicy. Nawet jeśli używamy wyrażenia „modlitwa do Świętych”, to jest to tylko pewien skrót myślowy. „Modlitwa do Świętych” jest w istocie bowiem prośbą o przedstawienie danej intencji samemu Bogu. Żaden Święty nie jest ostateczną instancją, do której kierujemy nasze modlitwy, a jedynie pośrednikiem. Z modlitwą do Świętych w niebie jest zatem dokładnie tak samo, jak z proszeniem o modlitwę naszych przyjaciół czy członków rodziny żyjących na tym świecie.[2] Różnica jest tylko w różnych wymiarach, w którym żyją jedni i drudzy: o ile ci pierwsi żyją po tej stronie śmierci, ci drudzy cieszą się już pełnią życia z Bogiem.[/quote]

N lut 04, 2018 12:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
(..) Atoli Pismo święte nie uczy, abyśmy wzywali świętych lub ubiegali się o ich pomoc, jedynego bowiem Chrystusa stawia przed nami jako pośrednika, przebłaganie, najwyższego kapłana i orędownika.

Myślę, że najpierw trzeba wyjaśnić, co to znaczy, że Jezus jest „jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi” (1 Tm 2, 5). Protestanci, a zresztą nie tylko oni, ale także wielu katolików, słysząc słowo „pośrednik” myśli o kimś, kto stoi ..... etc

Nie wiem co kto myśli. Kościół naucza i praktyce liturgii wyraża, że Jezus Chrystus jest Pośrednikiem,ponieważ jest Bogiem i człowiekiem. Bogoczłowieczeństwo umożliwia w chrześcijańskiej tradycji nazywanie Chrystusa Pośrednikiem. W Piśmie, w kulcie, w praktyce życia chrześcijańskiego chodzi o zbawienie, o życie wieczne, o zjednoczenie i życie w Chrystusie, a nie infrastrukturę transportową czy komunikacyjną między "ziemią" a "zaświatami".

N lut 04, 2018 12:23 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49  Następna strona