Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lis 18, 2019 11:32 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 33  Następna strona
 Eucharystia - wydzielony 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Eucharystia - wydzielony
Cytuj:
Barney:
@berecik - argumentowanie na zasadzie 
"Czy Abraham, Mojżesz, Dawid byli duchowo martwi - przecież nie spożywali Eucharystii" jest niemądre.
To tak jakby napisać "Czy Abraham, Mojżesz, Dawid byli duchowo martwi - przecież nie znali Ewangelii i nie wyznawali imienia Jezusa"

Stwierdzenie, że takie rozumowanie jest niemądre po prostu eliminuje ewangelię i Jezusa ze starego przymierza. Pozbawia go życia.

Ponieważ Izajasz ewidentnie twierdzi coś przeciwnego i powołuje się na Jezusa - wzywając do spożywania "prawdziwego chleba", który pokrzepia duszę, i to darmo, (Izaj. 55:2) zbywasz to stwierdzeniem - 'bardzo naciągane'. Ja bym powiedział - bardzo niewygodne. Nawet z matatycznego punktu widzenia, każdy kto w Izraelu spotkał Boga, musiał spotkać Jezusa. Twierdzenie przeciwne podważałoby naturę Pana - Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie (Jan. 14:11).

A to kolejna 'naciągana' wypowiedź proroka, tym razem Jeremiasza:

Jer. 17:13
Nadziejo Izraela, Panie! Wszyscy, którzy Cię opuszczają, będą zawstydzeni. Ci, którzy oddalają się od Ciebie, będą zapisani na ziemi, bo opuścili źródło żywej wody, Pana.

Czy Jeremiasz i Jezus mówili o tym samym?

Jan. 4:3-43
(...) 10. Jezus odpowiedział jej na to: "O, gdybyś znała dar Boży i [wiedziała], kim jest Ten, kto ci mówi: "Daj Mi się napić" - prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej" (...) 14. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu".

Wszyscy trwający we wspólnocie z Panem w starym przymierzu musieli poznać ewangelię i Jezusa. Na tyle, na ile objawił im to sam Pan oraz Pisma. Bo czymże jest ewangelia (dobra nowina) jeśli nie obietnicą zamieszkania w Domu Ojca (Ps. 23:6), oraz wskazaniem ścieżki (ST), która tam prowadzi (Ps. 23:3). Ojcowie wiary nie kroczyli po omacku, nie byli ślepcami. To, że umarli wcześniej, nie czyni różnicy (Hebr. 11:13).

Psalm 23
        1. Psalm. Dawidowy.
        Pan jest moim pasterzem,
        nie brak mi niczego.

2. Pozwala mi leżeć
        na zielonych pastwiskach. 
        Prowadzi mnie nad wody,
        gdzie mogę odpocząć,

3. Orzeźwia moją duszę,
        wiedzie mnie po właściwych ścieżkach,
        przez wzgląd na swoje imię.

(...)
        6. Tak, dobroć i łaska
        pójdą w ślad za mną 
        przez wszystkie dni mego życia 
        i zamieszkam w domu Pańskim 
        po najdłuższe czasy.

Hebr. 11:13
              W wierze pomarli oni wszyscy, nie osiągnąwszy tego, co im przyrzeczono, lecz patrzyli na to z daleka i pozdrawiali, uznawszy siebie za gości i pielgrzymów na tej ziemi

Paweł poznał, a następnie głosił ewangelię na podstawie Pism (Gal. 1:15-17), (1 Kor. 15:1-4), bo dobra nowina o Zbawicielu i Królestwie jest w nie od początku wpisana (Jan. 5:39), (Łuk. 24:44-45).

Gal. 1:15-17
    15. Gdy jednak spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją, 16. aby objawić Syna swego we mnie, bym Ewangelię o Nim głosił poganom, natychmiast, nie radząc się ciała i krwi 17. ani nie udając się do Jerozolimy, do tych, którzy apostołami stali się pierwej niż ja, skierowałem się do Arabii, a później znowu wróciłem do Damaszku.

1 Kor. 15:1-4
    1. Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którąście przyjęli i w której też trwacie. 2. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem... Chyba żebyście uwierzyli na próżno 3. Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: a że Chrystus umarł - zgodnie z Pismem - za nasze grzechy, 4. że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem

Jezus i ewangelia w Pismach starego przymierza

Jan. 5:39
    Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo

Łuk. 24:44-45
    Potem rzekł do nich: "To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach". Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma

Co miał na myśli Jezus mówiąc o spożywaniu Jego Ciała

Cytujesz i rozkladasz po wersecie 6 rozdział Ewangelii Jana, ale nie docierasz do końca wypowiedzi, momentu najważniejszego, w którym Jezus tłumaczy uczniom jaki chleb i jakie ciało miał na myśli (Jan. 6:63). Szczerze polecam cały fragment.

Pozdrawiam.

A propos modlitwy Szczepana

Modlitwa do Jezusa i Ducha Świętego

Cytuj:
Zupełnie się nie zgadzam. Oczywiście, modlitwa nie mogła byś skierowana do Jezusa Wcielonego - ale nie ma wątpliwości że modlono się zarówno do Jezusa jak i do Ducha Świętego (jest zresztą w Piśmie przykład - modlitwa Szczepana Dz 7:59)

Dz. Ap. 7:55-60
      55. A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. 56. I rzekł: "Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga". 57. A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. 58. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. 59. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: "Panie Jezu, przyjmij ducha mego!" 60. A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: "Panie, nie poczytaj im tego grzechu!" Po tych słowach skonał.

Jeżeli Bóg bierze udział w jakimś wydarzeniu w sposób widzialny (choćby tylko dla zaintrresowanego), zwracanie się do Niego nie traktuje się jako modlitwy (Rodz. 18), (Rodz. 32:24-30), (Wyj. 33:7-11).

Rodz. 18
Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. (...)

Wyj. 33:7-11
(...) Ile zaś razy Mojżesz wszedł do namiotu, zstępował słup obłoku i stawał u wejścia do namiotu, i wtedy [Pan] rozmawiał z Mojżeszem.

Ale cóż, nie znam protestantów, którzy nie modliliby się do Jezusa i Ducha Świętego.

Pt mar 04, 2016 11:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Ta fałszywa nauka nie ma żadnych podstaw w Biblii, lecz ma swoje źródła w pogańskich wierzeniach, które KRK włączył do swojej teologii.

„Jedzenie boga" - Teofagia występowało w bardzo wielu wcześniejszych wierzeniach przedchrześcijańskich (np. mitraizm, mandeizm, orfizm, misteria eleuzyjskie). W Egipcie kapłani piekli specjalne ciastka, które po poświęceniu miały się przemienić w ciało Ozyrysa. W komunii greckich misteriów z Eleuzys występowało nawet spożycie Boga pod dwoma postaciami: poświęconej mąki i boskiego napoju, podobnie w mitraizmie, gdzie występował sakrament ciasta i napoju "Haoma".

KRK stworzył więc innego - fałszywego Jezusa eucharystycznego, który jest totalnym zaprzeczeniem Jezusa Chrystusa objawionego w Biblii.
[/i]

Według Gregora prawosławie i katolicyzm to nie chrześcijaństwo - tylko on "odkrył prawdę". Jezus jednak mówi: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią.... "To jest Moje Ciało za was wydane";"To jest Moja Krew za Was wylana"(Łk 22,19).

Pt mar 04, 2016 12:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
berecik napisał(a):
Cytuj:
Barney:
"Czy Abraham, Mojżesz, Dawid byli duchowo martwi - przecież nie spożywali Eucharystii" jest niemądre.
niemądre.
To tak jakby napisać "Czy Abraham, Mojżesz, Dawid byli duchowo martwi - przecież nie znali Ewangelii i nie wyznawali imienia Jezusa

Stwierdzenie, że takie rozumowanie jest niemądre po prostu eliminuje ewangelię i Jezusa ze starego przymierza. Pozbawia go życia.

Barney prezentuje w wypowiedziach dość specyficzne podejście do Pisma. nie jest protetsantem, a w reformacyjnej perspektywie całe Pismo, Zakon, Prorocy Pisma i Apostołowie, zwiastuje Chrystusa. "To On w wielu musiał znosić wiele. W Ablu został zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jakubie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu podrzucony, w baranku paschalnym zabity, w Dawidzie prześladowany, w prorokach zelżony" - pisał w homilii paschalnej o Chrystusie Meliton z Sardes. Co do dzisiaj w liturgii Triduum czytają, ale jak widać niektórzy wniosków nie wyciągają.

To tak jakby napisać "Czy Abraham, Mojżesz, Dawid byli duchowo martwi - przecież nie znali Ewangelii i nie wyznawali imienia Jezusa"[/quote]

Ponieważ Izajasz ewidentnie twierdzi coś przeciwnego i powołuje się na Jezusa - wzywając do spożywania "prawdziwego chleba", który pokrzepia duszę, i to darmo, (Izaj. 55:2) zbywasz to stwierdzeniem - 'bardzo naciągane'. Ja bym powiedział - bardzo niewygodne. Nawet z matatycznego punktu widzenia, każdy kto w Izraelu spotkał Boga, musiał spotkać Jezusa. Twierdzenie przeciwne podważałoby naturę Pana - Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie (Jan. 14:11).

Nadziejo Izraela, Panie! Wszyscy, którzy Cię opuszczają, będą zawstydzeni. Ci, którzy oddalają się od Ciebie, będą zapisani na ziemi, bo opuścili źródło żywej wody, Pana.

(...) 10. Jezus odpowiedział jej na to: "O, gdybyś znała dar Boży i [wiedziała], kim jest Ten, kto ci mówi: "Daj Mi się napić" - prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej" (...) 14. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu".

Wszyscy trwający we wspólnocie z Panem w starym przymierzu musieli poznać ewangelię i Jezusa. Na tyle, na ile objawił im to sam Pan oraz Pisma. Bo czymże jest ewangelia (dobra nowina) jeśli nie obietnicą zamieszkania w Domu Ojca (Ps. 23:6), oraz wskazaniem ścieżki (ST), która tam prowadzi (Ps. 23:3). Ojcowie wiary nie kroczyli po omacku, nie byli ślepcami. To, że umarli wcześniej, nie czyni różnicy (Hebr. 11:13).

Psalm 23
        1. Psalm. Dawidowy.
        Pan jest moim pasterzem,
        nie brak mi niczego.

2. Pozwala mi leżeć
        Prowadzi mnie nad wody,
        gdzie mogę odpocząć,

3. Orzeźwia moją duszę,

(...)
        6. Tak, dobroć i łaska
        pójdą w ślad za mną 
        po najdłuższe czasy.

W wierze pomarli oni wszyscy, nie osiągnąwszy tego, co im przyrzeczono, lecz patrzyli na to z daleka i pozdrawiali, uznawszy siebie za gości i pielgrzymów na tej ziemi

Paweł poznał, a następnie głosił ewangelię na podstawie Pism (Gal. 1:15-17), (1 Kor. 15:1-4), bo dobra nowina o Zbawicielu i Królestwie jest w nie od początku wpisana (Jan. 5:39), (Łuk. 24:44-45).

15. Gdy jednak spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją, 16. aby objawić Syna swego we mnie, bym Ewangelię o Nim głosił poganom, natychmiast, nie radząc się ciała i krwi 17. ani nie udając się do Jerozolimy, do tych, którzy apostołami stali się pierwej niż ja, skierowałem się do Arabii, a później znowu wróciłem do Damaszku.

1. Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którąście przyjęli i w której też trwacie. 2. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem... Chyba żebyście uwierzyli na próżno 3. Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: a że Chrystus umarł - zgodnie z Pismem - za nasze grzechy, 4. że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem

Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo

Potem rzekł do nich: "To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach". Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma

Cytujesz i rozkladasz po wersecie 6 rozdział Ewangelii Jana, ale nie docierasz do końca wypowiedzi, momentu najważniejszego, w którym Jezus tłumaczy uczniom jaki chleb i jakie ciało miał na myśli (Jan. 6:63). Szczerze polecam cały fragment.

Pozdrawiam.

Cytuj:
Zupełnie się nie zgadzam. Oczywiście, modlitwa nie mogła byś skierowana do Jezusa Wcielonego - ale nie ma wątpliwości że modlono się zarówno do Jezusa jak i do Ducha Świętego (jest zresztą w Piśmie przykład - modlitwa Szczepana Dz 7:59)

55. A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. 56. I rzekł: "Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga". 57. A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. 58. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. 59. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: "Panie Jezu, przyjmij ducha mego!" 60. A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: "Panie, nie poczytaj im tego grzechu!" Po tych słowach skonał.

Jeżeli Bóg bierze udział w jakimś wydarzeniu w sposób widzialny (choćby tylko dla zaintrresowanego), zwracanie się do Niego nie traktuje się jako modlitwy (Rodz. 18), (Rodz. 32:24-30), (Wyj. 33:7-11).

Rodz. 18
Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. (...)

Wyj. 33:7-11
(...) Ile zaś razy Mojżesz wszedł do namiotu, zstępował słup obłoku i stawał u wejścia do namiotu, i wtedy [Pan] rozmawiał z Mojżeszem.

Ale cóż, nie znam protestantów, którzy nie modliliby się do Jezusa i Ducha Świętego.[/quote]

Pt mar 04, 2016 2:17 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Barney prezentuje w wypowiedziach dość specyficzne podejście do Pisma. nie jest protetsantem, a w reformacyjnej perspektywie całe Pismo, Zakon, Prorocy Pisma i Apostołowie, zwiastuje Chrystusa. "To On w wielu musiał znosić wiele. W Ablu został zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jakubie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu podrzucony, w baranku paschalnym zabity, w Dawidzie prześladowany, w prorokach zelżony" - pisał w homilii paschalnej o Chrystusie Meliton z Sardes. Co do dzisiaj w liturgii Triduum czytają, ale jak widać niektórzy wniosków nie wyciągają.

W każdym razie miło poczytać, choć już sama lektura, nie mówiąc o dyskusji, domaga się innej bazy teologicznej, niż samo Pismo. Ale widzę, że to lubisz.

Pt mar 04, 2016 4:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Według Gregora prawosławie i katolicyzm to nie chrześcijaństwo - tylko on "odkrył prawdę". Jezus jednak mówi: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią.... "To jest Moje Ciało za was wydane";"To jest Moja Krew za Was wylana"(Łk 22,19).

Może zadaj sobie pytanie - kto przed Tobą zakrył Prawdę?

Biblia jasno stwierdza: [II Kor.6.14-16]: 14. Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością?
15 Albo jaka zgoda między Chrystusem a Belialem, albo co za dział ma wierzący z niewierzącym?
16 Jakiż układ między świątynią Bożą a bałwanami?

Prawdziwe biblijne chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego z z jakimkolwiek elementem pogańskich wierzeń.
Jest oddzielone jak światło od ciemności - nie miesza się.

Zbliża się Wielkanoc. Pojawi się konkretna symbolika - jakoby chrześcijańska w postaci jajka, pisanki, zająca czy kurczaka.
Spróbuj odnaleźć to w nauczaniu Jezusa czy apostołów odnośnie Jego zmartwychwstania.
Potem poszukaj tej symboliki w pogańskich religiach.

Tak właśnie KRK i nie tylko wymieszał prawdę z pogaństwem ubierając to w chrześcijańską terminologię.
A Wam każe wierzyć, że takie jest prawdziwe chrześcijaństwo.

Pt mar 04, 2016 5:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Tak właśnie KRK i nie tylko wymieszał prawdę z pogaństwem ubierając to w chrześcijańską terminologię.
A Wam każe wierzyć, że takie jest prawdziwe chrześcijaństwo.

Więc może przeczytaj co pisał np.św. Augustyn oraz inni święci o sakramentach,a jeżeli to dla Ciebie to też pogaństwo, to cóż - z chrześcijaństwem nie masz za wiele wspólnego. Nie jesteśmy religią księgi jak muzułmanie, lecz mamy nauczający nas Kościół Chrystusa (Ecclesia Christi) zbudowany na fundamencie Apostołów.Pozdrawiam

Pt mar 04, 2016 5:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Więc może przeczytaj co pisał np.św. Augustyn oraz inni święci o sakramentach,a jeżeli to dla Ciebie to też pogaństwo, to cóż - z chrześcijaństwem nie masz za wiele wspólnego

Zdecydowanie przedkładam Biblię nad Augustyna.
Jeśli chodzi o sakramenty, to są one wymysłem ludzkim.
Świadczy o tym fakt, że ich ilość ulegała zmianie, a dyskusja o ich liczbie trwała do XII w. Jeszcze w XI w. było ich 12, a potem KRK ograniczył ich liczbę do 7.

Natomiast Bóg nigdy nie zmienia swojego zdania, ani go nie modyfikuje.
Jeśli już objawia swoją prawdę czy wolę to jest ona niezmienna.
Ludzie wymyślili sakramenty i ludzie modyfikowali ich liczbę.

Zdobądź się czasem na odwagę samodzielnego myślenia, zamiast przyjmować bezkrytycznie wszystko co Ci powie KRK.
pozdrawiam

Pt mar 04, 2016 7:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
berecik napisał(a):
Cytuj:
Barney:
To tak jakby napisać "Czy Abraham, Mojżesz, Dawid byli duchowo martwi - przecież nie znali Ewangelii i nie wyznawali imienia Jezusa"

Nic podobnego. Eliminuje tylko nadmierne uproszczenia.

Cytuj:
Nie na temat.

Cytuj:

Nie ma temat.

Cytuj:
Nie na temat

Cytuj:
Nie na temat.

Cytuj:
        Psalm 23
        1. Psalm. Dawidowy.
        Pan jest moim pasterzem,
        nie brak mi niczego.

2. Pozwala mi leżeć
        Prowadzi mnie nad wody,
        gdzie mogę odpocząć,

3. Orzeźwia moją duszę,

(...)
        6. Tak, dobroć i łaska
        pójdą w ślad za mną 
        po najdłuższe czasy.

Nie na temat.

Cytuj:

Nie na temat.

Cytuj:

Nie na temat

Cytuj:
No, może wreszcie będzie coś na temat...

Cytuj:

Pozdrawiam.
Niestety.
Napisałeś cały post nie na temat, a jak doszedłeś do momentu, w którym było na temat, to... nic nie napisałeś. :-(

Cytuj:

Cytuj:

Nie na temat i w dodatku nieprawda.
Szczepan miał widzenie - ale to nie oznacza że "Bóg brał udział w wydarzeniu".

Cytuj:
Ale cóż, nie znam protestantów, którzy nie modliliby się do Jezusa i Ducha Świętego.
I dobrze. Ale też nie na temat.

Pt mar 04, 2016 8:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Cytuj:
Zdobądź się czasem na odwagę samodzielnego myślenia, zamiast przyjmować bezkrytycznie wszystko co Ci powie KRK.
pozdrawiam
Tak się to zwykle kończy. Zaczyna się od postulatu "przedkładania Biblii" a jak Biblia przeczy protestanckiemu poglądowi, to okazuje się że jest on "sola Gregor" :)

Gregor napisał(a):
Może zadaj sobie pytanie - kto przed Tobą zakrył Prawdę?

Biblia jasno stwierdza: [II Kor.6.14-16]: 14. Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością?
15 Albo jaka zgoda między Chrystusem a Belialem, albo co za dział ma wierzący z niewierzącym?
16 Jakiż układ między świątynią Bożą a bałwanami?

Prawdziwe biblijne chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego z z jakimkolwiek elementem pogańskich wierzeń.
Jest oddzielone jak światło od ciemności - nie miesza się.
Nie na temat.
Czy to taka protestancka choroba - nieumiejętność trzymania się tematu?

Za to gołosłownych tez na temat odstępczych katolików co niemiara.
Tak to jest, jak ktoś usiłuje zbudować swoją wartość na negacji innych...

Cytuj:
Zbliża się Wielkanoc. Pojawi się konkretna symbolika - jakoby chrześcijańska w postaci jajka, pisanki, zająca czy kurczaka.
Spróbuj odnaleźć to w nauczaniu Jezusa czy apostołów odnośnie Jego zmartwychwstania.
Potem poszukaj tej symboliki w pogańskich religiach.

A widziałeś JAKIKOLWIEK (taki lub inny) opis w Piśmie jak nalezy obchodzić Wielkanoc?
No właśnie.
Taką wartość ma Twoja "argumentacja".

I znów jestem zmuszony odkręcać niemądry zarzut w tym wątku, choć jest nie na temat.
Czy mogę prosić abyś albo powstrzymał się od oskarżeń nie na temat, albo przynajmniej rzucał je na prawo i lewo w innym wątku?

Tu (podobno - bo jak widzę Bracia protestanci tego nie rozumieją) rozmawiamy o EUCHARYSTII.

Tak więc odpowiadam - ale byłbym wdzięczny, gdyby wyrzucono zarówno zarzut jak i moją odpowiedź do innego wątku. Proponuję go nazwać "Co Gregowi ślina na język przyniosła i napisał bez namysłu" ;)

Porozmawiajmy (skoro już musimy...) o jajku, zającu i kurczaku na Wielkanoc
  1. Jeśli idzie o jajko zarzut jest o tyle dziwny, że jajko było symbolem… żydowskim. Było ono symbolem życia (spożywano je rytualnie w trakcie uczty paschalnej). Mam nadzieję, że Gregor wie, jaki jest związek uczty paschalnej z Wielkanocą (czy muszę tłumaczyć?)
  2. Z kolei zwyczaj święcenia żywności nie mógł być wyrazem chęci zjednania sobie pogan w IV wieku, gdyż jest on znacznie młodszy. Do X wieku święcono wyłącznie baranka (w nawiązaniu żydowskiego do baranka paschalnego spożywanego w ten dzień), zaś pozostałe pokarmy zaczęto święcić dopiero w VIII wieku na Wschodzie (na Zachód zwyczaj ten trafił znacznie później, np. w Polsce znamy go od XIV wieku).
  3. Kolejnym (już znacznie późniejszym) krokiem jest pewna „standaryzacja” zawartości święconki (wcześniej święcono wszystko., co miało pojawić się w czasie Wielkanocy na stole – na znak tego że wszystko należy do Boga). Dziś raczej nie święcimy całości przygotowanej na święta żywności, lecz jedynie jej „reprezentantów” (kilka jajek, trochę ciasta, trochę mięsa, odrobina soli itd. Potrawy te mają pewną symbolikę, , na przykład:
    • Jajko (jak już wyżej wspominałem) jest żydowskim symbolem nowego życia. Kolory pisanek mają swoją odrębną (dziś już niestety trochę zapomnianą) symbolikę (fiolet, błękit – Wielki Post, czerwień – Krew Chrystusa przelana na krzyżu, zieleń, brąz i żółć – radość ze zmartwychwstania, brąz – pomyślność rodzinną, czerń i biel – pamięć o zmarłych, ornament „szlaczków” - nieśmiertelność).
      Jajko miało też swoiste znaczenie „kulinarne”, bowiem dawniej przez cały Wielki Post nie jedzono jajek a w Wielkanoc (co czyniło z nich potrawę pożądaną). Nic dziwnego że z okazji świąt – po ukraszeniu – obdarowywano nimi najbliższych (a także służbę).
    • Sól jest symbolem ochrony przed zepsuciem a także przypomnieniem, że chrześcijanie mają być „solą ziemi” (Mt 5,13)
    • Ciasto w postaci baranka – oznacza Jezusa Zmartwychwstałego (ciasto w innych postaciach kojarzy się niekiedy z symbolem przemiany nieukształtowanej materii w formę doskonałą, dlatego powinno być samodzielnie upieczone).
    • Baranek bywa też wykonywany z masła, marcepanu, cukru, czekolady a także porcelany. Często symbol ten uzupełniany jest chorągiewką zwycięstwa Chrystusa z napisem Alleluja.
    • Chleb – symbolizuje Eucharystię z Wielkiego Czwartku, a także „nasz chleb powszedni”
    • Mięso – symbol potrawy z baranka spożywanego przez Żydów podczas kolacji paschalnej (choć dokładna geneza tej symboliki nie jest pewna)
    • Pieprz to kolejna rzecz zaczerpnięta z żydowskiej symboliki biblijnej (oznacza gorycz jaką Żydzi musieli znosić w niewoli faraona a także reprezentuje gorzkie zioła jakie spożyli przed ucieczką z Egiptu). Podobną symbolikę ma także chrzan, który niekiedy wkłada się zamiast pieprzu do koszyczka wielkanocnego.
    • Zielone rośliny, a także dekoracje z bukszpanu – symbol nadziei zmartwychwstania
    • W niektórych regionach do święcenia przynosi się także naczynie z wodą, symbolizującą Ducha Świętego (J 7,38).
  4. Zwyczaj święconki do dziś jest kultywowany w Polsce, w południowej Austrii i Niemczech oraz w Słowenii. Jest też prawosławna odmiana święconki (nazywana paschą), wciąż żywa w Polsce, w zachodnich częściach dawnego ZSRR (np. na Białorusi), na Węgrzech, Grecji, Armenii i Turcji.
  5. Aha, jeszcze miało być o zającu. Otóż zając to zwyczaj protestancki (z krajów anglosaskich) – tam w poranek wielkanocny dzieci szukają „jajek schowanych przez zajączka”. Mimo że nie widzę żadnych związków zająca z Wielkanocą, ale też nie widzę w tej zabawie nic zdrożnego.

Pt mar 04, 2016 8:35 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O Gregorze, znalazłem Twój post w którym jest coś na temat.
Z przyjemnością odpowiem. Tak trzymać.

(Oczywiście pomijam rytualne teksty jakimi okraszasz każdy swój mail, pmawiając adwersarzy o "niesamodzielne myślenie" itd.
Naprawdę Ci to poprawia samopoczucie?

Gregor napisał(a):
Owszem napisałeś, że jest niepowtarzalna, ale zaprzeczyłeś temu stwierdzeniem:
Cytuj:
Jednak On wstąpił do Nieba, Prawdziwej Świątyni, i tam ofiarowuje się nieustannie Ojcu

Nie można nieustannie czynić czegoś, co się zakończyło.
Najwyraźniej nie odróżniasz rzeczy ponadczasowych od zakończonych.

Gregor napisał(a):
Cytuj:
Bezkrwawa ofiara NIE JEST "inną" Ofiarą. To jest TA SAMA Ofiara która miała miejsce na krzyżu

Jednak nie jest, gdyż nie istnieje inna ofiara za grzech jak tylko krwawa.
Cały system ofiarniczy w ST polegał na przelaniu krwi za grzech, a był on zapowiedzią krwawej ofiary na krzyżu.

Coś słabo czytałeś ten ST... :)
Były trzy podstawowe rodzaje ofiar:
  • ofiara pokarmowa (produkty spożywcze, które w trakcie ofiarowania po prostu zjadano);
  • rozlanie krwi zwierzęcia ofiarnego (najczęściej baranka);
  • ofiara całkowicie niszczona, spalana (zwana niekiedy „pamiątką”).

Czy te przymierza mogły zbawić ludzkość i przywrócić zaburzoną w Ogrodzie Eden harmonię z Bogiem? Oczywiście nie.
„Prawo nie dawało niczemu pełnej doskonałości, było jednak wprowadzeniem tylko lepszej nadziei, przez którą zbliżamy się do Boga” (Hbr 7,19).
Prawo i Ofiary Starego Testamentu zapowiadały tę jedną, niepowtarzalną i nieprzemijającą Ofiarę. Eucharystia łączy w sobie wszystkie elementy ofiar starotestamentowych: jest i rozlanie krwi, i oddanie życia przez Jezusa, jest też ofiara pokarmowa – przyjęcie Eucharystii.

Cytuj:
Przytaczasz wypowiedzi Jezusa o spożywaniu Jego ciała i krwi, ale KRK i Ty odczytujesz je tak samo dosłownie jak Żydzi, do których Jezus to mówił.
Byli oni zbulwersowani tym co usłyszeli.
Sednem problemu jest odpowiedź na pytanie - dlaczego byli oburzeni?

Odpowiedź znajdujemy w Prawie nadanym Izraelowi.
Bóg powiedział do nich [III Mojż.17.10,12,14]:10. A ktokolwiek z domu izraelskiego albo z obcych przybyszów, którzy mieszkają pośród nich, będzie spożywał jakąkolwiek krew, zwrócę swoje oblicze przeciwko spożywającemu krew i wytracę go spośród jego ludu,
12.Dlatego powiedziałem do synów izraelskich: Nikt z was nie będzie spożywał krwi, także obcy przybysz, który mieszka pośród was, nie będzie spożywał krwi.
14 Gdyż życie wszelkiego ciała jest w jego krwi, w niej ono tkwi; dlatego powiedziałem do synów izraelskich: Nie będziecie spożywać krwi z żadnego ciała, gdyż życie wszelkiego ciała jest w jego krwi, więc każdy, kto ją spożywa, będzie wytracony.

Jezus jako jedyny wypełnił doskonale całe Prawo i nie złamał żadnego przepisu. Również tego.
Gdyby podczas ostatniej wieczerzy zrobił to co twierdzi KRK, to złamałby Prawo i nakłaniał uczniów do grzechu, którzy doskonale znali Prawo.
Nic takiego nie miało miejsca w wieczerniku.

Jestem zdumiony!
Czytasz (a nawet cytujesz!) i nie rozumiesz?

Dlaczego w ST nie wolno było spożywać krwi?
"gdyż życie wszelkiego ciała jest w jego krwi"
I DOKŁADNIE o tym samym mówi Jezus:
Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie”

JEZUS W TEN SPOSÓB DAJE NAM SWOJE ŻYCIE!

Cytuj:
Jezus wyraźnie powiedział [Jana 6.63]:Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,

Nie jest to oczywiście nawiązanie do Ciała Jezusa (o którym parę wierszy wyżej sam mówi „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” ), lecz częste w Nowym Testamencie przeciwstawienie postawy człowieka „cielesnego” (zmysłowego), który nie rozumie Prawd Bożych z postawą człowieka „duchowego”, który jest w stanie je pojąć.
Tej samej konstrukcji użyje potem Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian:
„A ja nie mogłem, bracia, przemawiać do was jako do ludzi duchowych, lecz jako do cielesnych, jako do niemowląt w Chrystusie. (…) Ciągle przecież jeszcze jesteście cieleśni. Jeżeli bowiem jest między wami zawiść i niezgoda, to czyż nie jesteście cieleśni i nie postępujecie tylko po ludzku?” (1 Kor 3,1.2).
„Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić. Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony” (1 Kor 2,14–15).

(tu znowu rytualne ględzenie jak to KK "odrzucił prawdę".
Naprawdę nie potrafisz się powstrzymać od podobnych, bezużytecznych i gołosłownych wstawek?

Cytuj:
Ta fałszywa nauka nie ma żadnych podstaw w Biblii, lecz ma swoje źródła w pogańskich wierzeniach, które KRK włączył do swojej teologii
.

"To jest Ciało moje."

"Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana"

„Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto pożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim”

"kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskie"

"Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije"
[/b]

Nie odpowiedzieliście mi na pytanie:
Jak jeszcze wyraźniej można to było napisać, byście uwierzyli?

Pt mar 04, 2016 8:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Św. Augustyn również przedkładał Pismo Święte nad swoje rozważania :)
Gregor napisał(a):
Jeśli chodzi o sakramenty, to są one wymysłem ludzkim.

To nieprawda. Wszystkie nurty chrześcijaństwa sprawują sakramenty:prawosławni,katolicy i protestanci.
Gregor napisał(a):
Świadczy o tym fakt, że ich ilość ulegała zmianie, a dyskusja o ich liczbie trwała do XII w. Jeszcze w XI w. było ich 12, a potem KRK ograniczył ich liczbę do 7.

To jednak,że dyskutowano nad sakramentami nad ich liczbą i definicją , nie oznacza,że nie są one "nauką biblijną". Sam Pan Jezus podkreśla konieczność chrztu w zakończeniu Ewangelii wg. św. Marka.
Pozdrawiam!

Pt mar 04, 2016 9:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney,dziękuję za rzeczowe i poważne potraktowanie wątku o wielkanocnych zwyczajach. Pozdrawiam

Pt mar 04, 2016 9:11 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Mały Książę:
Barney,dziękuję za rzeczowe i poważne potraktowanie wątku o wielkanocnych zwyczajach. Pozdrawiam

Ja też dziękuję. Z pokorą przyjmuję cenne uwagi. Ale musisz wiedzieć, że cały czas się uczę i czasem popełniam błędy...

Zastanawiam się jednak:
Kiedy Jezus dokonywał przeistoczenia w Kanie Galilejskiej (Jan. 2:1-11), ci którym nalano ze stągwi wodnych zgodnie stwierdzili, że gospodarz to 'gość', bo zachował lepsze wino na później. Nie potrzebowali nauk magisterium - z wyglądu i smaku to nie to samo, ale to jest tylko pozór. Wino w kielichach mieli stuprocentowe, najwyższej jakości.

Również aby chromy mógł chodzić, musiał odzyskać mięśnie, bo z powodu bezruch dochodzi do ich zaniku.

Ale kiedy podczas ostatniej wieczerzy Jezus wręczał uczniom chleb, mówił na ten chleb "ciało".

Skarżysz się Barney:
Cytuj:
"To jest Ciało moje."
(...)
Nie odpowiedzieliście mi na pytanie:
Jak jeszcze wyraźniej można to było napisać, byście uwierzyli?

Tymczasem my cały czas odpowiadamy i cały czas wierzymy - ciałem, które daje życie jest Słowo (patrz niżej - ps. - Moj. 22:21-35), które zaledwie na trzydzieści parę lat zmieniło swoją postać -

a Słowo ciałem się stało
          i zamieszkało wśród nas

(Jan. 1:14).

- było od tysięcy lat.

Słowo życia miał Abel i mógł mieć Kain, gdyby tylko chciał.

Słowa: Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy - wypowiada Pan za Mojżesza, za Izajasza, za Jezusa i za miłościwie piszącego tu Barneya.

Ciało Pańskie w czasach Mojżesza

5 Moj. 8:1-3
1. Starannie spełniajcie wszystkie przykazania, które ci dziś nadaję, abyście zachowali życie, rozmnożyli się, weszli do ziemi, którą poprzysiągł Pan waszym ojcom, i wzięli ją w posiadanie. 2. Zachowaj też w pamięci całą drogę, którą Pan, Bóg twój, prowadził cię przez czterdzieści lat po pustyni, aby cię ukorzyć i doświadczyć, i aby poznać, co jest w twoim sercu, czy będziesz przestrzegał jego przykazań, czy nie. 1. Upokarzał cię i morzył cię głodem, ale też karmił cię manną, której nie znałeś ani ty, ani nie znali twoi ojcowie,

aby dać ci poznać, iż człowiek nie samym chlebem żyje, lecz że człowiek żyć będzie wszystkim, co wychodzi z ust Pana.
(BW)

Ciało Pańskie w czasach Izajasza

Izaj. 55:1-3
1. Nuże, wszyscy, którzy macie pragnienie, pójdźcie do wód, a którzy nie macie pieniędzy, pójdźcie, kupujcie i jedzcie! Pójdźcie, kupujcie bez pieniędzy i bez płacenia wino i mleko! 2. Czemu macie płacić pieniędzmi za to, co nie jest chlebem, dawać ciężko zdobyty zarobek za to, co nie syci? Słuchajcie mnie uważnie, a będziecie jedli dobre rzeczy, a tłustym pokarmem pokrzepi się wasza dusza! 3. Nakłońcie swojego ucha i pójdźcie do mnie, słuchajcie, a ożyje wasza dusza, bo ja chcę zawrzeć z wami wieczne przymierze, z niezłomnymi dowodami łaski okazanej niegdyś Dawidowi! (BW)

Ciało Pańskie w czasach Jezusa

Jan. 6:63
Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem (BW)

ps.
Ponieważ obawiasz się, że protestanci podczas wieczerzy jedzą swoje Biblie, chcę nadmienić, że Słowo Pana to nie tylko Pismo. Bóg jest duchem (...) (Jan. 4:24), co daje mu nieograniczone pole kontaktu z nami. Może pojawić się w najmniej oczekiwanej chwili i w najmniej spodziewany sposób.

To tylko jeden z przykładów:

4 Moj. 22:21-35
21. I wstał Bileam rano, osiodłał swoją oślicę i pojechał z książętami moabskimi. 22. I zapłonął Pan gniewem, że poszedł, a anioł Pański stanął na drodze jako jego przeciwnik; on zaś jechał na swojej oślicy, a z nim dwaj jego słudzy. 23. Gdy oślica zobaczyła anioła Pańskiego stojącego na drodze z dobytym mieczem w ręku, zboczyła z drogi i poszła w pole, Bileam zaś bił oślicę, aby ją zawrócić na drogę. 24. Wtedy anioł Pański stanął na ścieżce między winnicami, gdzie był płot z jednej i z drugiej strony. 25. Gdy oślica, zobaczywszy anioła Pańskiego, przycisnęła się do muru, przygniotła do muru nogę Bileama; a on bił ją znowu. 26. Anioł Pański zaś poszedł dalej i stanął w miejscu tak ciasnym, że nie było można go wyminąć ani w prawo, ani w lewo. 27. Gdy oślica zobaczyła anioła Pańskiego, legła pod Bileamem. Wtedy Bileam rozgniewał się i zaczął bić oślicę kijem. 28. Wówczas Pan otworzył usta oślicy i ona rzekła do Bileama: Co ci zrobiłam, że mnie tak zbiłeś już trzy razy? 29. Bileam zaś odpowiedział oślicy: Dlatego, że sobie drwiłaś ze mnie; gdybym miał miecz w ręku, zaraz bym cię zabił. 30. Wtedy oślica rzekła do Bileama: Czyż nie jestem twoją oślicą, na której jeździłeś od dawna i jeździsz aż do dziś dnia? Czym zwykła była czynić ci tak? A on rzekł: Nie. 31. Wtedy Pan zdjął zasłonę z oczu Bileama i ten zobaczył anioła Pańskiego, stojącego na drodze z dobytym mieczem w ręku. Wówczas pochylił się i upadł na twarz swoją. 32. I rzekł do niego anioł Pański: Dlaczego zbiłeś już trzy razy swoją oślicę? Przecież to ja wyszedłem jako twój przeciwnik, gdyż droga twoja jest zgubna i wbrew mojej woli. 33. Oślica mnie widziała i trzy razy przede mną ustępowała; gdyby nie była ustąpiła przede mną, byłbym cię zabił, a ją zachował przy życiu. 34. Bileam rzekł do anioła Pańskiego: Zgrzeszyłem, gdyż nie wiedziałem, że to ty stałeś naprzeciw mnie na drodze; jeżeli więc to się tobie nie podoba, to gotów jestem zawrócić do siebie. 3. Wtedy rzekł anioł Pański do Bileama: Idź z tymi mężami, lecz będziesz mówił tylko to, co ja ci powiem. I poszedł Bileam z książętami Balaka. (BW)

Serdecznie pozdrawiam.

So mar 05, 2016 1:06 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Tak się to zwykle kończy. Zaczyna się od postulatu "przedkładania Biblii" a jak Biblia przeczy protestanckiemu poglądowi, to okazuje się że jest on "sola Gregor" :)

Uważasz, że nauki grzesznego jak każdy człowieka, są ważniejsze od natchnionego przez Boga słowa (2 Tm 3:16)?

"Unikaj zaś głupich i niedouczonych rozmów, wiedząc, że rodzą kłótnie" - 2 Tm 2:23

So mar 05, 2016 3:43 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hogan napisał(a):
Barney napisał(a):

Uważasz, że nauki grzesznego jak każdy człowieka, są ważniejsze od natchnionego przez Boga słowa (2 Tm 3:16)?

Przeczytaj ten wers dokładnie i bez protestanckich okularów, a przekonasz się, że on wcale nie stawia Pisma Świętego na pierwszym miejscu.

So mar 05, 2016 3:54 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 33  Następna strona