Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 20, 2019 2:05 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Rozwazania Biblijne. 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
Co do kerygmatu to nie jest on moralizowaniem ani katechizowaniem, nie jest również wykładem teologicznym czy religijną debatą. Dla wszystkich wyznań chrześcijańskich jest wspólny, taki sam, jak mógłby być błędny? Celem kerygmatu jest przedstawienie i ukazanie Jezusa Chrystusa jako Bożej odpowiedzi dla człowieka potrzebującego wyzwolenia z niewoli i nieszczęścia, ze stanu śmierci, w jaki popadł przez grzech. Aby ożyć człowiek nie potrzebuje doktryny, pobożnych praktyk, ludzkich nakazów czy religijnych zakazów. Jest mu potrzebne tylko jedno - spotkanie z żywym i ożywiającym Bogiem. Kerygmat to Boży sposób na spotkanie z Chrystusem. Apostoł Paweł napisał "upodobało sie Bogu przez głupstwo głoszenia słowa (kerygmatos) zbawić wierzących (1 Kor 1:21)

Wt maja 20, 2014 9:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mamali napisał(a):
Co do kerygmatu to nie jest on moralizowaniem ani katechizowaniem, nie jest również wykładem teologicznym czy religijną debatą.
Oczywiscie. Ale musi zawierać czyste ziarno.
Cytuj:
Dla wszystkich wyznań chrześcijańskich jest wspólny, taki sam, jak mógłby być błędny?
A kto tak zadekretował? I kto stwierdził że jest taki a taki?
Cytuj:
Celem kerygmatu jest przedstawienie i ukazanie Jezusa Chrystusa jako Bożej odpowiedzi dla człowieka potrzebującego wyzwolenia z niewoli i nieszczęścia, ze stanu śmierci, w jaki popadł przez grzech. Aby ożyć człowiek nie potrzebuje doktryny, pobożnych praktyk, ludzkich nakazów czy religijnych zakazów.
To często używany argument, ale biblijnie nie do utrzymania - przeciwnie, cała Biblia (a Listy Apostolskie szczególnie) są pełne troski o czystość nauki i nawoływań do przestrzegania przykazań. Do tego stopnia, że przyjęcie Kerygmatu z jednoczesnym brakiem poddania się im pogarsza, nie polepsza sytuację człowieka...
Ale ja nie o tym. Jesli nie ważne, czy Kerygmat przekazuje prawdziwą naukę, to po co w ogóle głosic Kerygmat?

Cytuj:
Jest mu potrzebne tylko jedno - spotkanie z żywym i ożywiającym Bogiem. Kerygmat to Boży sposób na spotkanie z Chrystusem. Apostoł Paweł napisał "upodobało sie Bogu przez głupstwo głoszenia słowa (kerygmatos) zbawić wierzących (1 Kor 1:21)
Owszem, jeśli jednak głoszony jest fałszywy Kerygmat to i spotkanie jest mocno niepewne (nie piszę o emocjach, bo te są gwarantowane przez formę)

Mamali, wiele lat głosiłem ów błedny kerygmat. Uzywałem tych właśnie argumentów jakich uzyłaś (i jeszcze jednego, o "różnicy pomiędzy kerygmatem a katechezą"). Jednak trzeba od czasu do czasu zatrzymać się i zakwestionować własne przekonania. Niestety, w dziedzinie ewangelizacji (a także w dziedzinie charyzmatów) zaskakująco wiele "prawd" funkcjonuje na zasadzie "bo kiedyś ktoś powiedział że tak i się przyjęło".

Nie chcę się rozpisywać - rozwinięcie znajdziesz tu
http://apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85 ... owego-ycia
http://apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85 ... izacyjnych
http://apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85 ... si-na-nowo
oraz propozycja pozytywna
http://apologetyka.katolik.pl/gor%C4%85 ... punktowego
rozwinięta szerzej tu:
http://mateusz.pl/rekolekcje/2004/js/index.htm

Śr maja 21, 2014 12:50 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
przeciwnie, cała Biblia (a Listy Apostolskie szczególnie) są pełne troski o czystość nauki i nawoływań do przestrzegania przykazań.

zgoda, ale to dotyczy nauczania np. katechumenów przygotowujących sie do chrztu, którzy są uczniami i już usłyszeli o Jezusie, zbawieniu i chcą w to Przymierze wejść, oraz już ochrzczonych. Kerygmat to początek zbawienia. Ogłaszanie, proklamowanie. Nauczanie to co innego.
Cytuj:
Jesli nie ważne, czy Kerygmat przekazuje prawdziwą naukę, to po co w ogóle głosic Kerygmat?

Kerygmat to jeszcze nie nauka - o czym pisałam wyżej. Poczytaj Dzieje rozdział 2, co Piotr głosił. Kerygmat wzbudza wiarę w jedynego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Przecież nie zaczynasz głoszenia o tym, że trzeba wypełniać przykazania, bo to wypełniają nawet ateiści!
Linki podane przez ciebie Barney poczytam z chęcią w wolnym czasie, może w weekend.

Śr maja 21, 2014 8:55 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jeszcze jest taka sprawa, że ja piszę o swoich doświadczeniach. Jako katoliczka - od urodzenia - byłam nią tylko z nazwy. Moi rodzice nie przekazali mi wiary, o czym pisałam kiedyś. Nigdy w domu nie rozmawiało się o Bogu. W Boga wydawało mi się, że wierzyłam na swój jakiś tam sposób, na zasadzie, że Bóg jest, ale gdzieś tam nie wiadomo gdzie. Żadnego praktykowania wiary nie było w moim życiu. Jezus- choć słyszałam o Nim (heh kto by w Polsce nie słyszał o Jezusie ;) )- to był jakoś niepożądany, pomijany w moim życiu, ze względu na cierpienie i ten krzyż haniebny :-( Nikt nie tłumaczył PO CO to wszystko się stało. Ja uwierzyłam gdy usłyszałam właśnie kerygmat, niestety nie od katolików. Nie były to te 4 prawdy duchowego życia, tylko proste 2-3 zdania o Zbawicielu Jezusie Chrystusie i tego co to oznacza dla mnie, dla ludzi. W jednym momencie wiara została we mnie wzbudzona przez Ducha Świętego. Pytania co do szczegółów to pojawiły się niedługo po tym, ale to już było nauczanie, które trwa do dziś, bo zawsze coś nowego można doświadczyć w życiu z Bogiem.

Śr maja 21, 2014 9:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mamali napisał(a):
Cytuj:
przeciwnie, cała Biblia (a Listy Apostolskie szczególnie) są pełne troski o czystość nauki i nawoływań do przestrzegania przykazań.

zgoda, ale to dotyczy nauczania np. katechumenów przygotowujących sie do chrztu, którzy są uczniami i już usłyszeli o Jezusie, zbawieniu i chcą w to Przymierze wejść, oraz już ochrzczonych. Kerygmat to początek zbawienia. Ogłaszanie, proklamowanie. Nauczanie to co innego.
I może być fałszywy? :roll:
Cytuj:
Cytuj:
Jesli nie ważne, czy Kerygmat przekazuje prawdziwą naukę, to po co w ogóle głosic Kerygmat?

Kerygmat to jeszcze nie nauka - o czym pisałam wyżej. Poczytaj Dzieje rozdział 2, co Piotr głosił. Kerygmat wzbudza wiarę w jedynego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Przecież nie zaczynasz głoszenia o tym, że trzeba wypełniać przykazania, bo to wypełniają nawet ateiści!
I nie o to idzie. Skoro jednak wypowiada się JAKIEŚ twierdzenia, to nie mogą one być fałszywe. Powiedziałbym nawet że na tym etapie są jeszcze bardziej szkodliwe, bo to pierwsze głoszenie wbija się w człowieka bardzo głęboko.
Cytuj:
Jeszcze jest taka sprawa, że ja piszę o swoich doświadczeniach. Jako katoliczka - od urodzenia - byłam nią tylko z nazwy. Moi rodzice nie przekazali mi wiary, o czym pisałam kiedyś. Nigdy w domu nie rozmawiało się o Bogu. W Boga wydawało mi się, że wierzyłam na swój jakiś tam sposób, na zasadzie, że Bóg jest, ale gdzieś tam nie wiadomo gdzie. Żadnego praktykowania wiary nie było w moim życiu. Jezus- choć słyszałam o Nim (heh kto by w Polsce nie słyszał o Jezusie ;) )- to był jakoś niepożądany, pomijany w moim życiu, ze względu na cierpienie i ten krzyż haniebny :-( Nikt nie tłumaczył PO CO to wszystko się stało. Ja uwierzyłam gdy usłyszałam właśnie kerygmat, niestety nie od katolików. Nie były to te 4 prawdy duchowego życia, tylko proste 2-3 zdania o Zbawicielu Jezusie Chrystusie i tego co to oznacza dla mnie, dla ludzi. W jednym momencie wiara została we mnie wzbudzona przez Ducha Świętego. Pytania co do szczegółów to pojawiły się niedługo po tym, ale to już było nauczanie, które trwa do dziś, bo zawsze coś nowego można doświadczyć w życiu z Bogiem.
Piękne świadectwo, ale jakie z tego wysnuwasz wnioski a propos naszej rozmowy?

Widzisz, ja ewangelizowałem intensywnie, głosząc kerygmat 7 punktowy (Filip) -nawet teraz jeszcze możesz, siłą rozpędu, na mojej stronie znaleźć ów niezbyt prawdziwy kerygmat. Ale w pewnym momencie zadałem sobie 3 pytania:
  • czy jest on prawdziwy (zgodny z Biblią)?
  • czy zawiera rzeczy faktycznie najważniejsze?
  • czy jest pełny
Niestety, po głębokim zbadaniu musiałem odpowiedzieć 3 X NIE

Śr maja 21, 2014 9:22 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Widzisz, ja ewangelizowałem intensywnie, głosząc kerygmat 7 punktowy (Filip)

nie znam takowego, ale to pewnie taki broszurkowy. Mnie takiego nie głoszono.
Cytuj:
I może być fałszywy?

Kerygmat jest ogłoszeniem zbawienia dokonanego przez Boga w Jezusie. To najważniejsza cecha orędzia kerygmatycznego. W najprostszej formie przedstawił go św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian:
Chrystus umarł - zgodnie z Pismem - za nasze grzechy, został pogrzebany, zmartwychwstał trzeciego dnia zgodnie z Pismem, i ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu. (1 Kor 15, 3-5)

Śr maja 21, 2014 9:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mamali napisał(a):
Kerygmat jest ogłoszeniem zbawienia dokonanego przez Boga w Jezusie. To najważniejsza cecha orędzia kerygmatycznego. W najprostszej formie przedstawił go św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian:
Chrystus umarł - zgodnie z Pismem - za nasze grzechy, został pogrzebany, zmartwychwstał trzeciego dnia zgodnie z Pismem, i ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu. (1 Kor 15, 3-5)
Troch się nie rozumiemy.
Ja nie jestem przeciw Kerygmatowi (no jakże bym mógł), a przeciw temu, co się za niego przedstawia (właśnie ów osławiony 4 punktowy, czy ten 7 punktowy). I twierdzę, że są to ujęcia fałszywe, niepełne i niezrównoważone cod o treści.

Śr maja 21, 2014 10:17 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Ewangelia Tomasza
Dlaczego nie została włączona podobnie jak Doda je do kanonu Nowego Testamentu
Obie te ksiegi w 100%natchnione przez Boga i zgodne z całym Pismem świętym.

N sie 18, 2019 5:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5