Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 21, 2019 11:01 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona
 Pismo Święte o chrzcie 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pismo Święte o chrzcie
Yarpen Zirgin napisał(a):
Szkoda jedynie, że przytoczony przez Ciebie fragment J 3,5-6, nie potwierdza tezy, że narodzenie na nowo dokonuje się przez uwierzenie w "Słowo Chrystusowe". Niczego takiego Chrystus nie powiedział.

to może te fragmenty potwierdzą, że tak jest:

"Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem" (Jan. 6:63)

"Skoro dusze wasze uświęciliście przez posłuszeństwo prawdzie ku nieobłudnej miłości bratniej, umiłujcie czystym sercem jedni drugich gorąco, Jako odrodzeni nie z nasienia skazitelnego, ale nieskazitelnego, przez Słowo Boże, które żyje i trwa." (1 Piotra 1:23)

sahcim napisał(a):
No właśnie...można się zastanowić jak to jest, że niektórzy z protestantów uważają iż dzieci nie można chrzcić gdyż nie posiadają wiary w Boga, a Psalmista napisał, że nawet dzieci i niemowlęta oddają Bogu chwałę...więc jak to jest, że ktoś rzekomo nie posiadający wiary jednak może oddawać Bogu chwałę, a nie może być ochrzczony...?

Chrzest jest symbolem narodzenia na nowo, czyli nawrócenia. Stary człowiek zostaje zanurzony, co symbolizuje jego śmierć dla tego świata, nowy człowiek wynurza się ku życiu dla Boga. Ponieważ Chrystus powiedział, że jeśli się ktoś nie narodzi na nowo nie ujrzy Królestwa Bożego, ja nie mogę mówić inaczej.

So sty 28, 2017 12:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
adam5 napisał(a):
Szkoda jedynie, że przytoczony przez Ciebie fragment J 3,5-6, nie potwierdza tezy, że narodzenie na nowo dokonuje się przez uwierzenie w "Słowo Chrystusowe". Niczego takiego Chrystus nie powiedział.

to może te fragmenty potwierdzą, że tak jest:

"Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem" (Jan. 6:63)
Nie na temat.

Cytuj:
"Skoro dusze wasze uświęciliście przez posłuszeństwo prawdzie ku nieobłudnej miłości bratniej, umiłujcie czystym sercem jedni drugich gorąco, Jako odrodzeni nie z nasienia skazitelnego, ale nieskazitelnego, przez Słowo Boże, które żyje i trwa." (1 Piotra 1:23)
I znów masz pecha. Biblię tłumaczy się Biblią:
"Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany." Ef 5:25-27/

Cytuj:
Chrzest jest symbolem narodzenia na nowo, czyli nawrócenia.
Symbolem? Gdzie to jest napisane w Biblii, że tylko symbolem?
Mówiłeś coś o "sola scriptura", dlatego pytam :)

So sty 28, 2017 1:01 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
adam5 napisał(a):
;)
sahcim napisał(a):
No właśnie...można się zastanowić jak to jest, że niektórzy z protestantów uważają iż dzieci nie można chrzcić gdyż nie posiadają wiary w Boga, a Psalmista napisał, że nawet dzieci i niemowlęta oddają Bogu chwałę...więc jak to jest, że ktoś rzekomo nie posiadający wiary jednak może oddawać Bogu chwałę, a nie może być ochrzczony...?
Ponieważ Chrystus powiedział, że jeśli się ktoś nie narodzi na nowo nie ujrzy Królestwa Bożego, ja nie mogę mówić inaczej.
Skoro Chrystus powiedział, że jeśli się ktoś nie narodzi na nowo nie ujrzy Królestwa Bożego, to jakim prawem tacy jak ty zabraniają dzieciom narodzić się na nowo z wody i Ducha Świętego jeśli to Bóg jest sprawcą chcenia i działania w każdym człowieku, i to On sprawia, że nawet usta dzieci i niemowląt mogą oddawać Mu chwałę...?

So sty 28, 2017 1:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
adam5 napisał(a):
;)
sahcim napisał(a):
No właśnie...można się zastanowić jak to jest, że niektórzy z protestantów uważają iż dzieci nie można chrzcić

Protestantów? Przecież oni w absolutnej większości są rzymskimikatolikami. Gdyby niektórzy polscy rzymskokatolicy wpadli na to, że można się zastanawiać także nad sobą, i na tym dlaczego tak wielu, którzy od żłobka do emerytury mają rzymskiej religii więcej niż fizyki, rachunków, angielskiego i przyrody razem wziętych, nagle dorastając stają się religijnymi alfabetami; zamiast wciąż kompulsywnie szukać dookoła "tych innych", na których za wszystkie swe nieszczęścia, prawdziwe i wyimaginowane, można zrzucić winę; to wówczas wszyscy odetchnęlibyśmy.

Co do protestantyzmu i Reformacji:

"IX. O CHRZCIE
Kościoły nasze uczą o chrzcie, że jest konieczny do zbawienia, gdyż przezeń ofiarowana jest łaska Boża, i że należy chrzcić dzieci, które w chrzcie są ofiarowane Bogu i przyjmowane do łaski Bożej. Kościoły nasze potępiają anabaptystów, którzy nie uznają chrztu dzieci i utrzymują, że i bez chrztu dostępują one zbawienia.

Nie twierdzę, że w naszych Kościołach też takich zjawisk nie ma, bywają też odzywające, zwłaszcza na Śląsku Cieszyńskim, tu i ówdzie, pietystyczne tradycje wśród luteran.

So sty 28, 2017 12:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Protestantów? Przecież oni w absolutnej większości są rzymskimikatolikami.
Coś Ci się pomyliło.
Cytuj:
Gdyby niektórzy polscy rzymskokatolicy wpadli na to, że można się zastanawiać także nad sobą, i na tym dlaczego tak wielu, którzy od żłobka do emerytury mają rzymskiej religii więcej niż fizyki, rachunków, angielskiego i przyrody razem wziętych, nagle dorastając stają się religijnymi alfabetami;
Skoro już o tym mowa, to co najwyżej analfabetami ;)
Z tym że ci innowiercy, którzy są w dostatecznym skupieniu by mieć swoje katechezy w szkole, mają dokładnie tyle samo "nierzymskiej religii" co katolicy "rzymskiej religii".
Co do analfabetyzmu religijnego, to najlepiej porównywać w kraju, w którym katolików i protestantów jest mniej więcej tyle samo. Tam przeciętny protestant w Niemczech był ostatnio w swoim zborze… 2 lata temu...
Cytuj:
zamiast wciąż kompulsywnie szukać dookoła "tych innych", na których za wszystkie swe nieszczęścia, prawdziwe i wyimaginowane, można zrzucić winę; to wówczas wszyscy odetchnęlibyśmy.
Chyba normalne, że skoro dyskutujemy o innej nauce o chrzcie, to odwołujemy się do innych, którzy głoszą inną naukę. Nie rozumiem skąd ten wybuch.

Cytuj:
"IX. O CHRZCIE
Kościoły nasze uczą o chrzcie, że jest konieczny do zbawienia, gdyż przezeń ofiarowana jest łaska Boża, i że należy chrzcić dzieci, które w chrzcie są ofiarowane Bogu i przyjmowane do łaski Bożej. Kościoły nasze potępiają anabaptystów, którzy nie uznają chrztu dzieci i utrzymują, że i bez chrztu dostępują one zbawienia.

Nie twierdzę, że w naszych Kościołach też takich zjawisk nie ma, bywają też odzywające, zwłaszcza na Śląsku Cieszyńskim, tu i ówdzie, pietystyczne tradycje wśród luteran.

Sachcim napisał o "protestantach" w szerokim sensie (nie ograniczając się do Luteran, którzy rzeczywiście co do zasady są tu zgodni z katolikami). Zaznaczył to zresztą pisząc o "niektórych" protestantach (czytaj: niektórych wyznaniach z rodziny grup, które wydzieliły się z nauczania Lutra - czasem poprzez kilkanaście podziałów).

So sty 28, 2017 1:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Protestantów? Przecież oni w absolutnej większości są rzymskimikatolikami.
Coś Ci się pomyliło.

nie sądzę. zwykła statystyka.

Cytuj:
Cytuj:
Gdyby niektórzy polscy rzymskokatolicy wpadli na to, że można się zastanawiać także nad sobą, i na tym dlaczego tak wielu, którzy od żłobka do emerytury mają rzymskiej religii więcej niż fizyki, rachunków, angielskiego i przyrody razem wziętych, nagle dorastając stają się religijnymi alfabetami;
Skoro już o tym mowa, to co najwyżej analfabetami ;)

Si, jest przynajmniej coś, w czym protestant z rzymskimkatolikiem może się zgodzić. ;)
Cytuj:
Z tym że ci innowiercy, którzy są w dostatecznym skupieniu by mieć swoje katechezy w szkole, mają dokładnie tyle samo "nierzymskiej religii" co katolicy "rzymskiej religii".

tja, nauczanie katechizmu w protestanckich parafiach (jakie jest wiele by pisać....) całkowicie wyjaśnia rozterki rzymskokatolików co do chrztu...

Cytuj:
Co do analfabetyzmu religijnego, to najlepiej porównywać w kraju, w którym katolików i protestantów jest mniej więcej tyle samo. Tam przeciętny protestant w Niemczech był ostatnio w swoim zborze… 2 lata temu...

tja, niemieccy prostestanci, którzy od 2 lat nie byli w swoim zborze, masowo piszą na polskim forum katolik.pl o swoich problemach z chrztem dzieci... zaprawdę, to również wszystko wyjaśnia.
Cytuj:
zamiast wciąż kompulsywnie szukać dookoła "tych innych", na których za wszystkie swe nieszczęścia, prawdziwe i wyimaginowane, można zrzucić winę; to wówczas wszyscy odetchnęlibyśmy.
Chyba normalne, że skoro dyskutujemy o innej nauce o chrzcie, to odwołujemy się do innych, którzy głoszą inną naukę. Nie rozumiem skąd ten wybuch.[/quote]
To się odwołujcie do tych, co głoszą, a nie do tych co odrzucają.

Cytuj:
"IX. O CHRZCIE

Sachcim napisał o "protestantach" w szerokim sensie (nie ograniczając się do Luteran, którzy rzeczywiście co do zasady są tu zgodni z katolikami). Zaznaczył to zresztą pisząc o "niektórych" protestantach (czytaj: niektórych wyznaniach z rodziny grup, które wydzieliły się z nauczania Lutra - czasem poprzez kilkanaście podziałów).[/quote]
To może w zwykłym sensie słów pisać, będzie prościej. W szerokim sensie, to mogę sobie wszystko dowolnie popisać. Zawsze się zmieści, cokolwiek, nawet jeśli jest bez treści.

Pn sty 30, 2017 6:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
sahcim napisał(a):
No właśnie...można się zastanowić jak to jest, że niektórzy z protestantów uważają iż dzieci nie można chrzcić
[/quote]Protestantów? Przecież oni w absolutnej większości są rzymskimikatolikami.[/quote]Tja...w szerokim sensie jest tak jak twierdzisz, ale ty podobno nie lubisz takiego szerokiego podejścia do kwestii przynależnościowych...
Cytuj:
Gdyby niektórzy polscy rzymskokatolicy wpadli na to (...)
to wówczas wszyscy odetchnęlibyśmy
A ja tam myślę, że gdybyś chciał odetchnąć od tych "problemów" szeroko(i w zwykłym sensie) pojmowanych
rzymskich katolików, to zrobił byś sobie wolne od forum katolik pl...

Pn sty 30, 2017 9:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
A ja tam myślę, że gdybyś chciał odetchnąć od tych "problemów" szeroko(i w zwykłym sensie) pojmowanych

To dział "chrześcijaństwo,ekumenizm' - jak chcesz rzymskoktolickie grono, t sobie na protestantach używaj we własnym kółku w dziale dla rzymskichkatolików. Tam nie pisuję.

Wt sty 31, 2017 12:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
sahcim napisał(a):

To dział "chrześcijaństwo,ekumenizm' - jak chcesz rzymskoktolickie grono, t sobie na protestantach używaj we własnym kółku w dziale dla rzymskichkatolików.
Zauważyłeś żebym gdzieś zasugerowałem iż chciałbym odpocząć od deklarujących się protestantami forumowiczów, którzy wciąż kompulsywnie starają się przypisywać Krk swoje widzimisię na temat nauczania tegoż...? Jeśli tak, to wskaż gdzie, a jeśli nie, to nie przypisuj mi swoich wymysłów...

Wt sty 31, 2017 7:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Cytuj:adam5: Chrzest jest symbolem narodzenia na nowo, czyli nawrócenia.
Barney: Symbolem? Gdzie to jest napisane w Biblii, że tylko symbolem?

Ze swojej strony chciałem tu dodać, że wynika to z całego kontekstu nowego życia w Chrystusie, gdzie człowiek rodzi się z Ducha.
Wiara w to, że polanie wodą ma moc zmienić coś w sferze duchowej to klasyczna postawa będąca fundamentem okultyzmu - poprzez materialne rzeczy wpływamy na świat duchowy. Jeśli dodamy do tego jakieś wypowiadane słowa, to mamy okultyzm i magiczne zaklęcia.

Niekonsekwencja w zrozumieniu symboliki wody w Biblii prowadzi do traktowania jej w kontekście chrztu, jako materialnego "katalizatora" duchowego odrodzenia.
Tylko zapomina się, że Bóg nie ma względu na osobę i dla wszystkich ludzi przygotował zbawienia na tych samych zasadach, o czym świadczy przypadek łotra na krzyżu.
Oczywiście każda religia chrześcijańska oparta na ciele będzie się temu sprzeciwiać, gdyż życie w Duchu wymyka się jej spod kontroli.

Zgadzam się z adam5, że woda jest symbolem tego co dzieje się w sferze duchowej (zanurzenie w śmierć Jezusa i powstanie do nowego życia w Duchu), o czym pisał wyraźnie Ap. Paweł [Rzym.6.3-4]:
3. Czyż nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni?
4. Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z nim przez chrzest w śmierć, abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili.

To jest prawdziwy chrzest dokonywany w duchu, a nie mocą wody, który uzdalnia do zmiany i prowadzenia nowego życia, czego niemowlęta nie mogą doświadczyć ze względu na swoją nieświadomość i brak starego życia.
Ten chrzest niesie ze sobą też fundamentalną konsekwencję [Rzym.6.5]:5. Bo jeśli wrośliśmy w podobieństwo jego śmierci, wrośniemy również w podobieństwo jego zmartwychwstania,
Dlatego każdy, kto się narodził z Ducha ma pewność swojego zbawienia i zmartwychwstania.

Magiczne obrzędy quasi chrztu (polanie, a nie zanurzenie) i to jeszcze ludzi niewierzących i nieświadomych (dzieci) są bez znaczenia i nie prowadzą do duchowego odrodzenia - to tylko religijny/magiczny obrzęd.

N lut 05, 2017 4:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Magiczne obrzędy quasi chrztu (polanie, a nie zanurzenie) i to jeszcze ludzi niewierzących i nieświadomych (dzieci) są bez znaczenia i nie prowadzą do duchowego odrodzenia - to tylko religijny/magiczny obrzęd.
Dlaczego protestanci chrzczą niemowlęta?
Miłej lektury...

N lut 05, 2017 6:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
religijny/magiczny obrzęd.
Dlaczego protestanci chrzczą niemowlęta?Miłej lektury...

Już to kiedyś czytałem i niczego to nie zmienia.
Nie ważne kto mówi na temat chrztu tylko co mówi.
Dlatego w poprzednim poście nawiązałem do tego i napisałem:
Gregor napisał(a):
Oczywiście każda religia chrześcijańska oparta na ciele będzie się temu sprzeciwiać, gdyż życie w Duchu wymyka się jej spod kontroli.

Tak więc nie ważne czy jesteś katolikiem czy protestantem.
Ważne czy jesteś duchowo odrodzonym dzieckiem Bożym.

N lut 05, 2017 6:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No dobra, to skąd wiesz, że to akurat to, co ty podajesz na temat chrztu, jest prawidłowe?

N lut 05, 2017 6:37 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No dobra, to skąd wiesz, że to akurat to, co ty podajesz na temat chrztu, jest prawidłowe?

Mógłbym to samo pytanie postawić Tobie. ;)
Takie jest moje zdanie na podstawie lektury Pisma.
Kiedyś uważałem tak jak Ty czyli wierzyłem w nauczanie KRK.
Jednak lektura Pisma pokazała, że nauczanie Biblii jest zupełnie inne.
Uznałem więc przekaz biblijny za ostateczny autorytet.
Moje zdanie wiąże się też z osobistym doświadczeniem nowego narodzenia i chrztu.
Dlatego mam takie zdanie, choć może dla wielu ekstremalne.
Mam nadzieję, że nikt nie czuje się urażony.

N lut 05, 2017 7:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

(...)
Takie jest moje zdanie na podstawie lektury Pisma.

No, ale ja to wiem, że to jest Twoje zdanie. Pytam o to, skąd wiesz, że jest ono prawidłowe i zgodne z tym, jak podchodzili do chrztu Chrystus i Apostołowie?

Cytuj:
Jednak lektura Pisma pokazała, że nauczanie Biblii jest zupełnie inne.

No to dziwne, bo akurat moja lektura Pisma Świętego wskazuje na coś innego. :D

Cytuj:
Uznałem więc przekaz biblijny za ostateczny autorytet.

Siebie uznałeś za ostateczny autorytet, bo Biblia, wbrew tezom podobnych tobie ludzi, nie jest osobą i nie może być autorytetem.

N lut 05, 2017 7:27 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna strona