Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 02, 2020 9:05 pmUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Rozwazania Biblijne. 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N maja 04, 2014 9:56 pm
Posty: 151
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Rozwazania Biblijne.
Czym jest Tradycja w Kosciele ?

Niektore denominacje ( rowniez Koscioly) czerpia ispiracje do swojego nauczania z Pisma Swietego, inne niestety wlaczaja tradycje, zrodla pozabiblijne, dorobek wlasnych Kosciolow, ludzkie autorytety i inne ``zdobycze zycia`` cielsnie usposobionego czlowieka.
Uwazam ze niektore z tych idei sa mozliwe do zaakceptowania , ale jedynie wowczas, kiedy nie sprzeciwiaja sie prawdzie zawartej w Pismie Swietym.
Jest to bardzo wazne poniewaz niektore Koscioly posiadaja w swoim wyznaniu wiary elementy tradycji lub nauk ludzkich zupelnie sprzeciwiajacych sie Slowu Bozemu.
Interpretuja jego tresc zgodnie z przypuszczeniami nauczycieli, probujac zachowac wlasne nauki, tradycje lub osobiste zalozenia wiary.
W tym przypadku mozemy stwierdzic ze ludzka madrosc wyparla madrosc Ducha Swietego pochodzaca od samego Boga ( 1 Koryntian 1:21-27) a nauczyciele ci nie objawiaja woli Bozej i nie sa prowadzeni Duchem Swietym.( Jana 14:16 )

Co mowi Pismo Swiete ?

2 Tymoteusza 3:13-17
Ludzie zas zli i oszusci coraz bardziej brnac beda w zlo, bladzac sami i drugich w blad wprowadzajac.
Ale ty trwaj w tym czegos sie nauczyl i czego pewny jestes, wiedzac od kogos sie tego nauczyl.
I poniewaz od dziecinstwa znasz Pisma Swiete, ktore cie moga obdarzyc madroscia ku zbawieniu przez wiare w Jezusa Chrystusa.
Cale Pismo przez Boga jest natchnione i pozyteczne dla nauki, do wykrywania bledow, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwosci, aby czlowiek Bozy byl doskonaly, do wszelkiego dobrego dziela przygotowany.


So maja 17, 2014 10:03 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Tradycja w Kościele jest transmisją niezmienionej wiary w Jezusa Chrystusa, której częścią jest tekst Pisma Świętego. Tak jak w starożytnym prawie rzymskim traditio było drogą sprzedaży tej samej rzeczy poprzez wręczenie jej z ręki do ręki, tak w Kościele drogą tradycji przekazuje się ortodoksję.


So maja 17, 2014 10:18 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr paź 16, 2013 10:32 am
Posty: 487
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Właśnie miałam założyć podobny wątek.
Pytanie -co jest tą Tradycją? Czy np. zaliczają sie do niej pisma wczesnochrześcijanskie Ojców Kościoła, Ojców Apostolskich (myslę że tak), a czy np. takie dziełka jak protoewangelia Jakuba, ewangelia Tomasza, Marii itp. czy Didache. Dlaczego w takim razie nie znalazły sie w kanonie Pisma Świetego? (co do Didache to pewnie dlatego, że bardzo wcześnie zagubiono rękopisy, a odnaleziono gdy kanon już był ustalony.)
Czy objawienia maryjne to też zalicza się do Tradycji?

_________________
Bo wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny, cierpliwy i pełen łaskawości, litujący się nad niedolą (Ks. Jonasza 4:2)


So maja 17, 2014 10:57 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N maja 04, 2014 9:56 pm
Posty: 151
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
W wiekszosci przypadkow zasady religijne, symbole lub inne zalozenia wiary (np. doktryny), przejely kontrole nad zyciem, w ktorym Bog i jego wola powinni odgrywac najwazniejsza role ( Mateusza 22:36-40 / Mateusza 10:37-39 ). Prawdziwe i przykre jest rowniez to ze niektore denominacje calkowicie odeszly od Slowa Bozego, wypelniajac i przekazujac swoim wyznawcom wlasne zalozenia wiary.
Biblia jako ``relikwia-rekwizyt religijny`` pozostala dla nich ``Slowem Bozym`` jednak nie jest nim juz Jej Tresc.

Powtorze pytanie, czy objawienia maryjne zalicza sie do Tradycji, co mowi katolicka religia ?


So maja 17, 2014 11:51 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So wrz 25, 2010 9:40 am
Posty: 218
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
A Dawid napisał(a):
Powtorze pytanie, czy objawienia maryjne zalicza sie do Tradycji, co mowi katolicka religia ?

Mówi (za KKK):
Cytuj:
67 W historii zdarzały się tak zwane objawienia prywatne; niektóre z nich zostały uznane przez autorytet Kościoła. [url]Nie należą one jednak do depozytu wiary.[/url] Ich rolą nie jest "ulepszanie" czy "uzupełnianie" ostatecznego Objawienia Chrystusa, lecz pomoc w pełniejszym przeżywaniu go w jakiejś epoce historycznej. Zmysł wiary wiernych, kierowany przez Urząd Nauczycielski Kościoła, umie rozróżniać i przyjmować to, co w tych objawieniach stanowi autentyczne wezwanie Chrystusa lub świętych skierowane do Kościoła.
[url]Wiara chrześcijańska nie może przyjąć "objawień" zmierzających do przekroczenia czy poprawienia Objawienia, którego Chrystus jest wypełnieniem.[/url] Chodzi w tym wypadku o pewne religie niechrześcijańskie, a także o pewne ostatnio powstałe sekty, które opierają się na takich "objawieniach".


Ale tu wystarczy wujek google i odrobina dobrej woli...


So maja 17, 2014 12:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 15161
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
mamali napisał(a):
Właśnie miałam założyć podobny wątek.
Pytanie -co jest tą Tradycją?

„Przez Tradycję rozumiemy to wszystko, co o Chrystusie i Jego nauce przekazali apostołowie jako naoczni wiarogodni świadkowie […] że w [Ewangeliach jest] zawarta Tradycja Apostolska, tak jak i w pozostałych księgach Nowego Testamentu. W księgach tych Tradycja została spisana w sposób szczególny, pod wpływem łaski natchnienia (...) Tradycja Apostolska została utrwalona również i w innej formie: w najstarszej liturgii i w sztuce sakralnej, w zwyczajach pierwotnych gmin chrześcijańskich, w starochrześcijańskiej literaturze I i II w oraz w pismach Ojców Kościoła”.
Szczerze mówiąc, nie pamiętam skąd pochodzi powyższy cytat, jednak mam go za nadzwyczaj trafny i zwięźle definiujący Tradycję.
Objawienie Publiczne zakończyło się ze śmiercią ostatniego z Apostołów.
Cytuj:
Czy np. zaliczają sie do niej pisma wczesnochrześcijanskie Ojców Kościoła, Ojców Apostolskich (myslę że tak)
Tak.
Tyle że pamiętać trzeba, że w inny sposób niż Pismo Święte - nie każde słowo tych pism jest automatycznie przekazem wiary. . Jest to badanie Tradycji niejako "z drugiej ręki", musi istnieć coś takiego co nazywa się "zgoda Ojców"(tj. co do tezy muszą się te pisma zgadzać).
Cytuj:
, a czy np. takie dziełka jak protoewangelia Jakuba
To jest raczej utwór typu midrasz. Apokryf, a więc raczej literatura.
Cytuj:
ewangelia Tomasza
Nie. Ewangelia Tomasza jest dziełem gnostyckim, opozycyjnym wobec chrześcijaństwa (choć podszywającym się pod dzieło apostoła). Pochodzi zresztą z III wieku. Określił bym go słowem propaganda.
Cytuj:
Marii itp.
Rozumiem że chodzi o "Ewangelię Marii Magdaleny?
To coś pomiędzy midraszem, a tekstem gnostyckim (jak Ewangelia Tomasza). Czyli trochę literatury i trochę propagandy :).

O apokryfach trafnie pisze na "Opoce" (http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB ... kryfy.html) ks. Tomasz Siemieniec:

Warto pokusić się także o odpowiedź na pytanie o znaczenie apokryfów dla badań nad Pismem Świętym.

Bez wątpienia apokryfy są cennym świadectwem literackim swojej epoki. Ponieważ nie są księgami natchnionymi, nie mogą stanowić argumentacji w formułowaniu tez teologicznych. Możemy natomiast dzięki nim poznać różne tendencje, prądy religijne panujące w czasach bezpośrednio poprzedzających przyjście Jezusa i w pierwszych wiekach Kościoła. Niektóre z nich (powstałe na przełomie obu Testamentów) mogą stanowić cenną pomoc dla zrozumienia pewnych zagadnień poruszanych w księgach biblijnych. Wiele spośród apokryfów jest świadectwem wiary i pobożności ludzi żyjących w tamtych czasach (np. Psalmy Salomona).


Cytuj:
czy Didache.
Z całą pewnością. Jest to jedno z najwcześniejszych i najcenniejszych pism wczesnochrześcijańskich.
Cytuj:
Dlaczego w takim razie nie znalazły sie w kanonie Pisma Świetego? (co do Didache to pewnie dlatego, że bardzo wcześnie zagubiono rękopisy, a odnaleziono gdy kanon już był ustalony.)

Odpowiedź jest prosta (choć pewnie niewielu zadowoli) - ponieważ Bóg tak chciał.
Owszem, były kryteria tego, co do kanonu wejdzie (przy czym głównym było używanie danego pisma w liturgii w zborach) ale ostatecznie odpowiedź wymyka się naszym ocenom (np. we wczesnym chrześcijaństwie bardzo popularny był "Pasterz" Hermasa, a do kanonu nie wszedł)
Można powiedzieć że to Tradycja spowodowała włączenie pewnych książ do kanonu, a pewnych nie. Jak to okreslono w Konstytucji dogmatycznej O przekazywaniu Objawienia Bożego Dei Verbum:
Wypowiedzi Ojców świętych świadczą o obecności tej życiodajnej Tradycji, której bogactwa przelewają się w działalność i życie wierzącego i modlącego się Kościoła. Dzięki tej samej Tradycji Kościół rozpoznaje cały kanon Ksiąg świętych, a i samo Pismo św. w jej obrębie głębiej jest rozumiane i nieustannie w czyn wprowadzane.
(…)Święta Tradycja i Pismo św. stanowią jeden święty depozyt słowa Bożego powierzony Kościołowi.
(…)Zadanie zaś autentycznej interpretacji słowa Bożego, spisanego czy przekazanego przez Tradycję, powierzone zostało samemu tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła, który autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa. Urząd ten Nauczycielski nie jest ponad słowem Bożym, lecz jemu służy, nauczając tylko tego, co zostało przekazane.
(za archidiecezja.lodz.pl/czytelni/sobor/ko2.html)
Cytuj:
Czy objawienia maryjne to też zalicza się do Tradycji?
Absolutnie nie!
Wszystkie objawienia (nawet Jezusa) po śmierci ostatniego z apostołów to objawienie prywatne. Można w nie wierzyć, wolno nie wierzyć.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So maja 17, 2014 12:26 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 15161
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Skoro Dawidzie rozpocząłeś temat, więc pytanie do Ciebie dla rozkręcenia dyskusji - czy Tradycja jest konieczna, czy wystarczy Pismo Święte?

Tylko proszę, tym razem bez "gromienia", bez przytaczania fragmentów że nie należy odchodzić od Boga ale nie mówiących nic na temat, bez utyskiwania na "inne kościoły" (to ile jest kościołów?!) itd - prosto i na temat - jest Tradycja konieczna czy nie? A jeśli tak, to skąd wiemy, a jesli nie - to tez skąd wiemy (tu z kolei przydadzą się cytaty biblijne).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So maja 17, 2014 12:38 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N maja 04, 2014 9:56 pm
Posty: 151
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Tradycje zgodne ze Slowem Bozym przyjmuje, przeciwne Slowu Bozemu, odrzucam.


So maja 17, 2014 2:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 15161
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
A Dawid napisał(a):
Tradycje zgodne ze Slowem Bozym przyjmuje, przeciwne Slowu Bozemu, odrzucam.
Nie o to pytałem.
Pytanie brzmiało: czy Tradycja jest konieczna, czy wystarczy Pismo Święte?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So maja 17, 2014 2:43 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
@mamali

Cytuj:
Pytanie -co jest tą Tradycją?

Musisz wiedzieć, że ten termin przyjął się dla określenia pewnego praktyki nie od razu, bo też nie od razu chrześcijaństwo trafiło do świata łacińskiego. W prawie starorzymskim funkcjonowało wiele form dokonywania traktatów kupna-sprzedaży - jedną z nich, pierwotnie rozwiniętą na gruncie relacji obywateli civitias z nieobywatelami, później ze względu na proceduralną prostotę przyjętą powszechnie, była traditio, tzn. dokładnie z łaciny przekazanie. Oznaczała traditio - co można spolszczyć właśnie jako tradycję, mowa więc o sprzedaży drogą tradycji, dokonywaniu tradycji czegoś na rzecz kogoś, bawiąc się w słowotwórstwo wręcz o tradowaniu rzeczy - wydanie danej rzeczy w jej indywidualnej postaci, tj. nie w postaci pieniężnego ekwiwalentu, obietnicy bądź samej nadziei otrzymania wydawanego - nie można więc było początkowo drogą traditio zbyć np. praw do owoców, które miały urosnąć na drzewie, czy też do ryb potencjalnie znajdujących się w stawie. Tradycja była metodą przekazu dokładnie tej samej rzeczy z rąk do rąk. Później ten termin dokładnie w tym znaczeniu został zapożyczony by nazywać pewne zjawiska społeczne - w tym konkretnym interesującym nas kontekście oznacza tradycja przekaz prawidłowej wiary w Jezusa Chrystusa. Dokładnie o tym pisał Barney - drogą traditio Apostołowie przekazali/wydali wiarę swoim uczniom, oni swoim uczniom, i tak dalej i tak dalej. To jest właśnie chrześcijańska traditio, tradycja, Tradycja przez wielkie T - Tradycja ortodoksyjnej wiary. Ta Tradycja uprzedza powstanie Pisma Świętego, tzn. jego ksiąg nowotestamentalnych. Pisma te są częścią Tradycji Kościoła rozumianego jako wspólnota wierzących.

Nie można ich więc rozpatrywać poza Tradycją.

Cytuj:
Czy np. zaliczają sie do niej pisma wczesnochrześcijanskie Ojców Kościoła, Ojców Apostolskich (myslę że tak),

Nie ma różnicy rodzaju między pismami ortodoksyjnych Ojców Kościoła a tekstami włączonymi do Pisma Świętego - jest tylko różnica stopnia. W tym sensie Pismo Święte jest najważniejszym elementem Tradycji, że mówi o życiu Zbawiciela i jest bezbłędne, który to przywilej nie przysługuje z automatu całości dorobku Ojców Kościoła. W tym sensie Pismo jest natchnione, że jest pismem autorytatywnym Kościoła w którym działa Duch Święty - jednak w ten sam sposób można mówić o natchnieniu niektórych pism np. Atanazego Wielkiego. Nie ma różnicy rodzaju, tylko różnica stopnia. Bibliolatria uprawiana przez protestantów, w skrajnej postaci posunięta do stanowiska np. świadków Jehowy, jest niebiblijna i zasadniczo niezgodna z duchem chrześcijaństwa, które nie jest religią księgi, tzn. jakaś konkretna książka nie jest centrum wiary. Gdyby jakimś cudem wszystkie kopie Pisma zaginęły w sposób taki, że nijak nie moglibyśmy ich odtworzyć, tzn. odzyskać ich tekstu, zaś przetrwałyby jakieś prawidłowe życiorysy Zbawiciela, np. w formie pouczeń Ojców Kościoła, to byłaby z pewnością dla Kościoła tragedia - ale świat by się nie zawalił. Między sposobem myślenia różnego sortu badaczy pisma a tradycyjnym chrześcijaństwem jest tak wielka przepaść mentalnościowa, że nie wierzę w możliwość porozumienia. To obce sobie wrażliwości religijne.

Cytuj:
protoewangelia Jakuba

To dzieło jest ważną częścią tradycji, zwłaszcza na Wschodzie chrześcijaństwa, nie ma jednak tej rangi co pisma kanoniczne. Jest apokryfem stojącym stosunkowo blisko ortodoksji.

Cytuj:
ewangelia Tomasza

To jest tekst gnostycki, a więc nie chrześcijański. Ewangelii Tomasza było zresztą kilka, dwie są najbardziej znane, w tym tzw. ewangelia dzieciństwa.

Cytuj:
Marii

Tych też było w historii kilka, wszystko gnoza.

Cytuj:
Didache

Oczywiście, Didache jest szalenie ważnym tekstem o pełnej ortodoksyjności. Warto czytać.

Cytuj:
Dlaczego w takim razie nie znalazły sie w kanonie Pisma Świetego?

Musiałbyś sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie po pierwsze jak powstał kanon Pisma Świętego, a po drugie czy w ogóle jego powstanie było jakoś marksistowsko/heglistowsko pojętą koniecznością dziejową. Nie było. Chrześcijaństwo świetnie by się bez Pisma obyło, gdyby tylko forma rozprzestrzeniania ewangelii za jego pomocą nie była po prostu wygodniejsza i bezpieczniejsza. Pismo nie jest jakąś magiczną książką, artefaktem mocnym mocą swojej litery - to po prostu centralny element Tradycji, który narodził się niejako z konieczności odpierania herezji, które towarzyszyły ortodoksji od dnia narodzin Kościoła.

Odpowiedź Barney'a jest celna ale mgławicowa. Są bardzo konkretne powody dla których konkretne pisma są częścią Pisma a konkretne pisma nie są częścią Pisma. Mniemam tylko, że Barney o tym wie, ale po prostu oszczędza sobie czasu.

Cytuj:
Czy objawienia maryjne to też zalicza się do Tradycji?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Prawowierne objawienia maryjne nie dokładają już nic do depozytu wiary apostolskiej, którą Apostołowie posiadali w pełni. Jeśli jakiekolwiek doświadczenie mistyczne potwierdza ortodoksję to właściwie nie ma powodu by jakoś się tym szczególnie zajmować, bo poruszamy się po zbadanej przestrzeni.

@A Dawid
Cytuj:
Tradycje zgodne ze Slowem Bozym przyjmuje, przeciwne Slowu Bozemu, odrzucam.

Wiesz oczywiście, że mówienie o Piśmie Świętym jako Słowie Bożym jest pewną konwencją, prawda? Wyrazem szacunku a nie deskrypcją dosłowną. Choć w sumie biorąc pod uwagę te androny jakie wypisujesz na forum i poziom jaki reprezentujesz...


So maja 17, 2014 4:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 15161
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
To jeszcze dodam, że w pierwszych wiekach chrześcijanie nie odczuwali potrzeby specjalnego określania kanonu (zresztą podobnie jak Żydzi do momentu zburzenia Świątyni).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So maja 17, 2014 5:26 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Ta potrzeba zrodziła się w dość konkretnym momencie - w momencie kontrowersji marcjońskiej. Marcjon z Synopy, wpływowy herezjarcha działający w pierwszej połowie II wieku, odszedł od chrześcijańskiej ortodoksji i wypracował własny, oryginalny system dualistyczny. Ułożył też własny kanon pism prawowiernych - tzn. skompilował tekst Ewangelii bazując głównie na Łukaszu, ten jeden tekst określając mianem właściwego, dokooptowując też kilka listów świętego Pawła. Zupełnie Marcjon odciął się od Starego Testamentu. W obliczu herezji ortodoksi wypracowali własny kanon, opierając się na zgodności z tradycją i na powszechności użytku danych pism.


So maja 17, 2014 5:37 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Poza tym, starotestamentalna część kanonu obecnie używanego przez protestantów nie jest tożsama z odpowiednim kanonem wczesnego Kościoła - to samo tyczy się też zresztą rzymian. Protestanci po prostu woleli zaufać żydom, którzy swój kanon układali ponad pół wieku po narodzinach Chrystusa, niż chrześcijanom.

PS: Nawet nie zauważyłem gdy mi tu stuknęły dwa lata. Heh.


So maja 17, 2014 5:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 15161
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Tartaglia napisał(a):
Poza tym, starotestamentalna część kanonu obecnie używanego przez protestantów nie jest tożsama z odpowiednim kanonem wczesnego Kościoła - to samo tyczy się też zresztą rzymian. Protestanci po prostu woleli zaufać żydom, którzy swój kanon układali ponad pół wieku po narodzinach Chrystusa, niż chrześcijanom.
To właściwie było wtórne tłumaczenie, geneza była dużo bardziej przyziemna.
Było to podczas dysputy o Czyśćcu w roku 1519. Marcin Luter, zacukany tym iż zacytowano mu fragment II Księgi Machabejskiej:
„[Juda] Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu.”/2 Mch 12,43-45/
kombinował jak zbić ten argument. Nie wymyśliwszy nic innego, zakwestionował wszystkie księgi tzw.deuterokanonoczne (do których 2 Mch należała).

W ten sposób Reformator, który zdefiniował zasadę tylko biblia, uważając iż wiary Kościoła nie może determinować wielowiekowa Tradycja, jednocześnie pozwolił sobie na to, by jego własne poglądy stanowiły normę dla orzeczenia, czy dana księga jest natchniona, czy nie.

Mało tego - zakwestionował również 7 ksiąg deuterokanonicznych Nowego Testamentu (dzięki temu mógłby się "pozbyć" bardzo niewygodnej dla "sola fide" Księgi Jakuba), niemniej nawet jego wyznawcy okrojenia Nowego Testamentu już "nie łyknęli" i musiał Luter z tego stwierdzenia zrezygnować.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So maja 17, 2014 6:04 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 02, 2012 7:48 am
Posty: 888
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Luter Lutrem, może być twarzą reformacji i jednym z ojców-inicjatorów, ale mówię bardziej o nieco późniejszej i właściwie współczesnej refleksji protestanckiej. Był sobie kanon żydowski, potem kanon ksiąg greckich - szlus. Stąd trzeba to co było w Septuagincie a co żydom po 70 roku przestało się podobać wyrzucić.


So maja 17, 2014 6:07 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL