Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 24, 2019 1:50 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Moje pasje, moje hobby 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje pasje, moje hobby
Brandeisbluesky,

Brawo, trafiłaś w dziesiątkę - masz dziewczyno oko. :-)

Kłopot w tym, że ja w dalszym ciągu nie potrafię takiego koloru nazwać. :| Najważniejsze, że jest ładny i rzuca się w oczy. W największej ciżbie w środku peletonu, natychmiast go wyłapuję i wiem gdzie są chłopaki z Lotto Jumbo, gdyż to oni od kilku sezonów jeżdżą na rowerach tej marki.

Puszę się jak smarkacz, ale uwierz mi, ludzie zaczepiają mnie na ulicy i pytają o niego. Nie dziwi mnie gdy to robią miłośnicy rowerów, lecz, gdy na światłach zagadali do mnie dwaj panowie na skuterku, wyglądający na budowlańców po robocie, byłem mocno zaskoczony. :-)

Adamie,

napisz proszę, czy łowisz, albo polujesz?

sam2,

płonę z ciekawości, skąd brałeś ptaki? Można było je kupować?

Pn lut 11, 2019 8:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
Kłopot w tym, że ja w dalszym ciągu nie potrafię takiego koloru nazwać.

Myślę że gdyby go lokować w palecie tradycyjnych kolorów i nazw to chyba najbliżej mu do turkusowego.

Pn lut 11, 2019 9:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exeter w tamtych latach nie bylo prywatnych hodowli ptakow drapieznych.
Jako nastolatek w wakacje pracowalem w lesie przy oczyszczaniu sadzonek i podczas drogi powrotnej z pracy trafilem na zamoknietego do cna mlodego jastrzebia golebiarza i tak sie zaczelo.
Byla to samica, a one sa praktycznie 2 x wieksze od samcow.
Bylo troche ciezaru na rece niosac ja na cwiczenia lub tzw. ciche lowy.
Teraz mozna po prostu kupic nawet juz ulozonego ptaka.
W UK sokol wedrowny to kwota okolo £1500 z prywatnej hodowli.
Najbardziej waleczny jest najmniejszy w Polsce sokol Drzemlik, potrafi w powietrzu zaatakowac i zabic dzika ges, a glownie byly uzywane do lokalizacji zwierzyny w lesie ktora pokazywaly zataczajac kolo wysoko nad miejscem w ktorym bylo zwierze, a pozniej pikujac w dol i atakujac nawet dzika.
Wiadomo ze dzika nie zabije, ale odwraca jego uwage od nadjezdzajacych zwykle konno mysliwych i robi sporo wrzasku z dzikiem.
Wtedy latwo podejsc blisko z lukiem i ustrzelic dzika, czy inna zwierzyne.

Pn lut 11, 2019 9:23 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Sztuki walki, motocykle, nauka, filozofia, podróże, drugs, sex, rock & roll. Kolejność przypadkowa :wink:
Czy ktoś podziela którąś z moich pasji?

Pn lut 11, 2019 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exeter - nie poluje, nie przemawia do mnie zabijanie zwierzat a lowienie wydaje mi sie troche nudnawe.
Co do rzeczy wymienionych przez Harpunnika to seks i sztuki walki mam raczej za soba ( choc bylo to nasze hobby przez dlugi czas, sztuki walki gdy dzieci i zona cwiczyly karate kiokuszin ), podroze staja sie coraz bardziej nieprzyjemne i wymagajace coraz lepszej kondycji fizycznej i psychicznej wiec podrozujemy raczej z koniecznosci.
Zostaly motocykle, drugs i rock&roll :).
A uczyc sie staram caly czas uwazajac to za sens zycia.

Pn lut 11, 2019 10:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Exeter - nie poluje, nie przemawia do mnie zabijanie zwierzat a lowienie wydaje mi sie troche nudnawe.
Co do rzeczy wymienionych przez Harpunnika to seks i sztuki walki mam raczej za soba ( choc bylo to nasze hobby przez dlugi czas, sztuki walki gdy dzieci i zona cwiczyly karate kiokuszin ), podroze staja sie coraz bardziej nieprzyjemne i wymagajace coraz lepszej kondycji fizycznej i psychicznej wiec podrozujemy raczej z koniecznosci.
Zostaly motocykle, drugs i rock&roll :).
A uczyc sie staram caly czas uwazajac to za sens zycia.

Lowienie nie jest nudne jesli lowi sie muchowka.
To juz taka jakby wyzsza szkola wedkarstwa i nie siedzi sie bezczynnie gapiac na szczytowke wedki, a przy tym cale wyposarzenie do muchowania miesci sie w kieszeni. :)

Podroze staja sie nieprzyjemne gdy trzeba zazywac jakies drugs np. na bole kregoslupa i wtedy taka wycieczka wyglada jak rock & roll, czyli kolysanie sie i turlanie, jak ciezko ustac na nogach :)
Ja mam juz 60-tke i 60 km w jeden dzien na piechote to dla mnie jak poobiedni spacer. w sumie to chyba zasluga jazdy rowerem sportowym w mlodosci, kiedy to 180km dziennie to byla normalka

Pn lut 11, 2019 11:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
OK, o takim lowieniu nie wiedzialem.
Podrozowanie sie robi nieprzyjemne gdy trzeba godzinami siedziec w samochodzie lub samolocie, a przedtem przechodzic wielokrotne kontrole bagazu i osobiste.
Drugs - mamy z nimi do czynienia na codzien robiac wywary olejowo alkoholowe z maryski, a potem nalewki i balsamy przeciwbolowe.
Rock&roll - dalej wsciekle tanczymy z zona, znajomi twierdza ze energia z jaka tanczymy rozsadza sale :).

Wt lut 12, 2019 12:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka,

Cytuj:
Myślę że gdyby go lokować w palecie tradycyjnych kolorów i nazw to chyba najbliżej mu do turkusowego.

Nie wiem, czy to ten, ale nazwa mi się podoba. Dziękuję. :-)

Żeby skończyć, na razie, temat rowerowy, dodam, że od lat kibicuję wyścigom kolarskim, zwłaszcza Wielkim Tourom, i jestem happy, gdyż... "właśnie zaczyna się tu sezon", jak kiedyś śpiewała Krysia Prońko. Już można zobaczyć w TV pierwsze wiosenne wyścigi.
A moim i żony marzeniem jest posiadanie campera i wyjazd do Włoch, albo Francji, by móc kibicować bezpośrednio na trasie słynnych alpejskich i pirenejskich podjazdów.

sam2,

Cytuj:
Jako nastolatek w wakacje pracowalem w lesie przy oczyszczaniu sadzonek i podczas drogi powrotnej z pracy trafilem na zamoknietego do cna mlodego jastrzebia golebiarza i tak sie zaczelo.

I potrafiłeś sam ułożyć ją do polowania?
Jestem Twoją opowieścią zafascynowany, gdyż to jest jedyna forma polowania, którą akceptuję i popieram, ponadto, ptaki drapieżne są jednym z najwspanialszych tworów natury i mogę na nie patrzeć godzinami.
Cytuj:
Najbardziej waleczny jest najmniejszy w Polsce sokol Drzemlik,

Pierwsze słyszę, to jakaś lokalna nazwa? Czy to jest sokół wędrowny, czy jakiś inny gatunek?

Adam M,

cieszę się, że nie polujesz(podejrzewałem, że mogłeś się w tej Kanadzie skusić), a jeśli chodzi o wędkarstwo, podtrzymuję opinię kolegi sama2, muchówka, albo spinning są ekscytujące i o nudzie nie ma mowy. Zabrały mi szmat życia, wspominam je z sentymentem. Zrezygnowałem z wędkarstwa z powodów powiedzmy, ekologicznych i etycznych, ale dzięki niemu zjeździłem niemal cały kraj, a i wypuszczałem się dalej. Do tego nie były to z reguły miejsca popularne i znane, lecz rozmaite zakazane dziury do których nigdy bym nie trafił gdyby nie to hobby. Poza pojezierzami, najbardziej zostały w pamięci rzeki w Borach Tucholskich, Roztocze, oraz San z dopływami.

Cytuj:
Rock&roll - dalej wsciekle tanczymy z zona, znajomi twierdza ze energia z jaka tanczymy rozsadza sale :).

Gratulacje dla Was obojga. :-)

Wt lut 12, 2019 6:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Drzemlik to polska nazwa, po lacinie to Falco columbarius, Merlin to angielska.
Mniejszy od golebia, w Polsce mozna go spotkac na tzw. przelotach.
Samemu trudno ulozyc ptaka do polowan, bo zawsze bedziesz mial chmary ciekawskich i gapiow. :-)
Wprawionemu skolnikowi ulozenie ptaka zabiera 2-3 tygodnie, ze zlapanym doroslym jest duzo trudniej, bo maja dobrze wyksztalcone dzikie nawyki i bardziej sie boja.
Musialem postudiowac sporo ksiazek o sokolnictwie, ktore w dzisiejszych czasach ciezko znalesc, glownie chodzi o sposoby wykozystania naturalnych instynktow i ich rozwiniecia w odpowiednim kierunku, oraz w pewnym stopniu uzaleznienie ptaka od siebie by nie jadl tego co upoluje, tylko czekal az mu dasz kawalek miesa.
Obecnie, z uwagi na ryzyko ze w jakichs okolicznosciach ptak "ucieknie" sokolnicy pozwalaja, by co jakis czas zjadl upolowana zwierzyne, po to by przezyl w naturalnych warunkach i nie czekal obok upolowanej zwierzyny az ktos da mu za to kawalek miesa. Trudno to sobie wyobrazic,, ale ptak zwlaszcza ulozony zanim skonczyl rok, po kilku latach "sluzby" tak sie przyzwyczai ze zdechnie z glodu a nie zje tego co upolowal i bedzie czekal az mu dasz kawalek miesa.
W sumie to po ulozeniu ptaka staje sie on jak wierny pies i przylatuje jak tylko zagwizdasz.

Exeter, w linku masz ptaki na sprzedarz i ceny jesli chcialbys miec legalnie.
https://www.birdtrader.co.uk/uk/birds-o ... e/falcons/

Ostatnio edytowano Wt lut 12, 2019 1:16 pm przez merss, łącznie edytowano 2 razy

scalenie dwóch postów, poprawa linku

Wt lut 12, 2019 12:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy twoj drzemlik jest wiekszy czy mniejszy od peregrine falcon mieszkajacego w Ameryce ?

Wt lut 12, 2019 4:57 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Moje hobby:
Sztuka i różnorakie dziedziny, jakie się z nią wiążą, literatura gotycka, kultura, ogólnie uwielbiam przedmioty humanistyczne i za humanistkę być może mogę się uważać, fascynują mnie też mitologie i fantastyka.

Wt lut 12, 2019 9:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Czy twoj drzemlik jest wiekszy czy mniejszy od peregrine falcon mieszkajacego w Ameryce ?

Peregrine Falcon to sokol wedrowny, a dla porownania z drzemlikiem to wedrowny wazy od 0.6-1.3kg samice ciezsze od samcow, a Drzemlik wazy od 160-200gram, czyli wagowo jest mniejszy 5 razy od sokola wedrownego.
Mozna by powiedziec ze to taka miniaturka sokola, ale bardzo agresywna, odwazna i zadziorna.

Wt lut 12, 2019 9:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2,

dzięki za informacje. Temat mnie interesuje a niewiele o nim wiem. Przez chwilę podejrzewałem, że ten Twój drzemlik to lokalna nazwa pustułki. :-)

Ptaki drapieżne od dawna budzą ludzką fascynację, czego dowodem jest umieszczanie ich wizerunków w godłach. Niestety w naszych czasach znalazły się na pierwszej linii frontu wymierania gatunków i choćby z tego powodu należy im się nasza troska.
Gdzieś czytałem o tym jak Amerykanie toczą beznadziejną walkę o uratowanie w naturalnym środowisku populacji kondora kalifornijskiego, wydając na ten cel setki milionów dolarów. Mam nadzieję, że dzięki ludziom takim jak Ty nie będziemy postawieni w podobnej sytuacji.
A sokoły wędrowne miałem przyjemność obserwować w Tatrach. Wypatrzyłem parę w masywie Małołączniaka i ponad godzinę siedzieliśmy oglądając ich podniebny taniec.

Śr lut 13, 2019 7:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z tego co wiem to w okolicy Krakowa , chyba w Myslenicach jest cos w rodzaju klubu sokolnikow, mozna sie zapisac na kurs sokolniczy, a takze legalnie kupic sokola.
A przy okazji to w Myslenicach pan Jozef Jelenski prowadzi hodowle lokalnych pstragow myslenickich tzw. trotki dorotki, gdzie mozna takze polowic muchowka na dzierzawionych przez niego wodach.

Z tymi sokolami w tatrach to pewnie trafiles na tzw. taniec godowy.

Pamietam ze w latach 70-tych kiedy mialem tego golebiarza to po wprowadzeniu ptakow drapieznych na liste gatunkow chronionych, tylko 5 sokolnikow pozostalo w technikum lesnym w Tucholi, ktorzy dostali oficjalne pozwolenia.
Dzis wiadomo ze to wlasnie sokolnicy skutecznie doprowadzili do rozmnarzania tych ptakow w niewoli i dzieki temu mogly byc ponownie przywrocone naturze.
Czesc tych powracajacych ptekow drapieznych to takze ptaki ktore jak pisalem w jakichs okolicznosciach "uciekly" sokolnikowi i pozostaly w naturze.
Dzis sokolnicy uzywaja urzadzen telemetrycznych (nadajniki radiowe) do namierzania swoich ptakow gdy "uciekna".
W UK sokoly i jastrzebie uzywane sa do przeganiania golebii z zabytkowych budowli, a ostatnio na lotniskach do likwidacji nielegalnych dronow z rejonu lotnisk, a ktore zagrazaja bezpieczenstwu.
Tak ze sokoly maja teraz dodatkowa elektroniczna zwierzyne do lapania. :-)

Ostatnio edytowano Śr lut 13, 2019 12:22 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

Śr lut 13, 2019 10:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
podróże, ?

Takie nieoczywiste -zawsze. Albo z jakiejś fascynacji historycznej albo góry.

Śr lut 13, 2019 12:32 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona