Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 20, 2019 4:34 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Rozwazania Biblijne. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozwazania Biblijne.
@Barney

Zawsze spóźnię się z edycją.

Cytuj:
Mało tego - zakwestionował również 7 ksiąg deuterokanonicznych Nowego Testamentu (dzięki temu mógłby się "pozbyć" bardzo niewygodnej dla "sola fide" Księgi Jakuba), niemniej nawet jego wyznawcy okrojenia Nowego Testamentu już "nie łyknęli" i musiał Luter z tego stwierdzenia zrezygnować.

Szczerze powiedziawszy o tym nie słyszałem - mógłbyś napisać kilka słów więcej?

So maja 17, 2014 6:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Tartaglia napisał(a):
@BarneySzczerze powiedziawszy o tym nie słyszałem - mógłbyś napisać kilka słów więcej?

Marcin Luter uważał, że List św. Jakuba przeczący zbawieniu wyłącznie przez wiarę jest „listem słomianym” ; podobnie w Liście do Hebrajczyków Luter znajduje jeno „drzewo, słomę i siano razem pomieszane” .

Szczególnie przeszkadzały doktorowi Marcinowi List św. Jakuba oraz List św.Judy.
Poniżej cytaty - wg mnie wynika z nich nie tylko to, iż ten Reformator odmawiał niektórym księgom Nowego Testamentu natchnienia Ducha Świętego, ale także że czynił to, ponieważ treść tych ksiąg nie pasowała do jego teorii.
Krótko mówiąc, jego postawę można by streścić w słowach >>Naukę czerpiemy wyłącznie z Biblii - ale co jest Biblią ustalamy na podstawie zgodności księgi z nauką Marcina Lutra<<.

O Liście Jakuba:
"Po pierwsze, wbrew św. Pawłowi i całemu pozostałemu Pismu, nadaje wprost uczynkom moc usprawiedliwienia i mówi, że Abraham został usprawiedliwiony ze swoich uczynków, gdyż złożył w ofierze swojego syna. Jednak św. Paweł w Rz 4,2-3 uczy przeciw niemu, że Abraham stał się sprawiedliwy bez uczynków, jedynie przez swoją wiarę, zanim złożył w ofierze swojego syna, i dowodzi tego za pomocą 1 Mojż [Rdz] 15,6.
Chociaż można by temu listowi dopomóc i znaleźć dla takiej sprawiedliwości z uczynków jakieś objaśnienie, nie można go jednak obronić w tym, że tekst z 1 Mojż 15 (który mówi jedynie o wierze Abrahama, a nie o jego uczynkach, jak go przytacza św. Paweł w Rz 4,3) przenosi on na uczynki. Wada ta dowodzi, że nie jest to list apostoła.
[...]
I wszystkie porządne święte księgi mają wspólne to, wszystkie razem zwiastują i głoszą Chrystusa. Jest to też prawdziwy kamień probierczy do badania wszystkich ksiąg, gdy się widzi, czy głoszą one Chrystusa, czy nie, ponieważ całe Pismo ukazuje Chrystusa (Rz 3,21), a św. Paweł nie chce znać niczego, jak tylko Chrystusa (1 Kor 2,2). To, co Chrystusa nie naucza, nie jest apostolskie, nawet gdyby nauczał tego św. Piotr, albo św. Paweł. Natomiast to, co Chrystusa zwiastuje, jest apostolskie, nawet gdyby zwiastował to Judasz, Annasz, Piłat i Herod.
Lecz ten Jakub nic więcej nie robi, tylko popędza ku prawu i jego uczynkom i tak niedbale wrzuca jedno obok drugiego, że wydaje mi się, iż był to jakiś dobry i pobożny człowiek, który wziął kilka wypowiedzi uczniów apostołów i tak rzucił je na papier lub być może list ten napisany został przez kogoś innego na podstawie jego kazania. Nazywa prawo prawem wolności, chociaż św. Paweł nazywa je prawem niewoli, gniewu, śmierci i grzechu.
[...]
Summa: chciał on odeprzeć tych, którzy zdali się na wiarę bez uczynku, a był w tej sprawie zbyt słaby pod względem umysłu, rozumienia i słów, toteż rozrywa Pismo i sprzeciwia się przez to Pawłowi i całemu Pismu. Chce osiągnąć przez głoszenie prawa to, co apostołowie osiągają przez pobudzanie do miłości. Dlatego nie chcę go mieć w swojej Biblii wśród właściwych głównych ksiąg, nie chcę jednak przez to nikomu bronić traktować go i cenić tak, jak ma ochotę, ponieważ jest w nim poza tym wiele dobrych wypowiedzi. Jeden świadek to nie jest żaden świadek w ziemskich sprawach; jak ma więc tylko ten jeden, sam, mieć znaczenie wobec Pawła i całego pozostałego Pisma?”
/Przedmowa do Listów św. Jakuba i św. Judy, Marcin Luter 1522/
W powyższym tekście wyraźnie widać, iż wystarczającym powodem dla odrzucenia księgi natchnionej jest jej niezgodność z, sformułowaną przez Lutra, zasadą tylko wiara.
To tyle na temat Listu Św. Jakuba. Przy okazji zajrzyjmy jednak do komentarza (także pochodzącego z 1522 roku) jaki napisał Luter do Księgi Apokalipsy (Objawienia św. Jana):
„Widzę w tej księdze niejeden brak, tak że nie uznaję jej ani za apostolską, ani prorocką.
[...]
W Starym Testamencie, a cóż dopiero w Nowym, nie ma również żadnego proroka, który by przez cały czas posługiwał się widzeniami i obrazami, tak że traktuję to prawie na równi z Czwartą Księgą Ezdrasza i nie mogę znaleźć niczego, co by wskazywało, że jest to ułożone przez Ducha Świętego.
[...]
Ponadto zdaje mi się przesadą, że tak bardzo poleca swoją księgę, bardziej niż robią to inne święte księgi (które zawierają o wiele więcej), i grozi, że gdyby ktoś z niej coś ujął, to i Bóg jemu ujmie itd. Natomiast błogosławieni mają być ci, którzy zachowują to, co jest tam napisane (Obj [Ap] 22,14.18 nn). Jednakże nikt nie wie, co to jest, a co dopiero, żeby miał to ktoś zachowywać. Tyle więc z tego jest, jakbyśmy tej księgi nie mieli istnieją też chyba o wiele cenniejsze księgi, które należy zachowywać.

W późniejszym czasie Marcin Luter opamiętał się nieco. Poprzestał na usunięciu ksiąg deuterokanonicznych Starego Testamentu i zamieścił kwestionowane przez siebie księgi Nowego Testamentu (co Prawda jedynie jako aneks). Jednak o Liście Jakuba do końca życia mówił z niechęcią twierdząc że jest to „list papistów” .
====
Doktor Luter w wydanym przez siebie tłumaczeniu Biblii posunął się jeszcze dalej: pozwolił sobie na zafałszowanie tekstu Listu do Rzymian tak, aby nowy tekst wspierał nauki reformatora. Zamienić sformułowanie „sprawiedliwość Boża” na „sprawiedliwość, która jest ważna wobec Boga” a „usprawiedliwienie przez wiarę” na „usprawiedliwienie tylko przez wiarę” /Rz 3, 26/.

Wydaje się że Luter mógł zdawać sobie sprawę z niemożności biblijnego uzasadnienia słowa „tylko” w sformułowanych przez siebie zasadach, gdyż w swoim tłumaczeniu Listu do Rzymian posunął się do fałszerstwa, dopisując słowa „allein durch” („tylko przez”) do Rz 3,26. Gdy zwrócono mu na to uwagę, odpowiedział: „Jeżeli wam jaki papista będzie robił korowody z powodu wyrazu >>jedynie<<, >>tylko<<, to powiedzcie mu tak od ręki: doktor Marcin Luter chce, aby tak było, i dodajcie jeszcze: papista i osioł jedno są”. Byłą to zresztą stała postawa reformatora, który twierdził „Nie godzę się, aby nauka moja mogła podlegać czyjemukolwiek osądowi, nawet anielskiemu. (…)kto nie przyjmuje mojej nauki, nie może dojść do zbawienia”.

Biblia Lutra pełna jest zresztą tendencyjnych komentarzy i pouczeń dla czytających (co sprzeciwia się jego własnej zasadzie Sola scriptura!) oraz ilustracji popierających poglądy reformatora (np. w dziale Apokalipsy mówiący o wielkim odstępstwie narysowany został papież). Zapytany jaki autorytet pozwala mu to robić odpowiedział, ze jego wlasny autorytet jest ku temu wystarczajacy.
Wg Jansena (Janssen, History of the German People, XIV, 425) tlumacznie Luthra jest niezgodne z oryginalem w co najmniej 1500 przypadkach. Natomiast Bunsen wylicza w swojej ksiazce 3000 takich niescislosci.

Luter nie wahał się naginać Pisma do celów całkowicie doraźnych: na przykład przykładami ze Starego Testamenu usprawiedliwiał osławioną bigamię landgrafa heskiego Filipa

So maja 17, 2014 6:34 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bardzo interesujące informację, dziękuję serdecznie za ich udostępnienie.

So maja 17, 2014 7:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Wiesz oczywiście, że mówienie o Piśmie Świętym jako Słowie Bożym jest pewną konwencją, prawda? Wyrazem szacunku a nie deskrypcją dosłowną. Choć w sumie biorąc pod uwagę te androny jakie wypisujesz na forum i poziom jaki reprezentujesz..

Nie wiem, i prosze bez ad personam.

So maja 17, 2014 8:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Z powodu rosnacej liczby falszywych religi, kosciolow i nauczycieli nalezy polozyc ufnosc w Bogu, ktory pragnie do nas mowic przez tresci zawarte w Bibli. Droga do zbawienia jest jedna i bezcenna okreslona planem i Bozym przymierzem.
Znajdujemy wiele proroctw , rowniez napomnien dotyczacych falszywych nauk, ktore kierowac beda czlowieka w bledne zrozumienie Boga i Jego Woli.

So maja 17, 2014 8:47 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
2 Piotra 2:1-2
Lecz byli tez falszywi prorocy miedzy ludem, jak i wsrod was beda falszywi nauczyciele, ktorzy wprowadzac beda zgubne nauki i zapierac sie Pana ktory ich odkupil, sprowadzajac na rychla zgube.
I wielu pojdzie za ich rozwiazloscia, a droga prawdy bedzie pohanbiona.

Zaufaj wiec Bogu, modl sie i czytaj Pismo Swiete.
On nigdy nie zaprze sie Swego Slowa, gdyz jest Bogiem wiernym i sprawiedliwym.
Wiernosc i prawo sa dzielami rak Jego.
Wszystkie Jego nakazy sa niezawodne.
Ustanowione na wieki wiekow, Pelnione w wiernosci i prawosci.
Zeslal odkupienie ludowi swemu, Ustanowil na wieki Swoje przymierze.
Swiete i straszne jest imie Jego. Poczatkiem madrosci jest bojazn Pana; Wszyscy ktorzy ja okazuja sa prawdziwie madrzy. Chwala Jego trwa na wieki.
( Psalm 11:7-10 )

So maja 17, 2014 9:02 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zero faktycznej treści. Załóż sobie bloga i tam wrzucaj co Ci się podoba, jeśli tu przychodzisz żeby dyskutować to czyń to, zamiast zachowywać się w ten sposób.

So maja 17, 2014 9:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
No tak, wszystko jedno jaki temat, chrzest niemowląt, rozważania biblijne czy cokolwiek - kończy się na wymyślaniu o protestantach? Nie prościej pisać o tym, w co sami wierzycie, myślicie, sądzicie; jakie są Wasze poglądy, a nie fantazjowanie o poglądach innych? To jakaś obsesja?
Barney pisał kiedyś, że ma jakąś traumę i musi, ok, ale taka zbiorowa kompulsywność?

O Piśmie i Tradycji - wspólny dokument Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów reformowanych, (tutaj ten sam tekst na oficjalnej stronie rzymskiej Stolicy Apostolskiej, ale tamten wygodniej się czyta).
a tutaj - Kościołów luterańskich i kanonicznych Cerkwi Prawosławnych- s. 224.

So maja 17, 2014 11:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
No tak, wszystko jedno jaki temat, chrzest niemowląt, rozważania biblijne czy cokolwiek - kończy się na wymyślaniu o protestantach? Nie prościej pisać o tym, w co sami wierzycie, myślicie, sądzicie; jakie są Wasze poglądy, a nie fantazjowanie o poglądach innych? To jakaś obsesja?
Barney pisał kiedyś, że ma jakąś traumę i musi, ok, ale taka zbiorowa kompulsywność?

O Piśmie i Tradycji - wspólny dokument Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów reformowanych, (tutaj ten sam tekst na oficjalnej stronie rzymskiej Stolicy Apostolskiej, ale tamten wygodniej się czyta).

P524 - jeżeli Kościół katolicki pisze coś pozytywnie o protestantach to po Soborze Watykańskim II. Historycznie uważamy was za braci odłączonych od Kościoła katolickiego (będących w niepełnej jedności z Kościołem). Pozytywne wypowiedzi o protestantyzmie znalazły swoje odbicie w dekrecie o ekumenizmie Vaticanum II a także w nowym porządku Mszy Świętej. Obecnie protestanci mogą i chcą uczestniczyć w katolickiej celebracji eucharystycznej. Czy mogliby powiedzieć to samo o Mszy Świętej św. papieża Piusa V (Mszy trydenckiej)? Oto jest pytanie. Pozdrawiam :) m.k.

N maja 18, 2014 12:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@Mały Książę - nie sprowadzaj proszę następnego tematu do swoich tez tradycjonalistycznych. Postaraj się na temat.

@P254
rozumiem że to bolesne, ale niestety prawdziwe i na temat. Więc sorry, ale nie mów mi o fobiach i nie wmawiaj mi abrakadabry.
A jak chcesz zaprzeczyć czemuś co napisałem - to zaprzecz i podaj źródła.
BTW - zamieszczone teksty pochodzą z luterańskiej strony.

Aha, jeszcze jedna ciekawostka - Luter nie uznawał także (protokanonicznej!) Księgi Hioba.

@Dawidzie, sorry - pewnie zapomniałeś - nie odpowiedziałeś na zadane pytanie
czy Tradycja jest konieczna, czy wystarczy Pismo Święte?

Tak, nie? Inna opcja?
Pamiętaj proszę o tym pytaniu, bo jest kluczowe dla naszej dalszej rozmowy

A Dawid napisał(a):
Cytuj:
Wiesz oczywiście, że mówienie o Piśmie Świętym jako Słowie Bożym jest pewną konwencją, prawda? Wyrazem szacunku a nie deskrypcją dosłowną. (...)

Nie wiem (...)

Róża jest kwiatem, ale to nie znaczy że kwiat jest różą.
Biblia zawiera Słowo Boże, ale to nie znaczy że Słowo Boże ogranicza się do Biblii.

Co to jest „Słowo Boże”
Nie wdając się w pełną analizę biblijnego znaczenia określenia „Słowo” (a jest to pojęcie wielopiętrowe i posiadające wiele znaczeń – jedno piękniejsze i bardziej zachwycające od drugiego) pragnę powiedzieć ze Słowo (także w znaczeniu spotykanym w NT) to po prostu nauczanie (a raczej głoszenie). Biblia to głoszenie spisane. NT jest spisana częścią świadectwa tych, którzy doświadczyli Chrystusa (ciekawe świadectwo przynosi nam św.Ireneusz „Marek, uczeń i tłumacz Piotra, podał im [Rzymianom] na piśmie, co Piotr głosił” , Ewangelia wg św.Marka jest więc spisanym głoszeniem św.Piotra).

Tak wiec - mimo iż wyznaje Prima scriptura (najpierw Pismo) nie ograniczałbym Ewangelii do słowa spisanego - nie ma po temu żadnych biblijnych przesłanek]. Znajdujemy wręcz świadectwa odwrotne, np. takie:
„Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa.”/Rz 10,17/
Również do Galacjan pisał Paweł o Ewangelii jako o głoszeniu:
„Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!”/Gal 1,6-8/
(Najbardziej zadziwiające jest to, iż niektórzy usiłują przywoływać ten fragment jako argument na… sola scriptura!)
Ewangelia to przede wszystkim Słowo Wcielone (czyli Chrystus J 1,1-17 i głoszona przezeń Dobra Nowina). Apostołowie następnie świadczą o Słowie - i na tym polega głoszenie. Por. 1 J 1, 1-4.
Biblia to głoszenie spisane, cześć świadectwa, która została spisana.
Ale jest jeszcze coś: Słowo to nie tylko świadectwo z wydarzeń – to także świadectwo proroctw:
„Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe.” /J 16,13/
Był okres, kiedy nie było Biblii, a był Kościół, co stanowi jeszcze jeden dowód na to, co podkreślałem już wcześniej: chrześcijaństwo nie jest religią Księgi, ale żyjącego i działającego w swoim Ludzie – Kościele Boga!

Karl Rahner ujął tę prawdę w trafnych słowach:
"...Pismo św jest literacką konkretyzacją żywego świadectwa Kościoła. Kościół i jego przepowiadanie były przed Pismem i stanowią jego podstawę. Dane historyczne potwierdzają taki stan rzeczy. Pismo jest zawsze rzeczywistością, która od samego początku kształtuje się w Kościele, w Kościele już uformowanym i już w pełni autorytatywnym, i która ,kształtuje się jako odbicie jego funkcji żywego przepowiadania. I tej wzajemnej relacji nie może zmienić fakt, że Kościół daje świadectwo Pismu jako czemuś inspirowanemu i autorytatywnemu(…)"
Zdarzyło mi się natrafić na argument naszych Braci Odłączonych, iż pierwsi chrześcijanie nie potrzebowali Biblii, bo mieli żyjących apostołów. Jest to niewątpliwie prawda, jednak prawda niecała – otóż pamiętać należy iż apostołów (świadków) było dwunastu, zaś podróż – przykładowo – z Jerozolimy do Rzymu zajmowała co najmniej kilka tygodni, nie było też środków masowego przekazu. Apostołowie trafiali do założonych przez siebie gmin raz na parę lat!
Nadto: jeżeli pierwsi chrześcijanie nie potrzebowali i nie znali zasady sola scriptura, to najlepiej dowodzi iż nie jest to praktyka biblijna. Jeśliby została ustalona (na co nic nie wskazuje!), to musiałaby zostać ustalona nakazem Tradycji na mocy władzy apostołów, co samo w sobie jest sprzeczne. Sola scriptura jako nakaz tradycji to doprawdy konstrukcja zbyt groteskowa ...
Co więcej, sam charakter Słowa jest inny niż sugerują zwolennicy „tylko Biblia”. Jest ono „w sercach Ludu”:
„Daje nam zaś świadectwo Duch Święty, skoro powiedział: Takie jest przymierze, które zawrę z nimi w owych dniach, mówi Pan: dając prawa moje w ich serca, także w umyśle ich wypiszę je.” /Hbr 10,16-17/
Podobnie było zresztą nawet w Starym Przymierzu (Żydzi znają pojęcia „Tory pisanej” i „Tory ustnej”). Prorok Izajasz tak o tym pisze:
„Co do Mnie, takie jest przymierze moje z nimi, mówi Pan: Duch mój, który jest nad tobą, i słowa moje, które włożyłem ci w usta, nie zejdą z twych własnych ust ani z ust twoich dzieci, ani z ust potomków twoich synów, odtąd i na zawsze - mówi Pan.” /Iz 59,21/

Pismo to sposób przekazywania Słowa, a nie sposób w jaki Bóg Słowo objawił

Kościół wypełnia tylko nakazane przez niego zadanie (Mt 28,19; Mt 10,7; Mk 16,15; Mt 16,19). Biblia nigdy nie miała „głosić sama”. Jest ona pożyteczna „do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości” (2 Tm 3,16-17), ale są w niej obecne także ostrzeżenia przed pochopną interpretacją.
Wielokrotnie spotkałem się z oskarżeniem, jakoby katolicy postulowali Tradycję jako „dodatek” do Biblii. Jest to sformułowanie pokazujące niezrozumienie istoty rzeczy. Tradycja nie jest dodatkiem do Biblii, lecz stanowi z nią jedno. Zaskakujące świadectwo takiego rozumienia Biblii i Tradycji stanowi przytaczany już wcześniej werset 2 Tes 2,15:
„Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu.”
Z przytoczonych tekstów biblijnych wynika katolicka zasada sola Verbum Dei (samo Słowo Boże).

N maja 18, 2014 12:40 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
P524 napisał(a):

P524 - jeżeli Kościół katolicki pisze coś pozytywnie o protestantach to po Soborze Watykańskim II. Historycznie uważamy was za braci odłączonych od Kościoła katolickiego (będących w niepełnej jedności z Kościołem). Pozytywne wypowiedzi o protestantyzmie znalazły swoje odbicie w dekrecie o ekumenizmie Vaticanum II a także w nowym porządku Mszy Świętej. Obecnie protestanci mogą i chcą uczestniczyć w katolickiej celebracji eucharystycznej. Czy mogliby powiedzieć to samo o Mszy Świętej św. papieża Piusa V (Mszy trydenckiej)? Oto jest pytanie. Pozdrawiam :) m.k.

Ten watek to "rozważania biblijne" dotyczące postawionego na początku pytania: Czym jest Tradycja w Kosciele?, a nie rozważania "czym są protestanci" i "co rzymskokatolicy mogą wymyśleć na temat protestantów". Jeżeli kogoś interesuje jak Kościoły protestanckie rozumieją tradycję, jej związek z biblią i objawieniem - podałem linki. W tych tekstach ani Krk nie wypowiada się (pozytywnie czy negatywnie) o protestantach, ani protestanci o Krk - mówimy nawzajem o sobie samych i o swoim rozumieniu, roli i miejscu tradycji i pisma, o tym co wspólne w tej refleksji i o tym, co różni.
Natomiast jak chcesz dyskutować o protestantach to załóż wątek, (albo skorzystaj z dotychczasowych, jeżeli masz pytania to jest np. wątek: "pytania do protestantów").

N maja 18, 2014 12:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@P524
Nie miej urazy przyjacielu. Nie jestem wrogiem ekumenizmu. Moim zdaniem protestantyzm budzi w ludziach wiarę w Chrystusa, ale również podlega pewnym brakom ze względu na hererodoksyjną naukę o sakramentach (ofiarny charakter Eucharystii, symboliczna obecność Chrystusa w Sakramencie Ołtarza), jak również o Kościele (wg. Kalwina Kościół jest niewidzialny, natomiast według nauki katolickiej jest on społecznością widzialną, dostrzegalną dla oczu). Pozdrawiam.m.k

Cytuj:
@Mały Książę - nie sprowadzaj proszę następnego tematu do swoich tez tradycjonalistycznych. Postaraj się na temat.

Każdy katolik jest tradycjonalistą gdyż interpretuje Pismo Święte w Tradycji Kościoła. Zachęcam Cię do zgłębiania myśli Benedykta XVI. Wskazywał on na bogactwo Tradycji Kościoła. Ja na Mszach Trydenckich (łacińskich) bywam bardzo rzadko, ale doceniam ich wkład w rozwój cywilizacji europejskiej i głoszenia Dobrej Nowiny na całym świecie. Czy ktoś obecnie ma odwagę głosić , że Kościół katolicki jest konieczny do zbawienia? Czy wiemy,że według orzeczeń Trydentu Msza Święta jest ofiarą przebłagalną za grzechy żywych i umarłych? Pozdrawiam! m.k.

N maja 18, 2014 1:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
@P254
rozumiem że to bolesne,

Co bolesne?

Cytuj:
ale niestety prawdziwe i na temat.

Luter i protestanci to rzymskokatolicka tradycja?

Cytuj:
Więc sorry, ale nie mów mi o fobiach i nie wmawiaj mi abrakadabry.

Sam kiedyś tłumaczyłeś mi na forum, że piszesz tak, bo masz jakieś przykre doświadczenia. Więc nie ja Ci wmawiam.

Cytuj:
A jak chcesz zaprzeczyć czemuś co napisałem - to zaprzecz i podaj źródła.

W tym co piszesz o swoim rozumieniu Pisma i Tradycji, to rozumiem, poza tym nie wiem dlaczego miałbym przeczyć, a wycieczek do protestantów komentować nie będę; rozumiem, ze musisz, ok. Jak masz jakąś konkretna sprawę, pytanie, to tak jak pisałem wyżej M.K.

Cytuj:
BTW - zamieszczone teksty pochodzą z luterańskiej strony.

Aha, jeszcze jedna ciekawostka - Luter nie uznawał także (protokanonicznej!) Księgi Hioba.

A co to ma do rzymskokatolickiego pojmowania Tradycji?

N maja 18, 2014 1:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
@P524
Nie miej urazy przyjacielu. Nie jestem wrogiem ekumenizmu.

jaka uraza? I co ma do tego ekumenizm.

Cytuj:
Moim zdaniem protestantyzm budzi w ludziach wiarę w Chrystusa
,
Wiare budzi Duch Św, a nie protestantyzm, bez przesady.

Cytuj:
ale również podlega pewnym brakom ze względu

podlega wielu brakom.

Cytuj:
na hererodoksyjną naukę o sakramentach (ofiarny charakter Eucharystii, symboliczna obecność Chrystusa w Sakramencie Ołtarza), jak również o Kościele (wg. Kalwina Kościół jest niewidzialny, natomiast według nauki katolickiej jest on społecznością widzialną, dostrzegalną dla oczu). Pozdrawiam.m.k

O tym kilka razy już chyba tu rozmawialiśmy.

Cytuj:

Każdy katolik jest tradycjonalistą gdyż interpretuje Pismo Święte w Tradycji Kościoła. Zachęcam Cię do zgłębiania myśli Benedykta XVI. Wskazywał on na bogactwo Tradycji Kościoła.[/quote]
Z moich doświadczeń to - jeszcze nie Benedykta - Ratzingera uważniej zgłębiali protestanci. Na rzymskokatolickich wydziałach teologicznych - a piszę o przełomie ostatnich dekad XX w - był tak znienawidzony, że oficjalnie mało kto z rzymskokatolickich studentów odważał się do niego odwołać. Ale to tak na marginesie.

Cytuj:
Ja na Mszach Trydenckich (łacińskich) bywam bardzo rzadko,

Dawno nie byłem. Ale ciężko u Was znaleźć porządnie poprowadzoną, z dobrym chorałem.

Cytuj:
Czy wiemy,że według orzeczeń Trydentu Msza Święta jest ofiarą przebłagalną za grzechy żywych i umarłych? Pozdrawiam! m.k.

Wiemy ;) nasze katechizmy nie pozwalają nam o tym zapomnieć :P

N maja 18, 2014 3:54 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tartaglia napisał(a):
Zero faktycznej treści. Załóż sobie bloga i tam wrzucaj co Ci się podoba, jeśli tu przychodzisz żeby dyskutować to czyń to, zamiast zachowywać się w ten sposób.

Uwazasz ze Slowo Boze nie posiada tresci ?

N maja 18, 2014 8:57 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona