Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn mar 25, 2019 2:27 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Następna strona
 Pismo Święte o chrzcie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pismo Święte o chrzcie
Yarpen Zirgin napisał(a):
Pytam o to, skąd wiesz, że jest ono prawidłowe i zgodne z tym, jak podchodzili do chrztu Chrystus i Apostołowie?

Z racji faktu, że Pismo w prosty i czytelny sposób mówi na ten temat.
No to dziwne, bo akurat moja lektura Pisma Świętego wskazuje na coś innego

Mnie to nie dziwi, gdyż czytasz Biblię przez pryzmat interpretacji Twojego kościoła, który mówi jak masz rozumieć to co napisane.
To błędne koło, gdyż jeśli coś rozumiesz inaczej to z góry zakładasz, że się mylisz i przyjmujesz inne wyjaśnienie - to "jedyne i prawdziwe".
Siebie uznałeś za ostateczny autorytet, bo Biblia, wbrew tezom podobnych tobie ludzi, nie jest osobą i nie może być autorytetem.

Dla osób z takim podejściem autorytet Słowa Bożego nie ma znaczenia. Liczy się autorytet interpretacji kościelnej(katolickiej, protestanckiej lub innej). W ten sposób wyeliminowano Ducha Św. z procesu nauczania każdego wierzącego, bo teraz zajmuje się tym określony urząd kościelny, lub grupa uprzywilejowanych ludzi, która jedynie ma dostęp do Prawdy i z wysokości urzędu naucza ciemnogród wierzących.

Jednak w Kościele nauczanie przebiega w inny sposób. Oprócz obecności nauczycieli każdy wierzący jest wyposażony w Ducha Św., który wprowadza w prawdę Słowa i o tym jasno pisał Ap. Jan [I Jana 2.27]:Ale to namaszczenie, które od niego otrzymaliście, pozostaje w was i nie potrzebujecie, aby was ktoś uczył; lecz jak namaszczenie jego poucza was o wszystkim i jest prawdziwe, a nie jest kłamstwem, i jak was nauczyło, tak w nim trwajcie.

Autorytetem dla siebie jest każdy, kto twierdzi, że ma wyjątkowy dostęp do Prawdy, a inni takiej możliwości nie mają. To gnostyckie podejście nie mające nic wspólnego z biblijnym chrześcijaństwem.

Biblia mówi, że Bóg nagradza tych, którzy go szukają. Jezus obiecał, że każdy kto szuka znajdzie.
Skoro Jezus/Słowo Boże jest Prawdą to każdy kto szuka Prawdy znajdzie Jezusa, a każdy kto szuka Jezusa znajdzie i pozna Prawdę.

Tylko kto jest tym zainteresowany skoro myśli, że wszystko podaje się już gotowe na talerzu?

Pn lut 06, 2017 1:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
religijny/magiczny obrzęd.
Dlaczego protestanci chrzczą niemowlęta?Miłej lektury...

Już to kiedyś czytałem i niczego to nie zmienia.
Nie ważne kto mówi na temat chrztu tylko co mówi.
Dlatego w poprzednim poście nawiązałem do tego i napisałem:
Gregor napisał(a):
Oczywiście każda religia chrześcijańska oparta na ciele będzie się temu sprzeciwiać, gdyż życie w Duchu wymyka się jej spod kontroli.

Tak więc nie ważne czy jesteś katolikiem czy protestantem.
Ważne czy jesteś duchowo odrodzonym dzieckiem Bożym.
A na jakiej podstawie uważający siebie za odrodzonego duchowo Gregor stwierdza, że nie można chrzcić dzieci chrześcijan...?

Pn lut 06, 2017 1:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
A na jakiej podstawie uważający siebie za odrodzonego duchowo Gregor stwierdza, że nie można chrzcić dzieci chrześcijan...?

Nigdzie nie twierdziłem, ze nie można. Jeśli chcesz możesz chrzcić ile dusza zapragnie.

Uważam, że takie chrzczenie dzieci nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
Już kiedyś o tym pisałem, więc nie będę wracał do tematu.

Pn lut 06, 2017 1:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

Nigdzie nie twierdziłem, ze nie można. Jeśli chcesz możesz chrzcić ile dusza zapragnie.

Chcesz powiedzieć, że taki "magiczny obrząd" jakim wg ciebie jest chrzczenie dzieci nie ma wpływu na życie dzieci...?

Pn lut 06, 2017 1:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Chcesz powiedzieć, że taki "magiczny obrząd" jakim wg ciebie jest chrzczenie dzieci nie ma wpływu na życie dzieci...?

Tak właśnie uważam.
Wpływ na życie duchowe dzieci ma to jakie świadectwo wiary dają rodzice, choć i tak w ostateczności dzieci gdy dorosną będą musiały podjąć osobistą decyzję w co wierzyć.
Chrześcijaństwo to świadoma wiara, a nie wyuczona przez rodzinną tradycję.

Pn lut 06, 2017 9:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Tak właśnie uważam.
Na jakiej podstawie tak uważasz, bo z Biblii wynika, że chrześcijanie nie mogą oddawać się żadnym magicznym obrzędom...
Cytuj:
Wpływ na życie duchowe dzieci ma to jakie świadectwo wiary dają rodzice
A co z upadłą(grzeszną) naturą...czy dzieci dziedziczą grzeszną naturę po rodzicach czy nie...?

Pn lut 06, 2017 10:08 am
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

Już kiedyś o tym pisałem, więc nie będę wracał do tematu.

Moze w takim razie wyjasnij dlaczego wsrod pierwszych chrzescijan wszyscy domownicy byli chrzczeni lacznie ze slugami i niewolnikami?
Nie bylo przy tym rozgraniczenia na wiek.
Czy wedlug ciebie dzisiejsza rodzina ktora powiekszyla sie o kolejnego czlonka jest czyms innym niz w tamtych czasach?

Pn lut 06, 2017 10:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Na jakiej podstawie tak uważasz, bo z Biblii wynika, że chrześcijanie nie mogą oddawać się żadnym magicznym obrzędom...

Magiczny w znaczeniu, że materialne przedmioty (woda) i odpowiednie słowa (modlitwa) mają moc wpływać na sferę duchową ( duchowe odrodzenie/nowe narodzenie), a jednocześnie nieistotnym jest sam zainteresowany/dziecko, które nic nie wie, nie rozumie, nie jest świadome i ostatecznie jest niewierzącym.
Jednak Biblia jasno stwierdza, że Bóg usprawiedliwia/zbawia każdego na podstawie jego wiary.
Dlatego obrzęd w swej istocie bardziej zblizony jest do magii niż biblijnego chrztu.
sahcim napisał(a):
A co z upadłą(grzeszną) naturą...czy dzieci dziedziczą grzeszną naturę po rodzicach czy nie...?

A jaki to ma związek? - przecież znasz odpowiedź. :)

Wt lut 07, 2017 4:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Moze w takim razie wyjasnij dlaczego wsrod pierwszych chrzescijan wszyscy domownicy byli chrzczeni lacznie ze slugami i niewolnikami?
Nie bylo przy tym rozgraniczenia na wiek.

Istotą jest odpowiedź czy ci "pierwsi chrześcijanie" postępowali zgodnie z nauczaniem Jezusa i apostołów?
Jak wyglądało postępowanie zgodne z takim nauczaniem to możemy zobaczyć w Dz.Ap.
Mamy dwa doskonałe przykłady, gdzie zostały ochrzczone całe domy.
1. Korneliusz i jego domownicy + krewni i przyjaciele [Dz. 10.17-47]
2. Strażnik z więzienia i jego dom [Dz.Ap. 16.30-34]

W obu przypadkach scenariusz jest taki sam:
1. zwiastowanie Ewangelii niewierzącym
2. uwierzenie w przesłanie Ewangelii przez słuchających
3. chrzest ludzi już nawróconych i wierzących

To jest biblijna praktyka zgodna ze słowami Jezusa: "kto uwierzy i ochrzczony zostanie...", którą stosowali apostołowie i to powinno być wzorcem postępowania.

To, że tzw. pierwsi chrześcijanie czynili inaczej tylko pokazuje jak szybko odwrócili się od zdrowego nauczania w tym temacie, a konsekwencją było pojawienie się w Kościele nienawróconych i niewierzących "chrześcijan".

sapper napisał(a):
Czy wedlug ciebie dzisiejsza rodzina ktora powiekszyla sie o kolejnego czlonka jest czyms innym niz w tamtych czasach?

Nie jest czymś innym i dlatego powinna postępować wg biblijnego wzorca.

Wt lut 07, 2017 5:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Istotą jest odpowiedź czy ci "pierwsi chrześcijanie" postępowali zgodnie z nauczaniem Jezusa i apostołów?
Jaaasne.
Chrześcijanie nauczani przez apostołów nie wiedzieli jak to ma być - dopiero szesnaście stuleci później anabaptyści znaleźli to w Biblii i stwierdzili że wszyscy dotąd się mylili... :mrgreen:
Przekraczasz granice absurdu, Gregor...

Wt lut 07, 2017 6:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Magiczny w znaczeniu
Czy ja pytałem cię wyjaśnienie znaczenia tego, co uważasz za magiczny obrzęd...?
Prosiłem o wskazanie podstawy twojego twierdzenia, że to co uważasz za obrzęd magiczny nie ma wpływu na życie dziecka...
Cytuj:
a jednocześnie nieistotnym jest sam zainteresowany/dziecko, które nic nie wie, nie rozumie, nie jest świadome i ostatecznie jest niewierzącym.
Na jakiej podstawie twierdzisz, że nierozumiejące(nieświadome tego co się dokonuje podczas chrztu) dziecko jest nieistotne dla udzielającego tego daru...?
Cytuj:
Jednak Biblia jasno stwierdza, że Bóg usprawiedliwia/zbawia każdego na podstawie jego wiary.
Skoro wg twojej interpretacji Biblii Bóg usprawiedliwia/zbawia każdego tylko na podstawie jego wiary, to może wyjaśnisz co dzieje się po śmierci z niewinnymi swojego stanu natury niemowlętami, które nie zostały ochrzczone...?
Cytuj:
Dlatego obrzęd w swej istocie bardziej zblizony jest do magii niż biblijnego chrztu.
Podać ci biblijne przykłady gdzie została użyta materia i modlitwa nad nieświadomymi osobami i te zostały uzdrowione ze swojego stanu...?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

A jaki to ma związek?
Nie widzisz jaki związek ma stan naszej natury z chrztem czy tylko udajesz takiego...?
Cytuj:
- przecież znasz odpowiedź
Nie przypominam sobie żebyś udzielił mi odpowiedzi na to pytanie...a zatem ?

Wt lut 07, 2017 9:36 pm
Odpowiedz z cytatem
[quote="Gregor"]
Jednak w Kościele nauczanie przebiega w inny sposób. Oprócz obecności nauczycieli każdy wierzący jest wyposażony w Ducha Św., który wprowadza w prawdę Słowa i o tym jasno pisał Ap. Jan [I Jana 2.27]:Ale to namaszczenie, które od niego otrzymaliście, pozostaje w was i nie potrzebujecie, aby was ktoś uczył; lecz jak namaszczenie jego poucza was o wszystkim i jest prawdziwe, a nie jest kłamstwem, i jak was nauczyło, tak w nim trwajcie.

Gregor, cos mi sie widzi ze nie odrozniasz namaszczenia od Chrztu Sw.
Juz wczesniej zauwazylem ze mieszasz i wybierasz rozne fragmenty, ktore najczesciiej nie sa adekwatne do tematu na ktory udzielasz odpowiedzi. Mylisz Kaplanow i nauczycieli z wiernymi, nawrocenie ze zbawieniem i bierzmowaniem , Chrzest z namaszczeniem, ST z NT, itp.

Wt lut 07, 2017 11:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jaaasne.
Chrześcijanie nauczani przez apostołów nie wiedzieli jak to ma być - dopiero szesnaście stuleci później anabaptyści znaleźli to w Biblii i stwierdzili że wszyscy dotąd się mylili..

Lepiej późno niż wcale. :mrgreen:
Ci, którzy zaczęli wymyślać swoje nauki chrzcielne odwrócili się o Pisma, więc zapomnieli co tam jest napisane w tym temacie.
To, że przez 16 stuleci (ach ta magia liczb) propagowano jakąś naukę niczego nie dowodzi. Tak samo było z geocentryzmem i co? - po wielu stuleciach okazało się, że to lipa.
sahcim napisał(a):
Skoro wg twojej interpretacji Biblii Bóg usprawiedliwia/zbawia każdego tylko na podstawie jego wiary, to może wyjaśnisz co dzieje się po śmierci z niewinnymi swojego stanu natury niemowlętami, które nie zostały ochrzczone...?

Już o tym kiedyś mówiłem i nie zgodziłeś się z tym, więc nie będę powtarzał.
sahcim napisał(a):
Na jakiej podstawie twierdzisz, że nierozumiejące(nieświadome tego co się dokonuje podczas chrztu) dziecko jest nieistotne dla udzielającego tego daru...?

No proszę cię... :D
sahcim napisał(a):
Podać ci biblijne przykłady gdzie została użyta materia i modlitwa nad nieświadomymi osobami i te zostały uzdrowione ze swojego stanu...?

Nie mówimy o uzdrowieniach tylko o usprawiedliwieniu/zbawieniu.
sahcim napisał(a):

Jako uważający się za chrześcijanina powinieneś to wiedzieć - chyba, że nie.
sapper napisał(a):
Gregor, cos mi sie widzi ze nie odrozniasz namaszczenia od Chrztu Sw.Mylisz Kaplanow i nauczycieli z wiernymi, nawrocenie ze zbawieniem i bierzmowaniem , Chrzest z namaszczeniem, ST z NT, itp.

Niczego nie mieszam, poprostu różne kwestie są ze sobą spójne tylko trzeba to dostrzec. ;)
Wyciąłeś fragment mojej wypowiedzi konkretnie na tema nauczania i przypiąłeś w kontekście do chrztu.
Niestety to co zrobiłeś jest od czapy. :dokitu:

Śr lut 08, 2017 1:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Jaaasne.
Chrześcijanie nauczani przez apostołów nie wiedzieli jak to ma być - dopiero szesnaście stuleci później anabaptyści znaleźli to w Biblii i stwierdzili że wszyscy dotąd się mylili..

Lepiej późno niż wcale. :mrgreen:
Ci, którzy zaczęli wymyślać swoje nauki chrzcielne odwrócili się o Pisma, więc zapomnieli co tam jest napisane w tym temacie.
To, że przez 16 stuleci (ach ta magia liczb) propagowano jakąś naukę niczego nie dowodzi. Tak samo było z geocentryzmem i co? - po wielu stuleciach okazało się, że to lipa.

Tez tak myslalem Gregor, ale Barney mnie przekonal. Co innego postep naukowo-techniczny a co innego historia. Jezeli poczytasz dziela Ojcow Kosciola i wogole pierwszych chrzescian bedziesz o wiele lepiej rozumial o co tam chodzilo niz kolejni tfurcy. Czy umiesz poslugiwac sie suwakiem logarytmicznym?

Śr lut 08, 2017 4:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

Już o tym kiedyś mówiłem i nie zgodziłeś się z tym, więc nie będę powtarzał.
O ile dobrze pamiętam mówiłeś, że będą zbawione ale na innej podstawie niż wiara, co kłóci się z tym iż Bóg usprawiedliwia/zbawia każdego tylko na podstawie jego wiary...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

No proszę cię... :D
O co ci chodzi ? Nie zgadzasz się z tym, że chrzest jest bożym darem dla ludzi czy co...?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

Nie mówimy o uzdrowieniach tylko o usprawiedliwieniu/zbawieniu.
A to wg ciebie przez chrzest nie działa łaska uzdrawiająca...?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jako uważający się za chrześcijanina powinieneś to wiedzieć - chyba, że nie.
Boisz się odpowiedzieć na to pytanie czy co, że stosujesz takie dziecinne uniki...?

Śr lut 08, 2017 4:48 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Następna strona