Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 31, 2020 1:09 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 333 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
 Trudne fragmenty Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Bóg cierpieniem wytworzył ssanie w młodszym synu ku powrotowi do domu Ojca (czyli by się nawrócił).

Ale w tej analogii to Bóg jest właśnie tym ojcem i nie zsyła żadnego cierpienia. Przecież syn doskonale wie co lub kto jest powodem tego cierpienia. Ojciec (Bóg) jest tak samo dobry dla obu synów, dobrego i złego.

N sie 30, 2020 8:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A przy tym okazuje sie pozniej ze ten drugi niby dobry jest zly.
Tak samo z tymi wrogami o ktorych pisal Wespecjan, bo moze sie okazac ze wrogiem Wespecjana byl sam Wespecjan, a nie ta druga osoba ktora Wespecjan uwazal za wroga.

N sie 30, 2020 8:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Ojciec (Bóg) jest tak samo dobry dla obu synów, dobrego i złego.
Czyli druga prawda wiary Bóg jest sędzią sprawiedliwym za zło karze a za dobre wynagradza - jest fałszywa?

N sie 30, 2020 9:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
feelek napisał(a):
Czyli druga prawda wiary Bóg jest sędzią sprawiedliwym za zło karze a za dobre wynagradza - jest fałszywa?

Nie, karzemy sie sami poprzez skutki naszego postepowania.

N sie 30, 2020 9:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie. Tyle, że rożnica między Bożym sądem a ludzkim jest taka, że Boży sąd masz na końcu a nie natychmiast. Bóg jest niezmienny: kocha. Ma czas na wymierzenie sprawiedliwości. To człowiek odchodzi i czasem wraca. Wraca, gdy natura nie została zniszczona i łaska ma się na czym zakotwiczyć. Powrót syna to było czyste wyrachowanie. Chciał jeść. Pycha nie opanowała na tyle myślenia, że dopuścił możliwość powrotu. W przypadku zniszczenia sumienia uznałby to za poniżenie niedopuszczalne lub by przygotował wyrachowany powrót za zasadzie podstępu. On uznał, że synostwo utracił, ale nie umrze w domu rodzinnym z głodu. Miał na tyle przyzwoitości, by prosić o to co sobie wypracował. Poza tym w tym ześwinieniu się też uznał, że sięgnął dna: strąków kraść nie będzie, bo to równia tylko w dół.
Odpowiedział na łaskę dopiero w chwili spotkania z Ojcem. Nie tak to sobie wyobrażał. Można się domyślać, że ten szok otworzył go na prawdę o Ojcu i pogłębił prawdę o sobie. Gdyby miał zamknięte drzwi do siebie samego to nawet poznawszy swoją sytuację nie wybrałby zmiany, nadziei. A tak mógł iść już dalej tą drogą współpracy z łaską.

N sie 30, 2020 9:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jak się ma stwierdzenie, że Bóg wymierza sprawiedliwość złym dopiero i tylko po śmierci, do słów z "Dzienniczka" Kowalskiej-Sopoćki:

"Napisz że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenia i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich zostawiając ich samym sobie i daję im, czego pragną"
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... 5#p1108135

Tutaj jest wyraźnie napisane, że Bóg zsyła na grzeszników cierpienia i niepowodzenia , burze i pioruny jeszcze za ich życia.
Jak dla mnie jest to doczesna forma kary za ich grzechy. Na pewno nie jest to dobro pojmowane jako przyjemność, zadowolenie i szczęście.

N sie 30, 2020 10:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Dlatego ten fragment Pisma Św jest tak trudny dla mnie a przykład z przypowieści o synu marnotrawnym nie pomaga, bo tam syn nie dostał nagrody, tylko dostał po tyłku za swoje wybory i uczynki.

Ale Pismo Święte nie kończy się przecież na tym jednym fragmencie. Zinterpretowanym na dodatek w określony sposób przez ciebie. Myślę że nam może być z ludzkiej perspektywy czasem pogrodzić się z dobrocią Bożą wobec tych, którzy swoim postępowaniem zasługują na karę. Dla mnie pomocna jest Księga Jonasza - Jonasza oburzyło miłosierdzie okazane Niniwitom. I po ludzku można go zrozumieć - Niniewici byli wrogiem Izraela ci ostatni sporo od niego wycierpieli. I tym gnębicielom swojego ludu wybranego Bóg posyła proroka by się nawrócili. Jonasz się z tym nie zgadza i chce uciec do Tarszisz - na końcu księgi wyznaje to wyraźnie. Tyle ze jak się okazuje Jonaszowi żal utraty krzewu który którego nie uprawiał i nie wyhodował, który w nocy wyrósł i w nocy zginął. "A czyż Ja nie powinienem mieć litości nad Niniwą, wielkim miastem, gdzie znajduje się więcej niż sto dwadzieścia tysięcy ludzi, którzy nie odróżniają swej prawej ręki od lewej, a nadto mnóstwo zwierząt?" pyta Pan Bóg. My wiemy więcej "O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna" - słyszymy w czasie Wigilii Paschalnej. Czy po czymś takim jeszcze Pan Bóg może niejako przebić samego siebie? Nie. Czy ciebie to jakoś obrusza, gorszy - że Pan Jezus umarł za tych ludzi? Bo jeśli nie jakoś gorszy cię myśl że Bóg zrobił dla nich coś tak niewyobrażalnego, to dlaczego obrusza cię perspektywa że Bóg w drobniejszych sprawach okaże swojemu dziecku niezasłużoną dobroć?

Dzienniczek św. Faustyny to moim zdaniem nie jest lektura dla wszystkich. Wiem ze jest on popularną lekturą pobożnościową polecaną niemal każdemu, zwłaszcza tym którzy się nawracają. Mnie na początku też ktoś go polecił. Zaczęłam czytać ale doszłam do wniosku ze to nie dla mnie. Moim zdaniem tak jak każde inne pisma mistyków wymaga odpowiedniej dojrzałości i wyrobienia u czytelnika, myślę że do jego lektury prawdopodobnie raczej nadal nie dojrzałam.

N sie 30, 2020 10:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan. Tak. Do każdego inaczej. To Jezus wskazał, że miłość okazuje w zróżnocowany sposób. Nie każdego przytulał, widząc gotowość (żal) jawnogrzesznicy nie dopuszczał do jej upokorzenia. Nie pozwalał chodzić za sobą, ale wracać do domu, bo nie chciał przywiązania na zasadzie oddania swej wolności. Cynikom musial wykazać swą wyższość, bo droga imponowania prowadziła ich ku prawdzie. Najgoszą rzeczą jaka człowieka może spotkać to pozwolenie na chodzenie swoimi ścieżkami. To masz też w Dzienniczku. Oznacza to, że czas łaski może być ograniczony. To jaką metodę Bóg wybiera: groźby, prośby, przytulenie, podanie cukierka zależy od człowieka i jego stanu sumienia.
Człowiek ma obowiązek pracy nad moralnym sumieniem, bo zaniedbanie tego uczyni go głuchym i ślepym na kontakt z łaską. Ona nie ma o co się zaczepić, trafia na żelbeton.
Edit
Dziwna forma miłosierdzia dla Kościoła. Jakby dziś 14'

N sie 30, 2020 10:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Pisze pan że Bóg jest dobry dla złych i niewdzięcznych bo czeka na ich nawrócenie. Ale pytanie jest proste: po co ktoś ma się nawracać względem osoby która jest dla niego tak czy siak dobra? Nie zachodzi tutaj żadna informacja zwrotna, jestem zły i niewdzięczny dla kogoś a on mnie głaszcze po głowie. To skąd ten zły człowiek ma wygenerować impuls ku refleksji i zastanowieniu się nad tym co robi i w czym tkwi?

Dobre pytanie.
Człowiek nie jest sam z siebie w stanie takiego impulsu wygenerować. Źródłem tegoż impulsu ku refleksji jest natomiast działanie Ducha Św., które w tym względzie zapowiedział Pan Jezus [Jana 16.8]:A On, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, i o sprawiedliwości, i o sądzie;
Wespecjan napisał(a):
Skoro de facto jest wynagradzany za bycie złym i niewdzięcznym?

To nie jest wynagradzanie, ale Boża droga do upamiętnia i nawrócenia człowieka [Rzym2.4]:Albo może lekceważysz bogactwo jego dobroci i cierpliwości, i pobłażliwości, nie zważając na to, że dobroć Boża do upamiętania cię prowadzi?
Jedni to przyjmą, a inni odrzucą - wolna wola.

Pn sie 31, 2020 6:23 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
A przy tym okazuje sie pozniej ze ten drugi niby dobry jest zly.

"Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg" (Mk 10, 18b).
Mam takie odczucie, że w dotychczasowej dyskusji trochę mieszały się wypowiedzi dotyczące różnicy między wierzącymi i niewierzącymi z wypowiedziami na temat samych wierzących - zarówno tych źle postępujących (Syna Marnotrawny), jaki i starających się być blisko Boga.

Bardzo mnie porusza cierpliwość (to łagodne tłumaczenie), jaką Bóg okazuje swoim "starszym" dzieciom, wtedy gdy (z zazdrości?) zachowują się niedojrzale wobec słabszych, gdy są źli za to, że ci słabsi poprawili się, okazali skruchę. Oprócz Łk 16,31 ta boża postawa jest opisana także w księdze Jonasza, gdy ten twierdził, że słusznie jest na Boga zagniewany (i to na śmierć) za to, że ulitował się nad Niniwą (Księga Jonasza 4, 9-10). Bóg nie stracił cierpliwości do swojego proroka. A także we wspomnianej przypowieści o robotnikach, gdzie gospodarz swoją odpowiedź do robotnika upominającego się o dopłatę zaczyna od "Przyjacielu" (Mt 20,13).

Jeśli natomiast chodzi o dobroć bożą wobec niewierzących i wierzących to owszem, Bóg okazuje cierpliwość i pewne łaski zarówno jednym, jak i drugim (na przykłada takie, że pada deszcz, dzięki czemu nastąpią obfite zbiory, nie będzie kłopotu z wodą w studniach itd., bo chodzi przecież o realia, w jakich żyli ludzie do których te słowa zostały wypowiedziane /Mt 5,45). Ale, mówiąc w uproszczeniu, to jest pewne wspólne minimum, a wierzących Bóg błogosławi "po stokroć" (Mt 19, 29-30). I nie chodzi mi tu o sukces w tym znaczeniu, jak się go potocznie rozumie - choć oczywiście Bóg może wspierać na każdym polu - ponieważ największym sukcesem dziecka bożego i błogosławieństwem, którym cieszą się już w tym życiu jest wspólnota z Bogiem (zob. np. przypowieść o perle Mt 13, 44-46). Może jest to niezrozumiałe dla niewierzącego, ale chcący uwierzyć i wierzący, nawet błądzący - chyba rozumieją.

Pt wrz 04, 2020 3:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Renata ewangelikalna napisał(a):

Jeśli natomiast chodzi o dobroć bożą wobec niewierzących

To może i ja słowo w temacie jak to rozumiem dopiszę. Bo przecież całkiem racjonalne wydaje się, że za złe uczynki powinniśmy otrzymać zło, a za dobre - dobro. I to jeszcze tutaj na ziemi. Przy czym nie będę się zbytnio upierał dowodząc że to co napiszę jest jedyną drogą jaką Bóg "preferuje", bo sam się zrodziłem dla Boga raczej w bólu i doświadczeniu. Nie mniej jednak, uważam że w okazywaniu przez Boga dobra i życzliwosci złym ludziom, nie ma niczego co by odbiegało od Bożej pedagogiki.

Fajnym kontrastem jest historia św Mikołaja. Jak będziesz niegrzeczny, to dostaniesz rózgę - mówimy ! W rzeczywistości prawdziwy św Mikołaj wcale nie dawał prezentów dobrym, ale złym "dzieciom" właśnie. Otóż widząc niedolę pewnych ludzi i prostytuujące się córki pewnego starego wdowca, ukradkiem wrzucał przez okno, najpierw dla jednej a poźniej dla drugiej, sporych rozmiarów trzos pieniedzy który służył za posag dla obu. W ten sposób znalazły męzów.

I jeszcze jedna historia której z racji na moją słabą pamieć, zabraknie precyzji i historycznego odniesienia. Otóż podczas wizytacji przez jednego z papieży któregoś z klasztorów włoskich, papież natrafił na takie zgromadzenie w którym żadnego z reguł nie zachowywano. Mnisi zajmowali się wszystkim, tylko nie tym do czego zostali powołani. Po powrocie do Rzymu, wstrząśnięty papież w specjalnej bulli (która do dziś się zachowała i widnieje na jednej ze ścian owego klasztoru) nadał zgromadzeniu miesięczną pensje ze skarbca papieskiego, byle by mnisi przestali troszczyć się o swój byt, a zaczęli troszczyć się o sprawy ducha.

A przecież obie sytuacje i obyczaje opisanych ludzi, zasługują na potępienie, chłostę, karę...

I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia? Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć. Łk 13

Wt wrz 08, 2020 9:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wierze w sprawiedliwość

Wt paź 27, 2020 9:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bóg edukując uczy swym przykładem jak co powinno wyglądać. To nie edukacyjne pustosłowie, w ktore trzeba wierzyć i już, tak jak wielu z nas to się zdarza czynić, czy doświadczać tego od innych. My widzimy w takiej edukacji nagrodę, za zło które ktoś tworzył, otrzymał nagrodę mówimy. Wydaje się nam to nie sprawiedliwe często. Tymczasem odpowiedź złem za zło, to nie edukacja w dobrem, a utwiedzene w złu. Za zło słusznie co prawda otrzymuję zło, lecz co z tego jak to mnie nie uczy być dobrym, odbiera to tak człowiek.
Boża edukacja obchodzi ten bez wyjścia stan. Bóg uczy zło czyniącego, dobrem odpowiadając na jego zło. Zło czyniący ma przykład właściwej postawy, nie ma wtedy żadnej wymówki, że nie wiedział jak dobro czynić, o ile nie chciał by się ze zła nawrócić. To jest wyprzedzenie wszelkiej niedoskonałości, poprzez Boga. Przecudowna to strategia. Dla ludzi trudna do osiągnięcia, dlatego jej się całe swe życie uczymy.

Dla człowieka czesto stan nagród i kar, jest czymś naturalnym jako wyznacznik jego poprawnych działań, czy nagannych. Jednak nie jest taka metoda doskonałą, ona wychamowuje zło, lecz nie uczy dobra. Utrawala się tylko wieczny stan presji bycia złym. A w dobrym jakoś trudno się jest wtedy wykazać, a nawet trudniej od tego, gdyby w ogóle nie uczyć się, czy nie być pouczany.
To dla porównania jak mądry jest Bóg, zwłaszcza jako nauczyciel. Że obrał inną metodę edukacji ludzi.

No i sprawiedliwość. Pytamy o nią doznając zła. Bo nie umiemy jak Bóg dobrem na zło odpowiadać. Lecz nikt kto umie dobrem na zło odpwiadać, nawet nie zapyta o sprawiedliwość. Bo zwycięstwo dobra nad złem, jest najsprawiedliwszym z możliwych osiągnięć. Przewyższa wszelkie inne możliwe nagrody, jakich się spodziewamy.

Wt paź 27, 2020 1:21 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
feelek napisał(a):
Te rzekome "główne prawdy wiary" w ogóle są pewnym pomieszaniem i nie wiadomo skąd się wzięły. Lepiej się nimi nie kierować.
Co do karania - w zasadzie nie. Kara jest konsekwencją. Można to nazwać "karą", ale tylko w pewnym sensie.

Natomiast co do przypowieści - nadany jej później przez tłumaczy tytuł "O synu marnotrawnym" jest mylący. Ona nie ma nam mówić o ani jednym, ani drugim synu, tylko powiedzieć co o Ojcu.
Lepszą byłaby nazwa "O miłosiernym Ojcu".

Wt paź 27, 2020 9:33 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czlowiek rozlicza i kara innych za pojedyncze czyny, a Bog bierze pod uwage cale zycie.
Np. czlowiek wtracajac kogos do wiezienia, ingeruje w jego dalsze zycie, a tym samym nie pozwala na tego zycia kontynuacje taka jaka miala by byc i wynikac z decyzji danego czlowieka.
Nie wiemy czy dany czlowiek gdyby np. nie dostal dozywocia za jeden czyn, dalej by takie czyny kontynuowal, czy zmienil by sie totalnie i moze nawet uratowal wiele osob, czy zrobil cos co wielokrotnie zniwelowalo by ten karalny czyn.
Bog czeka z sadem do konca zycia czlowieka.

Śr paź 28, 2020 10:03 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 333 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona