Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 24, 2019 11:43 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 243 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
 Trudne fragmenty Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Mały Książę napisał(a):
P524 napisał(a):
czym jest dla nas Pismo, dlaczego fragmenty są "trudne" i co chcemy i po je rozjaśniać.

Na pewno nie każda interpretacja Pisma która oddaje chwałę Chrystusowi jest dobra, gdyż można tłumaczyć Pismo Św. , jak ludzie niedouczeni, na własną zgubę. Poprawna jest ta interpretacja którą podaje Święta Matka Kościół.

Nic nie pisałem czy jest "dobra". W perspektywie protestanxkiej reformacji, nie chodzi w chrześcijańskim użytku Pisma, w pierwszym podstawowym użytku, by w uczony sposób tłumaczyć je "poprawnie" - choć to oczywiście jest niezwykle ważne, stąd m.in waga jaką reformatorzy przykładali do właściwego ustanowienia w Kosciele urzędu "ministra słowa Bożego i sakramentów" - lecz to by poprzez udzielaną w społeczności Kościoła Ewangelię, przede wszystkim przez słowa i sakramenty, jako notae Ecclesiae, zjednoczyć się w jedno ciało z Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał, jak oznajmia Pismo. Tylko poprzez Pismo otrzymujemy autorytatywną wieść o Chrystusie, zbawieniu w Nim i wypełnieniu obietnicy danej ojcom i Izraelowi, dlatego - w tej chrystologicznej perspektywie i tylko w niej (solus Christus) - Pismo może być autorytarywną podstawą wiary, modlitwy,diakonii, modlitwy, nabożeństwa, kazania,służby sprawiedliwości itd.

Cytuj:
Luter w części spraw miał rację, ale popadł w konflikt z Kościołem idąc z nim na wojnę totalną. Św. Franciszek z Asyżu zrozumiał,że może zreformować Kościół przez przykład własnej świętości i apostolskiej gorliwości. Pozdrawiam

Tu wchodziny w niewątpliwie ciekawy wątek, ale już chybs zbyt daleko od "trudnych fragmentów Pisma".

Z drugiej stronh dla mnie to wciąź stupor, jak bardzo dla rzyskokatolików "Pismo" od razu kojarzy się z imperatywem dyskutowania o Lutrze.

N lip 21, 2019 11:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Znane są dosyć dobrze dosadne słowa Chrystua Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.

Mój dylemat z nimi jest taki: tak wysoki standard zachowań moralnych mógł być jedynie ustanowiony dlatego, że to "pożądliwe spojrzenie" ma w sobie element sprawczy (tzn myśl może przejść w decyzję a decyzja w czyn). Jeśli to prawda, że myśl, chcenie, ma taką moc tzn równa się czynom, to czemu tego nie widać w innych sprawach, np wielu ludzi chce być bogatymi, ale od tego chcenia nic się nie dzieje. Jeśli pożądliwie patrzę na samochód sąsiada, to nie znaczy, że ten samochód stanie się mój.
Więc rzeczywistość pokazuje, że niezwykle trudo jest przejść od prostego chcenia do ziszczenia się tego pragnienia, więc co tak naprawdę chciał przekazać Chrystus tą wysoką poprzeczką moralną?

N lip 21, 2019 5:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Imho , nie chodzi o element sprawczy, a raczej o chęć, intencję , dominację nad drugą osobą. Dominacja a więc coś, co całkowicie zaprzecza wolności, zatem niemożliwym czyni zaistnienie miłości.

Pn lip 22, 2019 7:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arwena napisał(a):
Imho , nie chodzi o element sprawczy, a raczej o chęć, intencję , dominację nad drugą osobą. Dominacja a więc coś, co całkowicie zaprzecza wolności, zatem niemożliwym czyni zaistnienie miłości.

Hola, hola, pragneinie czegoś tam to jeszcze nie chęć dominancji.
Poza tym Chrystus mówi o pożądliwych spojrzeniach na zamężne kobiety, bo inaczej by nie nazywał tego cudzołóstwem.

O co chodzi w moim zapytaniu, to czy Jezus uważa, że myśli są tak potężne jak czyny? Czy mają taką samą wagę? Jeśli tak, to na jakiej płaszczyźnie, bo jak wyżej pokazałem, pragnąc to sobie można cokolwiek i co z tego skoro w rzeczywistosci chcieć to wcale nie automatycznie móc. Jest nawet kpiące powiedzenie "pobożne życzenia".

Jednak Chrystus w tym fragmancie Piśma Świętego zdaje się utożsamiać automatycznie chcenie z wykonalnością. To na pewno boski przymiot, ale ludzki nie.

Pn lip 22, 2019 8:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie chodzi o pragnienie, tylko o pożądliwość. Niby podone wyrażenia a jednak mają inną wagę. Po drugie to nie prawda, że chodzi tylko o mężatki, można będąc żonatym pożądać wolnej. Zresztą osoby wolne jeżeli kierują się pozadliwością też nie postępują właściwie, bo pożądanie to nie jest dobra podstawa by budować bliską relację. Panu Naszemu chodzi o nasze dobro i mówiąc to co powiedział , znając przy tym ludzką naturę , ujarzmia cialo , zmysły, byśmy mogli, byśmy, byli zdolni kochać. Dominacja przekreśla godność istoty ludzkiej, a pożądliwość jest jej (dominacji) pożywką .

Pn lip 22, 2019 10:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arwena napisał(a):
Nie chodzi o pragnienie, tylko o pożądliwość. Niby podone wyrażenia a jednak mają inną wagę. Po drugie to nie prawda, że chodzi tylko o mężatki, można będąc żonatym pożądać wolnej. Zresztą osoby wolne jeżeli kierują się pozadliwością też nie postępują właściwie, bo pożądanie to nie jest dobra podstawa by budować bliską relację. Panu Naszemu chodzi o nasze dobro i mówiąc to co powiedział , znając przy tym ludzką naturę , ujarzmia cialo , zmysły, byśmy mogli, byśmy, byli zdolni kochać. Dominacja przekreśla godność istoty ludzkiej, a pożądliwość jest jej (dominacji) pożywką .

Ja o jednym a ty o drugim. Moje pytanie jest proste: czy Chrystus nakłada na ludzi standardy boskie (pomyślenie = sprawczość)?

Pn lip 22, 2019 11:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bynajmniej to nie jest " ja o jednym , ty o drugim" . Temat jest " trudne teksty Pisma Sw.". Ty ten fragment rozumiesz tak jak przedstawiasz utrzymując, że idziesz dobrym tropem. Imho Twój trop jest błędny, i przedstawiwm swój.

Twoje pytanie jest źle postawione, bo pomyślnie nie równa się sprzeczność w ludzkiej naturze i nie może być grzechem coś do czego człowiek nie jest zdolny.

Edit: ma być
bo pomyślenie nie równa się sprawczość

Pn lip 22, 2019 2:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arwena napisał(a):
nie może być grzechem coś do czego człowiek nie jest zdolny
Masz rację.

Pn lip 22, 2019 10:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Nic nie pisałem czy jest "dobra". W perspektywie protestanxkiej reformacji, nie chodzi w chrześcijańskim użytku Pisma, w pierwszym podstawowym użytku, by w uczony sposób tłumaczyć je "poprawnie" - choć to oczywiście jest niezwykle ważne, stąd m.in waga jaką reformatorzy przykładali do właściwego ustanowienia w Kosciele urzędu "ministra słowa Bożego i sakramentów" - lecz to by poprzez udzielaną w społeczności Kościoła Ewangelię, przede wszystkim przez słowa i sakramenty, jako notae Ecclesiae, zjednoczyć się w jedno ciało z Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał, jak oznajmia Pismo. Tylko poprzez Pismo otrzymujemy autorytatywną wieść o Chrystusie,

Św. Paweł pisze o przekazie apostolskim. Drugorzędny jest dla niego sposób: pismo , czy ustnie.

O Lutrze mało piszę, ale nie zarzucam księdzu Guzowi nieznajomości jego pism. Pozdrawiam

Cz lip 25, 2019 8:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Tylko poprzez Pismo otrzymujemy autorytatywną wieść o Chrystusie,
2Tes 2:15 "Przeto, bracia, trwajcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu."

Cz lip 25, 2019 8:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
2Tes 2:15 "Przeto, bracia, trwajcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu."

No i co z tego wynika? Już Ci kilka razy na tym forum tłumaczyłem (np. tutaj), więc doskonale wiesz, o czym piszę,. Masz inne zdanie, rozumiem, ja Ci tylko piszę o tym, w jaki sposób inne tradycje niż Twoja cytają, rozumieją i korzystają z Pisma. Forum służy (przynajmniej według Regulaminu) wzajemnej wymianie poglądów. Szatan też cytował różne teksty Pisma.

Jak już Ci pisałem, w tradycji, którą kontynuuje protestancka reformacja Kościół przekazuje (παράδοσις, tradere --> traditio) - przede wszystkim w słowach i sakramentach jako swoich znakach (notae) - Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia jak oznajmia Pismo, a nie cokolwiek innego. To jest wiara Kościoła, "o której nawet na rozstajnych drogach się śpiewa". Jeżeli chcesz Pisma używać przeciw Chrystusowi (a można - szatan przecież też to robił), to Kościół wyznaje Chrystusa przeciw takiemu Pismu.

Pt lip 26, 2019 9:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
P524 napisał(a):
Nic nie pisałem czy jest "dobra". W perspektywie protestanxkiej reformacji, nie chodzi w chrześcijańskim użytku Pisma, w pierwszym podstawowym użytku, by w uczony sposób tłumaczyć je "poprawnie" - choć to oczywiście jest niezwykle ważne, stąd m.in waga jaką reformatorzy przykładali do właściwego ustanowienia w Kościele urzędu "ministra słowa Bożego i sakramentów" - lecz to by poprzez udzielaną w społeczności Kościoła Ewangelię, przede wszystkim przez słowa i sakramenty, jako notae Ecclesiae, zjednoczyć się w jedno ciało z Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał, jak oznajmia Pismo. Tylko poprzez Pismo otrzymujemy autorytatywną wieść o Chrystusie,

Św. Paweł pisze o przekazie apostolskim. Drugorzędny jest dla niego sposób: pismo , czy ustnie.

Tak. Już to wyjaśniałem, jak to wygląda z naszej perspektywy.:
P524 napisał(a):
Biblijne teksty są (stają się) Pismem świętym, Biblią, kiedy na ich podstawie Chrystus jest zwiastowany we wspólnocie Kościoła, poprzez słowa i sakramenty. Pismo jest więc w swojej istocie ustnym zwiastowaniem, czy też zwiastowaniem, któremu towarzyszy żywe słowo. To "viva vox evangelii" - jak podkreślali reformatorzy, a nie sam w sobie spisany tekst. Spisany tekst biblii znaleziony na Marsie przez obcą cywilizację były po prostu literackim zabytkiem, świadectwem kultury,takim samym jak inne.

Dla protestanckich reformatorów "Pismo" jest więc w swojej istocie ustnym zwiastowaniem, czy też zwiastowaniem, któremu towarzyszy żywe słowo. Samo pisanie, było sposobem utrwalenia, którego używano w kulturze hebrajskiej, greckiej czy rzymskiej i później europejskiej. Po prostu żeby móc powołać się na jakikolwiek przekaz (tradycję), musi on zostać utrwalony.

Robiąc mały excursus - są kultury, w których trwają sposoby i techniki oralnego przekazu, np. na Madagaskarze. Pamiętam seminarium z prof. C. Giraudo SJ i jego badaniach nad trwającym i zywym tam jeszcze w pierwotnych społecznościach sposobem przekazu za pomocą utrwalania ustnej opowieści. Współcześnie oralna tradycja (przekaz, opowieść) jest konstytutywnym elementem w zielonoświątkowym, a także częściowo w ewangelikalnym chrześcijaństwie, choć zanika wraz z procesem włączania się na powrót do mainstremu. To bardzo ciekawe zjawisko.

Cytuj:
O Lutrze mało piszę, ale nie zarzucam księdzu Guzowi nieznajomości jego pism. Pozdrawiam
Nie mam pojęcia czy "zna' czy "nie zna" Jak rozumiem, chodzi o użytek jaki z nich robi tekstów, którymi się posługuje (nie tylko Lutra, ale też w innych tematach, które porusza), o sposób analizy, wyciągania wniosków, rozumowania oraz powierzchowność i fragmentaryczność wywodów. Każdy tekst podlega zasadom właściwym sobie hermeneutyki, i albo się ich przestrzega albo nie. Tak chyba wynika ostatniego z protestu naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy - to w kontekście antysemickich ekscesów ks. Guza - zeszłorocznej wspólnej interwencji Archidiecezji lubelskiej Twojego Kościoła i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W obu padają mocne słowa o kłamstwie, rozpowszechnianiu nieprawdy i sprzeciwianiu się stanowisku Kościoła, którego ks. Guz jest nadal duchownym.

Pt lip 26, 2019 11:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):

No i co z tego wynika? Już Ci kilka razy na tym forum tłumaczyłem (np. tutaj), więc doskonale wiesz, o czym piszę,.
Nie ma co tłumaczyć. Wynika z tego, iż Twoje zdanie "Tylko poprzez Pismo otrzymujemy autorytatywną wieść o Chrystusie' jest niezgodne z Pismem.
Tyle.

Pt lip 26, 2019 11:07 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):

Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):

No i co z tego wynika? Już Ci kilka razy na tym forum tłumaczyłem (np. tutaj), więc doskonale wiesz, o czym piszę,.
Nie ma co tłumaczyć. Wynika z tego, iż Twoje zdanie "Tylko poprzez Pismo otrzymujemy autorytatywną wieść o Chrystusie' jest niezgodne z Pismem.
Tyle.

No, ok, Twój pogląd. I co w związku z tym?

Pt lip 26, 2019 11:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie. Tekst Pisma a nie mój pogląd. Nie da się każdego tekstu Pisma zbyć tekstem o różnych poglądach.

Pt lip 26, 2019 11:47 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 243 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona