Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 26, 2019 9:00 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Kościół Katolicki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Katolicki
Przyznam, że nie skumałem jak brzmi Twoje pytanie odnośnie Chrztu Świętego...
Astro33 napisał(a):
Kolejne pytanie: Czy chrześcijanin powinien mieć pewność zbawienia?

To zależy co przez to rozumiesz. Bo można dwojako:
  • jako pewność, że Jezus nas zbawił i zawsze jest gotów przyjąć i przygarnąć grzesznika do tego zbawienia - jedyną przeszkodą może być decyzja samego grzesznika. W tym sensie mamy "pewność zbawienia" - że to zbawienie się dokonało, zawsze u Jezusa jest "do wzięcia" i Jezus nas nie odrzuci
  • jako pewność, że będę zbawiony (w sensie: znajdę się w Niebie).
O ile to pierwsze rozumienie jest elementem wiary chrześcijańskiej, o tyle drugie jest nieporozumieniem.

Pn maja 21, 2018 11:17 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Astro33 napisał(a):

• jako pewność, że Jezus nas zbawił i zawsze jest gotów przyjąć i przygarnąć grzesznika do tego zbawienia - jedyną przeszkodą może być decyzja samego grzesznika. W tym sensie mamy "pewność zbawienia" - że to zbawienie się dokonało, zawsze u Jezusa jest "do wzięcia" i Jezus nas nie odrzuci
O ile to pierwsze rozumienie jest elementem wiary chrześcijańskiej, o tyle drugie jest nieporozumieniem.

Jezus nas odkupił, a nie zbawił. Zbawienie oznacza uwolnienie od zła, a to na ziemi jest niemożliwe całkowicie. Jezus nas zbawił jedynie w tym sensie,ze dał nam możłiwość zbawienia, gdyż przez Jego Krew mamy wejście do nieba. Protestanci (kalwiniści) mają przekonanie o pewności zbawienia. W kościele katolickim rozróżnia się zbawienie obiektywne dokonane przez Chrystusa i zbawienie subiektywne, które związane jest z naszymi decyzjami i przez które można mieć (lub nie mieć) udział w Jego zwycięstwie. Ale nie ma gwarancji. Pozdrawiam

Pn maja 21, 2018 11:20 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Astro33 napisał(a):

Barney chodzilo mi oto, że według Biblii dary Ducha Świętego są zsyłane podczas Chrztu. I dlatego wcześniej się pytalem po co bierzmowanie skoro podczas Chrztu potrzebne dary Ducha Świętego są zeslane.

Pn maja 21, 2018 11:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Astro33 napisał(a):
Barney chodzilo mi oto, że według Biblii dary Ducha Świętego są zsyłane podczas Chrztu.
Jak najbardziej
Cytuj:
I dlatego wcześniej się pytalem po co bierzmowanie skoro podczas Chrztu potrzebne dary Ducha Świętego są zeslane.
Zauważ, że na uczniów również kilkukrotnie były zsyłane dary Ducha Świętego.
W porządku sakramentalnym każdy sakrament powoduje napełnienie Duchem Swiętym - przy czym każdy ma inną funkcję (np. CHrzest to Nowe Życie, Bierzmowanie - Łaski potrzebne do owocowania w Duchu Świętym, małżeństw - Łaski Ducha potrzebne w stanie małżeńskim itd).

Wczesny Kościół starał się udzielać Chrztu i Bierzmowania jednocześnie. Było to jednak możliwe wyłącznie wówczas, gdy chrzcił biskup, gdyż nikt inny nie mógł kłaść rąk na wiernych. Jeśli chrzcił kaznodzieja (prezbiter bądź diakon), wówczas bierzmowania dokonywano przy pierwszej okazji spotkania z biskupem. Taki przypadek mamy opisany w 8 rozdziale Dziejów Apostolskich. Rzecz się dzieje w Samarii, gdzie głosił i chrzcił diakon Filip (nie należy mylić go z apostołem Filipem ):
"Filip przybył do miasta Samarii i głosił im Chrystusa.
Tłumy słuchały z uwagą i skupieniem słów Filipa, ponieważ widziały znaki, które czynił. Z wielu bowiem opętanych wychodziły z donośnym krzykiem duchy nieczyste, wielu też sparaliżowanych i chromych zostało uzdrowionych.
(…) kiedy uwierzyli Filipowi, który głosił dobrą nowinę o królestwie Bożym oraz o imieniu Jezusa Chrystusa, zarówno mężczyźni, jak i kobiety przyjmowali chrzest.(…)
Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc kładli na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego."
/Dz 8,5-7,12.14-17/
Jak widać, nałożenia rąk w celu obdarzenia Duchem Świętym nie mógł uczynić ktokolwiek; nawet diakon Filip, który czynił znaki, uzdrawiał i wyganiał duchy nieczyste, nie mógł tego zrobić. Dlatego też Apostołowie (których współczesnym odpowiednikiem są biskupi) wysyłają dwu spośród siebie, dopełnić wylania Ducha Świętego. Myślę, że nie trudno tu rozpoznać – zarówno po skutku, jak i po fakcie, iż potrzebna była władza biskupia – sakrament bierzmowania .
Ta forma – przyjazdu wiernych do biskupa lub wyjazdu biskupa do wiernych celem bierzmowania została zachowana w późniejszych latach.
U żyjącego w latach 170-235 św.Hipolita Rzymskiego czytamy:
"Biskup rękę na nich wkładając, niech modli się mówiąc: Panie Boże, któryś ich uczynił godnymi do-stąpić odpuszczenia grzechów przez odradzającą kąpiel Ducha Świętego, ześlij na nich łaskę swoją, ażeby służyli Ci według Twej woli. Tobie bowiem jest chwała, Ojcu i Synowi z Duchem Świętym w świętym Kościele teraz i na wieki wieków. Amen. Potem wylewając olej święty z dłoni i nakładając rękę na głowę niech mówi: Namaszczam Cię świętym olejem w Panu Ojcu Wszechmogącym i Chrystusie Jezusie i w Duchu Świętym i znacząc na czole niech da im pocałunek pokoju i niech mówi: Pokój z Tobą, a tamten, który został namaszczony niech powie - I z Duchem twoim".

Także św.Hieronim około roku 382 pisał:
"Taki jest zwyczaj kościołów, że biskup wyjeżdża ażeby wzywając Ducha Świętego włożyć ręce na tych, którzy z dala od miast większych ochrzczeni byli przez kapłanów i diakonów"

Spójrzmy teraz na inne - podobne, ale nie do końca - zdarzenie. Tym razem znajdujemy się w Efezie i sytuacja jest inna - apostoł jest na miejscu:
"Kiedy Apollos znajdował się w Koryncie, Paweł przeszedł okolice wyżej położone, przybył do Efezu i znalazł jakichś uczniów.
Zapytał ich: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy przyjęliście wiarę?
A oni do niego: Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty.
Jaki więc chrzest przyjęliście? - zapytał.
A oni odpowiedzieli: Chrzest Janowy.
Jan udzielał chrztu nawrócenia, przemawiając do ludu, aby uwierzyli w Tego, który za nim idzie, to jest w Jezusa - powiedział Paweł.
Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa.
A kiedy Paweł położył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich. Mówili też językami i prorokowali.”
/Dz 19,1-6/
Ponieważ św. Paweł jest biskupem (apostołem ), więc nie ma potrzeby posyłania do innych apostołów: po ochrzczeniu wiernych w Efezie kładzie na nich ręce i udziela sakramentu bierzmowania.

Oprócz sakramentów otrzymujemy Łaskę Ducha Świętego permanentnie w ciągu naszego życia z sposób pozasakramentalny.

Wt maja 22, 2018 12:04 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Spowiedź za pośrednictwem kapłana w KK jest bez sensu..

„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który siebie samego złożył jako okup za wszystkich, aby o tym świadczono we właściwym czasie.” 1 TYM. 2,5-6

"Dzieci moje, piszę wam to dlatego,
żebyście nie grzeszyli.
Jeśliby nawet kto zgrzeszył,
mamy Rzecznika wobec Ojca -
Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. " List św Jana 2:1

Po co to wszystko skoro możemy za pośrednictwem Jezusa prosić o przebaczenie.

Wt cze 05, 2018 4:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Astro.. Czy nie wspominałeś coś o przyjętym bierzmowaniu?

Wt cze 05, 2018 4:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście Astro jak większość protestantów widzi w biblii tylko to co mu pasuje zapominając o fragmentach które nie pasują

Ewangelia według św. Jana 20
19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» 20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. 21 A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». 22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane

Wt cze 05, 2018 4:30 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wspominałem, ale to nie miałem "wczoraj". I co związku z tym? Nie muszę się że wszystkim zgadzać.

Wt cze 05, 2018 4:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obawiam się, że jednak musisz. Kościół katolicki to nie jest wyznanie protestanckie, gdzie każdy tworzy sobie własną wersję wiary i nauczania zgodnie z tym, co uważa za słuszne. Natomiast fragmenty Biblii, które przytoczyłeś, w żaden sposób nie zaprzeczają Sakramentowi Pojednania i roli prezbitera w uzyskaniu odpuszczenia grzechów. :)

Wt cze 05, 2018 4:39 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Przeczą, przeczą, a jeśli nie to dlaczego?

Wt cze 05, 2018 4:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie przeczą. Po pierwsze, jedyne pośrednictwo Chrystusa dotyczy zbawienia (co widać jak się przeczytaj rozdział od początku) zaś sam Zbawiciel dał Apostołom (a przez nich biskupom i prezbiterom) władzę odpuszczania grzechów (vide J 20,22-23). Po drugie, ad J 2,1, to, że Jezus jest rzecznikiem wobec Ojca, nie oznacza, iż nikt poza nim nie ma władzy odpuszczania grzechów (i znowu kłania się J 20,22-23).

Oczywiście nadal nic się nie zmieniło w fakcie, że jako katolik jesteś zobowiązany do wiary we wszystko, co podaje Kościół, a nie jedynie te fragmenty, które Ci pasują do tego, co sobie wymyśliłeś.

Wt cze 05, 2018 4:53 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Astro33 napisał(a):
Spowiedź za pośrednictwem kapłana w KK jest bez sensu..

Gdyby była bez sensu, to Zmartwychwstały Chrystus, by jej nie ustanowił: Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. (J 20, 22-23)

Astro33 napisał(a):
„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który siebie samego złożył jako okup za wszystkich, aby o tym świadczono we właściwym czasie.” 1 TYM. 2,5-6

Ale dalej św Paweł pisze : Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie. Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu. (1 Tm 2)
Z kontekstu widać wyraźnie, że nie tylko św. Paweł nie uczy, że nikt nie powinien pośredniczyć w naszej drodze do zbawienia, ale jest dokładnie odwrotnie - on sam mówi: "ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie". Zatem jest on pośrednikiem między poganami, a Bogiem, z samego ustanowienia boskiego. I każdy z nas też takim pośrednikiem powinien być. Bo przecież tak naucza sam apostoł:

Zalecam przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.

Natomiast pośrednictwo Chrystusa Jezusa polega na tym że: Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich". Na tym polega unikalna rola Jezusa. Tylko Jego ofiara mogła usatysfakcjonować Ojca, bo była to ofiara złożona przez Boga i tylko Jezus mógł ją złożyć za nasze grzechy, bo tylko On jest równocześnie jednym z nas, człowiekiem. I w tym nikt Go nie zastąpi

Wt cze 05, 2018 5:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Astro33 napisał(a):

Kilka razy już poruszaliśmy na tym forum pytanie o pewnośrednicy zbawienia. Nie jestem rzymskim katolikiem, tradycja reformowanego chrześcijaństwa być może inaczej szuka i formułuje odpowiedzi niż Twoja.
Ja już tu pisałem, kiedy trwamy w Chrystusie, pokładając ufność w Ewangelii - jesteśmy pewni swego zbawienia, jednak zawsze kiedy spoglądamy na siebie, a nie na Pana, to nigdy nie uzyskujemy pod tym względem poczucia bezpieczeństwa. Szerzej tutaj czy tutaj

Pn cze 11, 2018 7:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Masz pewność, P524, że nigdy nie upadniesz i nie wyprzesz się Boga? Że nie umrzesz mając grzech ciężki na sumieniu, który nie został Ci odpuszczony?

Pn cze 11, 2018 7:40 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Barney napisał(a):
Astro33 napisał(a):

Jezus nas odkupił, a nie zbawił.

Jakieś bliższe refrencje do takiej dystynkcji w oficjalnym nauczaniu Twojego Kościoła możesz podać?

Pn cze 11, 2018 7:44 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona