Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 28, 2020 5:35 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 33  Następna strona
 Eucharystia - wydzielony 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Eucharystia - wydzielony
Gregor napisał(a):
4. ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć

Twoje twierdzenie, jakoby ciało w którym umarł Jezus przestało istnieć, obala fakt, że Chrystus po zmartwychwstaniu nadal posiadał rany po ukrzyżowaniu.

"Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana." (J 20,19-20)

"Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz [domu] i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż [ją] do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!» Tomasz Mu odpowiedział: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». (J 20, 24-28)

"A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi (Łk 24,36-40)

Chrystus zmartwychwstały, ma przebite ręce i nogi, w Jego boku jest otwarta rana, co doskonale pokazuje, że jest to to samo ciało w którym umarł, z tą różnicą, że chwalebne.

N gru 16, 2018 1:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Oczywiste jest to, iż usiłujesz przedstawić swój wymysł jako nauczanie Apostołów. W Ewangeliach niczego takiego nie ma.

Przedstawiam fakty, które trzeba umieć odczytać.

Nie kłam. Przedstawiasz swoją opinię, co do której chcesz nam wmówić, że przedstawia fakty. Gdyby to był fakt, to Apostołowie przekazali by go ustnie albo pisemnie i Kościół by tak nauczał od początku swego istnienia. Tymczasem niczego takiego nie głosił i nie głosi. Dlatego, jak w przypadku innych fragmentów Twojej Ewangelii, nie ma takiego nauczania w Piśmie Świętym.

Cytuj:
kurczak po upieczeniu to już inny kurczak, bo zaszło w nim dużo reakcji chemicznych, które zmieniły strukturę kurczaka. Dlatego surowy kurczak nie istnieje i nigdy go już nie zobaczysz.

No cóż, właśnie pokazałeś, że będziesz ślepo brnął w zaparte mimo tego, że fakty przeczą temu, co sobie wymyśliłeś. Surowy kurak zostaje przemieniony szeregiem reakcji chemicznych w upieczonego, a nie zastąpiony upieczonym.

N gru 16, 2018 8:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kurcze pieczone.
Jako wedkarz w zwiazku ze zblizajacymi sie Swietami proponowal bym przerzucic sie na rozne stany objawiania sie karpia: w jeziorze lub rzece, w wannie i po usmazeniu na polmisku.

cdn

N gru 16, 2018 6:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Sajmon napisał(a):
Gregor napisał(a):
4. ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć

Twoje twierdzenie, jakoby ciało w którym umarł Jezus przestało istnieć, obala fakt, że Chrystus po zmartwychwstaniu nadal posiadał rany po ukrzyżowaniu.

Ciało Chrystusa po Zmartwychwstaniu było tym samym ciałem, gdyż wciąż to ta sama osoba Chrystusa, z ciałem i duszą, bóstwem i człowieczeństwem, i o tym świadczy opowieść o dotykaniu, o ranach na rękach i w boku. Natomiast nie było to takie samo ciało, i w tym znaczeniu, co Gregor zresztą wyjaśnia, o ile dobrze jego wpisy rozumiem, słusznie pisze, że "ciało przestało istnieć". To tradycja przekazująca opowieść o pustym grobie, co prawda późniejsza niż pawłowy przekaz o spotkaniach ze Zmartwychwstałym, ale stanowiąca również od samych początków fundacyjny przekaz Kościoła o Zmartwychwstaniu. Zmartwychwstanie jest nowym stworzeniem, pierwszym dniem historii, gdy to co stare przemija i oto tworzę wszystko nowe. Ciało Chrystusa nie jest prostą kontynuacją ciała sprzed Ukrzyżowania, (podobnie zresztą jak Kościół - prawdziwe Ciało Chrystusa - nie jest tylko prosta kontynuacją przedpaschalnej wspólnoty uczniów i uczennic) - ale radykalnym wkroczeniem Stworzyciela w historię wszechświata. Identyczność i tożsamość całej osoby Chrystusa, nie tylko Jego "ducha", nie jest "powrotem" do ciała sprzed śmierci, tak jak powrotem było wskrzeszenie Łazarza czy młodzieńca, lecz prawdziwym "przejściem" do zupełnie nowej formy egzystencji, poza czasem i poza wymiarami fizyki. W tym znaczeniu też możemy słusznie okreslić, że tego "przedpaschalnego" ciała w jego dotychczasowej formie egzystencji nie ma, przestało istnieć, zniknęło.

Punktem wyjścia tej części wątku, która odnosi się do ciała Zmartwychwastałego, jest zapodany przez robaczka link do filmu o badaniach nad fragmentem tkanki mięśnia sercowego a nie pytanie o identyczność przed- i popaschalnego Chrystusa. Nie wchodząc w kwestie zwiazków pobożności cudów eucharystycznych z rzymskokatolicką sakramentologią, bo nigdy się tym nie zajmowałem, pytanie Gregora rozumiem jako wątpliwość, że skoro w Świętej Wieczerzy udzielany jest Zmartwychwstały Chrystus to skąd biorą się tkanki mięśniowe podlegające badaniom fizycznym. Nie wiem czy jest to właściwie postawione pytanie, ani jakie mogłyby być odpowiedzi. Nie znam sie na tym. Jednak zamist próby objaśnienia widzę IMHO czepianie sie słówek i ucieczkę w abstrakcyjne dywagacje.

N gru 16, 2018 6:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Sajmon napisał(a):

Rany miały być dowodem dla uczniów, że widzą swojego prawdziwego Mistrza, a nie falsyfikat. Poza tym wejście Jezusa do pomieszczenia mimo zamkniętych drzwi świadczy o tym, że jest to już inne ciało - o innych możliwościach/cechach.
Sajmon napisał(a):
Chrystus zmartwychwstały, ma przebite ręce i nogi, w Jego boku jest otwarta rana, co doskonale pokazuje, że jest to to samo ciało w którym umarł, z tą różnicą, że chwalebne.

No właśnie chodzi o różnicę.
Nie można postawić znaku '=' miedzy ziemskim ciałem Pana Jezusa a jego zmartwychwstałym ciałem, gdyż różnią się ze względu na podstawową cechę: śmiertelność pierwszego i nieśmiertelność drugiego.
To dwa różne ciała ( również z innych względów: np. Jezus mógł zmieniać wygląd zewnętrzny) przy czym to śmiertelne już nie istnieje, a nieśmiertelne istnieje.
Ja tak uważam, a Ty inaczej i ok.
No cóż, właśnie pokazałeś, że będziesz ślepo brnął w zaparte mimo tego, że fakty przeczą temu, co sobie wymyśliłeś. Surowy kurak zostaje przemieniony szeregiem reakcji chemicznych w upieczonego, a nie zastąpiony upieczonym.

Będę się trzymał faktów jakie widzę w tekstach wszystkich ewangelii.
Rety Yarpen. Tu chodzi tylko o fakt, że surowy kurczak nie istnieje - reszta jest bez znaczenia.
Taki jest fakt, że śmiertelne ciało Pana Jezusa nie istnieje od 2000 lat.
Jeśli uważasz inaczej to Twoja sprawa.

Skończmy już tą jałową dyskusję, bo całość mojej wypowiedzi odnosiła się do domniemanego cudu eucharystycznego, a Ty nie raczyłeś się do niego odnieść nawet jednym zdaniem, więc o czym tu z Tobą dyskutować?

Może o tym czy po upieczeniu karpia będziesz miał na stole surowego czy pieczonego? :D - tak czy owak życzę smacznego.
I myślę, że tą kwestię może ostatecznie rozstrzygnąć robaczek2 jako wędkarz i znawca tematu. :mrgreen:

N gru 16, 2018 6:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Będę się trzymał faktów jakie widzę w tekstach wszystkich ewangelii.

Tak? To przytocz fragmenty Ewangelii, które mówią o zastąpieniu ciała Chrystusa, które miał w czasie śmierci na krzyżu, przez ciało chwalebne, a "ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć". Skoro jest to w Biblii, to nie powinieneś mieć żadnych problemów ze spełnieniem mojej prośby.

N gru 16, 2018 6:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja rozumiem, ze wszyscy jestesmy glodni w oczekiwaniu na Wigilie tak samo jak Apostolowie przed ostatnia wieczerza. Nic dziwnego, ze od dwoch tysiecy lat wielu ludziom nie moze sie pomiescic w glowie jak mozna jesc cialo Chrystusa. "Jakże on może dać nam swoje ciało do jedzenia?" wiecznie zywe dopoki do nas nie dotrze ze nie za bardzo jest sens mowic o ciele w znaczeniu materialnym.
Moze pora przeskoczyc z Bozego Narodzenia do Zeslania Ducha Swietego i uprzytomnis sobie prosta rzecz - mowimy o Ciele Boga.
I wtedy stanie sie jasny sens tego ze TO JEST CIALO MOJE i TO JEST KREW MOJA.
I to ze On jest Barankiem bez skazy, krzewem winnym, prawda itd.
O Stworzycielu Duchu przyjdz, swiatlem rozjasnij te kurczaki i karpie.

N gru 16, 2018 6:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To przytocz fragmenty Ewangelii, które mówią o zastąpieniu ciała Chrystusa, które miał w czasie śmierci na krzyżu, przez ciało chwalebne, a "ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć". Skoro jest to w Biblii, to nie powinieneś mieć żadnych problemów ze spełnieniem mojej prośby.

Fakt wynika z prostej analizy tekstów zawartych we wszystkich ewangeliach, w rozdziałach dotyczących zmartwychwstania, a więc: Mt.28. 1-6, Mk.16. 1-6, Łk.24.1-3, Jan 20.1-7.
Przeczytaj, zastanów się...
Jeśli z tych fragmentów niczego nie wywnioskujesz, to już nie mój problem.
robaczek2 napisał(a):
Moze pora przeskoczyc z Bozego Narodzenia do Zeslania Ducha Swietego i uprzytomnis sobie prosta rzecz - mowimy o Ciele Boga.
I wtedy stanie sie jasny sens tego ze TO JEST CIALO MOJE i TO JEST KREW MOJA.

Dla mnie sens jest jasny w kontekście III Mojż.17.10-12;19.26, Dz.15.29 oraz listu do Hebrajczyków. ;)

N gru 16, 2018 7:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Dla mnie sens jest jasny

Super.

N gru 16, 2018 7:48 pm
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Rany miały być dowodem dla uczniów, że widzą swojego prawdziwego Mistrza, a nie falsyfikat. Poza tym wejście Jezusa do pomieszczenia mimo zamkniętych drzwi świadczy o tym, że jest to już inne ciało - o innych możliwościach/cechach.

Rany po ukrzyżowaniu na ciele Chrystusa zmartwychwstałego, obalają Twoje twierdzenie, jakoby ciało w którym umarł przestało istnieć.Natomiast wejście Jezusa do pomieszczenia mimo zamkniętych drzwi świadczy o tym, że jego ciało po zmartwychwstaniu posiada inne cechy niż przed zmartwychwstaniem, a nie o tym, że jest to jakieś inne ciało niż to, które miał przedtem.

Gregor napisał(a):
To dwa różne ciała ( również z innych względów: np. Jezus mógł zmieniać wygląd zewnętrzny) przy czym to śmiertelne już nie istnieje, a nieśmiertelne istnieje.

Nie są to dwa różne ciała.To jest to samo ciało, z tą różnicą, że posiada inne cechy.Jeżeliby ciało, w którym umarł Jezus przestało istnieć to:

a) po zmartwychwstaniu nie miał by on śladu ran z ukrzyżowania

b) apostołowie przekazali by nam taką naukę.

Gregor napisał(a):
Ja tak uważam, a Ty inaczej i ok.

Problem w tym, że Twoje twierdzenie, mówiące, że ciało w którym umarł Chrystus przestało istnieć stoi w sprzeczności z nauczaniem apostolskim i świadectwem Ewangelii.

N gru 16, 2018 7:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O Stworzycielu Duchu przyjdz, swiatlem rozjasnij te kurczaki i karpie.

Widze ze za malo zwierzat wyszczegolnilem. Musze jeszcze dodac te baranki, woly, synogarlice itd. I koniecznie koszerne skoro juz poruszamy sie na ziemi.

N gru 16, 2018 7:56 pm
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
...

Ps.Chrystus zmartwychwstał w swoim własnym ciele (Łk 24,39) a nie w jakiś innym.

N gru 16, 2018 8:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
To przytocz fragmenty Ewangelii, które mówią o zastąpieniu ciała Chrystusa, które miał w czasie śmierci na krzyżu, przez ciało chwalebne, a "ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć". Skoro jest to w Biblii, to nie powinieneś mieć żadnych problemów ze spełnieniem mojej prośby.

Fakt wynika z prostej analizy tekstów (...)

Ile razy mam jeszcze powtórzyć, że mnie interesuje to, co zapisano w Biblii, a nie Twoje "analizy"?

Cytuj:
(...)a więc: Mt.28. 1-6, Mk.16. 1-6, Łk.24.1-3, Jan 20.1-7.
Przeczytaj, zastanów się...

No to przytoczę te fragmenty:

Mt 28,1-6
(1): Po upływie szabatu, o świcie pierwszego go dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. (2): A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. (3): Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego białe jak śnieg. (4): Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby umarli. (5): Anioł zaś przemówił do niewiast: "Wy się nie bójcie! Bo wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. (6): Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał.

Przykro mi, ale nie ma tu stwierdzenia, że ciało Chrystusa, w którym umarł na krzyżu, przestało istnieć w momencie zmartwychwstania. Jest za to stwierdzenie, że Chrystus zmartwychwstał, czyli jego martwe ciało zaczęło znowu żyć. :)

Mk 16,1-6
(1): Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. (2): Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. (3): A mówiły między sobą: "Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?" (4): Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień był już odsunięty, a był bardzo duży. (5): Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. (6): Lecz on rzekł do nich: "Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli.

Jak wyżej. Słowa anioła są inne, ale sens ten sam: Chrystus powstał, czyli to martwe ciało odzyskało życie, a nie zostało zastąpione innym.

Następnie Łk 24,1-3, ale ja go dociągnę do wersu 7:

Łk 24,1-6
(1): W pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. (2): Kamień od grobu zastały odsunięty. (3): A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. (4): Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. (5): Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? (6): Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: (7): "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie".

Kolejny raz brak nauki o tym, iż "ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć", za to kolejny raz jest wypowiedź aniołów, że to ciało odzyskało życie.

I ostatni:

J 20,1-7
(1): A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. (2): Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: "Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono". (3): Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. (4): Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. (5): A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. (6): Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna (7): oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu.

Analogicznie, jak wyżej, nie ma ani słowa, że "ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć". Jest jedynie opis pustego grobu po tym, jak zmartwychwstały Chrystus go opuścił.

Aha... Teza, że ""ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć", zaprzecza nauce o zmartwychwstaniu Zbawiciela. Gdzie jest usunięcie jednego ciała i zastąpienie go innym, tam nie ma zmartwychwstania.

N gru 16, 2018 8:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sajmon napisał(a):
Problem w tym, że Twoje twierdzenie, mówiące, że ciało w którym umarł Chrystus przestało istnieć stoi w sprzeczności z nauczaniem apostolskim i świadectwem Ewangelii.

Ja uważam inaczej i nie widzę ty żadnego problemu.
Analogicznie, jak wyżej, nie ma ani słowa, że "ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć". Jest jedynie opis pustego grobu po tym, jak zmartwychwstały Chrystus go opuścił.

I co z tego wynika? - analizuj dalej......

N gru 16, 2018 8:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

I co z tego wynika? - analizuj dalej......

Tu nie ma niczego do analizy, bo to jest opis pustego grobu po zmartwychwstaniu Chrystusa, a nie zapis, iż Jego ciało przestało istnieć. Zaś pozostałe fragmenty, które wskazałeś, dobitnie zaprzeczają Twoim tezom, bo tam jak wół stoi, że Chrystus powstał z martwych, a nie "dostał nowe ciało". :D

Aha... Jak pisałem: Twierdząc, że "ciało, w którym umarł Pan Jezus przestało istnieć", głosisz herezje.

N gru 16, 2018 8:19 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 33  Następna strona