Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz wrz 19, 2019 1:20 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna strona
 Czy każdy rozłam/podział jest zły? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
P524 napisał(a):
Ojcowie zebrani na soborze w Trydencie odcięli się od tej tradycji,od tradycji kontynuwanej przez protestancką reformację i w 1 kanonie dekretu o Ofierze Mszy św. potępili wszystkich, którzy łączą ofiarę z ucztą.

Nie kł... nie fantazjuj - oto tekst tego kanonu:
"Kan. 1. Jeśli ktoś twierdzi, że we Mszy św. nie składa się Bogu prawdziwej i właściwej ofiary albo że składanie ofiary nie jest niczym innym, jak podawaniem nam Chrystusa do spożycia – niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych."
Cytuj:
Cytuj:
Protestancie. Ireneusz z Lyonu wziął właściwą interpretację Pisma Świętego od uczniów apostolskich. Od kogo ty wziąłeś swoją interpretację?

Z tego samego przekazu.
Serio? A gdzie "sola scriptura"?

Wt cze 04, 2019 11:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Ojcowie zebrani na soborze w Trydencie odcięli się od tej tradycji,od tradycji kontynuwanej przez protestancką reformację i w 1 kanonie dekretu o Ofierze Mszy św. potępili wszystkich, którzy łączą ofiarę z ucztą.

Nie kł... nie fantazjuj - oto tekst tego kanonu:
"Kan. 1. Jeśli ktoś twierdzi, że we Mszy św. nie składa się Bogu prawdziwej i właściwej ofiary albo że składanie ofiary nie jest niczym innym, jak podawaniem nam Chrystusa do spożycia – niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych."

Dokładnie tak. Si quis dixerit in missa non offerri Deo verum et proprium sacrificium; aut quod offerri non sit aliud, quam nobis Christum ad manducandum dari; anathema sit.
Co w tym fantastycznego? Jotef twierdził (IMHO slusznie), że ofiara polega na spożywaniu ofiarowanego Chrystusa (daje przyklad mięsa z ofiary orzechowywanego w lodówve i udzielanego przez kapłana). Taką tradycje rozumienia ofiary Trydent potępił.

Cytuj:
Cytuj:
Protestancie. Ireneusz z Lyonu wziął właściwą interpretację Pisma Świętego od uczniów apostolskich. Od kogo ty wziąłeś swoją interpretację?

Z tego samego przekazu.
Serio? A gdzie "sola scriptura"?[/quote]
Dobrze wiesz, że na swoim miejscu, bo już Ci tłumaczyłem jak i po co protestancka reformacja używała "sola..". Masz swoją wersję, ok, ale to Twój problem.

Śr cze 05, 2019 10:15 am
Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
Dobrze wiesz, że na swoim miejscu, bo już Ci tłumaczyłem jak i po co protestancka reformacja używała "sola..". Masz swoją wersję, ok, ale to Twój problem.

Problem mają protestanci a nie Barney, ponieważ to każdy z protestantów, ma swoją wersję tego, czym jest zasada "sola scriptura".Co protestant, to inna definicja zasady "sola scriptura".

Śr cze 05, 2019 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jacob napisał(a):
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):

Problem mają protestanci a nie Barney, ponieważ to każdy z protestantów, ma swoją wersję tego, czym jest zasada "sola scriptura".Co protestant, to inna definicja zasady "sola scriptura".

Nawet jeśli by tak było, to Barney już ode mnie wyjaśnienia dostał, a dalej ma z tym problem. Pisze w odpowiedzi do mnie, a nie do "każdego z protestantów". Nie starczyłoby mu życia, żeby odpowiedzieć, nawet, gdyby niczym innym się nie zajmował.

Śr cze 05, 2019 3:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przyznaję CI mistrzostwo - w kręceniu.
Z tym że jesteś oryginalny - większość protestantów przekręca "tylko Pismo". Ty - także orzeczenia soborowe. :roll:
Naprawdę myślałeś, ze nikt nie sprawdzi?

Śr cze 05, 2019 8:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Przyznaję CI mistrzostwo - w kręceniu.
Z tym że jesteś oryginalny - większość protestantów przekręca "tylko Pismo". Ty - także orzeczenia soborowe. :roll:
Naprawdę myślałeś, ze nikt nie sprawdzi?

Ok, dzięki za wymianę pogladów na mój temat, ale nie jestem raczej przemiotem rozważań. Coś w temacie?
Czy nauczanie trydenckie nie oddziela sakramentu i ofiary tak jak napisałem? Czy Katechizm Soboru Trydenckiego, obowiązujacy do 1992 r. nie nakazuje proboszczom nauczać o wielkiej różnicy między sakramentem i ofiara mszy?

Śr cze 05, 2019 10:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie w tym sensie, w jakim próbowałeś to przedstawić. Kanon stwierdza po prostu, że składanie Ofiary nie jest TYLKO sakramentem.
Kręcisz protestancie. W przedstawianiu sola scriptura można Ci wybaczyć - w końcu co do każdego stwierdzenia protestanckiego każdych dwu protestantów ma trzy opinie, ale wara od przekręcania dokumentów Kościoła.

Pt cze 07, 2019 12:50 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Jotef twierdził (IMHO slusznie), że ofiara polega na spożywaniu ofiarowanego Chrystusa (daje przyklad mięsa z ofiary orzechowywanego w lodówve i udzielanego przez kapłana). Taką tradycje rozumienia ofiary Trydent potępił.

Nigdzie nie twierdzę, że ofiara składana Bogu polega tylko na spożywaniu ofiarowanego Chrystusa. Ofiara składana Bogu polega na ofiarowaniu Mu Eucharystii - raz zabitego ciała i przelanej krwi Jezusa. Najpierw jest przedłożenie Bogu tej ofiary, a dopiero potem następuje jej spożycie w celu zjednoczenia się z Chrystusem i skorzystania z mocy tej ofiary. Przypominam, że napisałem:

"Przekaz: Kościół składa Bogu ofiarę Nowego Testamentu (czyli zabite ciało Jezusa)."

Oraz:

"Protestancie, czy pojmujesz, że słowo "ofiarować" może mieć inne znaczenie niż "zabić na ofiarę"? Słowo "ofiarować" może znaczyć też "przedłożyć Bogu to, co raz zabito na ofiarę". Gdyby kapłan starozakonny miał w zamrażalniku mięso baranka i co jakiś czas je spożywał z modlitwą i dziękczynieniem, to czy przeczyłoby to temu, że baranek został raz zabity na ofiarę?"

Bardzo proszę nie wyciągać błędnych wniosków z tego co piszę. Piszę najprościej jak umiem.

So cze 08, 2019 1:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
"Protestancie, czy pojmujesz, że słowo "ofiarować" może mieć inne znaczenie niż "zabić na ofiarę"?
To bardzo ważna kwestia!
Chrystus nieustannie ofiarowuje się Ojcu w Niebie. Ojciec Kolbe ofiarował życie i został zabity, ale Matka Teresa ofiarowała swoje życie biednym i nie miało to nic wspólnego ze śmiercią.
Akt małżeński jest ofiarą Przymierza Małżeńskiego. W Starym Testamencie oprócz ofiar polegających na zabijaniu była np. ofiara biesiadna, polegająca na... zjadaniu tego, co się ofiaruje (był to zresztą element Paschy - a w stosunku do Paschy Chrystusa nazywamy tę ofiarę Komunią Świętą).

Ofiara to coś co łączy, a nie coś co się traci.

So cze 08, 2019 2:11 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
jotef napisał(a):
"Protestancie, czy pojmujesz, że słowo "ofiarować" może mieć inne znaczenie niż "zabić na ofiarę"?
To bardzo ważna kwestia!
Chrystus nieustannie ofiarowuje się Ojcu w Niebie. Ojciec Kolbe ofiarował życie i został zabity, ale Matka Teresa ofiarowała swoje życie biednym i nie miało to nic wspólnego ze śmiercią.
Akt małżeński jest ofiarą Przymierza Małżeńskiego. W Starym Testamencie oprócz ofiar polegających na zabijaniu była np. ofiara biesiadna, polegająca na... zjadaniu tego, co się ofiaruje (był to zresztą element Paschy - a w stosunku do Paschy Chrystusa nazywamy tę ofiarę Komunią Świętą).

Ofiara to coś co łączy, a nie coś co się traci.

Cóż z tego, że protestanci mogą mieć rację w jakiejś kwestii trzeciorzędnej, skoro błądzą w kwestiach fundamentalnych? Jeśli jakaś nauka nie pochodzi z Objawienia, to pochodzi z potrzeby ludzkiego lub demonicznego serca. Są serca, które nienawidzą dawać. Tak jak protestanci nie chcą składać Bogu ofiary z ciała i krwi Pana Jezusa, tak też nie chcą składać ofiary z siebie, z własnych uczynków. Stąd nauka, że uczynki nie mają znaczenia dla trwania i umacniania zbawienia. Wyobrażacie sobie poniższą sytuację w wykonaniu Lutra?

"O. Maksymilian szedł w więziennym pasiaku, z miską u boku, w drewniakach. Nie szedł jak żebrak, ani też jak bohater. Szedł jak człowiek świadomy wielkiej misji. Stanął spokojnie przed oficerami. Cała świta, która dokonywała selekcji, wszyscy stali i patrzyli po sobie, nie wiedzieli, co robić. Wreszcie opamiętał się kierownik obozu i wściekły, zapytał swojego zastępcę:
– „Was will dieses polnische Schwein?” (pol. Czego chce ta polska świnia?).
Zaczęli szukać tłumacza, ale okazało się, że tłumacz jest zbędny. O. Maksymilian w postawie na baczność odpowiedział spokojnie po niemiecku:
– „Ich will sterben für ihn” (pol. Chcę umrzeć za niego)
i wskazał lewą ręką na stojącego obok Gajowniczka. Padło kolejne pytanie:
– „Wer bist du?” (pol. Kim jesteś?)
– „Ich bin ein polnischer katolischer Priester” (pol. Jestem polskim księdzem katolickim.)
O. Maksymilian, mimo iż wiedział, jak Niemcy traktują polskich księży, nie bał się przyznać do swojego kapłaństwa. Panowała wtedy nieznośna cisza. Każda sekunda wydawała się trwać wieki. Wreszcie stało się coś, czego do dzisiaj nie mogą zrozumieć ani Niemcy, ani więźniowie. Kapitan SS, który zawsze zwracał się do więźniów przez wulgarne „ty”, zwrócił się do o. Maksymiliana per „pan”:
– „Warum wollen Sie für ihn sterben?” (pol. Dlaczego pan chce umrzeć za niego?)
O. Maksymilian odpowiedział:
– „Er hat eine Frau und Kinder” (pol. On ma żonę i dzieci.)
Po chwili esesman powiedział:
– „Gut” (pol. Dobrze)."

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_Maria_Kolbe)

So cze 08, 2019 2:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Chrystus nieustannie ofiarowuje się Ojcu w Niebie.

Niebiblijne stwierdzenie.
Jedyne co nieustannie czyni Jezus Chrystus w Niebie, Biblia jasno wskazuje [Rzy.8.34]: Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.
To nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek ofiarowaniem.
Ofiarowanie dokonało się tyko w kontekście ofiary za grzechy - raz na zawsze na Golgocie i bez powtórek.
jotef napisał(a):
Tak jak protestanci nie chcą składać Bogu ofiary z ciała i krwi Pana Jezusa, tak też nie chcą składać ofiary z siebie, z własnych uczynków.

Nie składają ofiary z ciała i krwi bo doskonale wiedzą, że taka ofiara dokonała się raz 2000 lat temu i jako doskonała jest niepowtarzalna. Wystarczy jotef lektura Listu do Hebrajczyków. On doskonale pokazuje Prawdę w tej kwestii.
Zadaj sobie pytanie: jakie ciało i krew "ofiarujecie" ?
- To które zawisło na krzyżu i krew, która wypłynęła z ciała po przebiciu włócznią?
- Czy ciało i krew zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa,

Bóg przyjął jedną ofiarę 2000 lat temu i żadnej innej już nie przyjmuje, bo tamta była doskonała i w pełni wystarczająca.
Stworzyliście sobie jakiś rytuał ofiarniczy, którego Bóg i tak nie przyjmuje, gdyż wszystko zostało wypełnione na krzyżu w Jezusie Chrystusie.

Żyjesz w wielkim błędzie.

ps.
A ilu znasz tych protestantów, że wypowiadasz się tak ogólnikowo?

So cze 08, 2019 3:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Cóż z tego, że protestanci mogą mieć rację w jakiejś kwestii trzeciorzędnej, skoro błądzą w kwestiach fundamentalnych?
A w jakiej kwestii mają rację? Bo ja się dotąd nie spotkałem w takim wypadkiem - ani w kwestii pierwszorzędnej, ani w trzeciorzędnej ani w zadnej.
Chrześcijaństwo to katolicyzm. W każdej niekatolickiej wspólnocie jest dokładnie tyle chrześcijaństwa, ile zachowali w niej katolicyzmu.

So cze 08, 2019 3:22 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Zadaj sobie pytanie: jakie ciało i krew "ofiarujecie" ?
- To które zawisło na krzyżu i krew, która wypłynęła z ciała po przebiciu włócznią?
- Czy ciało i krew zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa,

Ewodiusz był pierwszym biskupem Antiochii ustanowionym przez Apostołów. Drugim biskupem był tam Ignacy (ur. ok. 30 r.). I tenże Ignacy pisze jednoznacznie:

"Powstrzymują się [gnostycy] od Eucharystii i modlitwy, gdyż nie wierzą, że Eucharystia jest Ciałem Pana naszego, Ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił." (List do Kościoła w Smyrnie VII)

Masz tu więc odpowiedź na swoje błędnie sformułowane pytanie (jakby chodziło o dwa różne ciała). Eucharystia jest bowiem ciałem, które zawisło na krzyżu, i które następnie zmartwychwstało.

So cze 08, 2019 4:37 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
jotef napisał(a):
Cóż z tego, że protestanci mogą mieć rację w jakiejś kwestii trzeciorzędnej, skoro błądzą w kwestiach fundamentalnych?
A w jakiej kwestii mają rację? Bo ja się dotąd nie spotkałem w takim wypadkiem - ani w kwestii pierwszorzędnej, ani w trzeciorzędnej ani w zadnej.

Nie przesadzałbym. Jeśli na przykład protestant powie, że różaniec nie jest potrzebny do zbawienia, to ma rację. Pełni bowiem tylko funkcję pomocniczą, a nie istotną. Itp.

So cze 08, 2019 4:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Chrześcijaństwo to katolicyzm. W każdej niekatolickiej wspólnocie jest dokładnie tyle chrześcijaństwa, ile zachowali w niej katolicyzmu.

No to w tym odnowionym Kościele Katolickim po soborze VII też zostało mało katolicyzmu, skoro otworzyli się na protestantyzm.

So cze 08, 2019 5:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna strona