Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 07, 2020 7:05 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 19  Następna strona
 Maryja, Matka Jezusa, matką wszystkich chrześcijan? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Maryja, Matka Jezusa, matką wszystkich chrześcijan?
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Hipokryzja z Ciebie wyłazi, bo jak chodzi o prośbę do osób w niebie o wstawiennictwo, to rzucasz teksty o pokładaniu nadziei i zaufania, a także powierzania trosk Bogu, ale jak o ludzi na ziemi, to już można w nich pokładać nadzieję, zaufanie i powierzać im swoje troski.
Typowe podwójne standardy.

Najpierw zacznij uważnie czytać i nie wkładaj w moje wypowiedzi swoich. O pokładaniu nadziei nigdzie nie pisałem.

No tak, bo przecież jakiś haker ci się włamał na konto i napisał ten komentarz do proszenia świętych o wstawiennictwo u Boga:
Gregor w tym postcie napisał(a):
Biblia wskazuje jasno w kim mamy pokładać nadzieję, zaufanie i komu powierzać nasze wszelkie troski - To Jezus Chrystus [ I Piotr. 5.7]:Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie.

Nie wykręcaj kota ogonem.

Cytuj:
Z Bogiem można rozmawiać zawsze i wszędzie i to bezpośrednio - to jest przywilejem dzieci Bożych. To, że komuś się zwierzę z jakiegoś problemu i poproszę o modlitwę to też jest normalne postępowanie.

I znowu wychodzi hipokryzja, bo poproszenie o modlitwę do Boga osoby, która jest w niebie, uważasz za sprzeczne z wolą Boga., ale jak prosisz kogoś na ziemi, to jest już w porządku.

Cytuj:
Bełkocik, który nic nie wnosi, pomijam. Zamiast pisać takie teksty lepiej przestań pomijać wzrokiem Pwt 18,9 i odnieś się do tego:
Bóg zakazał praktykowania pogańskich rozmów ze zmarłymi (vide Pwt 18,9-11), czyli spirytyzmu i wywoływania zmarłych, a nie proszenia osób, które są z nim w niebie o wstawiennictwo u Niego.

Już się odniosłem.

Nie kłam. Pominąłeś to już kilka razy i ciągle z uporem ignorujesz fakt, że Pwt 18,9-11 zakazuje spirytyzmu i wywoływania zmarłych praktykowanych przez pogan.

Cytuj:
Ci, którzy są w Niebie to zmarli na ziemi ludzie.
Więc to co Ty praktykujesz jest tym czego Bóg zakazał - ile razy mam Ci to pisać?

Jesteś aż tak zaślepiony, że nie dostrzegasz różnicy pomiędzy chrześcijańską prośbą do osoby będącej w niebie o wstawiennictwo u Boga, a pogańskim spirytyzmem i wywoływaniem zmarłych aby z nimi pogadać?

Cytuj:
Skoro masz inne zdanie to ok. Twój wybór. i zostawmy temat.

Typowa ucieczka od niewygodnej kwestii kiedy się okazuje, że Biblia naucza nieco inaczej, niż to namalowałeś.

Pt cze 30, 2017 7:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
No tak, bo przecież jakiś haker ci się włamał na konto i napisał ten komentarz do proszenia świętych o wstawiennictwo u Boga:
Gregor w tym postcie napisał(a):
Biblia wskazuje jasno w kim mamy pokładać nadzieję, zaufanie i komu powierzać nasze wszelkie troski - To Jezus Chrystus [ I Piotr. 5.7]:Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie.
Nie wykręcaj kota ogonem.

Ale nie o pokładaniu nadziei w ludziach, co starałeś się wcisnąć w moją wypowiedz - kochasz takie przepychanki.
I znowu wychodzi hipokryzja, bo poproszenie o modlitwę do Boga osoby, która jest w niebie, uważasz za sprzeczne z wolą Boga., ale jak prosisz kogoś na ziemi, to jest już w porządku.

Tak, bo Biblia o tym mówi, a o baśni w którą wierzysz nie.
Nie kłam. Pominąłeś to już kilka razy i ciągle z uporem ignorujesz fakt, że Pwt 18,9-11 zakazuje spirytyzmu i wywoływania zmarłych praktykowanych przez pogan.

No bo skoro nie umiesz czytać szkoda. Skoro to było praktykowane przez pogan, to może się zastanów kim Ty jesteś skoro praktykujesz to samo czyli modlitwy do zmarłych?
Jesteś aż tak zaślepiony, że nie dostrzegasz różnicy pomiędzy chrześcijańską prośbą do osoby będącej w niebie o wstawiennictwo u Boga, a pogańskim spirytyzmem i wywoływaniem zmarłych aby z nimi pogadać?

A te osoby w niebie skąd się tam wzięły? Żyły i umarły na ziemi, więc uprawiasz modlitwy do zmarłych. I kto tu jest zaślepiony? :mrgreen:
Typowa ucieczka od niewygodnej kwestii kiedy się okazuje, że Biblia naucza nieco inaczej, niż to namalowałeś.

Nie ucieczka tylko bezproduktywna wymiana zdań.
Ty masz swoje zdanie, a ja swoje i zaakceptuj to.
Umiesz szanować czyjeś poglądy zwłaszcza kiedy różnią się od Twoich?
Mam wątpliwości.

Pt cze 30, 2017 8:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Tak, bo Biblia o tym mówi, a o baśni w którą wierzysz nie.

Gdzie, pytam, w Biblii zapisano, że nie można poprosić osoby, która jest w niebie, o wstawiennictwo u Boga? Wskaż wreszcie stosowny fragment.

Cytuj:

No bo skoro nie umiesz czytać szkoda.

I zaczynają się personalne wycieczki.

Cytuj:
Skoro to było praktykowane przez pogan, to może się zastanów kim Ty jesteś skoro praktykujesz to samo czyli modlitwy do zmarłych?

Najpierw, waść, wykaż, że praktykuję spirytyzm i wywołuję zmarłych, a potem każ mi się nad tym zastanawiać. Bez tego Twoje tezy to zwykłe pomówienia.

Cytuj:

A te osoby w niebie (...)

W ten sposób nie zdołasz sprawić, że między prośbami o wstawiennictwo do zbawionych w niebie i pogańskim spirytyzmem oraz wywoływaniem zmarłych, aby z nimi pogadać, da się postawić znak równości. Przykro mi, ale sam fakt, że święty umarł nie oznacza jeszcze, że jak go proszę o wstawiennictwo u Boga, to praktykuję spirytyzm.

Pt cze 30, 2017 8:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Wskaż takie nauczanie Kościoła powszechnego(katolickiego), które odbiega od tej apostolskiej zasady...
Nie mówię o Kościele tylko o nauczaniu denominacji katolickiej i o tym właśnie rozmawiamy.
No to wskażesz w końcu to nauczanie Kościoła katolickiego, które odbiega od apostolskiej zasady: "Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże" ?

So lip 01, 2017 12:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdzie, pytam, w Biblii zapisano, że nie można poprosić osoby, która jest w niebie, o wstawiennictwo u Boga? Wskaż wreszcie stosowny fragment.

:D Pytanie pokroju: a gdzie napisane, że Misio Yogi też nie może?
Skoro się mylę, to wyprowadź mnie z błędu i wskaż fragmenty, które mówią, że można. Do tej pory nic nie wskazałeś. :dokitu:
Problem polega na tym, że wyznajecie zasadę: jeśli w Biblii nie jest napisane, to można sobie wymyślić co się chce.
Najpierw, waść, wykaż, że praktykuję spirytyzm i wywołuję zmarłych, a potem każ mi się nad tym zastanawiać. Bez tego Twoje tezy to zwykłe pomówienia.

Przecież modlisz się do zmarłych i prosisz żeby coś dla Ciebie zrobili - więc dla mnie to oczywiste.
Przykro mi, ale sam fakt, że święty umarł nie oznacza jeszcze, że jak go proszę o wstawiennictwo u Boga, to praktykuję spirytyzm.

Ależ oczywiście. Zwracasz się do zmarłego. To, że jest w niebie niczego nie zmienia. Bóg nie zrobił rozróżnienia na zmarłych, którzy są w niebie i zmarłych, których tam nie ma.
Ostatecznie to Twoja sprawa, więc wierz w to nadal i już.
Nie widzę sensu dalej tego ciągnąć.
sahcim napisał(a):
No to wskażesz w końcu to nauczanie Kościoła katolickiego, które odbiega od apostolskiej zasady: "Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże" ?

Cała nauka o rzekomym wstawiennictwie ludzi w zaświatach - nie znajduje ona oparcia w nauczaniu Jezusa i apostołów - poczytaj NT.

So lip 01, 2017 2:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

:D Pytanie pokroju(...)

I znowu odwracanie kota ogonem. Jasno widać, że zdajesz sobie sprawę z faktu, że w Biblii zwyczajnie nie ma takiego zakazu.

Gregor napisał(a):
Problem polega na tym, że wyznajecie zasadę: jeśli w Biblii nie jest napisane, to można sobie wymyślić co się chce.

Ależ nie. My wyznajemy zasadę, że stosujemy się do całego nauczania Chrystusa i Apostołów, a nie tylko tego, co spisano w Biblii. :)

Cytuj:

Przecież modlisz się do zmarłych i prosisz żeby coś dla Ciebie zrobili - więc dla mnie to oczywiste.

Wybacz, ale mnie nie interesuje to, czy coś jest dla Ciebie "oczywiste", bo to nie jest dowód. Przedstaw konkretne argumenty, które wykażą identyczność prośby skierowanej do zbawionego w niebie o wstawiennictwo ze spirytyzmem i wywoływaniem zmarłych.

Cytuj:
Przykro mi, ale sam fakt, że święty umarł nie oznacza jeszcze, że jak go proszę o wstawiennictwo u Boga, to praktykuję spirytyzm.

Ależ oczywiście. Zwracasz się do zmarłego.

Słabo. Dużo za mało, bo ja nie praktykuję pogańskiego wywołania duchów zmarłych, aby z nimi pogadać, a czego zakazał Bóg w Pwt 18,9-11.

Cytuj:
Ostatecznie to Twoja sprawa, więc wierz w to nadal i już.
Nie widzę sensu dalej tego ciągnąć.

Czyli nie masz dowodu, że praktykuję spirytyzm i wywoływanie zmarłych.

Cytuj:
sahcim napisał(a):

Cała nauka o rzekomym wstawiennictwie ludzi w zaświatach - nie znajduje ona oparcia w nauczaniu Jezusa i apostołów - poczytaj NT.

Najpierw wykaż, że nauczanie Chrystusa i Apostołów jest wyłącznie w NT.

So lip 01, 2017 7:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gwoli ciekawostki (bo widzę że nie muszę się włączać, Gregor już piszczy...) warto dodać, że (choc oczywiście spirytyzm tak czy inaczej jest grzechem, patrz PwP 18,14-15), to akurat w cytowanych przez Gregora wersetach prawdopodobnie wcale nie chodzi o kult przodków; Stary Testament bowiem terminem „umarli” określa także „martwych” (tj.nieistniejących) bogów ludów podbitych np. Ps.106,28 „Potem przystali do Baal-Peora, spożywali z ofiar dla umarłych.” (z kontekstu wynika że chodzi właśnie o nie istniejących bogów).

Oczywiście od kiedy Jezus otworzył bramy szeolu, Ci, którzy w Panu umierają nie są już według Pisma "umarli".

So lip 01, 2017 10:45 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

Wypisujesz bzdury o braku poparcia w nauczaniu apostolskim w kwestii wstawiennictwa przyobleczonych w Chrystusa świętych pomimo, że masz wyraźnie napisane w Biblii, że Syn Człowieczy(Głowa Ciała, tzn Kościoła) nieustannie wstawia się za nami w niebie, a święci czyli członki tegoż Ciała są całkowicie zjednoczeni duchowo z Głową, tzn Chrystusem...
Jeśli uznający zasadę Sola Scriptura Luteranie wyznają w swoim Credo wiarę we wstawiennictwo świętych(świetych obcowanie), to widać jak na dłoni, że ty zamiast Kościoła Chrystusa słuchasz niestety tylko siebie... :(

So lip 01, 2017 10:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ależ nie. My wyznajemy zasadę, że stosujemy się do całego nauczania Chrystusa i Apostołów, a nie tylko tego, co spisano w Biblii.
No i dlatego wierzycie w takie opowieści/bajki.
Wybacz, ale mnie nie interesuje to, czy coś jest dla Ciebie "oczywiste", bo to nie jest dowód. Przedstaw konkretne argumenty, które wykażą identyczność prośby skierowanej do zbawionego w niebie o wstawiennictwo ze spirytyzmem i wywoływaniem zmarłych.

Ty chyba nie czytasz tego co piszę. Twój święty w Niebie to zwyczajnie zmarły człowiek na ziemi. Powtórzę: Bóg nie rozgraniczył ludzi zmarłych ze względu na ich miejsce pobytu. Więc modlenie się do kogokolwiek kto umarł to okultyzm w chrześcijańskim przebraniu - cytat już podawałem.
Słabo. Dużo za mało, bo ja nie praktykuję pogańskiego wywołania duchów zmarłych, aby z nimi pogadać, a czego zakazał Bóg w Pwt 18,9-11.

A to, że dla Ciebie to za mało to nie mój problem. :mrgreen:
Własnie to robisz tylko nie chcesz tego zobaczyć - Twoja sprawa.
Najpierw wykaż, że nauczanie Chrystusa i Apostołów jest wyłącznie w NT

Najpierw poczytaj NT, abyś wiedział czego Jezus nauczał i apostołowie.
sahcim napisał(a):
Wypisujesz bzdury o braku poparcia w nauczaniu apostolskim w kwestii wstawiennictwa przyobleczonych w Chrystusa świętych pomimo, że masz wyraźnie napisane w Biblii, że Syn Człowieczy(Głowa Ciała, tzn Kościoła) nieustannie wstawia się za nami w niebie, a święci czyli członki tegoż Ciała są całkowicie zjednoczeni duchowo z Głową, tzn Chrystusem...

My nie rozmawiamy o Jezusie tylko o zmarłych ludziach, do których się zwracacie.
Już na samym początku dyskusji wskazywałem na Jezusa i Ducha Św. jako na osoby, które zostały nam dane w tym kontekście, ale dla Was to za mało, więc wymyśliliście sobie armię zmarłych wystawienników.
sahcim napisał(a):
Jeśli uznający zasadę Sola Scriptura Luteranie wyznają w swoim Credo wiarę we wstawiennictwo świętych(świetych obcowanie), to widać jak na dłoni, że ty zamiast Kościoła Chrystusa słuchasz niestety tylko siebie..

No to zobaczmy co wyznają Luteranie w tej kwestii:
W artykule XXI zatytułowanym „O oddawaniu czci świętym” czytamy: „Kościoły nasze uczą o czci świętych, iż świętych można stawiać jako wzór do naśladowania ich wiary i dobrych uczynków, zależnie od powołania (…) Pismo Święte nie uczy, abyśmy wzywali świętych lub ubiegali się o ich pomoc, jedynego bowiem Chrystusa stawia przed nami jako pośrednika, przebłaganie, najwyższego kapłana i orędownika. Jego to należy wzywać, bo przyrzekł, że wysłucha modlitw naszych; taka cześć najbardziej mu się podoba, zwłaszcza gdy się Go wzywa we wszelkiej niedoli
sahcim jak widzisz minałeś się z prawdą. :dokitu:
Luteranie wyznają, coś przeciwnego do katolickiej nauki.
Ja zgadzam się z tym co powyżej napisane, a Twój kościół głosi sprzeczną naukę.
Czytając Biblię mam taki sam punkt widzenia w tej kwestii jak Luteranie bez znajomości ich teologii.

Macie więc swoją naukę i trzymajcie się tego - to wasza "parafia". Ja z niej wyszedłem i mogę na to spojrzeć na chłodno i z dystansu, więc widzę to zupełnie inaczej. ;)

So lip 01, 2017 3:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Jeśli uznający zasadę Sola Scriptura Luteranie wyznają w swoim Credo wiarę we wstawiennictwo świętych(świetych obcowanie), to widać jak na dłoni, że ty zamiast Kościoła Chrystusa słuchasz niestety tylko siebie... :(

A od kiedy jesteś przychylny luteranom? :mrgreen:
Nie jestem luteraninem, więc nie muszę podzielać ich poglądów. Skoro wierzą we wstawiennictwo świętych w niebie to ich sprawa. Ja w Biblii nie znajduję takiego opisu. I to nawet nie jest spójne ze sobą. Z jednej strony wierzą, że świeci w niebie modlą się , a z drugiej mówią, że w Biblii nie ma nauczania aby modlić się do nich ( to akurat prawda).

Popatrz też całościowo na opisy biblijne, czy Żydzi coś takiego praktykowali?
Nigdzie w Biblii nie czytamy, żeby jakiś grób proroka czy patriarchy był kultowym miejscem pielgrzymek, żeby odbywały się jakieś święta lub uroczystości ku czci zmarłych.

Zobacz, że Twoje wyznanie katolickie obraca się nieustanie w oparach śmierci: wyrzeźbione czaszki i piszczele w kościołach na ścianach czy epitafiach, Jezus zmarły wiszący na krzyżu w każdym kościele, kult zmarłych praktykowany na cmentarzach, kult części ciał zmarłych ludzi, modlitwy do zmarłych.
Dużo tego....

Biblijne zaś chrześcijaństwo koncentruje się na życiu.
To radosna nowina, ze Jezus zmartwychwstał i dał nam nowe, wieczne życie, to świadectwo o tym , że grób Jezusa jest pusty i każdy kto w Niego wierzy zostanie wzbudzony z martwych.
Chyba jest różnica?

A luteranom chyba przyda się modlitwa tych w niebie bo Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) (kościoły trzech tradycji teologicznych: luterańskiej, unijnej i reformowanej) pozytywnie odnosi się do projektu ustawy dotyczącej tzw. „homo-małżeństw.”

So lip 01, 2017 6:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Nigdzie w Biblii nie czytamy, żeby jakiś grób proroka czy patriarchy był kultowym miejscem pielgrzymek

No, bez jaj :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jedź do Izraela i zobacz, jaką czcią otoczone sa groby proroków czy choćby Dawida w Jerozolimie!
W Tyberiadzie mieszkałem obok grobu Racheli - ciągle przyjeżdżały do niego pielgrzymki autokarami.

W ogóle czczono - już wtedy, przed tym zanim Jezus wyprowadził zmarłych z Szeolu - czczono proroków i cadyków:

"(1)Pamięć o Jozjaszu - to zmieszane kadzidło, przygotowane pracą tego, kto robi wonności; w ustach każdego jest słodka jak miód i jak muzyka na uczcie przy winie. (...)

A kości dwunastu proroków niech wypuszczą pędy z miejsca ich [spoczynku], pocieszyli bowiem Jakuba i wybawili go ufną nadzieją.

Jakże sławić mamy Zorobabela, który jest jak sygnet na prawej ręce, a również Jozuego, syna Josadaka, którzy za dni swoich zbudowali Dom - wznieśli święty przybytek Panu, przeznaczony do wiecznej chwały.

Pamięć o Nehemiaszu w wielkiej jest cenie! On nam podniósł mury rozwalone, postawił bramy z zasuwami i wzniósł na nowo nasze domostwa.

(...) Nie narodził się żaden mąż taki jak Józef, zwierzchnik braci, podpora ludu, którego kości takiej czci doznały.
"/Syracha, rozdział 49/

"Kiedy już go pochował, rzekł [prorok] do swoich synów: Po mojej śmierci pochowacie mnie w tym grobie, w którym został pochowany mąż Boży. Złóżcie mnie koło jego kości, aby moje kości zachowane były dzięki jego kościom. "/1Krl 13,31/

"Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi. Chazael, król Aramu, gnębił Izraelitów przez całe życie Joachaza."/2Krl 13,21-22/

„Gdy Eliasza zakrył wir powietrzny, Elizeusz został napełniony jego duchem. Za dni swoich nie lękał się [żadnego] władcy i nikt nie osiągnął nad nim przewagi. Nic nie było zbyt wielkie dla niego i w grobowym spoczynku ciało jego prorokowało. Za życia czynił cuda i przy śmierci jego działy się rzeczy przedziwne.” /Syr 49:12-14/

Spójrzmy na fragment ze Starego Testamentu opiewający Szymona, syna Oniasza, nie ustępujący w pochwałach współczesnym litaniom:
„Szymon, syn Oniasza, arcykapłan, za życia swego poprawił dom Pański, a za dni swoich wzmocnił świątynię. On zbudował mur podwójnie wysoki i wysoką podporę muru świątyni. Za dni jego został wykuty zbiornik na wodę, sadzawka - której obwód jest jak morze. On myślał o swoim ludzie, aby go ustrzec przed upadkiem, umocnił przeto miasto na czas oblężenia. Jakże wspaniale wyglądał, gdy wracał do ludu, przy wyjściu z Domu Zasłony.
Jak gwiazda zaranna pośród chmur,
jak księżyc w pełni w dniach świątecznych,
jak słońce świecące na przybytek Najwyższego ,
jak tęcza wspaniale błyszcząca w chmurach,
jak kwiat róży na wiosnę,
jak lilie przy źródle,
jak młody las Libanu w dniach letnich,
jak ogień i kadzidło w kadzielnicy,
jak naczynie szczerozłote, ozdobione drogimi kamieniami wszelkiego rodzaju,
jak drzewo oliwne, pokryte owocami,
jak cyprys wznoszący się do chmur.
Kiedy przywdziewał zaszczytną szatę i brał na siebie wspaniałe ozdoby, kiedy wstępował do ołtarza Pana, napełniał chwałą obręb przybytku; a kiedy przyjmował z rąk kapłanów części ofiarne, sam stojąc przy ognisku ołtarza, wokół niego stał wieniec braci, jak gałęzie cedrów na Libanie; otaczali go jak pnie palmowe - wszyscy synowie Aarona w swej chwale.”
/Syr 50,1-13/
Jak widać już w Starym Testamencie autorzy natchnieni nie wahali się opiewać ludzi wiernych Bogu – a co dopiero mówić o nas, ludziach Nowego Testamentu, którzy zdajemy sobie sprawę z tego, iż osoby odchodzące do Pana już są u Boga!

So lip 01, 2017 10:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
My nie rozmawiamy o Jezusie tylko o zmarłych ludziach, do których się zwracacie.
Ale my nie zwracamy się do zmarłych gdyż oni są dla nas "żyjącymi w światłości Boga".
Zmarli to oni są tylko dla głupców, którzy nie przyjmują światła Ducha Świetego...
Cytuj:
Już na samym początku dyskusji wskazywałem na Jezusa i Ducha Św. jako na osoby, które zostały nam dane w tym kontekście, ale dla Was to za mało, więc wymyśliliście sobie armię zmarłych wystawienników.
Niczego sobie nie wymyśliliśmy tylko wierzymy, że skoro będąc członkami Ciała(Kościoła) pielgrzymującego na ziemi nieustannie zanosili modły za innych, to i po dojściu do doskonałości jako chwalebne członki Kościoła nie przestają tego czynić wraz z Chrystusem, który jest ich Głową...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jeśli uznający zasadę Sola Scriptura Luteranie wyznają w swoim Credo wiarę we wstawiennictwo świętych(świetych obcowanie), to widać jak na dłoni, że ty zamiast Kościoła Chrystusa słuchasz niestety tylko siebie..
No to zobaczmy co wyznają Luteranie w tej kwestii:
W artykule XXI zatytułowanym „O oddawaniu czci świętym” czytamy: „Kościoły nasze uczą o czci świętych, iż świętych można stawiać jako wzór do naśladowania ich wiary i dobrych uczynków, zależnie od powołania (…) Pismo Święte nie uczy, abyśmy wzywali świętych lub ubiegali się o ich pomoc, jedynego bowiem Chrystusa stawia przed nami jako pośrednika, przebłaganie, najwyższego kapłana i orędownika. Jego to należy wzywać, bo przyrzekł, że wysłucha modlitw naszych; taka cześć najbardziej mu się podoba, zwłaszcza gdy się Go wzywa we wszelkiej niedoli
sahcim jak widzisz minałeś się z prawdą. :dokitu:
Tylko tak ci się wydaje gdyż nie doczytałeś dalej co następuje w części
Święci i communio

"Luterańskie księgi wyznaniowe nie odrzucają, a wręcz afirmują pogląd, że Kościół uwielbiony modli się za nas, którzy wciąż pielgrzymujemy na ziemi. Wynika to z założeń ewangelickiej eklezjologii, która dokonując rozróżnienia między Kościołem widzialnym i niewidzialnym z jednej strony mówi o widzialnych znakach obecności Kościoła w świecie (notae ecclesiae)[12], a z drugiej otwiera horyzont eschatologicznej refleksji, w której Kościół jako wspólnota świętych jest rzeczywistością funkcjonującą w czasie i poza nim, jeśli żyje coram Deo, czyli wobec Boga."
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):

A od kiedy jesteś przychylny luteranom?
A kiedy byłem im nie przychylny ?

So lip 01, 2017 11:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
W ogóle czczono - już wtedy, przed tym zanim Jezus wyprowadził zmarłych z Szeolu - czczono proroków i cadyków:

No wybacz, ale teksty z apokryfów nie są tu żadnym wyznacznikiem.
Doklejone zostały przy tworzeniu Septuaginty na przestrzeni między r. 250 a 150 p.n.e. K. Syracha to "plagiat" z Salomona.

A gdzie w Prawie Mojżeszowym Bóg nakazał takie praktyki?
Gdzie Jezus i apostołowie nauczali aby modlić się do świętych w niebie?
sahcim napisał(a):
Ale my nie zwracamy się do zmarłych gdyż oni są dla nas "żyjącymi w światłości Boga". Zmarli to oni są tylko dla głupców, którzy nie przyjmują światła Ducha Świetego...

Ich groby znajdują się na ziemi, więc są ludźmi zmarłymi. Pomijanie tego to ucieczka przed faktem.
Już to pisałem: Bóg dając zakaz zwracania się do zmarłych nie rozgraniczył tego na tych w niebie i tych , których tam nie ma. Zakaz dotyczy wszystkich.
sahcim napisał(a):
Niczego sobie nie wymyśliliśmy tylko wierzymy, że skoro będąc członkami Ciała(Kościoła) pielgrzymującego na ziemi nieustannie zanosili modły za innych, to i po dojściu do doskonałości jako chwalebne członki Kościoła nie przestają tego czynić wraz z Chrystusem, który jest ich Głową...

Czyli taka piękna historia. W ten sposób to sobie można wymyślić co się chce - bo tak nam się wydaje i w to uwierzyć.
sahcim napisał(a):
Tylko tak ci się wydaje gdyż nie doczytałeś dalej co następuje w części Święci i communio

Doczytałem i dopowiedziałem w kolejnym poście.
Nie zmienia to jednak biblijnego poglądu luteranów na praktykę modlitwy do zmarłych ludzi.

W KRK do dziś panuje średniowieczny/fałszywy pogląd, że Chrystus jest surowszy, a świeci łaskawsi. W ten sposób macie większe zaufanie do miłosierdzia świętych aniżeli do Chrystusowego, chociaż Chrystus kazał przychodzić do siebie, a nie do świętych w zaświatach.

Poza tym kto zdecydował, że np. święci; Atanazy, Hieronim, Wincenty z Paulo, Ambroży,Róża z Limy itd. są w Niebie? Oczywiście KRK nie mając pojęcia jak Bóg ocenił ich życie.

Biblia zaś mówi jasno [Hebr.4.16]:Przystąpmy tedy z ufną odwagą do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej porze.
Polecam. :)

N lip 02, 2017 1:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Poza tym kto zdecydował, że np. święci; Atanazy, Hieronim, Wincenty z Paulo, Ambroży,Róża z Limy itd. są w Niebie? Oczywiście KRK nie mając pojęcia jak Bóg ocenił ich życie.

Przede wszystkim kult swietych nie jest obowiazkowy – to raz.
Nie klam, ze w KRK istnieje jakies “milosierdzie” swietych – to dwa.
KRK bierze na powaznie slowa Zalozyciela i skoro On powiedzial:
“po uczynkach ich poznacie…”
“kto was slucha…”
“jestescie sola ziemi…”
“bracmi moimi jestescie…”
to znaczy ze mial na mysli konkretnych ludzi a nie cichociemnych o ktorych Ty sie caly czas wypowiadasz – to trzy.

Na podstawie chocby tych fragmentow, ktore wymienilem jest obowiazkiem Kosciola wskazywac blogoslawionych i swietych kosciola aby w ten sposob propagowac modele zachowan jako jedna z form sprawowania urzedu nauczycielskiego. Gdyby tego nie robil po prostu sprzeciwil by sie swemu poslannictwu
oddajac pole tym, ktorzy wykreowali Ghandiego, Stalina, Kadafiego i tysiace innych idoli.

N lip 02, 2017 4:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):

No wybacz, ale teksty z apokryfów nie są tu żadnym wyznacznikiem.
Nie cytowałem żadnych apokryfów.

Cytuj:
A gdzie w Prawie Mojżeszowym Bóg nakazał takie praktyki?
Gdzie Jezus i apostołowie nauczali aby modlić się do świętych w niebie?
A gdzie nauczali by modlić się do Ducha Świętego? Albo do Chrystusa?
Biblia to nie książeczka z przepisami.

Cytuj:
sahcim napisał(a):
Ale my nie zwracamy się do zmarłych gdyż oni są dla nas "żyjącymi w światłości Boga". Zmarli to oni są tylko dla głupców, którzy nie przyjmują światła Ducha Świetego...

Ich groby znajdują się na ziemi, więc są ludźmi zmarłymi. Pomijanie tego to ucieczka przed faktem.
Pomijanie tego, iż Pismo twierdzi że żyją, a tylko głupcy myślą inaczej, to ucieczka przed faktem.
Cytuj:
Już to pisałem: Bóg dając zakaz zwracania się do zmarłych nie rozgraniczył tego na tych w niebie i tych , których tam nie ma. Zakaz dotyczy wszystkich.

Tyle że tam jest słowo המתים, czyli także najprościej "martwi".
Nie chodzi o tych co umierali i umarli, tylko tych co SĄ "martwi" (po polsku określamy ich też słowem "umarli").

I to jest logiczne - gdyż w przeciwnym razie nie moglibyśmy się zwracać do siebie nawzajem w Niebie!

Cytuj:
sahcim napisał(a):

Czyli taka piękna historia. W ten sposób to sobie można wymyślić co się chce - bo tak nam się wydaje i w to uwierzyć.
Prościej wymyśleć sobie ludzi upodobnionych do Chrystusa, którzy mają w nosie wszystkich innych? ;)

Cytuj:
W KRK do dziś panuje średniowieczny/fałszywy pogląd, że Chrystus jest surowszy, a świeci łaskawsi. W ten sposób macie większe zaufanie do miłosierdzia świętych aniżeli do Chrystusowego, chociaż Chrystus kazał przychodzić do siebie, a nie do świętych w zaświatach.
Dziękujemy za zaprezentowanie swojego poglądu na temat tego, co obowiązuje "w KRK".
Obrazem tego jest książka "Grzesznicy w rękach zagniewanego Boga"... a nie, to nie jest książka katolicka....
Albo pogląd, że Jezus poszedł na krzyż, aby zaspokoić chore poczucie sprawiedliwości Ojca, który uważa, że każdy grzech trzeba pomścić - niekoniecznie na tym co zgrzeszył... a nie, to też pogląd głoszony przez niekatolików.

Cytuj:
KK, nie KRK.
I wiedząc - tę wiedzę zagwarantował Jezus mówiąc Mt 16:19 bt5 "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."

Cytuj:
Biblia zaś mówi jasno [Hebr.4.16]:Przystąpmy tedy z ufną odwagą do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej porze.
Przystąpmy - ale nie samotnie. Jezus zbawił Kościół - wspólnotę i na wspólnocie polega Niebo.
Tego redukcjonistyczni ewangelicy nie rozumieją, bo myślą indywidualistycznymi kategoriami ostatnich wieków - i nic dziwnego, bo wcześniej nie istnieli.

N lip 02, 2017 9:20 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 19  Następna strona