Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 04, 2020 4:12 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 29  Następna strona
 Predestynacja Boża 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Jozek napisał(a):
Wybrana: Łał! - Bóg niewolnikiem, a człowiek panem

Jozek:Pierwszy człon zdania jest akurat prawdą.

Flp 2, 7: lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,

Tak ad luźnego skojarzenia ze sługą.

To luźne skojarzenie można odnieść wg mnie tylko do jednej kwestii, a nie całości relacji Ojciec - Syn.
Jeśli w znaczeniu, że Pan Jezus wypełniał całkowicie tylko wolę Ojca, a nie swoją, to tak postawa charakteryzuje niewolnika.
Jednak jest to tylko ten szczególny przypadek.

Poza tym trzeba pamiętać, że niewolnik nie posiadał żadnych praw.
Jezus jako sługa Ojca nie był pozbawionych wszelkich praw jak niewolnik. Wręcz przeciwnie.
Otrzymał od Ojca potężne prawo bycia Sędzią [Jana 5.22]:Bo i Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi.
W tym aspekcie Pan Jezus nie był niewolnikiem, jak i w przypadku decyzji o oddaniu swojego życia za nasz grzechy. I tu wyraźnie zaznaczył [Jana 10.18]:Nikt mi go nie odbiera, ale Ja kładę je z własnej woli. (...)
Tak więc każdy medal ma dwie strony.

So maja 18, 2019 1:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Gregor, piszesz o niewolnictwie, ale tak naprawde nie rozumiesz jego znaczenia w Pismach.
Mylisz przede wszystkim niewolnictwo jako zmuszenie kogos do np. ciezkiej pracy a niewolnictwem z wyboru, wolnej woli i wykonywaniu polecen Pana z zaangazowaniem i wdziecznoscia.
W Pismach to drugie znaczenie jest uzywane.

So maja 18, 2019 11:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Gregor, piszesz o niewolnictwie, ale tak naprawde nie rozumiesz jego znaczenia w Pismach.
Mylisz przede wszystkim niewolnictwo jako zmuszenie kogos do np. ciezkiej pracy a niewolnictwem z wyboru, wolnej woli i wykonywaniu polecen Pana z zaangazowaniem i wdziecznoscia.
W Pismach to drugie znaczenie jest uzywane.

W moim poście nie ma niczego takiego co Ty tu opisałeś.
Chyba na siłę chcesz nadać jakąś dziwną interpretację mojej wypowiedzi.
O niewolnictwie pisałem konkretnie w kontekście pełnienia woli Ojca jak i w aspekcie posiadania lub nie praw.
Przeczytaj może jeszcze raz, bo na tą chwilę błędnie zrozumiałeś to co napisałem. A raczej napisałem prostym językiem. ;)

So maja 18, 2019 9:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wiec twoje poprawianie wypowiedzi Jozka nie mialo sensu, bo teraz wychodzi na to ze poprawiales to co bylo poprawne.
Zrobiles z tego maslo maslane.

So maja 18, 2019 11:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
wiec twoje poprawianie wypowiedzi Jozka nie mialo sensu, bo teraz wychodzi na to ze poprawiales to co bylo poprawne.

Nie poprawiałem Jozka, a wręcz zgodziłem się z nim. Jak powiedział było to luźne skojarzenie, a ja je tylko uzupełniłem - i tyle.

So maja 18, 2019 11:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sam2 napisał(a):

Nie poprawiałem Jozka, a wręcz zgodziłem się z nim. Jak powiedział było to luźne skojarzenie, a ja je tylko uzupełniłem - i tyle.

Niemniej probowales tlumaczyc w sposob ktory wprowadza znaczenie dzisiejsze niewolnictwa a nie to znaczenie biblijne niewolnictwa.
Przy rozumieniu znaczenia niewolnictwa jakie bylo dawniej i Biblia do niego nawiazuje, nie bylo zadnej potrzeby poprawiania.
Jesli juz to wystarczylo przypomniec roznice niedzy jednym a drugim rozumieniem niewolnictwa, zamiast robic jakies akrobacje slowne, na bazie dzisiejszego rozumienia niewolnictwa, ktore tylko gmatwaja twoje wyjasnienia.
Te akrobacje slowne przeszkadzaja ci porozumiec sie z innymi w dyskusjach.

N maja 19, 2019 5:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Niemniej probowales tlumaczyc w sposob ktory wprowadza znaczenie dzisiejsze niewolnictwa a nie to znaczenie biblijne niewolnictwa.
Przy rozumieniu znaczenia niewolnictwa jakie bylo dawniej i Biblia do niego nawiazuje, nie bylo zadnej potrzeby poprawiania.
Jesli juz to wystarczylo przypomniec roznice niedzy jednym a drugim rozumieniem niewolnictwa, zamiast robic jakies akrobacje slowne, na bazie dzisiejszego rozumienia niewolnictwa, ktore tylko gmatwaja twoje wyjasnienia.
Te akrobacje slowne przeszkadzaja ci porozumiec sie z innymi w dyskusjach.

Generujesz sztuczny problem.
Poprzyj swoje tezy Pismem, bo na razie nic nie masz w tym temacie.

N maja 19, 2019 7:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Co chcesz abym podparl Pismem? to ze Pismo mowi o innym niewolnictwie niz wymyslono wiele wiekow pozniej?
Moze powinno byc tez w pismach napisane ze ludzie wymysla internet i gry komputerowe?

N maja 19, 2019 10:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Co chcesz abym podparl Pismem? to ze Pismo mowi o innym niewolnictwie niz wymyslono wiele wiekow pozniej?
Moze powinno byc tez w pismach napisane ze ludzie wymysla internet i gry komputerowe?

Podaj przykład do jakiego niewolnictwa wg Ciebie Biblia nawiązuje, bo tego nie wskazałeś.
Wtedy będzie można porównać to z moją wypowiedzią, bo na tą chwilę stwierdzam, że kompletnie nie zrozumiałeś sensu tego co napisałem.

Pn maja 20, 2019 12:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nic ci nie wskaze bo Biblia nie tlumaczy jakie bylo niewolnictwo kiedys a jakie dzis.
To jest jeden z elementow ktorych dowiesz sie z innych zrodel, jak tradycja i historia.
dlatego tez wlasnie sola scriptura nie da ci wlasciwego rozumienia Pism, co Barnej i inni od dlugiego czasu staraja ci sie wyjasnic.
Poki nie poznasz wlasciwego znaczenia slow uzytych w Pismach nie zrozumiesz ich, ani Pism.
Jesli w jakimkolwiek zdaniu jakiejkolwiek ksiazki beda uzyte slowa ktorych znaczenie sie zmienilo od czasu napisania to zle zrozumiesz to zdanie, a zle rozumiejac jedno zdanie zle zrozumiesz cala ksiazke.
Tak samo jezt z Biblia, jeden blad w rozumieniu jednego fragmentu powoduje bledy rozumienia innych a w rezultacie kompletnie inne rozumienie calosci.
To wlasciwe rozumienie slow i przez to calej tresci Pism Kosciol przechowuje i zabezpiecza dogmatami od 2000lat.

Pn maja 20, 2019 11:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Nic ci nie wskaze bo Biblia nie tlumaczy jakie bylo niewolnictwo kiedys a jakie dzis.
To jest jeden z elementow ktorych dowiesz sie z innych zrodel, jak tradycja i historia.

To ciekawe, bo wczesniej mówiłeś coś innego:
sam2 napisał(a):
to ze Pismo mowi o innym niewolnictwie niz wymyslono wiele wiekow pozniej?

A więc Biblia mówi czy nie mówi? :mrgreen:
Poza tym Twoje poniższe zdania świadczyć miały, że wiesz o czym piszesz.
sam2 napisał(a):
sam2 napisał(a):

sam2 napisał(a):
Poki nie poznasz wlasciwego znaczenia slow uzytych w Pismach nie zrozumiesz ich, ani Pism.

Skoro jesteś takim ekspertem, to bez problemu powinieneś przytoczyć coś na poparcie tego co mówisz.
Niestety jak widać nie jesteś w stanie poprzeć tego co pisałeś żadnymi konkretami z Biblii. To pokazuje jak Ty rozumiesz Pismo.
Piszesz o biblijnym znaczeniu niewolnictwa, ale nie jesteś w stanie podać żadnego przykładu w odniesieniu to tego co ja napisałem. To co piszesz jest więc wg mnie zwykłym przerostem formy nad treścią, który pokazuje, że próbujesz odnieść się do mojej wypowiedzi zupełnie jej nie rozumiejąc.
Poczekam więc, może Jozek coś od siebie dorzuci w temacie.

Pn maja 20, 2019 12:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Biblia mowi o niewolnictwie, ale nie podaje slownikowego znaczenia tego slowa, do ktorego ty dostosowujesz swoje wypowiedzi, jak i samo rozumienie niewolnictwa, a tym samym Pism.

Zwroc uwage na to ze np. w jez. angielskim niektore slowa maja po 3-4 rozne znaczenia, a znajac tylko jedno z tych znaczen zrozummiesz tylko w jeden sposob, ktory moze nie byc tym jaki autor uzyl. Znajac wszystkie znaczenia zrozumiesz na 3-4 sposoby-wersje znaczeniowe, z ktorych tylko jedna jest wlasciwa.
Jesli tylko co dziesiate zdanie bedzie zawieralo slowa o podwojnym lub potrojnym nowym znaczeniu to bedziesz mial totalny odlot od prawdziwej tresci o ktora chodzilo autorowi.
Juz chocby z tego wzgledu sola scriptura to totalny bezsens, bo musisz miec do kazdego znaczenia slow wlasciwy klucz.
To tak jakbys chcial otworzyc zamek cyfrowy ktory wymaga kilkaset wlasciwych cyfr. Nie znasz tylko jednej i go nie otworzysz.
Zle rozumiesz jeden cytat, to zle zrozumiesz cala reszte.

Pn maja 20, 2019 1:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A tak przy okazji, to kiedys (niedawno) pytalem o znaczenie slow Ap. 6, 5-6.
Jesli twoja sola scriptura dziala to powinienes te slowa rozumiec i wyjasnic mi.

Pn maja 20, 2019 1:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Biblia mowi o niewolnictwie, ale nie podaje slownikowego znaczenia tego slowa, do ktorego ty dostosowujesz swoje wypowiedzi, jak i samo rozumienie niewolnictwa, a tym samym Pism.

Odniosłem się do konkretnego fragmentu Pisma i jego sensu w kontekście tego słowa.
Niewolnictwo to bardzo proste zjawisko i dobrze znane. Znaczenie tego słowa użyte w Biblii jest również jasne do zrozumienia, nawet jeśli jest użyte dla zobrazowania relacji duchowych - a takie są opisane w NT. Nie widzę tu żadnej trudności w zrozumieniu tematu.
sam2 napisał(a):
Jesli tylko co dziesiate zdanie bedzie zawieralo slowa o podwojnym lub potrojnym nowym znaczeniu to bedziesz mial totalny odlot od prawdziwej tresci o ktora chodzilo autorowi.

Zaczynam się zastanawiać jak Ty jesteś w stanie czytać Biblię , skoro wypisujesz takie rzeczy? Chyba, że władasz biegle hebrajskim, aramejskim, greckim i łaciną. :mrgreen:
Po to Biblia jest przełożona na praktycznie wszystkie języki świata, aby ludzie mogli ją czytać i poznawać nie samą literę i sens wyrazów, ale prawdę, którą objawia Duch Św.

Nie wiem czy wiesz, ale misjonarze, którzy pracują wśród różnych plemion tubylczych, tworzą alfabety dla ich języków, aby przekładać im Pismo i uczą ich czytać. Do 2018 r. Biblia została przetłumaczona na blisko 700 języków świata, a sam NT na 1515 języków. A Ty tu piszesz o wieloznaczności słów i jakichś kosmicznych trudnościach w odczytaniu treści Biblii.

Biblia nie jest gnostycką tajemną księgą, ale Słowem Bożym skierowanym do każdego człowieka - również niewierzącego. Rozumienie i poznanie sensu, przesłania i prawdy przychodzi od Ducha Św.
Pan Jezus kierował słowa do prostych ludzi i tacy szli za Nim o go słuchali. Apostołowie byli prostymi nieuczonymi ludźmi ( oprócz Ap. Pawła), a ich poznanie wynikało nie z wykształcenia, a z działania Jezusa w nich [Łk.24.45]:Wtedy otworzył im umysły, aby mogli zrozumieć Pisma.
sam2 napisał(a):
Juz chocby z tego wzgledu sola scriptura to totalny bezsens, bo musisz miec do kazdego znaczenia slow wlasciwy klucz.

sam2 napisał(a):
A tak przy okazji, to kiedys (niedawno) pytalem o znaczenie slow Ap. 6, 5-6.
Jesli twoja sola scriptura dziala to powinienes te slowa rozumiec i wyjasnic mi.

Widzę, że nie wiesz zwyczajnie czym jest 'sola scriptura'.
Ta zasada to nie jest żaden 'tłumacz Biblii', ani żaden 'klucz' do jej zrozumienia. Poczytaj sobie coś na ten temat.

Poza tym wyjaśnienie proroctw przychodzi od Ducha Św., a nie poprzez stosowanie jakiejś zasady - klucza.
Chcesz wyjaśnienia opisów prorockich z Apokalipsy, to proś Ducha Św. o poznanie.
Jak ja je otrzymam, to Cię niezwłocznie poinformuję. ;)

Pn maja 20, 2019 8:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sam2 napisał(a):
A Ty tu piszesz o wieloznaczności słów i jakichś kosmicznych trudnościach w odczytaniu treści Biblii.
Skoro słowa Biblii są jednoznaczne, to skąd takie różnice w rozumieniu tak podstawowych kwestii jak Eucharystia czy Zmartwychstanie pomiędzy np tobą, a innymi solascripturowcami na tym forum...?

Pn maja 20, 2019 8:22 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 29  Następna strona