Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N mar 24, 2019 4:44 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
 Kościół Katolicki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Katolicki
Yarpen Zirgin napisał(a):
Masz pewność, P524, że nigdy nie upadniesz i nie wyprzesz się Boga? Że nie umrzesz mając grzech ciężki na sumieniu, który nie został Ci odpuszczony?

Dlaczego pytasz? Odnosisz się do mojej wypowiedzi? Napisałem:

Cytuj:
zawsze kiedy spoglądamy na siebie, a nie na Pana, to nigdy nie uzyskujemy pod tym względem poczucia bezpieczeństwa.

Nieustannie upadam, zapieram się Boga, wybieram obcych bogów i to wszystko co potrafię czynić odnośnie zbawienia. Pewność zbawienia chrześcijanin ma w Chrystusie a nie we własnych wyborach czy własnym losie. Chrześcijanin wierzy w Boga, którego poznaje i z którym jednoczy sie w Chrystusie, a nie bawi się w przepowiadanie przyszłości. To domena raczej wróżek i wróży.

Pn cze 11, 2018 7:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Astro33 napisał(a):
Kolejne pytanie: Czy chrześcijanin powinien mieć pewność zbawienia?

Kilka razy już poruszaliśmy na tym forum pytanie o pewnośrednicy zbawienia. Nie jestem rzymskim katolikiem, tradycja reformowanego chrześcijaństwa być może inaczej szuka i formułuje odpowiedzi niż Twoja.
Ja już tu pisałem, kiedy trwamy w Chrystusie, pokładając ufność w Ewangelii - jesteśmy pewni swego zbawienia, jednak zawsze kiedy spoglądamy na siebie, a nie na Pana, to nigdy nie uzyskujemy pod tym względem poczucia bezpieczeństwa. Szerzej tutaj czy tutaj
Czyli pewności nie ma. Bo jakby była, to nie byłoby "jesli".

Pn cze 11, 2018 8:00 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Astro33 napisał(a):
Kolejne pytanie: Czy chrześcijanin powinien mieć pewność zbawienia?

Kilka razy już poruszaliśmy na tym forum pytanie o pewnośrednicy zbawienia. Nie jestem rzymskim katolikiem, tradycja reformowanego chrześcijaństwa być może inaczej szuka i formułuje odpowiedzi niż Twoja.
Ja już tu pisałem, kiedy trwamy w Chrystusie, pokładając ufność w Ewangelii - jesteśmy pewni swego zbawienia, jednak zawsze kiedy spoglądamy na siebie, a nie na Pana, to nigdy nie uzyskujemy pod tym względem poczucia bezpieczeństwa. Szerzej tutaj czy tutaj
Czyli pewności nie ma. Bo jakby była, to nie byłoby "jesli".

Ok, Twoja logika. Ja pisałem co znaczy pewność wiary a czego nie oznacza i z czego wynika w tradycji nauczania kościelnego. A w sylogizmy w sylogizmy typu tego czy "jest" jesli widzę słowo "jeśli" nie bawię sie. Ani w spory rodem z piaskownicy "kto ma racje"

Pn cze 11, 2018 8:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niepotrzebnie przenosisz dyskusję ze sfery merytorycznej na ad personam.
A "pewność" która nie oznacza że... ma się pewność to groteska.

Pn cze 11, 2018 10:36 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ok, dzięki za ocenę. Dla jednych groteska i głupstwo, dla innych nie. Takie życie.

Pn cze 11, 2018 11:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widzisz, P524, pewność zbawienia mamy, bo wiemy, że Chrystus za nas umarł. Jednocześnie jednak "z bojaźnią" je sprawujemy, bo każdy z nas jest tylko człowiekiem i zawsze możemy upaść, a w konsekwencji odtrącić Boga i odrzucić łaskę zbawienia. Nikt nie może być po prostu pewien, że już jest zbawiony i będzie w niebie, bo nikt nie zna własnej przyszłości i nie wie, co go jeszcze w życiu spotka.

Pn cze 11, 2018 11:34 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widzisz, P524, pewność zbawienia mamy, bo wiemy, że Chrystus za nas umarł.

Dokładnie tak.

Cytuj:
Jednocześnie jednak "z bojaźnią" je sprawujemy, bo każdy z nas jest tylko człowiekiem i zawsze możemy upaść, a w konsekwencji odtrącić Boga i odrzucić łaskę zbawienia.

Tak. Nie tylko możemy, ale dokładnie to czynimy. To nie niweczy Bożego zbawienia.

Cytuj:
Nikt nie może być po prostu pewien, że już jeniest zbawiony

Nie wiem co rozumiesz pod "po prostu". Nie wiem czy może być "po prostu pewien", natomiast każdy może być pewien, że jest już zbawiony w Chrystusie. To jest to z czym zgadzamy się w pierwszym zdaniu tej rozmowy. Tej dystynkcji między zdaniem pierwszym a tym nie rozumiem.

Cytuj:
i będzie w niebie, bo nikt nie zna własnej przyszłości i nie wie, co go jeszcze w życiu spotka.

Tak, nikt nie wie.

Pn cze 11, 2018 1:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Nikt nie może być po prostu pewien, że już jest zbawiony i będzie w niebie, bo nikt nie zna własnej przyszłości i nie wie, co go jeszcze w życiu spotka.

P524 napisał(a):
Tak, nikt nie wie.

Czyli, skoro nie wie, to nie ma pewności.
Tak więc całe gadanie o pewności zbawienia jest zagrywką socjotechniczną, by kogoś zażyć pytaniem "czy jesteś już zbawiony?".

Pn cze 11, 2018 2:01 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Cytuj:
Nikt nie może być po prostu pewien, że już jest zbawiony i będzie w niebie, bo nikt nie zna własnej przyszłości i nie wie, co go jeszcze w życiu spotka.

P524 napisał(a):
Tak, nikt nie wie.

Czyli, skoro nie wie, to nie ma pewności.

Nie wie czego, i nie ma pewności czego? Bo ja odpowiedziałem co innego, niż Ty powycinałeś.
Nie ma pewności swojego zbawienia, które sprawia Bóg w Chrystusie, pewności co do swojej przyszłości, pewności bezgrzeszności, ziemskich czy pośmiertnych losów, może pewności wygranej w lotto, albo może jutrzejszego jadłospisu? Sorry za złośliwość. Pewność zbawienia dotyczy zbawienia, zbawienia w Chrystusie, a nie pewność czegokolwiek.

Cytuj:
Tak więc całe gadanie o pewności zbawienia jest zagrywką socjotechniczną, by kogoś zażyć pytaniem "czy jesteś już zbawiony?".

Jasne, pewności zbawienia w Chrystusie nie ma, za to pewność cudzych intencji, koniecznie złych! to bezdyskusyjny dogmat.

Pn cze 11, 2018 2:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wykręcasz się zarzutami wobec mnie, tworzysz jakieś zbitki. ale tego co napisałem zbić nie umiesz.

Pn cze 11, 2018 2:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Wykręcasz się zarzutami wobec mnie, tworzysz jakieś zbitki. ale tego co napisałem zbić nie umiesz.

1. jakie zbitki?
2. Nic w ogóle nie zamierzam zbijać. Po co i dlaczego miałbym się zajmować "zbijaniem" tego co piszesz? Mam rozumieć, że ocena umiejętności zbijania jest treścią rzymskokatolickiej nauki o zbawieniu?

3. Ostatnią wypowiedź zmanipulowałeś wycinając. Napisałem, w odpowiedzi YZ,

a. że każdy może być pewien, że jest już zbawiony - w Chrystusie, bo jesteśmy na chrześcijańskim forum, nie chodzi o jakiekolwiek "zbawienie" czy "zbawienie po prostu" cokolwiek to by miało znaczyć -

b. oraz że nie mamy pewności do do naszej przyszłości, nie wiemy co do tego czy będziemy "w niebie", ani co do tego co nas "w życiu spotka".

Ty dałeś całe pytania XY, wyciąłeś z odpowiedzialni a. i przypisałeś mi tylko b., po czy jak zwykle trochę personalnych wycieczek, oceni dociekań na temat użytkowników (zagrywka socjotechniczna, w cele zażycia).
Czy z tego cokolwiek wiem więcej o tym, jak Twoja tradycja wiary podchodzi do zbawienia, jak Ty ją rozumiesz, co dla Ciebie znaczy? Czy chodzi Ci tylko o to by zbijać i zażywać? Ok, ale już Ci pisałem kilka razy, że mnie to nie interesuje, a regulamin tego forum, w pierwszym punkcie stanowi, że Forum to służy wymianie poglądów między katolikami, katolikami i chrześcijanami innych wyznań, jak i między chrześcijanami a innowiercami i bezwyznaniowcami. .

Wt cze 12, 2018 11:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Jednocześnie jednak "z bojaźnią" je sprawujemy, bo każdy z nas jest tylko człowiekiem i zawsze możemy upaść, a w konsekwencji odtrącić Boga i odrzucić łaskę zbawienia.

Jednak ci co do Boga należą otrzymali pewną obietnicę [Rzym.14.4]:Kimże ty jesteś, że osądzasz cudzego sługę? Czy stoi, czy pada, do pana swego należy; ostoi się jednak, bo Pan ma moc podtrzymać go.
Jezus troszczy się o swoich i podtrzymuje tych, którzy upadają.
Chodzi o to czy dziś jesteś pojednany z Bogiem i w związku z tym czy dziś jesteś pewny swego zbawienia.

Zastanawianie się nad tym co będzie w przyszłości jest bez sensu, gdyż nikt jej nie zna i nawet nie wiemy czy dożyjemy jutra.

Jeśli żyjesz z Bogiem każdego dnia, to w każdym dniu masz pewność zbawienia.
I taką pewność mają wszystkie dzieci Boże, gdyż Bóg złożył w nich świadectwo dające pewność, o którym pisze Ap. Jan do chrześcijan.

Wt cze 12, 2018 11:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam dla Ciebie przestrogę:

1 Kor 10:1-12
1. Nie chciałbym, bracia, żebyście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy, co prawda, zostawali pod obłokiem, wszyscy przeszli przez morze,
2. i wszyscy byli ochrzczeni w [imię] Mojżesza, w obłoku i w morzu;
3. wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy
4. i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała - to był Chrystus.
5. Lecz w większości z nich nie upodobał sobie Bóg; polegli bowiem na pustyni.
6. Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, abyśmy nie pożądali złego, tak jak oni pożądali.
7. Nie bądźcie też bałwochwalcami jak niektórzy z nich, według tego, co jest napisane: Zasiadł lud, by jeść i pić, i powstali, by się oddawać rozkoszom.
8. Nie oddawajmy się też rozpuście, jak to czynili niektórzy spośród nich, i padło ich jednego dnia dwadzieścia trzy tysiące.
9. I nie wystawiajmy Pana na próbę, jak wystawiali Go niektórzy z nich i poginęli od wężów.
10. Nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali i zostali wytraceni przez dokonującego zagłady.
11. A wszystko to przydarzyło się im jako zapowiedź rzeczy przyszłych, spisane zaś zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów.
12. Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł.
(BT)

Wt cze 12, 2018 12:07 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Mam dla Ciebie przestrogę:
1 Kor 10:1-12

Dzięki. To dobra przestroga, ale przecież wszyscy upadamy, ale w Jezusie mamy oczyszczenie z grzechów;
[I Jana2.1-2]:Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.2. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata.

Wt cze 12, 2018 12:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mamy możliwość uzyskania odpuszczenia grzechów, ale trzeba o nie poprosić w Sakramencie Pojednania. Samo z siebie się nie dokonuje.

Wt cze 12, 2018 12:40 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona