Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 17, 2019 6:00 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 Czy każdy rozłam/podział jest zły? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Gregor napisał(a):
Jockey napisał(a):
Wychodzi to co ci w sercu gra. Boli cię rozłam którego dokonałeś i próbujesz się usprawiedliwić. Jednak i Barney i Yarpen wskazali ci co robisz i nie ma usprawiedliwienia dla twojej postawy.

Dzięki za troskę, ale chyba też nie do końca zrozumiałeś o czym piszę.
A je nie pisałem o złych podziałach nazywając je dobrymi.
Pisałem zaś o rozłamach/podziałach, których autorem jest Bóg, i że one nie są złe lecz służą dobru.

Odnieś się do przykładów biblijnych, które podałem i napisz co uważasz.
To co napisałeś to żadna argumentacja.

Gregor, to moze napisz jakie dobro wyniklo z rozlamu Protestantow?

Wt kwi 09, 2019 12:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Pisałem zaś o rozłamach/podziałach, których autorem jest Bóg, i że one nie są złe lecz służą dobru.

Nie ma takich podziałów, których autorem jest Bóg:

Ga 5,19-20
19 Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, 20 uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy,

Wt kwi 09, 2019 12:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A je nie pisałem o złych podziałach nazywając je dobrymi.
Nie.
Jeśli Jezus stwierdza np.

Łk 12:51-53 bt5 "Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie podzielonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; (53) ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej."
...to przecież nie mówi, że Jego celem jest rozłam, nienawiść w rodzinach itd; stwierdza po prostu, że, ponieważ niektórzy nie przyjmą Jego i jego nauki, będą nienawidzić tych, co przyjmą.
Ale to ta nauka, a nie ta nienawiść jest celem Jezusa (co zresztą jest wprost powiedziane w wielu miejscach Biblii, np. J 14:27 bt5 "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.")

Wykorzystywanie OSTRZEŻEŃ przed rozłamem, który nastąpi w wyniku odrzucenia Jezusa jako rzekomego argumentu, że rozłam jest dobry (i w dodatku że jest dziełem Boga), to piramidalna obłuda.

Wt kwi 09, 2019 12:45 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Gregor napisał(a):
Niczego nie bronię, a o złych rozłamach napisałem na samym początku. I nie pisałem o nich, że są dobre.
To opracowanie, które podsyłasz zupełnie nie odnosi się do tego co napisałem, bo ja wskazałem na to co Biblia ukazuje w przypadku rozłamów, które wypływają z Bożej inspiracji.

Na podstawie tej Twojej wypowiedzi, należy domniemywać, że stworzyłeś ten temat by głosić swoje/nieswoje teoryjki, a nie dyskutować. Barney pokazał Ci opracowanie które właśnie odnosi się do Twoich tez - prawie 1:1. Widać że nie przeczytałeś i brniesz dalej. :roll:

Założyłem ten wątek, aby sprowokować do myślenia i refleksji tych, którzy bezrefleksyjnie wypowiadają się w kwestii rozłamów/podziałów.
To opracowanie podane przez Barneya odnosi się do złych rozłamów, a ja zwracałem uwagę na inne.
Barney napisał(a):
..to przecież nie mówi, że Jego celem jest rozłam, nienawiść w rodzinach itd; stwierdza po prostu, że, ponieważ niektórzy nie przyjmą Jego i jego nauki, będą nienawidzić tych, co przyjmą.

I właśnie to będzie przyczyną rozłamów. Rozłam ze względu na Pradę nigdy nie jest zły. Jezus przyszedł dać świadectwo prawdzie, a konsekwencją odrzucenia prawdy jest rozłam i podziały.
Barney napisał(a):
Wykorzystywanie OSTRZEŻEŃ przed rozłamem, który nastąpi w wyniku odrzucenia Jezusa jako rzekomego argumentu, że rozłam jest dobry (i w dodatku że jest dziełem Boga), to piramidalna obłuda.

Raczej dostrzeżenie głębszego sensu w Bożym działaniu.
Yarpen Zirgin napisał(a):

Ga 5,19-20
19 Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, 20 uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy,

Podajesz zły przykład. Bóg nie jest człowiekiem, więc nie postepuje wg ciała. I Jego działanie zawsze złuzy ku dobremu - również rodzące się podziały wynikające z odrzucenia Ewangelii - o tym mówił Jezus.
sam2 napisał(a):

Wydaje mi się, że takie o, którym pisał Ap. Paweł [Kor.11.19]:Zresztą, muszą nawet być rozdwojenia między wami, aby wyszło na jaw, którzy wśród was są prawdziwymi chrześcijanami.
Dotyczy to również katolików i innych chrześcijan.

Wt kwi 09, 2019 1:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Ga 5,19-20

Podajesz zły przykład.

Nie wskazuję przykładu, tylko nauczanie zawarte w Biblii na temat tego, skąd się biorą rozłamy.

Cytuj:
Bóg nie jest człowiekiem, więc nie postepuje wg ciała. I Jego działanie zawsze złuzy ku dobremu - również rodzące się podziały wynikające z odrzucenia Ewangelii - o tym mówił Jezus.

To są nadal rozłamy wynikające z decyzji ludzi, którzy postanowili odrzucić Ewangelię, a nie działania Boga. Nie przeskoczysz: Nie było, nie ma i nie będzie rozłamów, które spowodował Bóg, bo w ten sposób sam skazywałby ludzi na potępienie (por. Ga 5,19-21).

Wt kwi 09, 2019 1:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To są nadal rozłamy wynikające z decyzji ludzi, którzy postanowili odrzucić Ewangelię, a nie działania Boga. Nie przeskoczysz: Nie było, nie ma i nie będzie rozłamów, które spowodował Bóg, bo w ten sposób sam skazywałby ludzi na potępienie (por. Ga 5,19-21).

A decyzja ludzi z czego wynika?
Jezus wyraźnie powiedział, że przyszedł przynieść rozdwojenie i miecz podziału ze względu na Prawdę [Mat.10.34-36]:34. Nie mniemajcie, że przyszedłem przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz.35.Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jego matką, i synową z jej teściową.36.Tak to staną się wrogami człowieka domownicy jego.
Tu masz jasno powiedziane kto przyszedł dokonać podziałów.
Temu nie zaprzeczysz.

Wt kwi 09, 2019 1:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sam2 napisał(a):

Wydaje mi się, że takie o, którym pisał Ap. Paweł [Kor.11.19]:Zresztą, muszą nawet być rozdwojenia między wami, aby wyszło na jaw, którzy wśród was są prawdziwymi chrześcijanami.
Dotyczy to również katolików i innych chrześcijan.

Gregor, to dotyczy sporow w Jednym Kosciele, a nie sporow miedzy roznymi Kosciolami.
Spor w jednym mozna rozstrzygnac, natomiast spor miedzy roznymi Kosciolami nie da sie rozstrzygnac, bo jest to juz spor pietrowy, a nie pojedynczy. Dlatego tez sam rozlam jest zly, bo likwiduje jakiekolwiek mozliwosci porozumienia, a wszelkie kroki ku porozumieniu staja sie przeszkoda w tym porozumieniu. Takie bledne kolo bez wyjscia.

Podobnie to wyglada w tym co napisales przede mna o sporach w rodzinie, czyli jednej rodzinie, a nie miedzy roznymi rodzinami.

Ostatnio edytowano Wt kwi 09, 2019 2:06 pm przez sam2, łącznie edytowano 1 raz

Wt kwi 09, 2019 2:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Owszem zaprzeczę. Zupełnie nie rozumiesz tych słów - opisałem to w poprzednim poście.
Tak się kończy czytanie Biblii z tezą - znajduje się takie rzekome "prawdy" jak chęć Boga do poróżnienia ludzi, albo wzywanie do nienawiści (na podstawie Łk 14:26 bt5 "Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.".
To co piszesz, to wręcz bluźnierstwo, Gregorze. Ale tak to już jest: jeden grzech (rozłam) pociąga za sobą inne (np - wbrew Biblii - pochwałę rozłamów).
To odbicie starej obserwacji, że "jeżeli nie żyjesz tak, jak wierzysz, to wkrótce będziesz wierzył tak, jak żyjesz"

Dopuściłeś się ohydy rozłamu, a teraz ją usiłujesz "usprawiedliwić" (przed kim? przed nami czy przed sobą?).

Wt kwi 09, 2019 2:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Temu nie zaprzeczysz.

Zaprzeczę, bo jw. Barney. Przypominam: Bóg nikogo nie skłania do grzechu, a popychanie w rozłamy było by właśnie takim działaniem.

Wt kwi 09, 2019 2:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A decyzja ludzi z czego wynika?
Jezus wyraźnie powiedział, że przyszedł przynieść rozdwojenie i miecz podziału ze względu na Prawdę [Mat.10.34-36]:34. Nie mniemajcie, że przyszedłem przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz.35.Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jego matką, i synową z jej teściową.36.Tak to staną się wrogami człowieka domownicy jego.
Tu masz jasno powiedziane kto przyszedł dokonać podziałów.
Temu nie zaprzeczysz.

I tu właśnie uwidacznia się groza kalwinizmu. Gdyby kalwinizm był prawdą i wola ludzka nie byłaby wolna, miałbyś rację, Gregor. Ale ponieważ to człowiek decyduje, jak odpowie na łaskę, dlatego to nie Bóg dokonuje rozłamu. Gdyby Bóg miał sterować wolą człowieka, to nie byłoby rozłamu, bo Jezus zbawiłby wszystkich. Skoro jednak człowiek może sprzeciwić się łasce, to Chrystus słusznie mówi, że przyszedł podzielić ludzi - w sensie, że ludzie sami podzielą się i znienawidzą z powodu różnego stosunku do łaski. Spójrz na to tak: Bóg chce zbawienia wszystkich - czyli NIE CHCE ROZŁAMU. Według nauki Lutra i Kalwina Bóg nie chce zbawienia wszystkich, dlatego steruje wolą ludzi w celu rozłamu. Wierzymy w dwóch różnych Bogów, Gregor, stąd nieporozumienia.

Wt kwi 09, 2019 3:23 pm
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Ap. Paweł również pisał o potrzebnych rozłamach w kościele, dzięki którym prawda o chrześcijaństwie każdego wyjdzie na jaw [I Kor.11.19]: Zresztą, muszą nawet być rozdwojenia między wami, aby wyszło na jaw, którzy wśród was są prawdziwymi chrześcijanami.

Ten werset bynajmniej nie jest żadną zachętą do rozłamów.O takich, którzy dopuszczają się rozłamów Apostoł Paweł pisał wyraźnie:

"Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą." (Gal 5, 19-21)

Ci, którzy dopuszczają się rozłamów, nie zostaną zbawieni, jak piszę jasno Apostoł Paweł.Druga sprawa, w tekście greckim w 1 Kor 11,19 nie ma mowy nic o tym, że wśród chrześcijan muszą być rozdwojenia, aby się okazało którzy z nich są prawdziwymi chrześcijanami.W tekście greckim nie ma mowy o żadnych "prawdziwych chrześcijanach"

"Trzeba bowiem i stronnictwa w was być, aby i wypróbowani widocznymi się stali." (Nowy Testament Grecko-Polski wydanie interlinearne str.920) Barney dobrze napisał, o co chodzi w tym wersecie.

Wt kwi 09, 2019 4:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
I tu właśnie uwidacznia się groza kalwinizmu. Gdyby kalwinizm był prawdą i wola ludzka nie byłaby wolna, miałbyś rację, Gregor. Ale ponieważ to człowiek decyduje, jak odpowie na łaskę, dlatego to nie Bóg dokonuje rozłamu.

Nie mam nic z kalwinizmem wspólnego.
Wypowiadacie tu tylko własne przekonania, które nie biorą pod uwagę tekstów biblijnych. Skoro Jezus mówi: Bo przyszedłem poróżnić. , to z czyjej inspiracji nastąpi poróżnienie? Jezus tu mówi o sobie, a nie o reakcji ludzi.
Zaprzeczę, bo jw. Barney. Przypominam: Bóg nikogo nie skłania do grzechu, a popychanie w rozłamy było by właśnie takim działaniem.

Tylko wg Waszego rozumowania. Bóg w Chrystusie przyszedł rozdzielić światłość od ciemności, prawdę od fałszu, życie od śmierci.
Ewangelia dokonuje podziału na tych, którzy mają żyć i tych, którzy mają zginąć na wieki [II Kor. 2.16]:Dla jednych jest to woń śmierci ku śmierci, dla drugich woń życia ku życiu.(...).
Linią rozłamu jest Ewangelia, której autorem jest Bóg.
Barney napisał(a):
Dopuściłeś się ohydy rozłamu, a teraz ją usiłujesz "usprawiedliwić" (przed kim? przed nami czy przed sobą?).

To co piszesz świadczy, że kompletnie nie rozumiesz istoty czym jest rozłam i co Bóg czyni, aby oddzielić prawdę od fałszu. Powtarzasz tylko te same slogany co pozostali jak mantrę.

Przed nikim nie zamierzam się tu usprawiedliwiać, bo też nie mam z czego, gdyż lepiej być samemu z prawdą niż błądzić w tłumie.
Wasze wywody ad personam tylko potwierdzają brak jakichkolwiek argumentów vs to co napisałem.
sam2 napisał(a):
Gregor, to dotyczy sporow w Jednym Kosciele, a nie sporow miedzy roznymi Kosciolami.
Spor w jednym mozna rozstrzygnac, natomiast spor miedzy roznymi Kosciolami nie da sie rozstrzygnac, bo jest to juz spor pietrowy, a nie pojedynczy

Mnie nie interesują spory miedzy różnymi denominacjami protestanckimi.
sam2 napisał(a):
Dlatego tez sam rozlam jest zly, bo likwiduje jakiekolwiek mozliwosci porozumienia, a wszelkie kroki ku porozumieniu staja sie przeszkoda w tym porozumieniu. Takie bledne kolo bez wyjscia

Prawda jest tylko jedna, więc tu nie ma miejsca na kompromisy i dogadywanie się. Albo ktoś przyjmuje prawdę, albo nie. Jeśli jedna strona jej nie przyjmuje to druga może spokojnie odejść i to nie ona jest winna rozłamu.
Bóg powołał nas do pokoju, więc zamiast toczyć niekończące się spory lepiej jest się rozłączyć,bo odrobina kwasu cały zaczyn zakwasza i każdy za samego siebie zda sprawę przed Bogiem.

Sajmon napisał(a):
Ten werset bynajmniej nie jest żadną zachętą do rozłamów.

Ja również tak o nim nie pisałem. Ten fragment mówi o procesie, który musi się dokonywać w kościele aby prawdę oddzielić o fałszu, chrześcijan od fałszywych braci. I to jest dobry proces, który uzdrawia kościół, oddzielając zdrowy zaczyn od kwasu.

Moje motto do tego wątku jest takie:

Lepiej jest być podzielonym przez prawdę, aniżeli zjednoczonym w błędzie.

pozostawiam Wam to do przemyślenia.

Wt kwi 09, 2019 5:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przykro mi, odstępco, ale w Biblii jak wół zapisano, że rozłamy są dziełem ludzi, a nie Boga, i ci, którzy się ich dopuszczają, zostaną potępieni (vide Gal 5,19-21). Kolejny raz okazuje się, że głosisz własną Ewangelię, a nie tę, którą mamy od Apostołów, a jak Biblia przeczy Twoim tezom, to masz ją w... niepoważaniu.

Temat do zamknięcia, bo tu nie ma dyskusji, a jego celem jest tylko głoszenie przez Ciebie kolejnych herezji.

Wt kwi 09, 2019 6:00 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Moje motto do tego wątku jest takie:

Lepiej jest być podzielonym przez prawdę, aniżeli zjednoczonym w błędzie.

Pozostało ci jeszcze udowodnić, że ty jako nie-katolik jesteś w prawdzie, podzielony przez prawdę, a ja jestem zjednoczony z katolikami w błędzie.

Świadectwem prawdy jest zgodne świadectwo Pisma Świętego i ojców apostolskich i ich uczniów. Wykaż mi, że w fundamentalnych elementach nauki Kościół katolicki to świadectwo odrzucił. A ja ci wykażę, że to właśnie protestanci i postprotestanci to świadectwo odrzucili.

Wt kwi 09, 2019 6:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przykro mi, odstępco, ale w Biblii jak wół zapisano, że rozłamy są dziełem ludzi, a nie Boga, i ci, którzy się ich dopuszczają, zostaną potępieni (vide Gal 5,19-21). Kolejny raz okazuje się, że głosisz własną Ewangelię, a nie tę, którą mamy od Apostołów, a jak Biblia przeczy Twoim tezom, to masz ją w... niepoważaniu.

No co do Biblii to już pokazałeś swoje dla niej poważanie w przypadku Twojego stosunku do Dawida jako proroka oraz świadectwa Jezusa dotyczącego Mojżesza i jego autorstwa Tory. :D

Co do rozłamów to ciągle powtarzasz jedno i to samo z Gal., a ja na wstępie swojego pierwszego postu podałem nawet więcej fragmentów odnośnie tego, że Biblia mówi o złych podziałach i tego nie ukrywałem.

Natomiast zupełnie ignorujesz fakt istnienia innych podziałów, powstających z inspiracji Boga, co pokazałem w konkretnych przykładach biblijnych. Prawda w oczy kole co?
jotef napisał(a):
Pozostało ci jeszcze udowodnić, że ty jako nie-katolik jesteś w prawdzie, podzielony przez prawdę, a ja jestem zjednoczony z katolikami w błędzie.

Bierzesz to za bardzo do siebie, a ja nie muszę tu niczego udowadniać. Każdy odpowiada za siebie.
Trzymaj się tego w co wierzysz i ok. ;)

Wt kwi 09, 2019 7:28 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona