Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 19, 2021 12:13 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 473 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna strona
 Jedność Chrześcijan 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jedność Chrześcijan
Wespecjan napisał(a):
Teologia powszechnego zbawienia w świetle Ewangelii i wymagań Chrystusowych jest zupełnie niedorzeczna, że szkoda mówić, ale sporo w nią wierzy, protestantów, ty, a nawet Jan Paweł II ją głosił.

A teraz ładnie Wespecjan udowodni kolejne kłamstwo albo ładnie je odwoła. Wespecjan zwróci uwagę na to co boldem. Jeśli nie będzie reakcji będzie kolejne ostrzeżenie za kłamstwa i pomówienia

Śr cze 23, 2021 3:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Teologia powszechnego zbawienia w świetle Ewangelii i wymagań Chrystusowych jest zupełnie niedorzeczna, że szkoda mówić, ale sporo w nią wierzy, protestantów, ty, a nawet Jan Paweł II ją głosił.

A teraz ładnie Wespecjan udowodni kolejne kłamstwo albo ładnie je odwoła. Wespecjan zwróci uwagę na to co boldem. Jeśli nie będzie reakcji będzie kolejne ostrzeżenie za kłamstwa i pomówienia

L’Eucaristia: il sacramento dell’alleanza del corpo e del sangue di Cristo, dell’alleanza, che è eterna. Questa è l’alleanza che tutti comprende. Questo sangue raggiunge tutti e tutti salva.

Eucharystia: sakrament przymierza Ciała i Krwi Chrystusa, wiecznego przymierza. To sojusz, który wszyscy rozumieją. Ta krew dociera do każdego i zbawia każdego.

http://www.vatican.va/content/john-paul ... omini.html

p.s."Jockej zwróci uwagę na to co boldem."

Śr cze 23, 2021 3:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Módlmy się o pełne niebo i puste piekło.Ksiazki o. Hryniewicza o apokatastazie miały imprimatur.:)

Śr cze 23, 2021 3:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

L’Eucaristia: il sacramento dell’alleanza del corpo e del sangue di Cristo, dell’alleanza, che è eterna. Questa è l’alleanza che tutti comprende. Questo sangue raggiunge tutti e tutti salva.

Eucharystia: sakrament przymierza Ciała i Krwi Chrystusa, wiecznego przymierza. To sojusz, który wszyscy rozumieją. Ta krew dociera do każdego i zbawia każdego.

http://www.vatican.va/content/john-paul ... omini.html

p.s."Jockej zwróci uwagę na to co boldem."
Widzę jak zwykle w zaparte. Powiedz komuś żeby ci wytłumaczył jaka jest różnica w pewności zbawienia dla każdego a z tym, że Jezus umarł za wszystkich i że wszyscy mogą uzyskać dzięki niemu usprawiedliwienie. Docieranie i zbawienie każdego nie oznacz, że każdy z tego zbawienia skorzysta. Kłaniają się podstawy z teologii
św. Jan Paweł II powiedział o nadzieji coś takiego:
św. Jan Paweł II w Przekroczyć próg nadziei napisał(a):
Potępienie wieczne jest z pewnością zapowiedziane w Ewangelii. O ile jest ono jednak realizowane w życiu pozagrobowym? To ostatecznie wielka tajemnica. Nie da się jednak zapomnieć, że Bóg „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy [1Tym 2:4]”

Mały Książę napisał(a):
Módlmy się o pełne niebo i puste piekło. Ksiazki o. Hryniewicza o apokatastazie miały imprimatur.:)

Przecież jego nauczanie o pustym piekle jest potępione przez Kościół. Co chwilę zresztą temat powraca i reakcja Kościoła jest jedna.

Śr cze 23, 2021 4:14 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey, idea powszechnego zbawienia jest wg mnie związana z ideą nieograniczonego miłosierdzia, która każe przebaczać Jezusowi każdy grzech bez trwałego żalu po każdej spowiedzi z tego samego grzechu bez żadnych granic, a takie praktyki mamy w Kościele katolickim. Jeśli miłosierdzie Jezusa jest nadużywane przez ideę powszechnego zbawienia to jest to faktycznie argument dla mnie abym przestała tak myśleć. Jednak wznoszę dalej o zwrócenie uwagi jakie jeszcze herezje pisze się w działach katolickich np. to że w każdych warunkach jest przeistoczenie i nawet gdy ksiądz uczestniczy w mszy satanistycznej to Pan Jezus musi się przeistoczyć. Jest to wg mnie herezja która nie dość że upokarza Jego Osobę i stawia pod ścianą że musi przyjść w niegodnych warunkach musi przebaczyć to wiąże Panu Jezusowi ręce itd
Czym to się różni od tego że musi zbawić? W Dzienniczku Faustyny jest taka sytuacja że Hostia ucieka od zakonnicy która jest zaledwie w okazji do popełnienia grzechu i Jezus przychodzi podwójne do s. Faustyny. Korzystając z przywileju jaki zostawił Pan Jezus Kościołowi aby zawiązywał na ziemi, z prawem obowiązującym w niebie chyba nie po to aby to nadużywać bo za którymś takim razem Pan Jezus odmówi przeistoczenia albo przebaczenia po raz enty tego samego nie przepracowanego grzechu. Moim zdaniem nie można w takim razie brać tego typu herezji od protestantów, korzystać z nich w Kościele, a następnie ich wykluczać że zbawienia.
Wespecjan a Ty niesiesz ten ciężki krzyż ?

Śr cze 23, 2021 4:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Widzę jak zwykle w zaparte. Powiedz komuś żeby ci wytłumaczył jaka jest różnica w pewności zbawienia dla każdego a z tym, że Jezus umarł za wszystkich i że wszyscy mogą uzyskać dzięki niemu usprawiedliwienie. Docieranie i zbawienie każdego nie oznacz, że każdy z tego zbawienia skorzysta.
No tak, tylko Jan Paweł II w tym zacytowanym fragmencie nie powiedział że Krew Chrystusa ma potencjał, może dotrzeć do każdego i może zbawić każdego jeśli ten człowiek z tego skorzysta (co jest prawdą) tylko wyraźnie nauczał: "Ta krew dociera do każdego i zbawia każdego."

To jest nie do obrony, bo to nie jest jednorazowy "wyskok", pomyłka czy niefortunność sformułowania. JPII był dosyć konsekwentny w tej teologii:
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... 2#p1167492

Śr cze 23, 2021 4:44 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście jak zwykle u Wespecjana pomija to co św. Jan Paweł nauczał i że nie pochwalał doktryny powszechnego zbawienia. Dokonania JPII należy czytać w całości a nie jak ŚJ biblię

Ciekawostką jest to że linkujesz swoją porażkę

Śr cze 23, 2021 5:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lubczyk napisał(a):
Wespecjan a Ty niesiesz ten ciężki krzyż ?
Za każdym razem gdy ktoś się pochwali czy nawet przyzna do jakiejś straty, cierpienia, krzyża w wyniku życia po katolicku, czy dobrego uczynku, który przyniósł wyższe dobro, ale z osobistą stratą dla czyniącego to dobro, to tak jakby wypłacił nieodwracalnie ze skarbca niebieskiego ("Gromadźcie sobie skarby w niebie") - na potrzeby bieżącej atencji: "obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę".

Katolik absolutnie nie powinien narzekać na ani eksponować swoich strat, cierpień i wyrzeczeń poniesionych przez życie po chrześcijańsku.

Śr cze 23, 2021 5:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Oczywiście jak zwykle u Wespecjana pomija to co św. Jan Paweł nauczał i że nie pochwalał doktryny powszechnego zbawienia. Dokonania JPII należy czytać w całości a nie jak ŚJ biblię

Jak mi znajdziesz cytat JPII, najlepiej z oficjalnych dokumentów, wprost potępiający teologię powszechnego zbawienia - to odszczekam to, że JPII ją głosił. Do tego czasu dowody za tym, że JPII ją uznawał i nauczał- są dla mnie przekonywujące.

Śr cze 23, 2021 5:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
lubczyk napisał(a):
Jockey, idea powszechnego zbawienia jest wg mnie związana z ideą nieograniczonego miłosierdzia, która każe przebaczać Jezusowi każdy grzech bez trwałego żalu po każdej spowiedzi z tego samego grzechu bez żadnych granic

Czytałaś co napisałam? Pokaż mi moment żalu za grzechy u Judasza. Na przykładach idzie najprościej. Uciekasz od ścisłego myślenia. Z jakiego powodu został nazwany synem zatracenia? Wespecjan przywołał dobry cytat na tę okoliczność. Podałam jak to można wykręcić. Tylko dwie osoby zostały określone w PŚ tym mianem: Judasz i Antychryst. Palnął Pan Jezus? Jezus nie był skażony grzechem pierworodnym, więc widział rzeczywistość bez zabrudzonego szkła. Widział jak jest. Tymczasem trzeba Go jednak sprowadzić do swego poziomu, by pasowało do koncepcji powszechnego zbawienia. Rozwala się doktryna: nie ma grzechu, nie ma Sędziego, nie ma sądu. Jest poklepywanko po ramieniu.

Co to jest nieograniczone miłosierdzie? Mylisz litość z miłosierdziem. Czym jest wolność jak nie możliwością powiedzenia Bogu -NIE. Kwestionujesz więc i ludzką wolność. Kwestionujesz także możliwość wypaczenia sumienia a KK wymienia i sumienie odwrócone: dobru przypisuje inną definicję.
Poszukiwanie na drodze wiary to szukanie odpowiedzi a nie szukanie obejść, by czuć się dobrze. To zresztą protestancka koncepcja wiary: potrzeba psychiczna czy duchowa. Katolik wierzy, bo widzi w tym co KK głosi obiektywną prawdę. Życie ludzkie to wolność i związana z tym za nie odpowiedzialność.

Przyjęcie więc koncepcji powszechnego zbawienia to zakwestionowanie katolickiej teologii. Możemy mówić o tym, że nie znamy granic Bożego Miłosierdzia i Bóg uczyni wszystko dla zbawienia człowieka, ale człowiek może powiedzieć: mam inne plany. Nikomu nie będę służył.

Śr cze 23, 2021 5:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jak mi znajdziesz cytat JPII, najlepiej z oficjalnych dokumentów, wprost potępiający teologię powszechnego zbawienia - to odszczekam to, że JPII ją głosił. Do tego czasu dowody za tym, że JPII ją uznawał i nauczał- są dla mnie przekonywujące.

A nie wystarczy to co zapisane w Katechizmie Kościoła Katolickiego?

Śr cze 23, 2021 5:48 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czytam Twoje posty Merss. Wydaje mi się że jest żal u Judasza bo mówi - zgrzeszyłem wydawszy krew niewinną, a potem to samobójstwo, ale jednak nie o to chodziło. Ja nie sugeruję, że Judasz jest zbawiony, bo to oczywiste że za zdradę powinien być potępiony tylko to że potencjalnie każdy może zostać Judaszem chodząc za Jezusem i nie rozumiejąc Go a na koniec przychodzi rozczarowanie, że jednak nie tego się spodziewał po Jezusie tylko czego innego i moment zdrady jest wynikiem rozczarowania. A co zrobię jeśli Jezus zbawi akurat tego kogo ja potępiam. Wnioski stąd płyną takie że jeśli ktoś nie jest pewien siebie, swojej reakcji na to że może się mylić, czy wiary to lepiej się cofnąć, zachować dystans zamiast udawać greka.

Śr cze 23, 2021 6:06 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):

Św. Jan Paweł II na audiencji generalnej 28 lipca 1999 napisał(a):

1. Bóg jest nieskończenie dobrym i miłosiernym Ojcem. Jednakże człowiek, który ma Mu udzielić odpowiedzi w sposób wolny, może niestety dokonać wyboru ostatecznego odrzucenia Jego miłości i przebaczenia i w ten sposób pozbawić się na zawsze radosnej komunii z Nim. Właśnie na tę tragiczną sytuację wskazuje doktryna chrześcijańska, kiedy mówi o potępieniu lub piekle. Nie jest to kara Boża wymierzona «z zewnątrz», lecz konsekwencja decyzji podjętych przez człowieka w tym życiu. Samą rzeczywistość nieszczęścia, jaką ta smutna sytuacja niesie z sobą, możemy w pewnej mierze wyobrazić sobie w świetle pewnych tragicznych doświadczeń, które — jak zwykliśmy mówić — czynią z życia «piekło».
Jednakże w sensie teologicznym piekło jest czymś innym: jest ostateczną konsekwencją samego grzechu, zwracającą się przeciw temu, kto go popełnił. Jest to sytuacja, w jakiej nieodwołalnie znajduje się człowiek, który odrzucił miłosierdzie Ojca nawet w ostatniej chwili swego życia.
2. Aby opisać tę rzeczywistość, Pismo Święte posługuje się językiem symbolicznym, który stopniowo staje się coraz ściślejszy. W Starym Testamencie los umarłych nie był jeszcze w pełni wyjaśniony przez Objawienie. Najczęściej uważano, że zmarli przebywają w Szeolu, miejscu ciemności (por. Ez 28, 8; 31, 14; Hi 10, 21 n.; 38, 17; Ps 30 [29], 10; 88 [87], 7. 13), w otchłani, z której się nie wychodzi (por. Hi 7, 9), w miejscu, w którym nie można wielbić Boga (por. Iz 38, 18; Ps 6, 6).
Nowy Testament ukazuje w nowym świetle sytuację umarłych, obwieszczając przede wszystkim, że Chrystus przez swe zmartwychwstanie zwyciężył śmierć i swą wyzwalającą mocą objął również królestwo zmarłych.
Jednakże odkupienie pozostaje propozycją zbawienia, którego przyjęcie jest sprawą wolności człowieka. Dlatego też każdy będzie osądzony «według swoich czynów» (Ap 20, 13). Posługując się obrazami, Nowy Testament przedstawia miejsce przeznaczone dla czyniących nieprawość jako rozpalony piec, w którym rozlega się «płacz i zgrzytanie zębów» (Mt 13, 42; por. 25, 30. 41), lub jako piekło, gdzie płonie «ogień nieugaszony» (Mk 9, 43). O tym wszystkim czytamy w opisie zawartym w przypowieści o bogaczu i ubogim Łazarzu, która ukazuje wyraźnie, że piekło jest miejscem ostatecznej kary, nie dopuszczającym możliwości powrotu ani złagodzenia cierpień (por. Łk 16, 19-31).
Również Apokalipsa posługuje się plastycznym obrazem «jeziora ognia», do którego zostają wrzuceni ci, co nie dali się zapisać do księgi życia, narażając się w ten sposób na «drugą śmierć» (Ap 20, 13 n.). Kto więc z uporem zamyka się na Ewangelię, decyduje się na «wieczną zagładę [z dala] od oblicza Pańskiego i od potężnego majestatu Jego» (2 Tes 1, 9).
3. Należy poprawnie interpretować obrazy, w których Pismo Święte przedstawia nam piekło. Wskazują one na całkowitą beznadziejność i pustkę życia bez Boga. Piekło oznacza nie tyle miejsce, co raczej wskazuje na sytuację, w jakiej znajduje się człowiek, który w sposób wolny i ostateczny oddala się od Boga, źródła życia i radości. Katechizm Kościoła Katolickiego tak streszcza prawdy wiary na ten temat: «Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem 'piekło'» (n. 1033).
Dlatego «potępienia» nie można przypisać inicjatywie Boga, ponieważ w swej miłosiernej miłości pragnie On jedynie zbawienia istot stworzonych przez siebie. W rzeczywistości to istota stworzona sama zamyka się na Jego miłość. «Potępienie» polega właśnie na ostatecznym oddaleniu się od Boga, które człowiek dobrowolnie wybrał i potwierdził ten wybór ostateczną pieczęcią w chwili śmierci. Wyrok Boży jedynie ratyfikuje ten stan.
4. Wiara chrześcijańska poucza nas, że pośród wolnych stworzeń, mających możliwość wyboru między «tak» i «nie», znalazły się już takie, które powiedziały «nie». Były to stworzenia duchowe, zbuntowane przeciw miłości Bożej i nazywane diabłami (por. Sobór Laterański IV: DS 800-801). Dla nas, istot ludzkich, ich historia brzmi jak ostrzeżenie: jest stałym wezwaniem do uniknięcia tragedii, do jakiej prowadzi grzech, i do kształtowania naszego życia według wzoru Jezusa, który przeszedł przez życie mówiąc Bogu «tak».
Potępienie pozostaje realną możliwością, jednakże bez specjalnego objawienia Bożego nie jest nam dane poznać, kogo z ludzi rzeczywiście to dotknęło. Myśl o piekle (a tym bardziej niewłaściwie interpretowane obrazy biblijne) nie powinna budzić irracjonalnego lęku, lecz stanowić konieczną i zbawienną przestrogę dla wolności, osadzoną w kontekście orędzia, że Jezus zmartwychwstały pokonał szatana, udzielając nam Ducha Bożego, w którym możemy wołać «Abba, Ojcze!» (Rz 8, 15; Ga 4, 6).
Ta pełna nadziei perspektywa przeważa w przepowiadaniu chrześcijańskim. Jest trafnie wyrażona w liturgicznej Tradycji Kościoła, o czym świadczą na przykład słowa z Kanonu Rzymskiego: «Boże, przyjmij łaskawie tę Ofiarę od nas, sług Twoich, i całego ludu Twego (...), zachowaj nas od wiecznego potępienia i dołącz do grona swoich wybranych».

źródło: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... 71999.html
Wystarczy?

Śr cze 23, 2021 6:35 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
lubczyk napisał(a):
Czytam Twoje posty Merss. Wydaje mi się że jest żal u Judasza bo mówi - zgrzeszyłem wydawszy krew niewinną, a potem to samobójstwo, ale jednak nie o to chodziło. Ja nie sugeruję, że Judasz jest zbawiony, bo to oczywiste że za zdradę powinien być potępiony tylko to że potencjalnie każdy może zostać Judaszem chodząc za Jezusem i nie rozumiejąc Go a na koniec przychodzi rozczarowanie, że jednak nie tego się spodziewał po Jezusie tylko czego innego i moment zdrady jest wynikiem rozczarowania. A co zrobię jeśli Jezus zbawi akurat tego kogo ja potępiam. Wnioski stąd płyną takie że jeśli ktoś nie jest pewien siebie, swojej reakcji na to że może się mylić, czy wiary to lepiej się cofnąć, zachować dystans zamiast udawać greka.

Mamy żal typu psychologicznego. Pojawia się jak coś zbroimy i jest nam głupio. To pycha. Judasz to wiedział, że wydał niewinnego. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do Boga. Zgrzeszyłem, Boże pomóż. To jest dopiero żal za grzechy. Żalem jest też postawa: Boże wybacz, ale nie potrafię żałować. Chciałabym, ale nie wiem jak. Ta postawa jednak nie musi się pojawić. Człowiek może się jednak zamknąć w sobie i nad swoją głupotą użalać lub nad tym, że mu nie wyszło. Kończy się samozniszczeniem, czyli u Judasza powieszeniem się. Jan to opisuje, że śmierdzące wnętrzności Judasza wydostały się na zewnątrz. Z wnętrza natomiast Jezusa wypłynęły uzdrawiające krew i woda. Nie ma miłosierdzia bez tego zwrotu do Boga. Odwrócone sumienie inaczej widzi dobro i zło, więc jak zareaguje? Jednemu łotrowi Pan Jezus obiecał zbawienie. Drugi nie potrafił wyjść poza schematy życiowe i wołał: zejdź z krzyża! Nic mu nie obiecał. Milczał. Pisałam wcześniej, że modlić też możemy się do siebie lub do Złego, jeśli jest on naszym panem w życiu. Wówczas Bogiem nazywamy księcia tego świata. Bóg nie pomaga tym, którzy nie chcą zrezygnować z myślenia światowego. Pomaga im w zmianie myślenia, ale tę pomoc może człowiek odrzucić.

Utwierdzanie kogoś w błędzie jest pomocą powodowaną litością, źle rozumianym zrozumieniem. Na drodze krzyżowej płaczące niewiasty zostały napomniane przez Jezusa. To była litość, czyli biologiczna reakcja, gdy widzimy cierpienie innego człowieka. Płaczemy, ale nie stać nas nawet na modlitwę w jego intencji. Za chwilę wracamy do swoich spraw i zapominamy.

Śr cze 23, 2021 7:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Merss
Kościół stawia porównanie w postawie Judasza i św Piotra.

Śr cze 23, 2021 7:29 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 473 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna strona